poniedziałek, 31 grudnia 2012

Błękitni

  Zespół instrumentalny Błękitni powstał na przełomie 1963/1964 r. w Krakowie w klubie Wersalik na os. Ogrodowym. Pierwszy skład grupy tworzyli: Adam Kowalczyk - gitara; Andrzej Rachwaniec - gitara; Zdzisław Kulis - gitara basowa; Jerzy Kościński - perkusja. Pierwszy występ formacji odbył się zimą 1964 r. Instrumenty muzycy wykonali własnym sumptem, gitary pomalowali w kolorze błękitnym. Repertuar Błękitnych to instrumentalne przeboje The Shadows ćwiczone z płyt pocztówkowych. Błękitni występowali regularnie na wtorkowych wieczorkach tanecznych w klubie "Wersalik".  Z zespołem śpiewała także Grażyna Skrzypek. Wkrótce grupa rozpadła się.
  Formacja reaktywowała się jesienią 1965 r. w składzie: Adam Kowalczyk - gitara, śpiew; Roman Kapelan - gitara, śpiew; Zdzisław Kulis - gitara basowa, spiew; Jerzy Kościński - perkusja. Repertuar grupy zmienił się na wokalno-instrumentalny, a pierwszym wokalistą został R. Kapelan. Wydział Kultury Nowej Huty sfinansował zakup nowego sprzętu dla formacji, która po kilku regularnych wieczorkach w Wersaliku i występach w okolicznych klubach, przeprowadziła się do klubu Ruchu na os.Teatralnym.  Wtedy nastąpiła zmiana perkusisty, miejsce J. Kościńskiego zajął Jerzy Rojek. W tym składzie opracowano repertuar wokalny i rozpoczęły się występy na wieczorkach w różnych klubach i szkołach Nowej Huty praktycznie w każdą sobotę i niedzielę. Zespół przetrwał do lipca 1966 r., kiedy ponownie się rozpadł.
  Od jesieni 1966 r. grupa ponownie rozpoczęła próby na zapleczu klubu Wersalik. Wkrótce z formacji odeszli R. Kapelan i J. Rojek. Powrócił do formacji Jerzy Kościński - perkusja oraz Henryk Michalski - śpiew. Zespół zmienił nazwę na Banici. W tym składzie, bez gitary basowej, którą zastępowała ... pianola, grupa sporadycznie odbywała  próby do lata 1967 r. z udziałem Henryka Michalskiego , śpiewającego jedną własną kompozycję, przygotowywaną do konkursu. Występ nie doszedł do skutku i nastąpił kolejny, definitywny upadek zespołu.

Błękitni (Kraków, 1964 r.) 
Powyżej od lewej z tyłu: Henryk Michalski,   Adam Kowalczyk,   Andrzej Rachwaniec,   z przodu od lewej: Tadeusz Piórkowski,   Maciej Wąs,   Zdzisław Kulis,   Jacek Chmielek  

 
Źródło: http://www.ryszardy.pl/  (opracował: Adam Kowalczyk)
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza