niedziela, 27 czerwca 2021

Gałgany & Odnowa [szkic biogramu]

   Zespół wokalno-instrumentalny Gałgany powstał w Lubaczowie pod koniec 1968 r. Formacja została utworzona na bazie grupy Lunatycy, pod patronatem Powiatowego Domu Kultury. Zespół tworzyli byli muzycy Lunatyków: Józef Homik - organy; Janusz Dyś - perkusja; Roman Dobrzański - gitara, śpiew. Menedżerem i konferansjerem grupy został Wojciech Okrojek.
  Wkrótce nastąpiły zmiany w formacji. J. Homik na przełomie lat 1968/1969 wyjechał do Krakowa i po wygraniu Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy rozpoczął owocną karierę operową. Jego miejsce zajął instruktor PDK Lubaczów i absolwent szkoły muzycznej w Jarosławiu, Zbigniew Drewniak - organy, kierownik muzyczny. Wkrótce potem z zespołu odszedł perkusista, J. Dyś, który wyjechał do Tarnowa. Do zespołu dołączyli: Stanisław Okrojek - gitara basowa, śpiew i wokalistki: Lucyna Pliś i Maria Konosow. W tym samym czasie do grupy dołączył Stanisław Dutkiewicz - gitara, śpiew, który - wobec braku perkusisty - wkrótce musiał opanować grę na perkusji. Latem 1969 r. do formacji dołączył Lucjan Chłopek - gitara, śpiew. Niedługo potem zespół opuścili: L. Chłopek i M. Konosow, którą na krótko zastąpiła Swietłana Michajlina. Wiosną 1970 r. z grupy odszedł S. Dutkiewicz, którego na perkusji zastąpił Jerzy Czekalski. Zespół zmienił wtedy nazwę na bardziej poważną - tj. Odnowa.
  Kolejne zmiany w składzie dotyczyły perkusistów. J. Czekalskiego po kilku miesiącach zastąpił Andrzej Jagodziński, a jego w 1972 r. zmienił powracający do grupy S. Dutkiewicz. Skład formacji poszerzono o sekcję dętą: Adam Kowal - trąbka i Marek Karkos - trąbka, puzon. Okazjonalnie współpracowała z zespołem Danuta Załuska - śpiew.
  Repertuar grupy od początku obejmował utwory polskich i zachodnich formacji rockowych (m.in. The Animals, The Beatles, The Shadows, The Rolling Stones, Bob Dylan, Niebiesko-Czarni, Blackout, ABC, Heliosi), utwory odziedziczone po Lunatykach, modne wtedy przeróbki melodii ludowych oraz własne kompozycje, głównie R. Dobrzańskiego do słów W. Okrojka. Rozszerzenie składu o sekcję dętą pozwoliło na wprowadzenie do repertuaru bardziej rozbudowanych aranżacji i modnych wówczas elementów soulowych i jazz-rockowych. Sygnałem i wizytówką zespołu był przebój The Animals - "House of The Rising Sun", grany na początku każdego koncertu.
  Grupa szybko stała się wizytówką miasta i powiatu. Formacja zapewniała oprawę muzyczną ważniejszych uroczystości  i akademii organizowanych przez władze miasta i powiatu. Miała także cykliczną audycję w lubaczowskim radiowęźle, uczestniczyła także w przeglądach zespołów młodzieżowych.
  Od 1970 r., gdy kierownikiem PDK został Marian Koba, kierownik muzyczny oleszyckich Margerytek, nastąpiła ścisła współpraca z tą grupą. Obie formacje prezentowały m. in. wspólny program estradowy "Wiosna majem wróci". Popularny by ł również samodzielny program estradowy Odnowy pt. "Stare i nowe piosenki" z lat 1972-1973. znaczną popularnością cieszyły się własne kompozycje zespołu: "Nerwa (Oddam ci wszystko)"; "Gaśnie lato"; "Miłość nigdy się nie złamie"; "Burza"; "Doliny". Koncerty grupy prowadził W. Okrojek, wspierany czasami przez Ziemowita Rokosza. Na koncertach formacja wprowadzała modne efekty wizualne.
  13 lipca 1969 r. Gałgany zarejestrowały dla Radia Rzeszów sesję nagraniową w sali widowiskowej PDK Lubaczów, która odbyła się na żywo, bez udziału publiczności. Nagranie to nadano 16 lipca jako "Spotkanie z lubaczowskim zespołem Gałgany".
  We wrześniu 1969 r. grupa wzięła udział w Polsko-Ukraińskim Spotkaniu w Monasterzu. W paździeniku 1969 r. formacja zdobyła II miejsce w Minifestiwalu Piosenki "Roztocze '69", a wokalistka L. Pliś otrzymała nagrodę indywidualną.
  W 1970 r., wspólnie z Margerytkami, zespół wziął udział reprezentacji powiatu na Wojewódzkim Przeglądzie dorobku Kulturalnego Powiatów - Rzeszów 1970 r. W następnym roku grupa wzięła udział w przeglądzie zespołów młodzieżowych w Zwierzyńcu. W marcu 1971 r. formacja wystąpiła na V Przemyskiej Giełdzie Piosenki. W czerwcu tego roku zespól wziął udział w III Przeglądzie Amatorskich Zespołów Instrumentalno-Wokalnych i Solistów w Przemyślu.
  W 1972 r. grupa zakwalifikowała się na Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, ale występ nie doszedł do skutku. Formacja zakończyła działalność w 1973 r.


NAGRANIA RADIOWE:
13 lipca 1969 r.:
Jak dobrze żonom (mel. lud.); Zapomnę wszystko [Zostań dziś ze mną]; Mój płacz ukoi wiatr (z rep. Ali Eksztajn); Miłość nigdy nie złamie się; Wspomnisz tamte dni [Gdzie odnaleźć ciebie mam]; Spokojnie śpij (z rep. Blackout); Gaśnie lato


  Źródło:
 "Kresowy rock and roll - Big beat, czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" - autor: Marian Górecki (Lubaczów, 2016 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz