poniedziałek, 26 grudnia 2011

Romuald i Roman

  Zespół wokalno-instrumentalny Romuald i Roman powstał wiosną 1968r. we Wrocławiu. Grupa zadebiutowała 13 czerwca 1968 r. na II Wiosennym Przeglądzie Zespołów Muzyki Rytmicznej we Wrocławiu, zdobywając 1 miejsce, nagrodę publiczności i wyróżnienie za utwór "Wrocławski czas". Zespół tworzyli: Romuald Piasecki - gitara, śpiew, lider; Roman Runowicz - gitara, śpiew; Jan Jacek Baron (wł. Jacek Baran) - gitara basowa i Andrzej Tylec - perkusja.  Kierownikiem formacji był Tomasz Tłuczkiewicz (ur. 23.09.1947 r. we Wrocławiu).
  R. Piasecki (ur. 23.08.1943 r.) w listopadzie 1965 r. wraz z Błękitnymi Cieniami zdobył 3 miejsce na II Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. Grupę tworzyli: R. Piasecki - gitara; Tadeusz Prokop - gitara; Henryk Nieradko - gitara basowa; Romuald Jurewicz - perkusja.
 Rok 1968 upłynął Romualdowi i Romanowi pod znakiem efektownych zwycięstw na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w Częstochowie oraz na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Wokalistów i Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Grupa wykonywała "Requiem dla pastora Kinga" i "Psalmy" z muzyką Mikołaja Gomółki. Podczas koncertów wykorzystywano barwne efekty świetlne i projekcje filmowe Stanisława Lose (eks Elar-5).  Od strony dźwiękowej formację wspomagali  Wojciech Hornowicz i Andrzej Wall.
  W lutym 1969 r. zespół przystapił do eliminacji II Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, a wiosną dokonał pierwszych nagrań radiowych. Nie były one reprezentatywne dla twórczości zespołu i w większości zostały skomponowane jeszcze w okresie Elaru-5 i Grupy I. W marcu Romuald i Roman wystapił w programie "Musicoramy".
  Później przyszły kolejne festiwalowe sukcesy: 2 miejsce w finale Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego w Rybniku oraz 1 miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu (listopad 1969 r.). Na festiwalu tym zespół wystąpił z nowym gitarzystą basowym Leszkiem Muthem, który zastąpił powołanego do wojska J.J. Barona. W ankiecie miesięcznika "Jazz" Romuald i Roman zajął 10 miejsce w kategorii zespołów i 4 w kategorii "Odkrycie roku". Wiosną następnego roku grupa wystąpiła na "Konfrontacjach Jazzowych" we Wrocławiu z grupą Freedom, dokonała też kolejnych nagrań radiowych. W ankiecie "Jazzu" za 1970 r. w kategorii zespołów formacja zajęłą 8 miejsce, wyprzedzając m. in. Dżamble i No To Co.
 Zmierzch kariery Romualda i Romana przypadł na rok 1971. Grupa wystąpiła wówczas w filmie "Trąd" (reż Andrzej Trzos-Rastawiecki, prem. 21.12.1971), wykonując utwór "Gdyby przebaczać mogli wszyscy". W planach było przygotowanie repertuaru na album, skończyło się na nagraniach radiowych. Zespół przestał istnieć w 1971 r., gdy A. Tylec rozpoczął wystepy z Czesławem Niemenem, a R. Runowicz przeszedł do Nurtu.
  R. Piasecki reaktywował grupę na początku 1973 r. z Andrzejem Pluszczem - gitara basowa, śpiew i Stanisławem Kasprzykiem - perkusja. Wkrótce trio dokonało nagrań radiowych, które nie przyczyniły się jednak do odzyskania utraconej popularności. Po odejściu A. Pluszcza do jazz-rockowego Super Paktu, R. Piasecki powiększył skład zespołu do kwintetu, w którym znaleźli się: Jacek Krzaklewski - gitara, śpiew; Zbigniew Wrzos - gitara basowa, śpiew; S. Kasprzyk - perkusja i J.J. Baron - śpiew. Tak zreorganizowany zespół Piaseckiego trafił 26 lutego 1975 r. do warszawskiej Sali "Kongresowej" na "Eurorock", a później na XII Festiwal "Jazz nad Odrą". W sierpniu 1975 r. grupa wzięła udział w tanecznym "Non Stopie" w hali warszawskiej "Gwardii".
  Po odejściu S. Kasprzyka, J. Krzaklewskiego, J. J. Barona i Z. Wrzosa, R. Piasecki skupił wokół siebie muzyków mniej znanych. Zespół tworzyli wtedy: Marek Purzycki - gitara basowa; Zbigniew Stemplowski - organy; Krzysztof Orłowski - pianino, flet, instrumenty perkusyjne: Sarandis Juwanidis - perkusja oraz Lesław Kot - śpiew.
  W marcu 1976 r. Romuald i Roman wystąpił na XIII Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, II Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych "Pop Session" (1.08.1976), zaś w sierpniu 1977 r. na gdańskiej imprezie "Rock Disco". Nowy skład zespołu zdołał nagrać w październiku 1976 r. kilka nowych utworów dla radia. W listopadzie Romuald i Roman pojawił się w programie TV NRD "Rund", a wiosną następnego roku rozpoczął prace nad płytą długogrającą. Nagrano dziesięć utworów. Czasy nie sprzyjały ambitnej muzyce rockowej i kolejna próba powrotu do krajowej czołówki nie powiodła się. Pierwszą płytę długogrającą zespołu wydano dopiero w 1994 r. W 2007 r. Polskie Radio w serii "Z Archiwum Polskiego Radia" wydało dwupłytową edycję radiowych nagrań zespołu "Z Archiwum Polskiego Radia vol. 5 - Romuald i Roman - Nagrania radiowe z lat 1968-1976".

NAGRANIA PŁYTOWE

PD R-0160 Ruch (1970)
Bobas

PD R-0356 Ruch (1971)
Wszystko ci kupiłem

SP SP-301 Muza (1970)
Bobas

EP N-0560 Muza (1969)
Pytanie czy hasło / Człowiek
Skład: R. Piasecki - gitara, śpiew; R. Runowicz - gitara, śpiew; J.J. Baron - gitara basowa; A. Tylec - perkusja

LP XL 0624 Muza (1970)
PRZEBOJE NON STOP
Bobas
Skład: R. Piasecki - gitara, śpiew; R. Runowicz - gitara, śpiew; J.J. Baron - gitara basowa; A. Tylec - perkusja

CD DIG 160 Digiton (1994)
ROMUALD I ROMAN
A ja nigdy / Kto poznał ten świat? / Znasz ten dom / Człowiek / Gdyby przebaczać mogli wszyscy / Wędrujesz tak / Bobas / Wszystko ci kupiłem / Idź dalej / XXI zbliża się wiek / Coś we mnie drzemie / Płonie ognisko / Kto / XXI zbliża się wiek (instr.) / Pytanie czy hasło / Czy potrafię / Na twój znak / Patrycja / Wieczorny nokturn / Twoje słowa jak łubin

NAGRANIA RADIOWE

1969:
Pytanie czy hasło; Człowiek; Kto poznał ten świat?; Znasz ten dom; A ja nigdy i basta; Kamień

1970:
Bobas; Będziesz pania w moim piekle; Talizmany; Na twój znak; Twoje słowa jak łubin; XXI zbliża się wiek (instr.)

1971:
Wszystko ci kupiłem; Czy potrafię; Gdyby przebaczać mogli wszyscy

1973:
Spacer po mlecznej drodze; Gdzie nie szedł nikt; Coś we mnie drzemie; Przeciwny wiatr; XXI zbliża się wiek; Wędrujesz tak; Wieczorny nokturn

1976:
Coś we mnie drzemie; Kto; Idź dalej; Patrycja; Płonie ognisko

05.1977:
Kto zagrodzi nam drogę; Wszystko ci kupiłem; Świat na dziś; Płonie ognisko; Idź dalej; Kto mnie tak odmienił; Idący pod wiatr; XXI zbliża się wiek; Coś we mnie drzemie; Wędrujesz tak


Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.jedynka.art.pl/artysci/1art.php
Na stronie tej jest więcej zdjęć grupy, a także można ściągnąć parę piosenek zespołu.

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

  W 2007 r. Polskie Radio wydało dwupłytowe wydawnictwo: Z Archiwum Polskiego Radia vol. 5 - Romuald i Roman.
  Oto co napisano na stronie Merlin.pl:
Nagrania radiowe z lat 1968-1976. Kolejna część cyklu Z Archiwum Polskiego Radia została poświęcona wrocławskiej grupie Romuald i Roman (a właściwie Romuald & Roman, bowiem taka była właściwa, pierwsza pisownia tej nazwy), kultowej grupie PRL przełomu lat 60. i 70., najbardziej do dziś znanej w Polsce wrocławskiej kapeli rockowej. Liderzy formacji: Romuald Piasecki i Roman Runowicz początkowo po prostu tępili popowy banał, z czasem przechodząc w bardziej eksperymentalne rejony przez stosowanie niekonwencjonalnej techniki instrumentalnej, zastępowanie tekstu pisanego improwizowanym czy instrumentalne traktowanie partii wokalnych. To wspaniałe odświeżenie najpopularniejszych kompozycji legendy polskiego podziemia, czyli "Romków".

  CD PRCD103940 Z Archiwum Polskiego Radia vol. 5 - Romuald i Roman - Nagrania radiowe z lat 1968-1976  Polskie Radio  (2007)

  CD 1:
  Kto poznał ten świat / Znasz ten dom / Pytanie czy hasło / Człowiek / A ja nigdy i basta / Kamień / Bobas / Będziesz panią w moim piekle / Talizmany / Na twój znak / Takie słowa jak łubin / Wszystko Ci kupiłem / Czy potrafię / Gdyby przebaczać mogli wszyscy / Jak dwie rzeki / W białą Noc Narodzenia
  CD 2:
  Spacer mleczną drogą / Towary ruszą do Indii / Coś we mnie drzemie / Wędrujesz tak / Towary ruszą do Indii (Live) / Cos we mnie drzemie (Live) / Idź dalej / Patrycja / Wieczorny nokturn / Wszystko Ci kupiłem / XXI Zbliża sie wiek / XXI Zbliża sie wiek (Instrumental) / Płonie ognisko / Idź dalej / Kto / Coś we mnie drzemie

I na koniec: Wszystko ci kupiłem
http://w315.wrzuta.pl/audio/2WQujA77sl2/romuald_i_roman_-_wszystko_ci_kupilem

 PS.

1. Upload z sieci.
2. Ponad ćwierć wieku temu w Programie Pierwszym Polskiego Radia był przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma. Proszę o kontakt.

10 komentarzy:

 1. Jacek Baran i Jan Jacek Baron to jedna i ta sama osoba. Jacek Baran jest dobrze, natomiast to drugie nie wiem skąd się wzięło, skoro figuruje w każdej encyklopedii. O ile pamiętam to zaraz po odejściu Pluszcza ba basie grał Włodzimierz "Lola" Krakus (nagrania studyjne "Coś we mnie drzemie" i "Wędrujesz tak" znajdujące się na drugim CD "Z Archiwum Polskiego Radia vol. 5 - Romuald i Roman". Jak sobie wnikliwiej poczytasz tę stronę "Jedynki" (znalazłem wypowiedź Jacka Barana dla "Magazynu Gitarzysta" gdzie także wspomina o 1980 jako o dacie rozpadu grupy) to znajdziesz dowody na istnienie R&R do kwietnia 1980r. To najmniej znany okres (1978-80). Do tej pory moim zdaniem nigdzie do końca nie napisano rzetelnej i dokładnej notki biograficznej R&R.

  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. W "Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" pisze, że J. J. Baron to pseudonim J. J. Barana. Natomiast w "Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej" autorstwa Ryszarda Wolańskiego występuje jako Jacek Baron. Trudno mi to rozstrzygnąć...
  Co do końca działalności zespołu to np w Leksykonie podany jest rok 1977. Muszę jeszce znaleźć jedno, dwa źródła gdzie data zakończenia działalności byłaby jednoznacznie określona. Najlepiej wie pewnie Pan Piasecki i on tu byłby najbardziej miarodajny.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mariusz Glosa (mglosa@wp.pl)20 marca 2012 00:23

  A ja dodam kropkę na "i". Proponuję korzystać z pierwszej podanej encyklopedii, a nie źródła Ryszarda Wolańskiego. Leksykon niestety posiada sporo wpadek faktograficznych i literówek w nazwiskach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do "Leksykonu" to ma Pan rację. Ale jako źródło - jest cytowany w Wikipedii. I to w bardzo wielu biogramach artystów!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jacek Baran nie nazywa się inaczej, niż Jacek Baran - to na 100% pewne. We Wrocławiu to wiemy (... od dziesięcioleci :-) ). Był czas, że występował on ze swoją własną formacją bluesowo-rockową o nazwie J. J. Baron Band.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co innego nazwisko widniejące w dowodzie osobistym, a co innego "nazwisko" sceniczne. Nawet podana jest nazwa grupy, gdzie są podane podane dwa J.

  OdpowiedzUsuń
 7. A propos "Jacek Baran" - zapowiedź występu grupy wyjaśnia wszystko:
  http://www.youtube.com/watch?v=GXB3GCaAwfU

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podanie linku do tego materiału.
   Rzeczywiście w zapowiedzi pojawia się nazwisko Jacek Baran. Także "Leksykon" Pana R. Wolańskiego i wkładka do albumu wydanego przez Polskie Radio "Z Archiwum Polskiego Radia, vol. 5 ROMUALD I ROMAN Nagrania radiowe z lat 1968-1976" wymienia artystę pod tym, tylko jednym , imieniem. Cóż, i autorzy "Encyklopedii" mogli się pomylić.

   Usuń
 8. Zapraszam fanów bigbitu na czarnych płytach na "nieco inne" forum o winylu traktujące:
  http://winyle.domek.org/index.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację o tym forum, Każda taka inicjatywa godna jest szacunku. Dlatego, ze swej strony, także zapraszam miłośników "mocnego uderzenia" do odwiedzania tego, jakże pożytecznego dla miłośników bigbitu, forum. Oby autorom starczyło zapału i wytrwałości.
   Pozdrawiam.

   Usuń