niedziela, 11 marca 2012

Bezimienni

  Zespół wokalno-instrumentalny Bezimienni powstał w Kielcach w 1964 roku. Grupę tworzyli: Ryszard Borkowski - gitara, śpiew; Ryszard Rogalski - perkusja; Grzegorz Skowron - gitara basowa, założyciel; Waldemar Wiech - gitara i Tadeusz Krogulec - organy. Zespół początkowo działał przy TPD na os. Szydłówek, a potem przeniósł się do Szkoły Specjalnej przy ówczesnej ul. Rewolucji Pażdziernikowej. Po przenosinach z budynku TPD do budynku szkoły, Bezimienni trafili pod opiekę Stefana Młodawskiego, nauczyciela i opiekuna grupy. To on załatwiał zespołowi sponsorów, między innymi na zakup sprzętu. Początkowo grupa dawała występy dla młodzieży w szkołach, dla odpoczywających nad kieleckim zalewem. Kiedy w 1966 r. trzech członków grupy: Borkowski, Rogalski i Krogulec poszło do wojska zespół przestał istnieć.
  Po ich powrocie grupę reaktywowano. Od 1968r. Bezimienni grali w Klubie Budowlani. Opiekował się nimi Henryk Kaczmarczyk. Udało się sprowadzić nowe, czeskie "jolany", wszystkie w kolorze czerwonym. Kupiono również sprzęt nagłaśniający. Zespół nagrał dla Radia Kielce kilka utworów: "Zaślubiny"; "Na zabawę"; "Twoja konstelacja"i "Czarownica z Łysicy". Ta ostatnia piosenka była emitowana na antenie ogólnopolskiej. Utwór tak się spodobał, że jedna z wytwórni pocztówek dźwiękowych utrwaliła go na pocztówce razem z Trubadurami. Muzyków zaproszono również do programu telewizyjnego "Refleksje". Grupa wygrała II Młodzieżowy Festiwal Muzyczny w Kielcach w 1969 roku.
  Zespół wykonywał własne kompozycje oparte na motywach folkloru świętokrzyskiego. Bezimienni zakończyli działalność w 1971 r.

Źródło: Leksykon Muzyczny Kielecczyzny autor: Paweł Solarz (wyd. ColorPress, Kielce 2010)

I na koniec: Czarownica z Łysicy
http://www.mediafire.com/?o34o2jihd4x79zp

PS.

1. Jeśli ktoś wie coś o owej pocztówce dźwiękowej, to wdzięczny będę za kontakt.

2 komentarze:

  1. Waldek to mój brat cioteczny- szkoda, że już go nie ma,,,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A szkoda szkoda że już go nie ma .....córka Kasia

      Usuń