sobota, 14 lipca 2012

Odłam

  Zespół wokalno-instrumentalny Odłam powstał w Sopocie w 1967 r. Inicjatorami załozenia grupy byli Miłosz Irsa - gitara basowa i Roman Wakuła - gitara. W skład formacji wchodzili także: Jerzy Chyła - gitara, śpiew; Adam Koperwas - gitara; Eryk Kulm - perkusja i Barbara Skwarczyńska - śpiew. Kierownikiem organizacyjnym był Piotr Hubner.
  Zespół zadebiutował w 1968 r. w sopockim klubie "U Jurasa". Formacja Wystartowała w "I Festiwalu Amatorskich Zespołów Młodziezowych o Złotą Gitarę - Non-Stop '68", jednak bez powodzenia. Grupa występowała w wielu trójmiejskich klubach: "Pod Sceną", "Pawilon", "Mechanik", "Medyk", "Wysepka", "Kwadratowa", "Rudy Kot", "Lastadia" i "Dom Rzemiosła". Zmieniali się perkusiści - po odejściu E. Kulma z grupą grał Piotr Stajkowski, którego z kolei zastąpił Adam Krajewski.
  W 1969 r. zespół dokonał nagrań dla Gdańskiego Oddziału Telewizji Polskiej oraz Gdańskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Były to trzy kompozycje Jerzego Chyły do tekstów polskich poetów. Poza własnymi utworami grupa w wykonywała kompozycje z repertuaru Polan, The Artwoods i Deep Purple.

Źródło:  Motława-Beat Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych, autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (wyd. GKW, Gdańsk 2009) (tekst i zdjęcie)PS.

1. Uzupełnienie biogramu bardzo pożądane. Jeśli ma ktoś jakieś materiały o zespole, wdzięczny będę za kontakt. A już wielkim zaszczytem byłaby wypowiedź choć jednego członków grupy.
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.

6 komentarzy:

 1. Czekam na informację na temat zespołu Janczary. To bardzo, wtedy popularny zespół. Niestety dziś kompletnie zapomniany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa wiadomość. W internecie i dostępnych mi źródłach brak informacji na temat tego zespołu. A popularność jest, niestety, bardzo ulotna.
  Trzymam kciuki.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  W internecie o Janczarach nie ma nic a grali tam bardzo znani później muzycy jak Janusz Laskowski (ten od "Beaty" i "Żółtego Jesiennego Liścia"), niedawno zmarły klawiszowiec Bogdan "Bohun" Lewandowski (najbardziej znany z Breakoutu i Nowej Grupy Jacka Lecha- jest na zdjęciu pod biogramem Jacka Lecha zauważyłem), czy gitarzysta Wojciech Michalczyk.
  Ja mam coś tam naskrobane ale niewiele (muszę zajrzeć). Fotki też mam ale to trzeba bezpośrednio do muzyków. Marek Cieszewski i Bohun przed Janczarami grali jeszcze w zespole Modest i Maniacy.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.
  Miło przeczytać, że są informacje o zespole Janczary. Zawsze można coś napisać, a być może byli muzycy się odezwią (aczkolwiek dotychczasowe doświadczenia tego nie potwierdzają...). Mając cośkolwiek z czego można złożyć szkic do biografii (oczywiście podane także źródło) nie zastanawiałbym się. Jakoś trzeba łatać luki w wiedzy o naszych grupach z lat 60- i 70-tych.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Zespół do dzisiaj istnieje, Miłosz Irsa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Ze swojej strony proszę o więcej informacji o działalności zespołu w ciągu wszystkich lat jego istnienia.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń