sobota, 12 czerwca 2021

Luna (lubaczowska) [wzmianka]

  Zespół wokalno-instrumentalny Luna powstał pod koniec 1962 r. w Lubaczowie. Pierwszy skład grupy tworzyli: Bronisław Atalski - akordeon, fortepian, kierownik muzyczny; Barbara Argasińska - śpiew; Leszek Zawisza - gitara; Zygmunt Sabal - perkusja; Stanisław Dutkiewicz - gitara, śpiew; Wiesław Sołga - kontrabas, którego wkrótce zastąpił Zenon Has. Okazjonalnie z formacją występowali; konferansjer, kontrabasista i wokalista Wojciech Miśków oraz wokalistka Włoda Kiszniewska. Zespół występujący pod patronatem Zakładów Roszarniczych w Lubaczowie powstał z inicjatywy Wojciecha Okrojka, który został kierownikiem organizacyjnym grupy. Nazwa formacji pochodzi od nazwy wzmacniaczy "Luna", o imponującej wtedy mocy 17 wat. Zespół był także nazywany "Niebiesko-Czarnymi" od koloru strojów sfinansowanych przez Zakłady Roszarnicze. Repertuar Luny obejmował głównie aktualne przeboje wykonawców zachodnich.
  Po kilku miesiącach grupa została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Wkrótce potem formacja zwyciężyła w zorganizowanym przez kierownictwo restauracji "Lubiana" konkursie na zespół dansingowy. Oprócz gry w "Lubianej" grupa musiała obsługiwać imprezy okolicznościowe w Roszarni i w mieście. Często współpracowała wówczas z chórkiem wywodzącym się z założonej W LO harcerskiej Dziewiątki. Były to: Jagoda Niemiec, Maria Gembarowska, Barbara Solga i Maria Hamułka, śpiewające pod czujnym okiem swojej nauczycielki, Danuty Hamułki. Wtedy S. Dudkiewicz rozpoczął regularną współpracę z Dziewiątką jako gitarzysta.
  Pod koniec 1963 r. działalność Luny coraz częściej zaczęła się ograniczać do gry na dansingach, a w sezonie letnim na zabawach na Wzgórzu Zamkowym, co przynosiło spore dochody, dzielone przez W. Okrojka w sposób promujący także pozamuzyczną działalność muzyków: Z. Has, Z. Sabal, S. Dudkiewicz i W. Okrojek grali w drużynach piłkarskich, a B. Argasińska zaangażowała się w działalność teatru amatorskiego.
  Rolę oficjalnego zespołu Zakładów Roszarniczych przejęli konkurencyjni Lunatycy, następna grupa zorganizowana przez W. Okrojka, w której równolegle do gry w Lunie występował L. Zawisza.
  Po roku takiej działalności, wskutek zbiegu wielu okoliczności Luna została rozwiązana. B. Atalski wyjechał do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie objął kierownictwo miejscowego PDK. Z Lubaczowa wyjechał także Z. Has, a Z. Sabal został powołany do wojska.
 

  Źródło:
 "Kresowy rock and roll - Big beat, czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" - autor: Marian Górecki (Lubaczów, 2016 r.)

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz