sobota, 28 stycznia 2012

Quorum

 Zespół wokalno-instrumentalny Quorum powstał 1 sierpnia 1969 r. z inicjatywy Juliusza Loranca i Bolesława Krasuskiego. Grupę tworzyli: Renata Lewandowska - śpiew; Sława Mikołajczyk - śpiew; Aleksandra Naumik - śpiew; Bożena Wrona - śpiew; Zbigniew Frankowski - gitara, śpiew; Wiesław Bernolak - gitara basowa; J. Loranc - pianino, organy i Aleksander Bem - perkusja. Po kilku tygodniach odszedł W. Bernolak. Zastąpił go najpierw Zbigniew Bernolak, a później Józef Sikorski (eks zesp. Marek i Wacek).
  Zespół zadebiutował występem w programie TV "Kariera". Później w radio pojawiła się kompozycja A. Bema do słów L. A. Moczulskiego "Tylko w snach". Już w listopadzie 1969 r. Quorum wystąpiło z brytyjskimi The Tremeloes oraz z ABC Andrzeja Nebeskiego podczas wspólnych koncertów w Warszawie. Jesienią grupę opuściła A. Naumik, dołączyli zaś Elżbieta Igras - śpiew i Aleksander Nowacki - gitara, śpiew. Quorum uczestniczyło w nagraniu albumu "Kwiat jednej nocy" Alibabek, kierowanych wówczas także przez J. Loranca.
  Sukces grupa odniosła w roku następnym na VIII KFPP w Opolu. Przebojem stała się pastiszowa piosenka J. Sikorskiego do tekstu W. Młynarskiego - "Ach, co to był za ślub!". W nagraniu radiowym udział wzięli zaproszeni muzycy jazzowi: Michał Urbaniak, Janusz Muniak i Jan Ptaszyn Wróblewski. Później zespół wystąpił w filmie fabularnym "Milion za Laurę" (reż. Hieronim Przybył, prem. 8.06.1971) oraz wyjechał na zagraniczne koncerty do Kolonii.
  Na tym zakończyła się kariera formacji. Próbą kontynuowania działalności grupy był późniejszy skład z R. Lewandowską, Dominikiem Kutą, Janem Mazurkiem - perkusja i Jerzym Goleniewskim (1.11.1950-24.10.1989) - gitara basowa. Koniec zespołu nastąpił wraz z odejściem do Breakout J. Goleniewskiego i J. Mazurka. Przez krótki czas występowano jeszcze z Andrzejem Pawlikiem - gitara basowa. Formacja nagrała muzykę do filmów "Dzięcioł" (reż. Jerzy Gruza, prem. 1970) oraz
"Pięć i pół Bladego Józka" (reż. Henryk Kluba).
  W latach 80-tych A. Naumik pod pseudonimem Alex konynuowała karierę solową w Skandynawii.

NAGRANIA PŁYTOWE

EP N-0601 Muza (06-07.1970)
Ach, co to był za ślub! / Dalekie kraje / Tylko w snach / Sen ogrodów
Skład: R. Lewandowska - śpiew; S. Mikołajczyk - śpiew; E. Igras - śpiew; B. Wrona - śpiew; Z. Frankowski - gitara, śpiew; A. Nowacki - gitara, śpiew; J. Sikorski - gitara basowa; J. Loranc - pianino, organy; A. Bem - perkusja

PD R-0152 Ruch (06.1970)
Ach, co to był za ślub!

PD R-0247 Ruch (1970)
Ma miła

CD IS 027 Intersonus (1992)
ZŁOTE PRZEBOJE vol. 2
Ach, co to był za ślub!

NAGRANIA RADIOWE

1969:
Dalekie kraje; Sen ogrodów; Tylko w snach

02.1970:
Ach, co to był za ślub!

1970:
Ma miła (voc. Z. Frankowski); Pożegnanie statku (voc. W. Kocoń i Alibabki)

1971:
The Ziuta Story (voc. Pro Contra)

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski,  Marek Ćwikła, Wojciech Zając

I na koniec: Ach, co to był za ślub!
http://w204.wrzuta.pl/audio/4hcs1V0TUIh/quorum_-_ach_co_to_byl_za_slub

PS.

1. Download z sieci
2. Ponad ćwierć wieku temu (luty-marzec 1985 r.) w Programie Pierwszym Polskiego Radia był przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W MagazynieMuzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Mój e-mail do Radia Opole pozostał bez odpowiedzi. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma. Proszę o kontakt.

13 komentarzy:

 1. "Alex" odnosiła sukcesy w Skandynawii, już w drugiej połowie lat 70.

  http://www.youtube.com/watch?v=Ej_J4Mnwrls

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za uściślenie. W tytule jest rok 1977, więc pewnie juz wtedy była znana w Skandynawii. Ja pamiętam LP z lat osiemdziesiątych wydany w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, wydano w Polsce płytę winylową, ale to już inne było granie.
  Bardziej popowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać takie były wtedy trendy. Najważniejsze, że Pani Alex nie zrezygnowała z zawodu po wyjeździe z kraju. I to trzeba docenić.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jedna z niewielu Polek która zrobiła światową karierę w przemyślę muzycznym.
  Dziś w Polsce kompletnie zapomniana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdą jest, że piosenki Pani Naumik nie są znane teraz. Ale w latach 70-tych i 80-tych było to samo. Poza wydaniem LP i pewnie singli nie pamiętam, aby jej utwory królowały na naszych listach przebojów. Signum temporis.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadza się, wtedy też nie były znane.

  OdpowiedzUsuń
 8. W filmie "Pięć i Pół Bladego Józka" (realizacja jesień-zima 1970) jest pokazane mniej znane szerszej publiczności, rockowo-soulowe oblicze zespołu, taki też jest śpiew Marii Głuchowskiej. Jest kilka migawek z występu zespołu. Basistę kojarzę ze zdjęcia Janczarów. Zapytam znajomego, bo kiedyś mi mówił ale zapomniałem - w każdym bądź razie nie jest to Aleksander Nowacki. Jest jedna piosenka w rytmie bossa-novy, gdzie słychać solo fletu, brzmieniowo kojarzące się z płytą Czerwonych Gitar "Na fujarce". Przypuszczam, że to gra Dominik Kuta ale nie mam pewności. Od lat intrygują mnie te nagrania - spis nagrań na pewno jest niekompletny, składy grupy raczej też. W napisach pojawiających się na początku filmu jest podane, że śpiewają: Renata Lewandowska, Maria Głuchowska (m.in. Janczary i Paradox w tym czasie), K. (?) Szaniawska, Zbigniew Frankowski i Juliusz Loranc (szef zespołu i autor muzyki do tego filmu)... Jak oblukam jeszcze tego "Dzięcioła" to dam znać.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. Na perkusji być może Jan Mazurek ale nie mam pewności. Spróbuję ustalić nazwiska sekcji rytmicznej, basista to na pewno nie śp. J. Goleniewski.

   S.

   Usuń
  2. Nigdy nie oglądałem wspomnianego filmu, a z powyższego opisu jasno wynika, że warto go obejrzeć. Szczególnie pod kątem występu w nim zespołu Quorum i muzyki w tle filmu.
   Gratuluję znajomości fizjonomii muzyków formacji występujacych w migawkach tego filmu. Okazuje sie, że po czterdziestu kilku latach można jeszcze sporo "odkryć" w składach zespołów występujących w obrazach filmowych. Szczególnie, gdy robi to osoba kompetentna.

   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 9. Na VIII KFPP w Opolu w zespole Quorum śpiewała też śliczna OLA HERMAN
  Pozdrawia znajomy Oli.
  Zbyszek Kulczycki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panie Zbyszku.
   W notce zamieszczonej w wikipedii poświęconej grupie Quorum, autor pisze, że Aleksandra Herman zastąpiła w zespole swoją imienniczkę, Panią Naumik. Podejrzewam, że treść tego biogramu była konsultowana z Panem Aleksandrem Nowackim, który o dziejach i składach formacji wie chyba najlepiej. Postaram się zmienić treść mojej notki pod tym kątem.
   Dziekuję bardzo za zwrócenie uwagi!
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 10. Też miałem okazję poznać Panią Olę Herman, a właściwie Mazurkiewicz, bo o ile wiem, była żoną Andrzeja Mazurkiewicza, trąbkarza jazzowego. Było to na którymś JJ w latach siedemdziesiątych. Pozdrawiam wszystkich miłośników polskiej muzyki rozrywkowej. Piotr

  OdpowiedzUsuń