sobota, 3 grudnia 2011

Kwadraty

  Zespół wokalno-instrumentalny Kwadraty założyli trzej studenci Politechniki Warszawskiej: Ryszard Wójcik - gitara; Bogumił Bereś  - gitara i Piotr Kaczorek - gitara basowa. W 1967 r. dołączyli do nich: Tomasz Szachowski - pianino, organy i Tomasz Fedorczyk - perkusja. Grupa zadebiutowała w kwietniu 1967 r. podczas "Wiosny 1967", zorganizowanej w Warszawie przez Dom Kultury WSM "Mokotów" i Rozgłośnię Harcerską. Jury konkursu wysoko oceniło starannie opracowane aranżacje oraz poziom instrumentalny i wokalny Kwadratów, przyznając im 1 miejsce. W ramach nagrody zaproszono zespół na sesję do Rozgłośni Harcerskiej. Nagrana wówczas kompozycja B. Beresia z tekstem K. I. Gałczyńskiego "Dziewiąta pieśń" stała się piosenką tygodnia Rozgłośni Harcerskiej.
  Od czerwca 1967 r. Kwadraty rozpoczęły regularne występy w klubie "Stodoła", wykonując wówczas wyłącznie własne utwory. Kolejny sukces przyniósł w listopadzie 1967 r. II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej w Częstochowie, na którym grupa zwyciężyła bardziej utytułowanych Pesymistów. Ukoronowaniem dotychczasowej kariery Kwadratów było zdobycie 1 kategorii podczas grudniowych weryfikacji studenckich zespołów.
  Po rozwiązaniu zespołu, jedynie T. Szachowski kontynuował karierę, pojawiając się najpierw w Klubie Pickwicka, Portretach, a później Gramine.

NAGRANIA RADIOWE:

1967:
Dziewiąta pieśń

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

I na koniec: Waga ciężka
http://w417.wrzuta.pl/audio/1ZyMC07PXQP/zespol_zbigniewa_antoszewskiego_-_waga_ciezka

PS.
1. Upload z sieci.
2. Niestety, nie mam jedynego zarejestrowanego studyjnie nagrania zespołu
3. Serce boli, gdy przepisuję teksty z w/w źródła. Kwadraty - zespół bardzo dobrze się rozwijający, nagle ulega rozwiązaniu. W dodatku zostaje po nim 1 (słownie: jedno) nagranie radiowe i żadnych nagrań płytowych. O jakichkolwiek zapisach koncertów też nie wiadomo. A przecież w "Stodole", jak podaje źródło, grał tylko swój repertuar. Ech, cudowny świat sześćdziesiątych lat...
4.  Był w radiu, ponad ćwierć wieku temu, przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma...

5 komentarzy:

 1. tu Ryszard Wójcik, gitara solowa Kwadratów.....grałem w USA min. z Klenczonem.
  Dzięki za wspominki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rysiek, jak bardzo się cieszę, że znalazłem Twój wpis w internecie. Kwadraty wspominam z sentymentem, twój śpiew "Góralko, Hanko..." w akademiku dla nas - kolegów z wydziału MEiL. Niech Ci Bóg da zdrowie i wszystkiego najlepszego. Twój kolega z roku na MEiL - Stan. Fryska, Konin, Polska.

   Usuń
 2. Witam Panie Ryszardzie!
  Dziękuję za miłe słowa.
  Może dał by się Pan namówić na wspomnienia z okresu gry w zespole Kwadraty i czasów późniejszych. Pisze pan o współpracy z Panem K. Klenczonem w USA. Myślę, że nie tylko ja z zainteresowaniem przeczytałbym Pana wspomnienia.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Miłe wspominki.....
  W 1966 "Kwadraty" założył Bogumił Bereś, który obecnie jest szefem Biura Projektowego szybowców (jego Diana 2 zajęła 1-sze i drugie miejsce na Mistrzostwach Świata we Francji w 2007)
  Po odejściu Bogusia i Tomka Szachowskiego, ja i Piotrek Kaczorek dokooptowaliśmy Andrzeja Krzysztofika (bas), Wojtka Fedorczyka (dopiero wtedy-perkusja), i Andrzeja (zapomniałem nazwiska) wokalisty; grupa grała do chyba 1971 w klubie przy ul. Koszykowej przy placu MDM - aż "przyleciał" Kruk; basista Andrzej odszedł do Dwa Plus Jeden i wtedy nastąpił ostateczny rozpad "Kwadratów". Ja w 1974 wyjechałem na stałe do USA, grałem tu w wielu grupach.
  Nie wiem, co Ciebie i innych interesuje - podaj mi swój adres e-mail, to opiszę szerzej a Ty wrzucisz tutaj to, co będziesz uważał za stosowne.
  Z kordialnymi - cord/chord ;) pozdrowieniami,
  Rysiek Wójcik
  rw166@hotmail.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Panie Ryszardzie!
  Jeszcze dziś postaram się do Pana wysłać parę pytań ze swojego adresu e-mail.
  Pozdrawiam!
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń