piątek, 6 stycznia 2012

Warszawskie Kuranty

 Zespół wokalno-instrumentalny Warszawskie Kuranty powstał z końcem 1965 r. przy Zakładach Lamp Elektronowych im. Róży Luksemburg w Warszawie, z inicjatywy Zbigniewa Koryckiego, późniejszego menedżera grupy. Liderem Warszawskich Kurantów został Janusz Kruk (ur. 7.08.1946 r.w Warszawie), absolwent średniej szkoły muzycznej w klasie kontrabasu, związany wcześniej z Pesymistami. Muzyk miał za sobą pracę instruktora muzyki w warszawskich domach kultury. Skład zespołu uzupełniali: Cezary Szlązak - saksofon, organy; Tadeusz Ptaszyński - gitara; Jerzy Kruk - gitara, śpiew; Andrzej Dec - perkusja; Jerzy Popis - śpiew i Danuta Rosołowska - śpiew.
  Z początkiem 1966 r. Warszawskie Kuranty wzięły udział bez powodzenia w eliminacjach do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. Wiosną A. Deca zastąpił Marek Szczygieł, pojawił się także drugi wokalista - Piotr Miks. Grupa wykonywała przeboje z repertuaru popularnych zespołów brytyjskich (m. in. The Beatles, The Animals, The Rolling Stones). Oryginalne kompozycje formacji zarejestrowano latem 1966 r. dla potrzeb audycji radiowej "Kolorowy mikrofon". Z końcem roku P. Miks opuscił grupę.
  Wiosną 1967 r. Warszawskie Kuranty zwyciężyły w kategorii zespołów big beatowych podczas Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Muzycznych CRZZ w Polanicy Zdroju. W efekcie grupę zaproszono na koncert "Mikrofon dla wszystkich" V KFPP w Opolu, gdzie wykonała m. in. "Gwiazdy", "Nigdy mi sie nie śnisz", "Majowy dzień". Latem 1967 r. z formacją rozpoczęli współpracę Waldemar Kocoń i Elzbieta Dmoch (ur. 29.09.1951 r.), uczennica średniej szkoły muzycznej w klasie fletu, śpiewająca wcześniej w kabarecie  "Aknif", mieszczącej się w piwnicy artystycznej  "Largactil" staromiejskiego domu kultury.
  W roku nastepnym zespół wziął udział w Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Sofii, gdzie piosenka "Daleko do ciebie", w interpretacji E. Dmoch, zajęła 3 miejsce w konkursie na piosenkę poetycką. Wkrótce pojawiły się interesujace kompozycje J. Kruka ("Kwiatki z Sofii", "Daleko do ciebie"). Zimą 1969
r. Warszawskie Kuranty współpracowały z Krzysztofem Knittlem przy realizacji rock-opery "Wilkołak". Podczas eliminacji do II Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego (1969), obok E. Dmoch i braci Kruków, w grupie występowali: Jerzy Gawrych - organy; Andrzej Bigolas - saksofon; Roman Misiurowski - saksofon;
Andrzej Wójcik - perkusja. Zespół dotarł do finału, lecz nie odniósł sukcesu. 29 czerwca 1969 r. Warszawskie Kuranty wystąpiły w koncercie "Popołudnie z Młodością" na VII KFPP w Opolu. Formacja rozpadła się latem 1969 r.
  W trakcie 1970 r. Janusz Kruk wystepował wspólnie z E. Dmoch. Muzyk współpracował także z Grupą X, usiłował reaktywować Warszawskie Kuranty. Rok później J. Kruk i E. Dmoch założyli grupę Dwa plus Jeden.

NAGRANIA RADIOWE

1966:
Majowa podróż (voc. D. Rosołowska); Gwiezdna podróż (voc. P. Miks); Zawsze tę nadzieję mam (voc. P. Miks)

1967:
Gwiazdy (voc. D. Rosołowska); Lipcowy list (voc. E. Dmoch); Srebrny wiatr (voc. W. Kocoń); W ciemności (voc. J. Kruk); Werset Istambułu (instr.)

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

Janusz Kruk zmarł 18 czerwca 1992 r.

I na koniec: Gwiezdna podróż
http://w52.wrzuta.pl/audio/4P2QN3ZzOf6/warszawskie_kuranty_-_gwiezdna_podroz
PS.

1. Upload z sieci.
2.  Ponad ćwierć wieku temu był w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Pisałem do Radia Opole, ale nikt nie odpowiedział. Może ktoś ma nagrane te audycje. Proszę o kontakt.

11 komentarzy:

 1. Kabaret, w którym Ela Dmoch śpiewała, nazywał się "Aknif" ("Finka" z Pól Mokotowskich wspak), a "Largactil", to była nazwa piwnicy artystycznej staromiejskiego domu kultury, w którym "Aknif" występował. W owym kabarecie, w tym samym czasie, śpiewał również January Piasecki, późniejszy wokalista Bardów (warszawskich)..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Wpis w biogramie poprawiłem.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Zespol "Warszawskie Kuranty" powstal w Warszawskich Zakladach Radiowych przy ul,Poligonowej 30. J.Kruk, E.Dmoch
  i W.Kocon byli pracownikami tegoz zakladu. Byla tam kiedys duza sala widowiskowa ze scena gdzie odbywaly sie proby zespolu.
  W tej sali wystapili: K.Klenczon z "Trzema Koronami,", "Test" i wielu innych znanych wykonawcow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za podane informacje. Trudno mi zweryfkować podany adres, ponieważ nie posiadam odpowiedniej wiedzy o zakładach przemysłowych Warszawy sprzed pół wieku i dlatego w tej chwili nie będę zmieniał informacji o tym w notce biograficznej zespołu.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Wystarczy udac sie na ulice Poligonowa 30 i sprawdzic. Zaklad nadal istnieje chociaz pod zmieniona nazwa

   Usuń
  3. To prawda.

   Usuń
  4. Dziękuję za informację i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Zespol powstal przy Rozy Luksemburg. Pierwsza nazwa byla Luksemburgczycy ale poniewaz kojarzyla sie z Radio Luxemburg kazano nam zmienic. Nazwe Kuranty przyjelismy od Arii z Kurantem ktora byla naszym sygnalem na poczatku imprezy. Przed koncertem w Wieluniu zobaczylismy plakaty. Graja i spiewaja Warszawskie Kuranty. I tak zostalo. W zespole rowniez gral na perkusji Ryszard Kubat. To tyle sprostowania i uzupelnienia. Z powazaniem byly czlonek i wspolzalozyciel zespolu Tadeusz Ptaszynski. Aha, w 1966 r. w Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatkow w Warszawie zajelismy 3 miejsce za Chocholami i Dzikusami. T.P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za te wyjaśnienia. Jak starczy czasu, to uzupełnię tekst biogramu zespołu o informacje otrzymane od Pana. Oczywiście, proszę o dalsze komentarze, bo kto ma lepsze wiadomości od muzyka - członka zespołu?
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. Warszawskie Kuranty w pozniejszym czasie dzialaly przy Warszawskich Zakladach Radiowych, a sklad zespolu zmienial sie czesto.

   Usuń