piątek, 27 lipca 2012

Kafar

  Zespół wokalno-instrumentalny Kafar powstał w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1975 r. Założycielem grupy był Bogusaw Kot Mazurkiewicz - instrumenty klawiszowe, trąbka, śpiew. Razem z nim formację tworzyli: Maciej Sudwoj - gitara; Tadeusz Gołasa - gitara; Mieczysław Wieczorek - trąbka; Waldemar Klimkowski - puzon; Jerzy Klusek - saksofon i Jacek Świątek - perkusja. Zespół zyskał uznanie wśród widzów.
    Formacja nagrała w Polskim Radiu Kielce 4 piosenki: "Śnij spokojnie"; "Wejdź do mnie przyjacielu"; "Spójrz w niebo" i "Katuj mnie". W tym samym roku zespół zakwalifikował się do XIII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole '75 i w koncercie "Debiuty"wykonał piosenke "Ucałuj mnie". Lider grupy, B. Kot Mazurkiewicz Bo otrzymał wyróżnienie na III Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym we wrześniu 1975 r. w katowickim spodku.
  Grupa przygotowywała podkłady muzyczne dla zespołu Gawęda, współpracowała z Jerzym Lichaczem.
  Zespół rozwiązał się po roku działalności.

Kafar (1975)
Siedzą od lewej: Bogusław Kot Mazurkiewicz, Mieczysław Wieczorek, Jacek Świątek i Maciej Sudwoj.
Stoją od lewej: Jerzy Klusek i Tadeusz Gołasa.Źródła:
Leksykon Muzyczny Kielecczyzny - autor: Paweł Solarz (wyd. ColorPress, Kielce - 2010)
Komentarz internauty Jacek9 (komentarze pod natką biograficzną)
Informacje od Pana Jacka Świątka (perkusisty zespołu).
Zdjecie zespołu - nadesłał Pan Jacek Świątek.

[biogram uzupełniony 4.02.2015 r.]

4 komentarze:

 1. Kafar nie mógł wykonać w Opolu dwóch piosenek, bo występował w koncercie debiutantów, gdzie każdy uczestnik wykonał po jednej piosence. Poza tym nagroda dla Pana Mazurkiewicza dla najlepszego wokalisty to także bardzo duże nadużycie. W żadnej recenzji z opolskiego festiwalu (1975) nie ma o tym ani słowa, a są w nich pełne listy laureatów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za informacje. Rzeczywiście Wikipedia podaje tylko jedną piosenkę wykonywaną przez zespół. Także o nagrodzie dla Pana Mazurkiewicza nie wspomina. Spróbuję jeszcze dotrzeć do innych źródeł. Autor Leksykonu pisze o tym, wartałoby się z Nim jakoś skontaktować.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pominięto w tych informacjach jeszcze dwóch muzyków. Saksofonista Jarzy Klusek i perkusista Jacek Świątek.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.
  Bardzo dziękuję za podane informacje. Jeśli posiada Pan inne wiadomości o tym zespole, Panu Mazurkiewiczu lub innych wykonawcach muzyki młodzieżowej lat 60-tych i 70-tych, to zapraszam do współpracy. Warto jakoś utrwalić pamięć o tamtych zespołach i muzykach je tworzących.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń