niedziela, 16 grudnia 2012

Hush

  Zespół wokalno-instrumentalny Hush powstał w 1978 r. w Kaliszu. Pierwszy skład grupy tworzyli: Daniel Bogacz – śpiew; Zygfryd Syguła – bas; Ryszard Barbusiński – gitara; Stanisław Piotrowski – perkusja. Szybko nastąpiły zmiany personalne – za perkusją zasiadł Marek Torzecki, funkcję basisty przejął Piotr Wlazło, a na instrumentach klawiszowych dołączył Marcho Laltchev. Ich repertuar opierał się głównie na cudzych kompozycjach. Dopiero w 1980 r. powstała pierwsza własna kompozycja – „Fikus”. W tym samym roku zespół bierze udział w eliminacjach do „Festiwalu Piosenki Radzieckiej” w Zielonej Górze. Niestety przygotowany przez grupę utwór Salaspiels (tekstw języku rosyjskim) nie przypadł do gustu Jury. Forma muzyczna, którą prezentował zespół (mieszanka jazzu i rocka progresywnego) wpłynęły na niekorzystny werdykt.
  Jeszcze w 1980 r. D. Bogacz, Z. Syguła, R. Barbusiński wraz z dwoma braćmi Cezarym Suszyńskim – perkusja i Dariuszem Suszyńskim– instrumenty klawiszowe, tworzą zespół Pryzmat. Zespół grał wyłącznie cudze kompozycje. W ich repertuar wchodziły utwory Black Sabbath, DeepPurple i Led Zeppelin. Koncertowali na terenie całego ówczesnego woj. kaliskiego. Mieli stałą i wierną publiczność, a ich występy były bardzo żywiołowe, zarówno ze strony publicznościjak i muzyków. Podczas występów zespół często wspierał dodatkowy muzyk – grający na akordeoniei gitarze – Jan Kempa (późniejszy leader i filar Rekonstrukcji). Z czasem bracia Suszyńscy chcieli skierować zespół w bardziej komercyjną czyli zarobkową stronę (wesela i potańcówki). Reszcie zupełnie to nie odpowiadało.
  W 1981 r. powołują do życia Fantom Dzieciństwa. W składzie pojawiają się muzycy wchodzący wcześniej w skład grupy Hush. Udaje im się zakwalifikować na Festiwal w Jarocinie w 1981 r. Ze względu na nagły wyjazd Marcho do Bułgarii ich występ stanął pod znakiem zapytania. Zdecydowano się na zastępstwo w osobie Mirosława Boguszewicza (ex-Traf). Mimo tych zabiegów i tak nie udało im się wystąpić. Tarcia personalne i brak porozumienia pomiędzy muzykami doprowadził do rozpadu zespołu na początku 1982 r.

Hush

Źródło: Andrzej Dąbrowski: Antologia muzyki rozrywkowej w Kaliszu 1962 - 1990 (wyd. Edytor, 2008)
http://www.d-w.pl/felietony/hush-fantom-dziecinstwa.html (tekst i zdjęcie)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza