sobota, 7 lipca 2012

Jacy Tacy

  Zespół wokalno-instrumentalny Jacy Tacy powstał w Kielcach w 1962 r. Działał przy klubie "Budowlani", którym kierował zafascynowany kulturą Henryk Kaczmarczyk. Grupę tworzyli: Janusz Hombek - gitara; Andrzej Skrobacz - gitara basowa; Zdzisław Ksel - gitara; Marek Sordyl - perkusja; Jerzy Rutkowski - saksofon tenorowy (później zastąpił go Witold Gawron). Po półtora roku po rozpoczęciu wspólnego grania do zespołu dołączył Stanisław Kumiga - instrumenty klawiszowe.
  Jacy Tacy występowali na wielu festiwalach, między innymi podczas Centralnego Zgrupowania Zespołów Artystycznych w Świnoujściu w 1965 r. Wtedy W. Gawron grający na saksofonie otrzymał specjalną, indywidualną nagrodę dla najlepszego muzyka. Grupa gościła też na przegladach w Zielonej Górze, Szczecinie.
  Z zespołem okazjonalnie śpiewały także solistki: Marta Gorgoń, Liliana Para, Alina Maliszewska, Grażyna Sobczyk, Halina Zielińska. Teksty dla zespołu pisał Ryszard Podlewski Z Polskiego Radia Kielce.
  Z powodu różnicy zdań pomiedzy poszczególnymi muzykami Jacy Tacy zakończyli działalność w 1967 r.


Jacy Tacy (fot. H. Kaczmarczyk)


Źródło: Leksykon Muzyczny Kielecczyzny - autor: Paweł Solarz (wyd. ColorPress, Kielce - 2010) (tekst i zdjęcie)

PS.

1. W książce autor pisze także: "Po jednym z występów tak się Jacy Tacy spodobali sekretarzowi (dziś trudno ustalić kto to był i skąd), że specjalnie dla nich przywieziono organy NRD-owskiej produkcji prosto z hal targów poznańskich. Za osiągnięcia zespół otrzymał też perkusję wykończoną masą perłową z deputatu Ministerstwa Kultury oraz gitary robione w Brzegu. Podobnie jak u Bezimiennych były koloru czerwonego."
  Zamieszczam ten cytat w post scriptum jako ciekawostkę ponieważ nie ma tu żadnego konkretu, a tylko stwierdzenia z cyklu "podobno". Ile w tym prawdy, a ile koloryzowania wspomnień przez muzyków nie wiem. Jeśliby było to podane z datami, miejscami i nazwiskiem to stanowiłoby ciekawy obrazek z tamtych czasów.

2. W źródle jest fotografia grupy, która ma wymiary 3,5x5 cm. I tu ją zamieszczam.
3. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
4. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka

5 komentarzy:

 1. Świetna sprawa, fajnie coś przeczytać o moim dziadku którego nie miałem szansy poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa, aczkolwiek współczuję z powodu braku dziadka. Cóż, staram się pisać o grupach bigbitowych, podpierając się literaturą. Ta książka o kieleckich zespołach zawiera mało konkretów z lat 60-tych i 70-tych. Ale innej książki na ten temat nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem poruszona informacją o zespole. Jednym z założycieli był mój ojciec i wujek. Na fotografii znajduje się mój tata. Bardzo wzruszające. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziękowania należą się Panu P. Solarzowi, który zebrał informacje o kieleckich zespołach, w tym także grupie Jacy Tacy.
  Ten blog powstał, aby udostępnić wiedzę o wykonawcach polskiej muzyki młodzieżowej lat 60-tych i 70-tych. Popularyzacji tego tematu nigdy za wiele.
  Jeśli się Pani wzruszyła oglądając tatę na fotografii, to bardzo mi miło. Jeśli natomiast posiada Pani wiedzę lub zdjęcia wykonawców (np. z archiwum taty) i chciałaby się Pani nimi podzielić, to proszę napisać. Adres mailowy znajduje się z prawej strony bloga.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam, proszę o kontakt przez wojciechskowronski.pl :)

   Usuń