niedziela, 11 grudnia 2011

Takty

  Zespół wokalno-instrumentalny Takty powstał w 1963 r. w Sopocie z inicjatywy Włodzimierza Dembickiego i Mariana Czachorowskiego. Grupa, jeszcze bez nazwy, zaczęła wkrótce próby w składzie: M. Czachorowski – gitara funkcyjna, Jan Milan – gitara prowadząca,  Czesław Borkowski - gitara basowa, Andrzej Lauda – klawisze, Zdzisław Szymański – perkusja, Eryk Kulm, Jerzy Koniecki i Teresa Laskowska - śpiew. Członkowie zespołu byli uczniami szkół średnich Trójmiasta. Kierownikiem organizacyjnym został W. Dembicki.
 Jesienią Cz. Borkowskiego na gitarze basowej zastąpił Andrzej Boczkowski, a ponadto formację zasilił wokalista Jan Stoppa. Pierwszy występ Harcerskiego Zespołu Estradowego Takty odbył się w 1964 r. w Technikum Ekonomicznym w Sopocie. W tym roku na II Festiwalu Zespołów Harcerskich w Gdańsku grupa zajęła 2. miejsce. Wkrótce potem Z. Szymańskiego na perkusji zmienił Jerzy Polaszek, a także zespół opuścili  Jerzy Koniecki i Teresa Laskowska.
Na początku 1965 r. skład zespołu wyglądał następująco: A. Lauda -  kierownik muzyczny, M. Czachorowski – gitara funkcyjna, J. Milan – gitara prowadząca, A. Boczkowski - gitara basowa,  J. Polaszek – perkusja, E. Kulm i J. Stoppa - śpiew. W lutym tego roku na scenie kina Gedania doszło do pojedynku muzycznego "Takty contra Meteory", a impreza została powtórzona kilka tygodni później w klubie Kolejarz w Gdyni. 14 marca 1965 r. grupa wystąpiła w trzydziestominutowym bloku muzycznym podczas I Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Estradowych w Gdańsku-Wrzeszczu. Repertuar zespołu składał się przeważnie z kompozycji własnych muzyków grupy oraz piosenek Beatlesów. Najwięcej utworów komponował M. Czachorowski, do tekstów Mateusza Perepeczki. W soboty i niedziele formacja przygrywała do tańca w klubie-harcówce  w Sopocie. Grupa występowała też na imprezach muzycznych i wieczorkach tanecznych w Sopocie i Gdańsku. W tym czasie, wraz z grupą Szeptacze, zespół uczestniczył w nagraniu audycji "Bariera dźwięku". W tym samym roku Takty wygrały III Festiwal Zespołów Harcerskich w Gdańsku.
  Po wakacjach 1965 r. nastąpiła zasadnicza reorganizacja formacji. W jej rezultacie skład zespołu ukształtował się następująco: M. Czachorowski – gitara prowadząca, śpiew; J. Stoppa – gitara funkcyjna, śpiew; A. Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek – perkusja, Marek Duniec – obój oraz incydentalnie Eryk Kulm. W pierwszej połowie 1966 r.,  ze względu na obowiązki szkolne, na jakiś czas zespół opuścił A. Lauda. Gitarzystą basowym został wtedy Stanisław Jackiewicz. Wraz z nim z grupą występował konferansjer i wokalista Zbigniew Trzmielewski.
Po powrocie Andrzeja Laudy formację zasilił kolega szkolny Jana Stoppy, wokalista Jerzy Kozłowski (eks Błękitni), a grupę opuścił Eryk Kulm.
  W lipcu 1966 r. zespół uczestniczył w imprezie Harcerski Lipiec Muzyczny '66 w Olsztynie. Muzycy m. in. akompaniowali grupie wokalnej Nadbiebrzańskie Nutki, a występ z Meteorami spotkał się z uznaniem publiczności. W trakcie imprezy grupa nawiązała kontakt ze Skaldami i Alibabkami.  W sierpniu 1966 r. Takty brały udział w ogólnopolskiej akcji "Operacja 1001 Frombork" znanej także jako "Harcerska Akcja Odbudowy Fromborka". Pobyt zespołu we Fromborku został uwieczniony w filmie dokumentalnym  "Operacja 1001 Frombork", gdzie na ścieżce dźwiękowej jest kilka utworów Taktów: "Posłuchaj, co ci powiem", "Wspomnij tamten dzień", "Nastolatki" i "Dzisiaj już wiem". Niestety film nie trafił do szerszego rozpowszechniania. W październiku 1966 r. lider grupy, M. Czachorowski został powołany do wojska, a jego miejsce na gitarze prowadzącej zajął Antoni Świątkowski (eks Rafy).
  W maju 1967 r. Takty zagrały na balu maturalnym J. Stoppy. Na krótki czas działalność zespołu została zawieszona.  W tym czasie W. Dembicki zwerbował do pracy z zespołem Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego. Współpraca zaowocowała występem zespołu w sopockim Non-Stopie, gdzie w konkursie Takty zajęły I miejsce (ex aequo z Czarnymi Golfami). W tym czasie zespół występował w składzie: A. Świątkowski – gitara prowadząca; J. Stoppa - gitara, śpiew; A. Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek - perkusja; J. Kozłowski - śpiew. W dniach 8-18 lipca 1967 r. grupa uczestniczyła w festiwalu "Ost See Woche" (Tydzień Bałtyku) zorganizowanej w Graal Muritz w NRD. Na imprezie tej J. Stoppę, zdającego egzamin wstępny na uczelnię, zastąpił Artur Lelito (eks Szeptacze), a z zespołem wystąpiła wokalistka Lucyna Skoczek. W sierpniu na łamach prasy (Głos Wybrzeża nr 184, 4.08.1967 r.) ukazała się informacja, że Takty zostały uhonorowane drugą nagrodą w turnieju Zespołów Amatorskich o Puchar Non-Stop - Sopot 1967.
  19 sierpnia 1967 r. Takty nagrały 6 piosenek dla Programu III Polskiego Radia. Były to cztery utwory z muzyką i słowami J. Kozłowskiego: "Jesienna noc", "To ty", "Co za dużo, to nie zdrowo", "Nastolatki" oraz dwie kompozycje J. Stoppy: "Dżentelmen" i "Gdzie ty, tam ja" (ostatni utwór ze słowami Mateusza Perepeczki). Piosenka "Nastolatki" została wykorzystana w zrealizowanym przez Ośrodek Gdański Telewizji Polskiej programie rozrywkowym z udziałem Taktów.
  W październiku 1967 r. A. Lauda i J. Polaszek zostali powołani do wojska, a J. Stoppa rozpoczął studia. Oznaczało to w praktyce koniec działalności zespołu. W dniu 28 marca 1968 r. nastąpiło rozliczenie finansowe członków grupy i definitywne rozwiązanie zespołu.
  Wśród współpracowników zespołu trzeba wymienić jeszcze trzy osoby. Autorem tekstów większości piosenek grupy był Mateusz Perepeczko. Kierownikiem technicznym, który konstruował i wykonywał gitary i kolumny głośnikowe, był Henryk Kula. Wzmacniacze zaś (120 W) dostarczał grupie Lech Pisarek.
  Prawie rok po rozwiązaniu zespołu członkowie Potrójnych Taktów: Zenon Miluski - gitara; Marek Adamczyk - gitara; Krzysztof Wieczorkowski - gitara basowa i Dariusz Boniewicz - perkusja, założyli zespół muzyczny wykorzystując nazwę i markę zespołu Takty. Nie miał on jednak nic wspólnego z pierwowzorem.Takty w Non-Stopie, 1967 r. Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, Jerzy Polaszek (perkusja - poza kadrem)
  
NAGRANIA RADIOWE:
  08.1967
  Jesienna noc / To ty / Co za dużo, to nie zdrowo / Nastolatki / Dżentelmen / Gdzie ty, tam ja

NAGRANIA PŁYTOWE:

CD [dodatek do książki] [wyd. GKW] 2009
MOTŁAWA-BEAT - TRÓJMIEJSKA SCENA BIG-BEATOWA LAT 60-TYCH
Dżentelmen / Tam myśli moje / To ty / Jesienna noc / Co za dużo, to nie zdrowo / Nastolatki / Wspomnij tamten dzień


Źródła:
 "Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha [wyd. Gdański Kantor Wydawniczy GKW, Gdańsk 2009 r.)
 Informacje od pana Jana Stoppy
 Komentarze pod biogramem

 Zdjęcie ze strony:
 http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg


Tekst biogramu zmieniony 15.09.2019 r.
Powodem zmiany biogramu było uściślenie dziejów grupy przez Pana Jana Stoppę, wokalistę i gitarzystę zespołu.
Wielkie dzięki Panie Janie!

10 komentarzy:

 1. Witam

  A tutaj-http://www.gdansk.pl/kultura?id=9920 znajdziesz min. zdjęcie Taktów grających w Non Stopie (pierwsze zdjęcie od prawej).
  Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, a za bębnami niewidoczny Jerzy Polaczek. Rok 1967 (ustaliłem)- http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg

  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za linki. Muszę przeglądać strony internetowe pod względem wiadomości i fotografii poszczególnych wykonawców. Zdjęcie rzeczywiście przedstawia Takty - tak jak ustaliłeś. Jeszcze raz serdeczne dzięki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jan Stoppa to mój dziadek a ja nigdy nie zapomne o tym jak grał w zespole

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie! Może są jakieś pamiątki, np. zdjęcia, z okresu gry Pana Jana w zespole. Bardzo chętnie je opublikuję. Zachęcam do współpracy.
  Niestety, dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, stąd zwłoka w odpowiedzi...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam że, w pierwszym składzie "Taktów" byli Janusz Milan - gitara prowadząca, Marian Czachorowski - gitara funkcyjna, Czesław Borkowski - gitara basowa, Zdzisław Szymański - perkusja, Eryk Kulm - śpiew, Jan Stopa - śpiew, Jerzy Koniecki - śpiew i Andrzej Lauda - pianino. W tym składzie na Ogólnopolskim Przeglądzie Harcerskich Zespołów Estradowych w sali Zespołu Szkół Budowlanych w Gdańsku Wrzeszczu zespół zajął 3-cie miejsce a było to jesienią 1964 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pierwszy raz napiszę, że abym mógł powołać się na przedstawiony komentarz, musi on być podpisany. Trudno zmienić notkę biograficzną, mając anonimową opinię. Zapraszam do podpisania tego komentarza.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 6. Szanowny Panie nazywam Się Jerzy Koniecki i byłem wokalista tego zespołu. Jak chce pan potwierdzenia mojego wpisu to niech sie pan skontaktuje z Włodkiem Dembińskim, który pracuje jeszcze w TVP 3 jako dźwiękowiec. On rozwieje pańskie wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panie Jerzy!
   Proszę o kontakt e-mailowy pod adresem: polski_bigbit@op.pl
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 7. Mój wujek Marian Czachorowski również udzieliłby sporo informacji na temat zespołu jeśli kogoś to jeszcze interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jestem bardzo zainteresowany każdą informacją na temat grupy.
   Proszę o kontakt na adres e-mailowy:
   polski_bigbit@op.pl
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń