niedziela, 1 stycznia 2012

Wanderpol

 Zespół wokalno-instrumentalny Wanderpol powstał w czerwcu 1969 r. z inicjatywy saksofonisty Włodzimierza Wandera. Grupę obok lidera tworzyli: Dana Lerska - śpiew, Waldemar Nowak - pianino, organy; Tomasz Dziubiński - gitara; Jan Goethel - gitara basowa; Marian Myszko - perkusja. W tym składzie grupa wystapiła na V FPŻ w Kołobrzegu, gdzie śpiewana przez D. Lerską piosenka "We wrzosach" została nagrodzona "Złotym Pierścieniem". We wrześniu Wanderpol dokonał nagrań dla radia, po czym grupa, pod nazwą Bis wyjechał na na 3-miesięczne tournee po ZSRR w ramach składanki estradowej "50 lat polskiej piosenki". W tym czasie grupa wymienne posługiwała sie nazwą Wanderpol i zespół instrumentalny W. Wandera.
  W 1971 r. formacja rozpadła się. Grupę reaktywowano we wrześniu 1972 r. w składzie: D. Lerska - śpiew; W. Wander - saksofon; J. Goethel - gitara basowa; T. Dziubiński - gitara; Jan Słotkowicz - perkusja; Jerzy Jabłoński - instrumenty klawiszowe, by znowu na kilka miesięcy wyjechać do ZSRR. Później schematem miało być połączenie występów krajowych z zagranicznymi. Skład muzyków towarzyszących W. Wanderowi i D. Lerskiej zmieniał sie wielokrotnie.
  W kwietniu 1974 r. D. Lerska dała recital piosenkarski w Teatrze Żydowskim, a w sierpniu tego samego roku Wanderpol wystapił w pozakonkursowej imprezie festiwalu sopockiego "Ten stary dobry rock and roll". Potem nastąpił, trwający do czerwca 1975 r. wyjazd zespołu do chicagowskiego klubu polonijnego "Cafe Polonaise", w którym wcześniej występował Zbigniew Bernolak. Pobyt w Chicago zaowocował kontaktami z tamtejszym środowiskiem muzycznym i propozycją pozostania w USA.
  W. Wander wyjechał ostatecznie z kraju w styczniu 1977 r. Jego zespół tworzyli wówczas: T. Dziubiński - gitara; Marek Potemski - instrumenty klawiszowe; Krzysztof Gierłowski - perkusja. Dalsza historia Wanderpolu związana jest z pobytem za oceanem.
  W Chicago grupa występowała głównie w klubie "Cardinal", który w 1989 r. stał sie własnością W. Wandera. Przez lokal przewinęło sie wielu polskich muzyków. Od 1989 r. w klubie występowali m. in. Ryszard Sygitowicz, Stan Borys, Karin Stanek, Kasia Sobczyk i Wojciech Korda. Skład Wanderpolu zmieniał się wielokrotnie. W lutym 1981 r. grupa wystąpiła na koncercie dobroczynnym w klubie "Milford", obok Krzysztofa Klenczona i Krystof Bandu Krzysztofa Krawczyka. W. Wander przyjechał do kraju w 1991 r. na imprezę "To tylko rock and roll - Trzy dekady rocka". Rok później wziął udział w "Koncercie dla Ady".
  Dana Lerska zmarła 27 grudnia 2006 r.


NAGRANIA PŁYTOWE

SP SP-350 Pronit (1969)
[DANA LERSKA] UCZ SIĘ ŚMIAĆ Z PRZEGRANEJ...
Przegapiłam
Skład: Dana Lerska - śpiew, Włodzimierz Wander - saksofon; Waldemar Nowak - pianino, organy; Tomasz Dziubiński - gitara; Jan Goethel - gitara basowa; Marian Myszko - perkusja.

MC CK 1285 Muza (1993)
ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1969 vol. 3
Przegapiłam

NAGRANIA RADIOWE

1969:
Weż co chcesz (voc. M. Wyszko); Przegapiłam (voc. D. Lerska)

1970:
Ballada o tobie (voc. D. Lerska); Numer dziewięć (voc. D. Lerska); Gdy przymkniesz oczy (voc. W. Wander)

1971:
Wyprawię bal (voc. D. Lerska); Dam ci piosenkę (voc. W. Wander)

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając


Pan Tomasz Dziubiński na swojej stronie :
http://www.tomaszdziubinski.pl/
pisze, że w 1969 r. "Grupa nagrywa w Redakcji Muzycznej ”Polskiego Radia i Telewizji” 6 utworów dla Dany Lerskiej w tym dwie moje kompozycje: "Weź Co Chcesz" Marian Myszko - śpiew i "Jesienne Dni" Tomasz Dziubiński - śpiew"
  Według Fotokalendarium z tejże strony perkusista grupy z 1977 r. miał na imię Grzegorz, a nie Krzysztof.


3 komentarze:

 1. Grzegorz Gierłowski, dokładnie. Na stronie T. Dziubińskiego masz też dość sporo zdjęcie Wanderpolu z różnych okresów działalności ale to na pewno już wiesz.

  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie można odsłuchać piosenkę "Weź co chcesz" zespołu Wanderpol. Znam ją z dawnych lat,bardzo mi się podobała i chciałbym ja gdzieś odsłuchać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisana przez Pana piosenka to nagranie radiowe, chyba dotychczas na żadnym nosniku nie utrwalone. Pozostaje mieć nadzieję, że wyda ją Polskie Radio na składance, albo pomoże ktoś z czytelników bloga. Do czego serdecznie namawiam.
   Pozdrawiam.

   Usuń