sobota, 19 czerwca 2021

Kationy [wzmianka]

   Zespół wokalno-instrumentalny Kationy powstał w Lubaczowie w 1964 r. z inicjatywy Romana Dobrzańskiego. Pierwszy skład grupy tworzyli: R. Dobrzański - gitara, śpiew; Józef Dobrowolski - gitara; Andrzej Wlezień - gitara basowa; Zbigniew Butyński - fortepian; Władysław Jarczyk - perkusja. Muzycy formacji byli uczniami miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, a opiekunem zespołu  i pomysłodawcą nazwy grupy był nauczyciel fizyki w tej szkole, Karol Kunze, który także troszczył się o sprzęt.
  Jesienią 1964 r. zespołem zainteresował się Wojciech Okrojek i zaproponował muzykom przejście pod patronat Powiatowego Domu Kultury, gdzie zapewniono formacji lepszy sprzęt. Opiekunem muzycznym zespołu został nauczyciel szkoły muzycznej z Jarosławia, a jednocześnie instruktor w PDK w Lubaczowie, Andrzej Superson. W tym czasie do grupy dołączyła wokalistka Wiesława Białek, a A. Wlezienia na gitarze basowej  zastąpił Jerzy Urgalski.
  Zespół stał się szybko znany w Lubaczowie, zwłaszcza gdy do grupy dołączyła wokalistka Zofia Pliś i okazjonalnie śpiewająca z formacją Barbara Garbala. Na początku 1965 r. Kationy przeszły pod patronat Zakładów Roszarniczych, a następnie po reorganizacji składu kontynuowali muzyczną działalność w gruntownie przebudowanych Lunatykach.


  Źródło:
 "Kresowy rock and roll - Big beat, czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" - autor: Marian Górecki (Lubaczów, 2016 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz