poniedziałek, 26 grudnia 2011

Zespół Zbigniewa Antoszewskiego

  Zespół Zbigniewa Antoszewskiego - polski zespół instrumentalny istniejący w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku.
  Zbigniew Antoszewski - gitarzysta basowy, kompozytor - urodził się 3 czerwca 1942 r. w Strzegowie. W latach 60-tych związany był najpierw z Big Beat Sextetem i Tajfunami. W roku 1967 utworzył własną studyjną grupę instrumentalną. Do współpracy zaprosił znanych muzyków: Tomasza Jaśkiewicza, Piotra Puławskiego i Wiktora Stroińskiego. Powstało w ten sposób kilka gitarowych nagrań, nawiązujących swym klimatem do brzmienia Tajfunów.  W nagraniach zespołu na perkusji grał Zbigniew Ryfa (Big Band Polskiego Radia) albo inni perkusiści, którzy mogli wtedy wystąpić.W nagraniach Z. Antoszewski wykorzystywał także sekcje instrumentów dętych i instrumenty smyczkowe.
  Muzyk uczestniczył także w V KFPP w Opolu, gdzie wystąpił z grupą muzyczna kabaretu "Popierajmy się".
  Wiosną 1969 r. Z. Antoszewski z grupą estradową wyjechał do USA i Kanady, gdzie gościł z programem  "Nasze przeboje". Na początku 1970 r. - po koncertach w 12 miastach ZSRR - założył nowy zespół dla potrzeb Radiowej i Telewizyjnej Giełdy Piosenki. W 1971 r. na KFPP w Opolu jego grupa towarzyszyła Jaremie Stępowskiemu.
  Z. Antoszewski jest ponadto kompozytorem (m. in. "Nad łąkami", "Oczy pełne nieba") oraz autorem podręczników do nauki gry na gitarze. Ponadto przez wiele lat współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym - opracowywał utwory z repertuaru polskich formacji muzycznych na mały zespół.

NAGRANIA PŁYTOWE

EP N-0465 Pronit (01.1967)
Bonanza (instr.) / Bradiaga (instr.) / Poluszko, pole (instr.) / Głos prerii (instr.)

LP XL 0419 Muza (09.1967)
PRYWATKA U BOŻENY
Waga ciężka (instr.) / Wiosenny dzień (instr.)

LP XL 0509 Pronit (09.1967)
ZATAŃCZMY...
Moje serce (instr.) / Mała Jaga (instr.)

2 LP SX 3051/52 Muza (1991)
2 MC CK 1240/41 Muza (1991)
ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1967 VOL. 1,2
Wiosenny dzień (instr.) / Waga ciężka (instr.)

SP SP 148 Pronit (1967)
Bonanza (instr.)

CD PNCD 244 Muza (1994)
GITARMANIA
Głoś prerii (instr.)
Na płycie jako zespół Tajfuny

NAGRANIA RADIOWE

1967:
Bonanza (instr.); Bradiaga (instr.); Poluszko, pole (instr.); Głos prerii (instr.); Waga ciężka (instr.); Wiosenny dzień (instr.); Moje serce (instr.); Mała Jaga (instr.)

Źródła: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Kontakt mailowy z Panem Z. Antoszewskim.

I na koniec: Waga ciężka
http://w417.wrzuta.pl/audio/1ZyMC07PXQP/zespol_zbigniewa_antoszewskiego_-_waga_ciezka

 PS.

1. Upload z sieci.
2. Tytuł posta trochę na wyrost. Powinien brzmieć "Zbigniew Antoszewski", ale bardziej chodziło mi o zespoły, które  Pan Antoszewski założył i w których grał.
3. Niestety strona Pana Zbigniewa Antoszewskiego http://www.gotoslawek.org/Antoszewski_biog.html nie zawiera wspomnień muzyka (i fotografa).
4. Ciekawy skład Zespołu Zbigniewa Antoszewskiego: same asy muzyki bigbitowej, a nie ma podanego choć jednego perkusisty. Szkoda, że dociekliwość cechujaca autorów "Encyklopedii" tutaj zawiodła.
5. Ponad ćwierć wieku temu w Programie Pierwszym Polskiego Radia był przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma. Proszę o kontakt.

4 komentarze:

 1. ad.4. W tej chwili opracowuję notkę nt. Zbigniewa Antoszewskiego dla Wikipedii, w której wszystko będzie jasno i klarownie. Jednym z perkusistów który nagrywał z Panem Antoszewskim był Zbigniew Ryfa (członek big bandu Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia).

  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za cenną informację. Chwali się opracowanie hasła dla Wikipedii. Chętnie przeczytam dokładniejszy opis składu i działalności Zespołu Zbigniewa Antoszewskiego (czy raczej zespołów). I mój post pewnie na tym skorzysta...
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Mariusz Glosa (mglosa@wp.pl)20 marca 2012 00:25

  Proponowałbym porozmawiać z samym opisywanym, rozwieje wiele niejasności, strona dostępna na internecie, jak i kontakt. W razie czego podam telefon do Zbigniewa Antoszewskiego tylko na priv.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za propozycję. Jeśli kontakt mailowy nie powiedzie się, to poproszę Pana o numer telefonu.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń