niedziela, 16 października 2011

Pięciu

  Zespół wokalno-instrumentalny Pięciu powstał jesienią 1967 r. Debiutował w składzie Jan Goethel - gitara, lider; Mirosław Męczyński - gitara, śpiew; Tadeusz Trzciński - harmonijka ustna, śpiew; Aleksander Bem - perkusja. Późną jesienią 1967 r. do Pięciu dołączył Robert Świercz - gitara basowa.
  Grupa powstała na bazie popularnej, warszawskiej formacji Leniuchy, założonej w 1965 r. przez J. Goethla i T. Trzcińskiego. Obok nich tworzyli ją: M. Męczyński - gitara i Wiesław Szymański - perkusja, którego wkrótce zastąpił A. Bem. Grupa funkcjonowała do drugiej połowy 1967 r. przy klubie ZMS "Uśmiech", by później - już jako Pięciu - związać się ze Stodołą.
  Uzyskanie 1 kategorii podczas grudniowych weryfikacji studenckich zespołów w 1967 r. spowodowało, że formacja Pięciu zaczęła być popularna. Potwierdzeniem tego był plebiscyt "Jazzu" za 1967 r., gdzie w kategorii "Talent Roku" zajęła 10 miejsce. W efekcie muzykami zaczęły interesować się bardziej renomowane zespoły. Jako pierwsi ze składu odeszli; M. Męczyński, A. Bem oraz R. Świercz. Ich miejsca zajęli Mirosław Lasoń - gitara; Włodzimierz Gromek - perkusja i Bogdan Gorbaczyński - gitara basowa.
  W kwietniu 1968 r. grupa wzięła udział w II "Musicoramie", a w listopadzie wystąpiła w Częstochowie na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej, zdobywając tam 2 miejsce i nagrodę przewodniczącego MRN za piosenkę żołnierską. Nie ten festiwal stał się szczytowym osiągnięciem Pięciu, a zorganizowany w lipcu następnego roku w Rybniku i Chorzowie II Młodzieżowy Festiwal Muzyczny. Podczas festiwalu z zespołem śpiewał laureat 2 nagrody - Waldemar Kocoń. Grupa wywalczyła w doborowej stawce 3 lokatę. Atrakcją dla publiczności były prezentowane widowiska o psychodelicznym charakterze. W składzie zespołu znajdowali się wtedy: Krzysztof Dłutowski - organy; Cezary Szlązak - saksofon; Zygmunt Smogorzewski - saksofon oraz wokalista Daniel Kłosek.
  Potem nastąpiły nagrania radiowe, przygoda z filmem ("Cierpienia młodego Wertera" reż. Tomasz Zygadło) oraz grudniowe występy w "Stodole". Zespół Pięciu uzyskał wówczas status grupy zawodowej. Zespól występował w składzie: T. Trzciński - śpiew, harmonijka ustna; Dariusz Kozakiewicz - gitara; B. Gorbaczyński - gitara basowa; K. Dłutowski - organy i W. Gromek - perkusja. W repertuarze grupy pojawiły się także kompozycje zdolnego gitarzysty D. Kozakiewicza (Śni mi się sen; Kiedy rzeką płynie kra), który zauważony przez T. Nalepę, w końcu 1970 r. wraz z T. Trzcińskim znalazł się w grupie Breakout. Z. Smogorzewski dołączył do Grupy X.
  Na początku 1971 r. Pięciu wystąpili w imprezie "Beat-Session" w gdańskim klubie "Rudy Kot". W lutym 1971 r. T. Trzcińskiego zastąpił Piotr Miks - śpiew. Z nowym gitarzystą Jackiem Zajączkowskim i wokalistą Romualdem Czystawem grupa kontynuowała działalność przez kilka miesięcy. Kiedy jednak wiosną 1971 r. odeszli B. Gorbaczyński (do Testu), K. Dłutowski (do Klanu) i W. Gromek (do zesp. Stana Borysa), zespól uległ rozwiązaniu.
  Kilka miesięcy później K. Dłutowski i R. Czystaw zorganizowali jazz-rockowo-bluesowy System, który współtworzyli: Wojciech Bruślik - gitara basowa; Winicjusz Chróst - gitara; Wojciech Morawski - perkusja i Ryszard Kula - flet, saksofon.

NAGRANIA PŁYTOWE:

LP XL 0624 Muza (1969)
PRZEBOJE NON STOP (składanka)
Topiel
Skład: D. Kłosek - śpiew; M. Lasoń - gitara; B. Gorbaczyński - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Bem - perkusja; C. Szlązak - saksofon; Z. Smogorzewski - saksofon

NAGRANIA RADIOWE:

1969:
Nie mamy czasu; Skąd wiesz (voc. D. Kłosek); Topiel (voc. D. Kłosek)

1970:
Sni mi się sen; Kiedy rzeką płynie kra

Źródło:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

PS.

1. Zdjęcie grupy mile widziane (do zamieszczenia na blogu).

12 komentarzy:

 1. Pamiętam Pięciu ze Stodoły z roku 1969-70. Grali tak rewelacyjnie, że ludzie przestawali tańczyc i zbierali sie przed estradą. Grali kawałki Mayalla, Cream, Hendrixa i Deep Purple (Child in Time - rewelacyjny Krzysztof Dłutowski)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło przeczytać wspomnienia uczestnika koncertu zespołu Pięciu. To co Pan pisze świadczy o tym, że pamięć o wykonawcach z okresu lat 60/70-tych trwa. Mnie chodzi o to, żeby ją uwiecznić, choćby na łamach tego bloga. Niestety, obowiązki nie pozwalają mi czynnie zdobywać wiedzy od wykonawców, ale każdy może wypowiedzieć sie np. w komentarzach. Najbardziej mi zależy na opisaniu wykonawców mało znanych lub wręcz zapomnianych. I każdy kontakt jest mole widziany.

  OdpowiedzUsuń
 3. A. Bem z tego, co wynika z notki nie brał udziału w nagraniu "Topieli", bo już go nie było w składzie. Jest też jakaś drobna nieścisłość dotycząca przetasowań składu a zaraz potem info o tym, że zespół wziął udział w II Musicoramie (1968).
  Nie wiem w ilu imprezach zespół brał udział ale na zdjęciach z Musicoramy (zbiory muzyków)widać jeszcze ten pierwszy a właściwie drugi skład (Goethel, Gorbaczyński, Męczyński i Bem). Inna sprawa też widoczna na fotach to taka, że B. Gorbaczyńskiego okresowo zastępował Andrzej Krzysztofik. Ten sam który później znalazł się w popularnym 2 plus 1. To są tego typu drobiazgi których w celu ich udokumentowania raczej próżno szukać w internecie.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odejście poszczególnych muzyków nie jest - w notce - określone w czasie. W II Musicoramie uczestniczył, pewnie, pierwszy skład. Wyniki plebiscytu ogłoszono w lutym, albo w marcu, a II Musicorama odbyła się w kwietniu. Mało czasu na podjęcie tak ważnej decyzji, jak odejście z obiecującego zespołu. Tak, moim zdaniem, było.
   I na koniec trochę prywaty - wspomniane zdjęcia możnaby na e-maila poprosić?

   Pozdrawiam.
   Grzegorz

   Usuń
 4. Niestety nie mogę (nie były nigdzie oficjalnie przeznaczone do wglądu) ale spóbuję porozmawiać z kimś z muzyków albo ich otoczenia. Może uda się uzyskać zgodę na udostępnienie chociaż jednego tutaj.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, szkoda.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 6. Chcac uzyskac kontakt z perkusista zespolu PIECIU Wlodzimierzem Gromkiem prosze pisac na mail Oskarjazz@onet.pl jestem wlascicielem tego maila i synem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Ostatnio mam rzadką możliwość bycia w sieci. Po uzyskaniu stałego dostępu, zgłoszę się do Pana.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Nie przypuszczalem ze surfujac trafie na Wlodka Gromka. Pracowalismy razem w zakladzie Polon i pamietam ze Wlodek mial klopoty z kierownikiem z powodu swojej fryzury afro i dlugiej do kostek jesiony - nie pasowaly jakos do siermieznego wygladu reszty pracownikow. Pamietam koncert Pieciu na Kregu w Warszawie, swietna to byla kapela...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Może spróbuje Pan coś więcej napisać o Panu Włodzimierzu i Zespole?
   Ja zapraszam.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 8. Słuchałem zespołu "Pięciu" w Non-Stopie w Sopocie w 1969 r (chyba dobrze pamiętam ?). Dawali czadu przed występem Breakout. Śpiewała z nimi fascynująca Mariolaine (związana podobno z M.Muzolfem, basistą Breakout). Mialem wtedy 16 lat a pamiętam koncert, jakbym go słuchał całkiem niedawno ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panu dziękuję za te wspomnienia.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń