poniedziałek, 12 marca 2012

Meteory (żeński kwartet wokalny)

 Meteory - żeński kwartet wokalny powstał na początku 1965r. w Warszawie. Założycielką była Liliana Urbańska, flecistka i wokalistka związana z grupą Bossa Nova Combo - prowadzoną przez pianistę i organistę jazzowego oraz kompozytora („Osiemnaście mieć lat, to nie grzech”) Krzysztofa Sadowskiego (prywatnie męża Liliany).
  Początkowo zespół nagrywał wokalizy jazzowe na cztery głosy, wraz z zespołem Bossa Nova Combo. W składzie(głosami z góry na dół): Liliana Urbańska, Bożena Betley, Elżbieta Celejewska, Danuta Olkuska-Orlando. Po odejściu Bożeny (która poświęciła się solowej karierze operowej) zastąpiła ją Krystyna Szymańska. W tym składzie zespół wystąpił na IV Festiwalu w Opolu w 1966r, z piosenką „Każdy człowiek ma swój dzień” kompozycji Krzysztofa Sadowskiego. Piosenka, choć nienagrodzona stała się przebojem roku 1966.
  W Opolu Meteory wystąpiły wraz z big bitową grupą instrumentalną Tajfuny. Choć dzięwczęta z Meteorów bardzo się podobały, a ich piosenkę wszyscy śpiewali, zespół rozpadł się jeszcze tego samego roku. Stało się więc tak, jak przeczuł Lucjan Kydryński, gdy zapowiadając ich debiut na opolskiej scenie wyraził obawę: „Żeby tylko nazwa nie była czymś w rodzaju wyroczni...”
  Meteory były także pierwszym w Polsce dziewczęcym zespołem instrumentalno-wokalnym; ponieważ wszystkie członkinie miały skończone wyższe lub średnie szkoły muzyczne, wszystkie grały na fortepianie; a w zespole na gitarach elektrycznych, gitarze basowej, flecie i na organach.Zespół pozostawił wiele nagrań radiowych, które jeszcze co najmniej dziesięć lat szły w Polskim Radiu. Jako akompaniujący zespół wokalny nagrał kilka płyt z Danutą Rinn, Bogdanem Czyżewskim, oraz swoją solową czwórkę: „Na kosmodromie” (muz. K.Sadowskiego) – N 0396.
  Z czasem dziewczęta z Meteorów rozjechały się po świecie:  Elżbieta Celejewska mieszka i działa w Australii, Danuta Olkuska-Orlando w Szwecji, Krystyna Szymańska w Finlandii. W Polsce pozostała jedynie wokalistka Liliana Urbańska, nadal współpracująca z zespołem instrumentalnym Krzysztofa Sadowskiego. Ich córką jest znana wokalistka Marysia Sadowska.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP N-0396 Muza (03.1966)
MUZYKA JAZZOWA
Na kosmodromie / Przez mrok / Nieptrzebny parasol / Na Ornaku
Skład: Meteory: Liliana Urbańska - śpiew; Danuta Orlando - śpiew; Krystyna Szymańska - śpiew; Elżbieta Celejewska - śpiew oraz Tajfuny

Żródło: Blog Elżbiety Celejewskiej - http://celejewskaraptularz.blogspot.com/2006_12_01_archive.html

PS.

1. Wdzięczny będę za wykaz nagrań radiowych grupy Meteory.
2. Szkoda, że istniała tak krótko.
3. Rzadko, niestety, zdarza się, aby ktoś opisał działalność zespołu. Wielkie dzięki Pani Elżbieto.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza