niedziela, 4 marca 2012

Cztery i Pół

  Zespół wokalno-instrumentalny Cztery i Pół działał w Skarżysku-Kamiennej od połowy lat 60-tych najpierw pod nazwą Monsuny. Jesienią 1969 roku zespół muzyczny Monsuny, grający wcześniej kilka lat w Zakładowym Domu Kultury, przeszedł do Klubu Spółdzielczego. Po miesiącu prób grupa wyjechała na  na "Przegląd Zespołów Spółdzielczych" do Przemyśla , gdzie zdobyła pierwszą nagrodę i zaproszenie na kolejny ogólnopolski festiwal w klubie "Kwadrat" w Jeleniej Górze . Grupa występowała w składzie: Elżbieta Kosztowniak - śpiew; Janusz Kosztowniak - organy, śpiew; Ryszard Ciesielczyk - gitara basowa, śpiew; Waldemar Gula - gitara; Andrzej Marchewka - gitara, trąbka, śpiew; Adam Góralczyk - puzon; Wojciech Rożek - saksofon tenorowy i Ireneusz Komar - perkusja.
  W Jeleniej Górze w roku 1970 zespół wystartował pod zmienioną nazwą Cztery i Pół i zdobył pierwszą nagrodę wykonując "Standard beatowy" i "Protest song" (w festiwalu brało udział 630 uczestników, w tym 50 zespołów wokalno-instrumentalnych). Od 1971 r. grupa działała w składzie: Elżbieta Kosztowniak - śpiew; Janusz Kosztowniak - organy, gitara, śpiew; Jan Ryczko - gitara, śpiew; Ryszard Ciesielczyk - gitara basowa, śpiew i Jerzy Tambor - perkusja. Cztery i Pół uczestniczył w przeglądach zespołów amatorskich, zdobywając liczne nagrody: III miejsce w Radomiu (1971 r.); II miejsce w Kieleckich Muzykaliach na Kadzielni pokonując m. in. Arian (21.06.1971). Wtedy grupa otrzymuje propozycję nagrań w Polskim Radiu Kielce. Pierwsza sesja nagraniowa to rejestracja utworów: "Wygrać trzeba nam" (Guy Caravan); "Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj" (Jan Ryczko do słów C.K. Norwida) i "Biały kwiat" (Jan Ryczko). Jesienią 1971 r. zespół wyjechał do Przemyśla i po raz kolejny zajął I miejsce.
  W 1971 roku - po nagraniach dla radia - z grupy odchodzi R. Ciesielczyk, którego zastępuje Waldemar Gula, a w roku następnym J. Tambor, ktorego miejsce zajął Bogdan Pilch. Po odejściu J. Tambor zakłada grupę Hades. W 1972 r. zespół Cztery i Pół w nowym składzie zdobywa I miejsce w Młodzieżowym Trójboju Muzycznym o Puchar XX-lecia Polskiego Radia Kielce. Do zespołu dołącza Teresa Głowacka, która miała za sobą nagrania płytowe i koncerty w zespołach Amazonki i Blues And Rock Wojciecha Skowrońskiego. W nagraniach zaśpiewała: "Zgubiłam to wszystko" M. Zimiński, J. Szczepkowski) i "Ballada o korsarzu" (komp. M. Bellan). Grupa nagrała także "Pan Jan S. Bach" i "Prywatka" Zbigniewa Jaremko oraz "Dom i sad" Jana Ryczko.
  21 czerwca 1973 r. Cztery i Pół przywożą z Kieleckich Muzykaliów II nagrodę. W 1974 r. do zespołu dołącza wokalistka Elżbieta Błach. Grupa wygrywa opolskie eliminacje.  W 1975 r. na XIII KFPP Opole '75 w koncercie "Debiuty" wykonuje utwór "Zrozumieć ptaka". Po festiwalu zespół dokonał kolejnych nagrań radiowych: "Papierowe ptaki" (J. Koman / J. Szczepkowski); Summertime (G. Gershwin); "Drewniane figurki" (Jan Ryczko); "Nie kupisz miłości" (Jan Ryczko); "Zgubiłam to wszystko" (M.Zimiński / J.Szczepkowski)
  W latach 80-tych grupa działała bez rozgłosu, mimo to lokalne koncerty ściągały wielu zagorzałych fanów. W 1994 r. po śmierci kierownika zespołu, Janusza Kosztowniaka, zespół zakończył działalność.


Źródło: "Leksykon Muzyczny Kielecczyzny" - autor: Paweł Solarz (Wyd. ColorPress, Kielce 2010) oraz

'Cztery i pół' - wspomnienia po latach - artykuł na portalu skarzysko24.pl


I na koniec: Drewniane figurki


PS.


1.Dopiero lektura "Leksykonu" odkryła dla mnie parę kieleckich zespołów grających muzykę młodzieżową w latach 60-tych i 70-tych. Okazało się, że oprócz Arian istnialy grupy rockowe i big-beatowe z woj. kieleckiego.  Mam nadzieję, że są podobne "Leksykony" z innych regionów!
2. Szkoda, że na stronie wspomnieniowej działają tylko 2 linki do utworów. 

6 komentarzy:

 1. Witam po raz kolejny.

  Tak był taki zespół. Początkowo nazywał się Monsuny i w nim debiutował Jerzy Grunwald jeszcze jako perkusista, później zespół zmienił nazwę na Cztery i Pół.
  Polecam bardzo ważną dla całej sprawy stronę, oprócz historii zespołu zawierający także zdjęcia i chyba wszystkie nagrania radiowe zespołu.

  http://www.skarzysko24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4362&Itemid=112&show=1


  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Sławku.
  Ta strona rzeczywiście zawiera wiele informacji i utworów grupy. Ktoś, kto ją stworzył wykonał kawał dobrej roboty. Szkoda, że początek i koniec działalności zespołu, jest opisany bardzo nieostro...
  Pierwsze zdanie w poście zmieniłem od razu. Na pewno coś dopiszę w tygodniu, po analizie opisu strony.
  Ja, niestety, nie znałem tej strony, co skutkowało fatalnymi błędami, które trzeba będzie wyeliminować. Jak znasz podobne strony i chciałbyś się tą wiedzą podzielić, to bardzo chętnie skorzystam.
  Co do Jerzego Grunwalda to nie ma Go w opisie, a myślę, że takiego muzyka w biogramie grupy autor by nie pominął. Chyba istniały, oprócz skarżyskich i gliwickich, jeszcze inne Monsuny(chyba z Katowic), w którym to zespole grał Pan Grunwald.

  Pozdrawiam
  Grzesiek

  OdpowiedzUsuń
 3. Wystąpiły jakieś błędy w linkach do wrzuty na tej stronie. Natomiast z samej wrzuty można je ściągnąć, trzeba szukać po tytułach piosenek
  http://w708.wrzuta.pl/audio/2lwk1WEsjxD/cztery_i_pol_-_ballada_o_korsarzu
  http://w708.wrzuta.pl/audio/7rUXvVYuqvT/cztery_i_pol_-_dom_i_sad
  itp

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma sprawy. Jak coś będę miał to dam znać.
  Kiedyś linki na stronie wspomnieniowej grupy 4/5 działały chyba wszystkie- pamiętam, bo słuchałem.
  Rzeczywiście raczej J. Grunwald grał w jakichś Monsunach z Górnego Śląska.
  Bywało, że jedna nazwa zbierała zespoły z różnych regionów, np. jeszcze: Bardowie, Meteory itd.

  Pozdrawiam

  S.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za kontakty. Piosenki na wrzuta.pl sprawdzę i wdzięczny jestem za skierowaniena ta stronę.
  Co do J. Grunwalda to szkoda, że sam muzyk nie opublikuje wspomnień z uwzględnieniem zespołu Monsuny. Ale zawsze może.
  Faktem jest, że sporo nazw zespołów sie powtarzało, co moze prowadzić do pomyłek. Na tym blogu są opisane 2 zespoły Bardowie i 2 zespoły Meteory. Dlatego trzeba opisać działalność tych grup, aby się myliły.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis powinien brzmieć:
   "Dziękuję za kontakty. Piosenki na wrzuta.pl sprawdzę i wdzięczny jestem za skierowanie na tą stronę.
   Co do J. Grunwalda to szkoda, że sam muzyk nie opublikuje wspomnień z uwzględnieniem zespołu Monsuny. Ale zawsze może.
   Faktem jest, że sporo nazw zespołów się powtarzało, co może prowadzić do pomyłek. Na tym blogu są opisane 2 zespoły Bardowie i 2 zespoły Meteory. Dlatego trzeba opisać działalność tych grup, aby się nie myliły."

   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń