niedziela, 8 lipca 2012

Pomorzanie (gdyńscy)

  Zespół wokalno-instrumentalny Pomorzanie powstał w Gdyni na początku 1967 r. z inicjatywy Wiesława Wodyka. W grupie znaleźli się głównie muzycy grający wcześniej wraz z liderem w formacjach Apacze i Korybanty. W skład zespołu wchodzili: Paweł Jankowski - gitara; Bogdan Nawrocki - gitara; Tomasz Mikulski - gitara; Romuald Godziniec - perkusja i W. Wodyk - śpiew.
  Repertuar zespołu składał się głównie z kompozycji W. Wodyka, stylistycznie nawiązujących do muzyki bluesowej. Do najbardziej udanych należały piosenki "Czekaj na mnie" i "W starej cegielni". Poza tym grupa wykonywała standardy bluesowe zagranicznych wykonawców - formacji The Cream, Them i Johna Mayalla.
  Od strony technicznej zespół wspomagał Piotr Madziar, wówczas student elektroniki Politechniki Gdańskiej, który skonstruował dla Pomorzan aparaturę nagłaśniającą.
  Skład grupy ulegał zmianie - w 1968 r. R. Godziniec został zastąpiony na perkusji przez Andrzeja Gąsowskiego, a po odejściu P. Jankowskiego do formacji przyszedł Andrzej Kulowski - wiolonczela. W 1969 r. skład zespołu uzupełnił Krzysztof Duda - organy.
  Grupa zakończyła działalność w 1970 r.Źródło:  Motława-Beat Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych, autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (wyd. GKW, Gdańsk 2009) (tekst i zdjęcie)

PS.

1. Uzupełnienie biogramu bardzo pożądane. Jeśli ma ktoś jakieś materiały o zespole, wdzięczny będę za kontakt. A już wielkim zaszczytem byłaby wypowiedź choć jednego członków grupy.

15 komentarzy:

 1. http://pomorzanie.bandcamp.com/

  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż mogę odpowiedzieć:
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że są grupy, które nagrywają utwory zespołów bigbitowych. Niektóre "covery" są bardzo ciekawe, jak np. koncert "Szalone lata 60!" na tegorocznym KFPP w Opolu. Być może ktoś, wysłuchawszy tego koncertu, będzie chciał posłuchać oryginalnego wykonania i kupi płytę lub piosenkę zapisaną w pliku mp3.

  OdpowiedzUsuń
 4. dzień dobry! chciałabym dowiedzieć się, czy możliwe byłoby przesłanie tego zdjęcia na maila w jak najlepszej jakości lub ewentualnie podanie kontaktu do osoby, która ma prawo nim w taki sposób rozporządzać. pytam w imieniu mojego taty, który jest na zdjęciu - poza tym sama gram obecnie na widocznej nad muzykami wiolonczeli (tej samej)! bardzo zależałoby nam na włączeniu tej fotografii do domowych archiwów.
  pozdrawiam serdecznie - maria kulowska.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie!
  Co do wspomnianego zdjęcia, to pochodzi ono z książki: Motława-Beat Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych, autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha. Książka ta powinna być dostępna w bibliotekach w większych miastach naszego kraju. Może jakiś specjalistyczny zakład pomoże w zarchiwizowaniu tego materiału. Można także zakupić książkę, np. na Allegro (za 36 zł). Polecam ze względu na bogactwo materiałów o innych formacjach trójmiejskich.
  Może Pani Tata podzieli się na łamach tego blogu wspomnieniami z okresu gry w zespole. Bardzo zachęcam!
  Niestety, dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, stąd zwłoka w odpowiedzi...
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam ich z mszy o godz.10 w kościele NSPJ w Gdyni.Zostały wspomnienia , ciekawe czy zostały po nich jakieś nagrania.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wspomnienia i komentarz. Co do nagrań tego zespołu, to nie potrafię Panu odpowiedzieć. Może któryś z czytelników coś wie na ten temat? Proszę o informację.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń

   Usuń
 7. Program 3 Polskiego Radia ma audycję prowadzoną przez Pana Wojciecha Manna zawsze w niedzielę w godzinach przedpoludniowych. Prowadzący prezentuje bardzo wiele starych, często zapomnianych nagrań, także big-beatowych. dziś (3 I 2016) rano zaprezentowano utwór bigbeatowy z początku lat 70-tych zespołu Pomorzanie, ale nie z gdańskiego lecz z Białogardu. Utwór miał w tytule motyw północnego wiatru dokładnie nie pamiętam dokładnie, a piszę o tym, bo może warto wspomnieć na lamach bloga, który, jak widzę po pierwszej wizycie, jest bardzo bogaty i rozbudowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację i dobre słowo. Trzeba będzie posłuchać radiowej "Trójki" w niedzielne przedpołudnia...
   Co do białogardzkiego zespołu Pomorzanie, to nie mam na ich temat żadnych informacji. Może ktoś z szanownych czytelników pomoże?
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. zachęcam odsłuchać audycji pod tymi adresami. (dwie części)

   http://www.polskieradio.pl/9/353/Artykul/1565301,Piosenki-bez-granic-3-stycznia-godz-0906

   http://www.polskieradio.pl/9/353/Artykul/1565316,Piosenki-bez-granic-3-stycznia-godz-1007

   Redaktor W. Mann wyraźnie wspomina że prezentowani Pomorzanie to nie ci z Gdańska ale z Białogardu.

   Usuń
  3. Bardzo dziekuję za podane linki. Ma Pan rację, redaktor M. Owczarek wspomina, że ten zespół pochodził z Białogardu.
   Uśmiechnąłem się, gdy ów redaktor zażartował, że "czas na szychtę bigbitowców czyli całe pięć osób w naszym rozległym kraju". Choć nie jest to bardzo odległe od prawdy...
   Natomiast bardzo zainteresowała mnie informacja M. Owczarka o "pracy magisterskiej Pana Stanisława z Czeladzi" pod tytułem "Peryferie polskiego bigbitu". Chętnie zapoznałbym się z tym opracowaniem.

   Usuń
 8. oczywiście chodziło o to, że był także drugi zespół o takiej samej nazwie "Pomorzanie" z Białogardu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, istniały te oba zespoły o takiej samej nazwie. Można podejrzewać, że tą nazwą posługiwały się grupy z innych miast, choć to - na razie - tylko domniemanie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Nazywam się Roman Karwinski byłem wokalista Pomorzan z bialogardu zespol zalozony w 1964r przy tECHNIKUM SAMOCHODOWYM W kOSZALINIE OD 1966 R PRZY pdk bIALOGARD GDYZ TAM MIESZKALISMY A w koszalinie tylko się uczyliśmy graliśmy do 1974 r później ja zmieniłem zespol na Kram ze Szczecinka i od tego roku pracowaliśmy najpierw w estradzie koszalińskiej a Pozniej w Imparcie we Wroclawiu.jesli chodzi o zespol pomorzanie to mysle ze była to nazwa bardzo popularna bo czytam w internecie ze byli czy jeszcze sa w Szczecinie z tego co wyczytałem to my powstaliśmy jako pierwsi .Ja dalej zajmuje się muzyka pisze utwory i publikuje je w internecie jeden z nich to Wolanie z nieba który ma pozytywne recenzje dwóch Papiezy naszegoPrymasa ikardynalow oraz Radia Watykan pisano o nim również w tygodniku Katolickim Niedziela roman@romankarwinski.pl Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo Panie Romanie za podane informacje. Jeśli Pan pozwoli, to na podany adres napiszę do Pana z prośbą o szczegóły działalności zespołu Pomorzanie, jak i dalszej Pana kariery muzycznej.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń