niedziela, 18 marca 2012

Arianie

  Zespół wokalno-instrumentalny Arianie powstał w Kielcach w 1970 r. Przez pierwsze kilka lat działalności formacja używała nazwy Bracia Polscy Arianie.
  Zanim zaistnieli Arianie, w latach 60-tych przy Klubie Robotnik w Kielcach działał zespół Sami Swoi w składzie: Jerzy Lichacz, Andrzej Maj, Krzysztof Chrząstowski i wokalistka Elżbieta Błach (śpiewająca w grupie Amazonki, zdobyła wyróżnienie podczas Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie w 1969 r). Równolegle działał też zespół Nidzianie, z którego do Samych Swoich przeszli: perkusista Marek Fijałkowski i gitarzysta Henryk Michałkiewicz. Wtedy, podczas sesji nagraniowej dla Radia Kielce, muzycy zdecydowali o utworzeniu nowej grupy.
  Nowa formacja działała także przy kieleckim Klubie Robotnik. Grupa wykonywała muzykę rockową z dużymi wpływami jazzu. Zespół zdobył I miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej - Golejów '71.  Grupa wzięła także udział w II Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Lublinie (czerwiec 1971 r.), gdzie formacja wystąpiła z solistką Elżbietą Błach. Następnie zespół wystąpił w przeglądach muzycznych w Jeleniej Górze i Miechowie. Formację tworzyli wtedy: J. Lichacz - gitara, lider; K. Chrząstowski - gitara basowa; M. Fijałkowski - perkusja; Halina Podlewska - śpiew; Andrzej Górecki - śpiew.
  Grupa wzięła udział w drugiej edycji Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu (6-9 stycznia 1972 r.), gdzie otrzymała wyróżnienie. Następnie w marcu 1972 r. uczestniczyła w IX Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W zespole pojawiła się druga wokalistka - Henryka Durlik.
  W roku następnym formacja wzięła udział w III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu (1-4 marca 1973 r.), gdzie wystąpiła w składzie: J. Lichacz - gitara, Stanisław Bętkowski - gitara basowa; M. Fijałkowski - perkusja. Wystąpiła także w Płocku na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych OPAZA-73, gdzie zauważono solistkę tej "hard-rockowej grupy" - H. Durlik.
  Zespół przeszedł na zawodowstwo, a opiekę nad formacją przejęła Estrada Łódzka. Zmienił się profil wykonanej muzyki na bardziej popowy. W 1977 r. do zespołu dołączyła Iwona Niedzielska. Wówczas skrystalizował się najbardziej znany skład Arian: J. Lichacz - gitara; S. Bętkowski - gitara basowa; Michał Tukaj - organy; M. Fijałkowski - perkusja; I. Niedzielska - śpiew. Kierownikiem organizacyjnym został H. Michałkiewicz. Zespół zyskał dużą popularność.
   Zespół koncertował po całym kraju - dając rocznie nawet ponad 300 koncertów. Grupa występowała wspólnie z Trubadurami i Czerwonymi Gitarami. Arianie zapraszani byli też na koncerty zagraniczne. Największe przeboje grupy: "Łubinowa miłość", "Witaj Karolino", "Lato już" były emitowane na ogólnopolskiej antenie radia. Arianie nawiązali współpracę z Agnieszką Osiecka i Markiem Gaszyńskim, którzy pisali teksty do muzyki J. Lichacza.
   W 1983 r. z grupy odeszła Iwona Niedzielska, a Arianie zakończyli działalność. Próby reaktywacji zespołu w latach 80-tych i 90-tych nie powiodły się. Powstało Towarzystwo Przyjaciół Arian. W 1999 r. Henryk Michałkiewicz zorganizował Zlot przyjaciół Arian, podczas którego na scenie wystąpili razem Arianie i Nidzianie.
   Niedawno reaktywowano zespół w składzie: Małgorzata Główka - śpiew; Ewelina Wołowiec - gitara basowa; Jerzy Gumuła – instrumenty klawiszowe, śpiew; Stanisław Bętkowski – gitara, śpiew; Marek Fijałkowski – instrumenty perkusyjne, śpiew, manager. Jak pisze M. Fijałowski na stronie http://arianie.eu/oferta.html z grupą współpracuje najbardziej znana wokalistka Arian - I. Niedzielska.
  Jerzy Lichacz zmarł 15.05.2013 r.

[Uzupełniono 3 stycznia 2014 r.]


Arianie - połowa lat 70-tych.
Od lewej: Stanisław Bętkowski, Henryka Durlik, Marek Fijałkowski, Jerzy Lichacz

Arianie - rok 1978
Od lewej: Stanisław Bętkowski, Marek Fijałkowski, Jerzy Lichacz, Iwona Niedzielska, Michał Tukaj


Źródła:
http://lichaczgmc.pl/tworczosc.html ; http://lichaczgmc.pl/arianie.html
 Leksykon Muzyczny Kielecczyzny - autor: Paweł Solarz (wyd. ColorPress, Kielce 2010)
 strona grupy: http://www.arianie.eu/
Zdjęcia - ze stron http://lichaczgmc.pl/tworczosc.html ; http://lichaczgmc.pl/arianie.html

NAGRANIA PŁYTOWE

MC L042 AJM
ARIANIE ORAZ IWONA NIEDZIELSKA - ŁUBINOWA MIŁOŚĆ
Łubinowa miłość / Nasze słodkie sny / Uleciały troski / W Tobie szukam miłości / Gdybym wtedy nie spotkał ciebie na mieście / Wiosną ze mną bądź / Na niejednej stacji // Witaj Karolino / Świat dla zakochanych / Dni bez dat / Uśmiechnij się jeszcze raz / Tak nam było ładnie / Ja się nigdy nie nudzę

PS.

1. Sporo o początkach grupy na stronie śp. J. Lichacza. Jeśli ktoś może uzupełnić biogram, to proszę o kontakt.
2. Pomoc w skompletowaniu dyskografii bardzo mile widziana.
3. Strona zespołu spełnia tylko rolę biznesową. Można wysłuchać paru utworów. Po blisko dwóch latach znikły zdjęcia nowego składu grupy, dziwne. Szkoda, że nie ma choć zdania o historii zespołu...
4. W książce jest taki fragment: "Prawdopodobnie w 1974 r. Arianie wystąpili na Festiwalu Muzyki Alternatywnej w Kołobrzegu, zdobywając tam wszystkie nagrody. Potem festiwal zlikwidowano i rok później zorganizowano Festiwal Muzyki Big Beatowej w Jarocinie. Arianie zagrali na nim obok, wtedy tak popularnych grup, jak wrocławski zespół Centrum, Stres z Warszawy i Akcenty z Wybrzeża, późniejszy zespół Kombi."
  Prezentuję ten fragment tutaj, bo nie słyszałem o takim festiwalu w Kołobrzegu, a w latach 70-tych Festiwal w Jarocinie nosił nazwę Wielkopolskie Rytmy Młodych.
5. Pewnym uzupełnieniem wiedzy o zespole jest artykuł o Pani Henryce Durlik, który napisał Pan Adam Willma w Gazecie Pomorskiej. http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120506/REPORTAZ/120509634
Pozdrawiam Panie Adamie.
6. [dodano 11.11.2014 r.] Strony http://lichaczgmc.pl/tworczosc.html ; http://lichaczgmc.pl/arianie.html  są usunięte. Szkoda, bo były tam skany broszur wydanych na Festiwale Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu i fotografie grupy Arianie. Podejrzewam, że teraz znaleźć je będzie trudno. Wielka szkoda.

21 komentarzy:

 1. Dla zapoznania się, jak zespół grał na przełomie lat 70/80, trzy nagrania.
  http://www19.zippyshare.com/v/75609460/file.html

  Co do dyskografii zespołu, to wiem że ukazała się kaseta, z nagraniami zespołu z lat 70 i 80.

  http://marcin23-s.blogspot.com/search?q=Iwona+Niedzielska


  oraz kaseta "Arianie kolędują", obie posiadam.
  Czy były inne wydawnictwa, tego nie wiem.
  Na pewno powstało sporo nagrań radiowych, sporą
  część posiadam, ale to nie jest temat na to miejsce.

  Obecni Arianie mało mnie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje bardzo za nagrania zespołu.
  Muszę zrobić spis utworów z tych dwóch wydawnictw i zamieścić pod biogramem grupy.
  Spis radiowych nagrań też możnaby skompletować.
  Co do obecnego składu grupy, to nie podchodziłbym z lekceważeniem do jej działalności. Przypomnienie dzisiaj na żywo piosenek z lat 70/80 uważam za cenne. I jeszcze uroda obu pań.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam spisu nagrań radiowych.

  Co do obecnego składu, to wygląda to zabawnie trochę. Dwóch starych pierdzieli i dwie młode panny.
  Zdecydowanie wolę gdy grał tam Lichacz a śpiewała Niedzielska.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do składu - to na oficjalnej stronie przedstawieni są trzej starsi panowie i dwie młode panie. Natomiast proszę o nieużywanie określeń lekceważących i obrażających kogokolwiek.
  Skoro Perfect może grać bez Zbigniewa Hołdysa, a Czerwone Gitary bez Seweryna Krajewskiego, to i Arianie mogą koncertować bez Jerzego Lichacza. A Pani Iwona wybrała karierę solową i wylansowała sporo przebojów.
  Niech grają jak najdłużej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie no pani na wokalu, całkiem, całkiem, jest co oglądać, a śpiewać umie.
  Zabawny zespół estradowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamiast cieszyć się, że grupa gra, jest wybrzydzanie. Dobrze posłuchać grupy na żywo, a nie tylko z płyt lub kaset. A kto nie chce, to nie idzie na koncert.
  Faktem jest, ze w zespole występowały i występują urodziwe panie. Widocznie taka specyfika regionu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. To co teraz gra, to nie jak się ma do tego co można usłyszeć z płyt i kaset. Raczej bym się nie wybrał, chyba, że byłby to nie biletowany koncert plenerowy z kiełbaską i piwkiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakby grupa nie grała, myślę, że na koncert warto iść. A na darmowy tym bardziej...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nikt - możesz powtórzyć te stare nagrania Arian. Proszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety, nikt nie pobierał i pliki zostały skasowane. Szkoda.
  Lepiej napisać bezpośrednio - adres na blogu: http://19661129.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Tutaj jest dość dużo materiałów o Arianach już z dawna mi znanych i nawet kilka wczesnych nagrań z jesieni 1972 tylko nie ma konkretnego biogramu.

  http://www.lichaczgmc.pl/tworczosc.html
  http://www.lichaczgmc.pl/arianie.html

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Panie Sławku za nadesłane linki. Pozwolą mi uzupełnić biogram zespołu.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 12. Dziś przypadkowo wpadłem na Googlu na info o wydaniu w 2013r. double CD "The Best 1972-1984" przez Wytwórnię Gamma z Krakowa na zlecenie WDK Kielce. Bardzo bym chciał mieć to wydanie mimo, że znając dokonania Gamma pewnie jest to komputerowo nagrany CD-R, a nie CD.
  https://www.youtube.com/watch?v=LI81bL2J3is

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielkie dzięki za podany link!
  Do do podwójnego albumu "The Best 1972-1984", to podzielam chęć jego posiadania. Warto zadzwonić do WDK Kielce, czy maja go w sprzedaży...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawiązując do P.S. 6 - strona http://lichaczgmc.pl/tworczosc.html już nie istnieje, ale została zarchiwizowana:
  http://web.archive.org/web/20130914093041/http://lichaczgmc.pl/tworczosc.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za tą informację.
   Polecam wszystkim czytelnikom odwiedzenie tej strony.
   Szkoda jednak, że odnośniki nie działają..

   Usuń
 15. Śmieszne nazwy...Bracia polscy Arianie, Nidzianie. Skaldowie i Trubadurzy też nie lepsze...No ale skoro Lady Pank miał się pierwotnie nazywać ,,żużel,,...a Pan Bętkowski to chyba teraz w Mde-ku naucza? I nagina w kolejnym zespoliku o śmiesznej nazwie ,, concord,, ? he he he. Czy to już ciężko coś oryginalniejszego wymyśleć ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałem się czy usunąć tą wypowiedź?
   Zostawię ją jako wyraz złośliwości i - wg dzisiejszej "poprawności" - braku mądrości jej autora.
   Proszę go, aby więcej już tu nic nie pisał!

   Usuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ostatnio kupiłem 2CD odgrzebywaczy polskiego beatu - Kameleon Records:
  http://www.kameleonrecords.pl/sklep/arianie/dlugo-sie-znamy-kopia/
  Nie wiem, czy to pokrywa się z wydaniem przez Miasto Kielce, ale coś tam już mam.

  Mam też DVD-R (niestety tak wydali) "Made by Lichy 1970-2010" sygnowany jako Arianie Iwona Niedzielska.
  Wydany przez WS Studio Kielce zapewne dla Prezydenta Kielc.
  Jest to koncert w WDK Kielce 27-09-2013.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do dwupłytowego albumu Arian wydanego przez Kameleon Records, to napisałem o nim na blogu. Ja także go kupię.
   Nie mam pojęcia o zawartości albumu wydanego przez WDK Kielce. Kiedyś dzwoniłem w tej sprawie, ale okazało się, że zakup nie jest możliwy.
   Zaintrygował mnie Pan tą płytą DVD. Sam chętnie obejrzałbym jej zawartość.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń