poniedziałek, 12 marca 2012

Hard Road

 Zespół wokalno-instrumentalny Hard Road istniał w latach 1969-1972 r. Grupę założył latem 1969 r. poznański gitarzysta basowy Michał Muzolf (wł. Stanisław Muzolf, ur. 4.07.1947 r.).  Początkowo "supergrupa" występowała z samodzielnym recitalem w ramach koncertów Breakout. Zespół tworzyli: Mariolaine - śpiew; Józef Skrzek - pianino; Jerzy Tumidajski (eks Bizony) - perkusja i Albin Biskupski (eks Daltoniści) - gitara basowa.
  Jesienią 1969 r. formacja przyjęła nazwę Mariolaine Suggestic. Zespół tworzyli: Mariolaine - śpiew; Mirosław Lasoń (eks Pięciu) - gitara, śpiew; M. Muzolf (eks Breakout) - gitara basowa; Marian Zimiński (eks Akwarele) - organy, pianino; J. Tumidajski - perkusja. Dzięki nagraniom dla Rozgłośni PR w Poznaniu oraz popularności Mariolaine w Holandii, agencja koncertowa "Holland Telstar" już w kwietniu 1970 r. zaprosiła zespół na pólroczne występy do Kraju Tulipanów. W Holandii, już pod nazwą Hard Road, grupa koncertowala z zespołami holenderskimi i angielskimi w licznych klubach, m. in. "Des Ponderosa". Ponowny wyjazd formacji do Holandii miał miejsce w grudniu, zespół występował m. in. z grupą Christie.
  Po powrocie do kraju Hard Road osiadł w Poznaniu. Opracowano nowy program, w którym anglojęzyczny dotąd repertuar wyparty został przez własne kompozycje. Z nowym programem i w nowym składzie formacja wystąpiła w kwietniu 1971 r. w poznańskim klubie "Agora", by następnie odbyć trasę koncertową po wielu miastach Polski. Zespół tworzyli wtedy: Mariolaine - śpiew; M. Lasoń - gitara, śpiew; M. Muzolf - gitara basowa, śpiew; Mirosław Polarek (eks Niebiesko-Czarni) - saksofon, flet i Józef Hajdasz (eks Breakout) - perkusja. W maju M. Lasonia zastąpił Jerzy Kosmowski (eks Bardowie poznańscy).
  Niewątpliwą nobilitacją było zaproszenie zespołu do udziału w "Balu Wiosennym", który w maju 1971 r. zorganizował w Warszawie PAGART. Hard Road wystąpił wówczas obok gwiazd polskiej awangardy rockowej - Niemen Enigmatic, Klanu i Dżambli. Pomimo takich występów i niekonwencjonalnej muzyki, Hard Road nie zdołał się przebić do czołówki rockowej Polski. Zespół rozwiązał się w 1972 r. M. Muzolf znalazł zatrudnienie w zespole instrumentalnym Jerzego Miliana, który tworzyli: J. Milian - wibrafon; M. Muzolf - gitara basowa; Piotr Prońko (eks Refleks) - saksofon i Włodzimierz Gromek (eks zesp. Stana Borysa) - perkusja. J. Hajdasz powrócił do grupy Breakout. M. Lasoń w 1973 r. pojawił się w zespole Fair.

NAGRANIA RADIOWE:

Mgła; Otwórz niebo

Let It Be Me; Tramp; Knock On Wood; River Deep; Mountain High


Źródło: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK'N'ROL - 1959-1973, autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (Wydawnictwo "ROCK-SERWIS" Kraków 1995)

PS.

1. Nie mam nagrań tej grupy.
2. Nie podawałem dat nagrań radiowych, bo w "Encyklopedii" pierwszy akapit datowany jest na... 1968 r., a drugi na 1969 r. Pomyłka?
3. Może ktoś wie o Mariolaine? Ja niestety nic nie znalazłem.

8 komentarzy:

 1. Nieco wiadomości o Marioleine:
  http://www.poparchiefgroningen.nl/person/info/235/mariolein-sijnke/
  Do niedawna łudziłem się że nagrania Hard Road ukażą się w serii Archiwum Polskiego Radia ale wygląda na to że edycja obumarła.

  Pozdrawiam.wojtekk

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkie dzięki za link do opisu postaci Mariolaine (Mariolein Sijnke). Teraz potrzebny, ktoś kto zna ten język (holenderski).
  Co do serii to chyba racja. Niestety, brak woli nie pomaga fanom. Może jednak seria zmartwychwstanie.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Co dziś wiadomo o Michale Muzolf pozdrawiam Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałem coś o Panu Michale znaleźć, ale z miernym skutkiem. Może ktoś z czytelników pomoże?
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 4. Michał mieszka w Groningen, Holandia jak jego syn Roger.

  I tried to translate Dutch into Polish but Google's translation in Polish is bad. Michal is living in Groningen, Netherlands. His son Roger is living with my daughter Maria. Roger and Maria expect their first daughter in May. Michal wil be granddad for the first time :).

  Lots of greetings,
  Usiena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za informację o Panu Michale i jego pierwszej wnuczce!
   Życzę wszystkiego najlepszego i pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 5. If you need an translation from Dutch to English, I would gladly help you
  Hard Road, with Mariolein Sijnke: https://www.youtube.com/watch?v=XREPchiTUHQ
  Mariolein Sijnke with Little Ritz & his Rocking Butterflies: https://www.youtube.com/watch?v=JOrgqAJzOe4

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za nadesłany link. Naprawdę, prawdziwa perełka!
   Pani Mariolein to bardzo intrygująca postać, która odcisnęła swój ślad i w polskim bigbicie. Żeby tylko natafić na odpowiednie źródła...
   Dziękuję za chęć tłumaczenia na angielski i życzę powodzenia w uzyskaniu zdjęć!
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń