sobota, 22 grudnia 2012

The Lessers

  Zespół wokalno-instrumentalny The Lessers powstał w 1963 r. w Krakowie. Pierwotnie grupa nazywała się Leserzy, następnie Lessers B, a ostatecznie The Lessers. Pierwszy skład formacji tworzyli: Antoni Krupa - gitara; lider; Jan Kaleta - gitara, śpiew; Jerzy Dura - gitara basowa; Marian Pawlik  - perkusja. Zespół występował głównie w klubach studenckich Karlik, Żaczek, Zaścianek. W 1965 r. podczas wakacji występował w Świnoujściu,Giżycku, Piszu.  W 1966 r. podczas wakacji występował ponownie w Giżycku, gdzie pojechał w okazjonalnym składzie: A. Krupa - gitara, J. Kaleta - gitara; Jerzy Piwowarski - gitara, śpiew; J. Dura - gitara basowa; M. Pawlik - perkusja oraz Adam Berny - perkusja, którzy grali wymiennie. Po odejściu J. Dury na gitarze basowej zaczął grać M. Pawlik, którego na perkusji wymienił Benedykt Radecki.
  W czasie wakacji 1967 r. w grupie grali Zbigniew Seifert - saksofon altowy; Jan Jarczyk - puzon. W tym składzie formacja występowała w Kobyle Gródku i Mielnie.  W tym czasie The Lessers wystąpił na przeglądzie zespołów rockowych w Częstochowie. Z zespołem wystąpił tam Marek Michalak - puzon. Grupa zagrała tam własne kompozycje do których teksty napisał M. Pawlik. W Krakowie formacja występowała głównie w Żaczku, Zaścianku, Karliku, Domu Socjalnym (na Reymonta) Nawojce, Gwarku, w Szopie (na Rakowickiej). Wkrótce do grupy Dżamble odeszli M. Pawlik i B. Radecki. Wówczas The Lessers zaczął grać w składzie: A. Krupa - gitara; Ryszard Kopciuch - gitara basowa; Jerzy Bezucha - perkusja oraz Bogumił Dijuk - śpiew. Z grupą sporadycznie występował M. Michalak - puzon.
  Zespół przestał istnieć z chwilą przejścia A. Krupy do  Jazz Band Ball.

The Lessers (1965 r.). Od lewej: Jan Kaleta; Marian Pawlik; Antoni Krupa.Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (na podstawie wspomnień Antoniego Krupy)


3 komentarze:

 1. Brak wzmianki o Mundku Szutkowskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W materiale źródłowym na stronie ryszardy.pl nie ma informacji o Panu Szutkowskim.
   Jeśli szanowny czytelnik ma wiedzę na ten temat, to chętnie uzupełnię biogram, powołując się na źródło.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 2. Cytuję za Antkiem Krupą : Ale powróćmy do Kon-Tików. Czarek znany był z tego, że najrówniej w Krakowie ( a może na świecie) grał tremolo na bębnach. Był tak dumny z tego, że cały czas grał to tremolo w każdym utworze. Tremolo i nic więcej. Śpiewał z nami Mundek Szutkowski. To chyba on przyniósł do zespołu covery Beatlów i Stonsów. Graliśmy m.inn w klubie drukarni na Manifestu Lipcowego i pamiętam, że to był odlot. Dziewczyny szalały. Dużo czasu spędzałem wtedy z Felkiem Naglickim. To wówczas zrobiliśmi własnoręcznie dwie, odlotowe gitary. On basową a ja salową. Felek je zaprojektował, a poszczególne elementy metalowe toczyli i frezowali nam w zakładzie obróbki metali na AGH. To były prawdziwie profesjonalne gitary. Graliśmy w różnych składach, w zależności od tego, kto załatwił granie. Aż wreszcie założyliśmy zespół "The Lessers".

  OdpowiedzUsuń