niedziela, 16 października 2011

Kawalerowie

 Zespół wokalno-instrumentalny Kawalerowie powstał na początku 1964 r. w Warszawie.  Szerszej publiczności pokazali się w czerwcu tego samego roku na wspólnych występach z Pesymistami w klubie UW "Centon". Grupę wtedy tworzyli: Jerzy Szczęśniak (ur. 16.07.1941 r. w Sowierbie, eks Relaks)- gitara, śpiew; Piotr Raczew - gitara; Marek Zarzycki (eks Relaks) - gitara basowa, śpiew i Marek Rosiński - perkusja.
  Szczególnie ważnym dla dalszej działalności zespołu okazał się rok 1965, kiedy to grupa nawiązała współpracę ze znanym w środowisku warszawskim Wiesławem Czerwińskim (ur. 20.01.1935 r. w Warszawie, eks Chochoły). Wówczas Kawalerowie dokonali wielu nagrań radiowych, z których część ukazała się na płytach Polskich Nagrań. Były to głównie kompozycje J. Szczęśniaka do słów M. Zarzyckiego oraz Janusza Kondratowicza.
  Kres działalności zespołu nadszedł wraz z opuszczeniem grupy przez M. Zarzyckiego, który wyjechał do Anglii w końcu 1966 r. Wkrótce odeszli: M. Rosiński i J. Szczęśniak. Nowymi gitarzystami basowymi zespołu byli kolejno: Robert Świercz (eks Dzikusy) i Andrzej Wroński. W nowym składzie zespół jeszcze przez kilka miesięcy kontynuował działalność, rozpadając się ostatecznie w 1967 r.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP N-0426 Pronit (11.1965)
To ty w moim mieście / Ej, stary [i Ain't Got You] / Małgorzato, jeśli chcesz / Nie wiem gdzie cię szukać
 Skład: P. Raczew - gitara; M. Zarzycki - gitara basowa, śpiew (1,4); J. Szczęśniak - gitara, śpiew (2-4); M. Rosiński - perkusja

EP N-0437 Muza (08,1966)
Palcie tylko "Sporty" / Piosenka o dziewczynach / Nigdy już nie wołaj mnie / Kochaj mnie [The Right Time]
 Skład: P. Raczew - gitara; M. Zarzycki - gitara basowa, śpiew (1-3); J. Szczęśniak - gitara, śpiew (2-4); M. Rosiński - perkusja

EP N-0457 Pronit (12.1966)
Jeszcze nie wiem nic o tobie / Ja wiem co to znaczy / Słońce w dłoni / Czemu chodzisz z głową w niebie
 Skład: P. Raczew - gitara; M. Zarzycki - gitara basowa, śpiew (4); J. Szczęśniak - gitara, śpiew (1-4); M. Rosiński - perkusja

LP XL Pronit (11.1965)
[RÓŻNI WYKONAWCY] 1000 TAKTÓW MŁODOŚCI
Kiedy dziewczyna mówi nie / Uderzaj w mig
 Skład: P. Raczew - gitara; M. Zarzycki - gitara basowa, śpiew; J. Szczęśniak - gitara, śpiew; M. Rosiński - perkusja oraz W. Czerwiński - śpiew i Sława Czerkan - śpiew (1)

NAGRANIA RADIOWE:

11.1965:
Gwiazdy (voc. M. Zarzycki); Uderzaj w mig (voc. W. Czerwiński); Kochaj mnie (voc. J. Szczęśniak); Kiedy dziewczyna mówi nie (voc. S. Czerkan i W. Czerwiński); Od dzisiaj zacznijmy marzyć (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Beczka (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Nie ma nikogo (voc. D. Lerska); To ty w moim mieście (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Ej, stary [i Ain't Got You] (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Małgorzato, jeśli chcesz (voc. M. Zarzycki); Nie wiem gdzie cię szukać (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak)

1966:
21-szy raz; Palcie tylko "Sporty" (voc. M. Zarzycki); Piosenka o dziewczynach (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Nigdy już nie wołaj mnie (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Kochaj mnie [The Right Time] (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak); Jeszcze nie wiem nic o tobie (voc. J. Szczęśniak); Ja wiem co to znaczy (voc. J. Szczęśniak); Serce w dłoni (voc. J. Szczęśniak); Czemu chodzisz z głową w niebie (voc. M. Zarzycki i J. Szczęśniak)

Źródło:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

10 komentarzy:

 1. Posiadam zgrane (do wav)prawie wszystkie (poza jednym) wydawnictwa z tej serii, w sumie 24 kasety.
  Jeśli jest Pan zainteresowany proszę napisać do mnie
  winyl@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. no i dzięki. z całym szacunkiem uważam, że utwór jest niereprezentatywny i zapraszam do siebie:
  http://panmietek.blogspot.com/2012/08/kawalerowie.html
  z pozdrowieniami

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, martwy link miałem usunąć, ale nie było okazji...
  Co do piosenki "Małgorzato, jeśli chcesz" to może i nie oddaje stylu grupy, ale utwór jest piękny!
  A zamieszczone na w/w blogu utwory Kawalerów pozwalają się zapoznać z repertuarem grupy. Zachęcam do odwiedzin.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. dodam tylko, że wymieniasz tu na oko dwa razy więcej nagrań niż ja udostępniam, więc czekamy na kogoś z resztą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może znajdzie się ktoś, kto ma wszystkie "czwórki" grupy i jeszcze wspomniany LP, umie zgrać do postaci cyfrowej i zamieścić w internecie. Choć za dużo tu tych warunków. Szansa jak w Lotto.
  Albo firma płytowa wyda te nagrania w formie CD. Np. Polskie Nagrania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam ! ma ktos moze : "To ty w moim mieście" ? Byl bym wdzieczny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może znajdzie się ktoś, kto pomoże w spełnieniu tej prośby?
   Szkoda, że Polskie Nagrania nie wydały nagrań z wymienionych płyt w formie CD. Oby seria "Gwiazdy polskiego big beatu" nie umarła śmiercią naturalną, to wtedy jest nadzieja, że i utwory Kawalerów zostaną wydane na płycie kompaktowej.

   Usuń
  2. W kwietniu 2014 Polskie4 Nagrania wydały płytę zespołu KAWALEROWIE - polecam!
   Stanisław L.

   Usuń
  3. Dziękuję za wiadomość.
   Takie wydawnictwa to wielka radość dla fanów polskiego bigbitu!

   Usuń
  4. zgrałem tę płytę. mogę przesłać utwory. zibi1965@yahoo.co.uk

   Usuń