niedziela, 11 grudnia 2011

Takty

  Zespół wokalno-instrumentalny Takty powstał w 1964 r. w Sopocie z inicjatywy Włodzimierza Dembickiego i Mariana Czachorowskiego. Pierwszy występ harcerskiego zespołu instrumentalno-wokalnego Takty odbył się w listopadzie, w Technikum Ekonomicznym w Sopocie. W skład zespołu weszli: Jan Milan - gitara; Marian Czachorowski - gitara; Andrzej Boczkowski - gitara basowa; Andrzej Lauda - pianino; Zdzisław Szymański - perkusja; Eryk Kulm - śpiew; Jan Stoppa - śpiew; Teresa Laskowska - śpiew. Muzycy zespołu byli uczniami szkół średnich Trójmiasta. Kierownikiem organizacyjnym został W. Dembicki. Pod koniec listopada 1964 r. perkusistę Z. Szymańskiego zastąpił Jerzy Polaszek. Zespół Takty wystąpił 14 marca 1965 r. w trzydziestominutowym bloku muzycznym podczas I Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Estradowych w Gdańsku-Wrzeszczu. W lecie 1965 r. zespół przeszedł reorganizację  i występował w składzie: M. Czachorowski - gitara, śpiew; J. Stoppa - gitara, śpiew; A.Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek - perkusja; E. Kulm - śpiew.
  W kwietniu 1966 r. na kilka miesięcy ze wzgledu na obowiązki szkolne zespół opuścił A.Lauda. Do końca czerwca gitarzystą basowym był Stanisław Jackiewicz.W tym czasie do zespołu dołączył Marek Duniec grający na oboju (niestety tylko na kilka miesięcy). 23 kwietania 1966 r. Zespół zajął I miejsce na III Przeglądzie Harcerskich Zespołów Estradowych. Po powrocie A. Laudy do zespołu dołączył utalentowany wokalista Jerzy Kozłowski. W lipcu zespół uczestniczył w imprezie Harcerski Lipiec Muzyczny '66 w Olsztynie. Muzycy akompaniowali grupie woklanej Nadbiebrzańskie Nutki, a występ z Meteorami spotkał sie z uznaniem publiczności. W sierpniu 1966 r. Takty brały udział w ogólnopolskiej akcji "Operacja 1001 Frombork" znanej także jako"Harcerska Akcja Odbudowy Fromborka". Pobyt zespołu we Fromborku został uwieczniony w filmie dokumentalnym  "Operacja 1001 Frombork", gdzie na ścieżce dźwiękowej jest kilka utworów Taktów: "Posłuchaj, co ci powiem", "Wspomnij tamten dzień", "Nastolatki" i "Dzisiaj już wiem". Niestety film nie trafił do szerszego rozpowszechniania. W październiku 1966 r. lider grupy, M. Czachorowski został powołany do wojska. Jego miejsce na gitarze zajął Antoni Świątkowski (ex Rafy).
  W maju 1967 r. Takty zagrały na balu maturalnym J. Stoppy i J. Kozłowskiego. Na krótki czas działalność zespołu została zawieszona.  W tym czasie W. Dembicki przekonał do opieki nad zespołem Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego. Współpraca zaowocowała występem zespołu w sopockim Non-Stopie. W tym czasie zespół występował w składzie: A. Świątkowski - gitara; J. Stoppa - gitara, śpiew; A. Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek - perkusja; J. Kozłowski - śpiew. W dniach 8-18 lipca 1967 r. grupa uczaestniczyła w festiwalu "Ost See Woche" (Tydzień Bałtyku) zorganizowanej w Graal Muritz w NRD. Na imprezie tej J. Stoppę zastąpił Artur Lelito, a z zespołem wystąpiła wokalistka Lucyna Skoczek.
  W sierpniu na łamach prasy (Głos Wybrzeża nr 184, 4.08.1967 r.) ukazała się informacja, że Takty zostały uhonorowane drugą nagrodą w turnieju Zespołów Amatorkich o Puchar Non-Stop - Sopot 1967.
  19 sierpnia 1967 r. Takty nagrały 6 piosenek dla Programu III Polskiego Radia. Były to cztery utwory z muzyką i słowami J. Kozłowskiego: "Jesienna noc", "To ty", "Co za dużo, to nie zdrowo", "Nastolatki" oraz dwie kompozycje J. Stoppy: "Dżentelmen" i "Gdzie ty, tam ja" (ostatni utwór ze słowami Mateusza Perepeczki). Piosenka "Nastolatki" została wykorzystana w zrealizowanym przez Osrodek Gdański Telewizji Polskiej programem rozrywkowym z udziałem Taktów.
  W październiku 1967 r. A. Lauda i J. Polaszek zostali powołani do wojska, a J. Stoppa rozpoczął studia. Oznaczało to w praktyce rozwiązanie zespołu. W dniu 28 marca 1968 r. nastapiło rozliczenie finansowe członków grupy i definitywny koniec.
  Prawie rok po rozwiązaniu zespołu członkowie Potrójnych Taktów: Zenon Mikulski - gitara; Marek Adamczyk - gitara; Krzysztof Wieczorkowski - gitara basowa i Dariusz Boniewicz - perkusja, założyli zespół muzyczny wykorzystując nazwę i markę zespołu Takty. Nie miał on jednak nic wspólnego z pierwowzorem.

    Takty w Non-Stopie, 1967 r. Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, Jerzy Polaszek (perkusja - poza kadrem)
Zdjęcie ze strony:
 http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg

Źródło: Źródło: "Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha

I na koniec: Jesienna noc
http://w563.wrzuta.pl/audio/8mXKlYoUZYm/takty_-_jesienna_noc

PS:

1. Upload z sieci
2. Nic mi nie wiadomo o nagraniach płytowych grupy Takty.
3. Ponad ćwierć wieku temu w Programie Pierwszym Polskiego Radia był przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Pisałem do Radia Opole, ale nikt nie odpowiedział. Może ktoś ma nagrane te audycje. Proszę o kontakt.

6 komentarzy:

 1. Witam

  A tutaj-http://www.gdansk.pl/kultura?id=9920 znajdziesz min. zdjęcie Taktów grających w Non Stopie (pierwsze zdjęcie od prawej).
  Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, a za bębnami niewidoczny Jerzy Polaczek. Rok 1967 (ustaliłem)- http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg

  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za linki. Muszę przeglądać strony internetowe pod względem wiadomości i fotografii poszczególnych wykonawców. Zdjęcie rzeczywiście przedstawia Takty - tak jak ustaliłeś. Jeszcze raz serdeczne dzięki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jan Stoppa to mój dziadek a ja nigdy nie zapomne o tym jak grał w zespole

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie! Może są jakieś pamiątki, np. zdjęcia, z okresu gry Pana Jana w zespole. Bardzo chętnie je opublikuję. Zachęcam do współpracy.
  Niestety, dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, stąd zwłoka w odpowiedzi...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam że, w pierwszym składzie "Taktów" byli Janusz Milan - gitara prowadząca, Marian Czachorowski - gitara funkcyjna, Czesław Borkowski - gitara basowa, Zdzisław Szymański - perkusja, Eryk Kulm - śpiew, Jan Stopa - śpiew, Jerzy Koniecki - śpiew i Andrzej Lauda - pianino. W tym składzie na Ogólnopolskim Przeglądzie Harcerskich Zespołów Estradowych w sali Zespołu Szkół Budowlanych w Gdańsku Wrzeszczu zespół zajął 3-cie miejsce a było to jesienią 1964 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pierwszy raz napiszę, że abym mógł powołać się na przedstawiony komentarz, musi on być podpisany. Trudno zmienić notkę biograficzną, mając anonimową opinię. Zapraszam do podpisania tego komentarza.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń