niedziela, 15 lipca 2012

Ada Rusowicz

  Ada Rusowicz (wł. Adriana Rusowicz) - wokalistka. Urodziła się 8 września 1944 r. w Wilnie. Dzieciństwo spędziła w miasteczku Dzierzgoń koło Sztumu.  W czasie studiów śpiewała w amatorskich formacjach. W roku 1963 zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W tym samym roku znalazła się, w działającym w ramach Niebiesko-Czarnych, trio wokalnym  Błękitne Pończochy, wzorowanym na amerykańskich żeńskich grupach wokalnych, które towarzyszyło Czesławowi Niemenowi w jego pierwszych nagraniach. W grupie początkowo śpiewały także: Maria Dziecielska i Anita Mrajska, a w późniejszym okresie A. Rusowicz towarzyszyły: Katarzyna Wasilewska oraz wymiennie Urszula Dziecielska i Maria Wit. Wartym odnotowania jest epizodyczny udział Błękitnych Pończoch w filmie "Dwa żebra Adama" (reż. J. Morgenstern, prem. 24.01.1964 r.). W grudniu 1963 r. wraz z Niebiesko-Czarnymi wystąpiła w paryskiej "Olimpii" w programie "Idole młodzieży".
  Kariera A. Rusowicz przyśpieszyła po odejściu z grupy Cz. Niemena i Heleny Majdaniec - stała się jedyną solistką grupy. Stworzyła duet z wokalistą i gitarzystą zespołu - Wojciechem Kordą (zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym - zawarli małżeństwo w 1971 r.). Wylansowali razem wiele przebojów, a Niebiesko-Czarni promowali nowe trendy muzyczne. Z grupą wystąpiła w filmach muzycznych  "Mocne uderzenie"  (reż. J. Passendorfer; prem. 23.03.1967.) i "Kulig" (reż. S. Kokesz; prem. 1968) oraz krótkometrażowych: "Przekładaniec" i "Mogło być inaczej". 22 kwietnia 1973 r. wystąpiła w premierze wystawionej w Teatrze Muzycznym w Gdyni pierwszej polskiej rock-opery "Naga" do której muzykę napisali W. Korda, Z. Podgajny i J. Popławski. Łącznie odbyło się 136 spektakli "Nagiej".
  Do największych przebojów wokalistki z zespołem należą:  "Duży błąd", "Za daleko mieszkasz miły", "Nie pukaj do moich drzwi", "Hej dziewczyno, hej", "Czekam na miłość"' Hallo jak się masz", "Musisz się zakochać". Z grupą koncertowała w wielu krajach: Jugosławii, NRD, RFN, Francji, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Finlandii, Węgrzech, ZSRR oraz w klubach polonijnych USA i Kanady.
  Po rozpadzie Niebiesko-Czarnych w 1976 r. A. Rusowicz i W. Korda stworzyli duet Ada i Korda, a towarzyszył im zespół Horda, który tworzyli: Wojciech Michalczyk (eks Bractwo Kurkowe 1791) - gitara; Joachim Rzychoń - gitara basowa; Jan Gałkowki - pianino; Andrzej Mikołajczak (eks Test) - organy i Zbigniew Mrozowski (eks Bractwo Kurkowe 1791) - perkusja Duet wylansował kilka przebojów, w większości ze studyjną grupą Jacka Tramera - Tramer Combo, z których największym był "Masz u mnie plus". W 1979 r. Ada i Korda nagrali LP - "Masz na mnie sposób". Zespół działał do 1980 r.
  Po rozwiązaniu grupy A. Rusowicz wycofała się z działalności estradowej, poświęcając się opiece nad dziećmi: Bartłomiejem (ur. 1977 r.) i Anną (ur. 1983 r.)
  Powrót A. Rusowicz na estradę odbył się w lipcu 1986 r. podczas wspomnieniowej imprezy Old Rock Meeting oraz w roku następnym w ramach koncertu "Przeżyjmy to jeszcze raz" z okazji 25-lecia powstania Niebiesko-Czarnych.
  A. Rusowicz zginęła 1 stycznia 1991 r. w wypadku samochodowym. Została pochowana na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.
  Niebiesko-Czarni uczcili pamięć zmarłej wokalistki zbierając się 10 października 1992 r. w Poznaniu na "Koncercie dla Ady".


Ada RusowiczŹródła:   "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995) ;
       Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej autor - Ryszard Wolański (wyd. Agencja Artystyczna MTJ Warszawa, 2003);
       http://muzyka.onet.pl/publikacje/zwyczajnie-cudowna-dziewczyna,1,5115993,wiadomosc.html
       Wikipedia

     Zdjęcie: książka - Mocne uderzenie. Niebiesko-Czarni - autor Marek Gaszyński (wyd. Prószyński i S-ka)

PS.

1. Uzupełnienie biogramu mile widziane. Spis nagrań płytowych będzie, ale terminu nie mogę określić. Do wykonania spisu nagrań radiowych w ramach duetu Ada i Korda oraz piosenek solowych potrzebna będzie pomoc. Rozgłośnie, niestety, milczą na zadawane pytania.(Oprócz Gdańska...)
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza