sobota, 24 grudnia 2011

Polne Kwiaty Grupa Polne Kwiaty - polski zespół muzyczny istniejacy w latach 60-tych XX wieku. Powstał w czerwcu 1968 r. przy poznańskim klubie "Od Nowa". Początkowo znany był jako grupa soulowa "Organizacja Józefa Paskudy", której wzorem był Graham Bond Organisation. Lider formacji, gitarzysta i wokalista Tomasz Dziubiński, był jednym z ważniejszych animatorów rock and rolla w Poznaniu. Założył m. in. Rock-Hall, poznańskich Trubadurów, zespół My, później związany był z Bardami i Tarpanami.
  Organizację Józefa Paskudy, oprócz lidera, tworzyli: Paweł Dubowicz - pianino, klawiset; Zbigniew Owsian - gitara basowa; Grzegorz Zerbst - perkusja; Adam Adamski - spiew. Z grupą związane były wokalistki Mirosława Kowalak i Anna Szmeterling. We wrzesniu 1968 r. formacją zaopiekował sie Andrzej Kosmala, redaktor poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia, który zaproponował zmianę nazwy na Polne Kwiaty. Dzięki A. Kosmali grupa dokonała w grudniu 1968 r. pierwszych nagrań radiowych, w większości kompozycji A. Adamskiego.
  Gdy T. Dziubiński odszedł z początkiem 1969 r. do Kanon Rytmu, skład Polnych Kwiatów uzupełnili: Jacek Loman - gitara i Hubert Bartlitz - gitara, śpiew. W marcu i kwietniu zespół dokonał kolejnych nagrań radiowych, tym razem bez A. Szmeterling. Niestety, żadna z kompozycji A. Adamskiego nie zdobyła szerszej popularności. Kilka miesięcy później formacja rozpadła się. H. Bartlitz i A. Adamski przeszli do zespołu Progres, G. Zerbst znalazł sie w Schemacie, a P. Dubowicz - w zespole Maryli Rodowicz. A. Szmeterling rozpoczęła współpracę z poznańskimi Bardami.


Od lewej: Tomasz Dziubiński, Adam Adamski, Grzegorz Zerbst, (na zdjęciu gościnnie Kazimierz Plewiński).


NAGRANIA RADIOWE:

1968:
Nie masz niewiast nad Sarmatki (voc. A. Adamski); Po ten kwiat czerwony (voc. A. Szmeterling); Kwiat dla ciebie (voc. A. Adamski); Miłość (voc. A. Adamski)

1969:
Drogi (voc. A. Adamski); W starym porcie (voc. A. Adamski); Oczekiwanie (voc. A. Adamski)

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

I na koniec: Po ten kwiat czerwony - piosenka śpiewana przez Annę Jantar
http://justyna887.wrzuta.pl/audio/9olQTmpxAoD/anna_jantar_-_po_ten_kwiat_czerwony

15 komentarzy:

 1. To znowu ja S. Będę się czasem pojawiał z czymś, co może być Ci przydatne.

  Na stronie T. Dziubińskiego- http://www.tomaszdziubinski.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=17 znajdziesz foto grupy Polne Kwiaty oraz parę słów o nich a także o wielu innych zespołach w których grał.
  Bardzo cenne materiały. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za informację o stronie Pana Tomasza Dziubińskiego. Rzeczywiście ciekawa strona, szczególnie Fotokalendarium. Cieszy aktywność pionierów polskiego bigbitu (rock'n'rolla). Z tej strony można dowiedzieć się, że Pan T. Dziubiński grał,chyba, w pierwszym zespole rockandrollowym w Poznaniu z Panem Wojciechem Kędziorą (potem filarem Niebiesko-Czarnych, gdzie grał jako Wojciech Korda). I obecnie znowu występują razem (po wielu latach...). Ilość zespołów z którymi Pan Tomasz współpracował jest, zaiste, imponująca. Ale nie mnie to oceniać.
  Jeszcze raz dziękuję za link.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to jest zespół Polne Kwiaty? http://justyna887.wrzuta.pl/audio/9olQTmpxAoD/anna_jantar_-_po_ten_kwiat_czerwony
  Pozdrawiam. Irek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na to, że jest to piosenka Anny Szmeterling i Polnych Kwiatów - wg "Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - nagrana w 1968 r. Dobrze, że znajdując tą piosenkę podzielił się Pan linkiem z innymi.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. a co sie dzieje teraz z pawlem dubowiczem albo wojtkiem mellerem ?
  prosze napiszcie janekz@icpnet.pl

  pzdr j.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli ktoś ma informacje o Panu Pawle Dubowiczu i Wojciechu Mellerze to może napisać do Pana Janka. Ja, niestety, także tych informacji nie posiadam.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 7. Mariusz Glosa (mglosa@wp.pl)20 marca 2012 00:33

  http://www.hammond.pl/galeria/klub_2010/ow_9.htm

  OdpowiedzUsuń
 8. Pan Mariusz, choć częściowo, odpowiedział na pytanie zadane przez Pana Janka. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 9. No to może zamieść te piosenkę pod biogramem, żeby coś było.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 10. OK, zamieściłem tą piosenkę pod opisem działalności grupy. Choć 100% pewności co do akompaniowania wokalistce przez Polne Kwiaty nie mam. Ale pewnie z 90%...

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 11. Piotr Przybylski28 maja 2016 13:11

  Link dotyczy oryginalnego nagrania Polnych Kwiatów z Anną jeszcze Szmeterling... :)
  Nagranie zarejestrowane w 1968 roku w Poznaniu.
  pozdrawiam
  Piotr Przybylski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za informację i pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 12. Hej, natknąłem się na tą stronę przypadkiem. Odnośnie nagrania to jest Hanka Szmeterling i trupa "Polne Kwiaty". Wiem na pewno bo tam też brzęczałem. Okropne nagranie, amatorski śpiew, takie same granie, brzmienie bolesne, nagrywał to poznański George Martin od siedmiu boleści, nazwisko pamiętam do dziś, to pan Zenon (chyba Zenon) Andrzejewski. Ktoś o mnie i Wojtka się dopytywał, no,no, dobrą pamięć masz kolego - to było naprawdę daaaaaawno temu.....ale miło że pamiętasz. Wojtek w USA mieszka od 1976 roku. Raczej nie śpiewa, coś tam robi by na życie zarobić ale lepiej nie będę o tym pisał. W każdym razie, ta był doskonały wokalista, mówię to z perspektywy czasu, naprawdę szkoda że talent zmarnowany. Wojtek miał niestety ogromną umiejętność by sobie zaszkodzić. No trudno, graliśmy taką piosenkę, o takim tytule.
  Co do mnie, mam się dobrze, nie gram zawodowo z własnego wyboru ale cały czas jestem w bardzo dobrej formie. Aktualnie robię (w domowym studio) swoją muzę, coś w klimatach między New Motown, Fusion-Funk a Robert Glasper Experiment + dużo mnie samego.
  pozdrawiam, Paweł Dubowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Pawle, dziękuje bardzo za powyższe wspomnienia i wyjaśnienia. To wspaniała sprawa, gdy Pan, muzyk grupy Polne Kwiaty, odpowiada na pytania zawarte w powyższych komentarzach. Jeszcze raz wielkie dzięki!
   Życzę Panu wiele satysfakcji z tworzonej obecnie muzyki, a - myślę, że nie tylko ja - posłuchałbym próbki Pana twórczości.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 13. A co się dzieje z Adamem Adamskim ?

  OdpowiedzUsuń