środa, 19 października 2011

Passaty

  Zespół wokalno-instrumentalny Passaty powstał jesienią 1964 r. przy Domu Kultury "Górnik" w Tychach z inicjatywy gitarzysty Wojciecha Ginko i perkusisty Grzegorza Ratajskiego. Dołączyli do nich: Stefan Kotapka - śpiew; Jacek Wyrobiec - gitara; Zbigniew Skupnik - gitara basowa oraz od 1968 r. Roman Dubaniowski - pianino. Grupa zadebiutowała 28 lutego 1965 r. w Rybniku na Turnieju Zespołów Polski Południowej. Dwa miesiące później zdobyła jedno z 8 wyróżnień podczas przeglądu "Rytmy Katowic"
   Właściwym początkiem kariery Passatów stał się ich udział w eliminacjach do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w 1966 r., w których zwyciężyli w okręgu katowickim.. Najlepszym polskim zespołem okazali się także w maju na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach, gdzie S. Kotapka triumfował indywidualnie w kategorii wokalistów. Solistę wyróżniono również w finale Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. W efekcie zespół zaproszono na sesję nagraniową do Młodzieżowego Studia "Rytm". Część nagrań ukazała się na płytach składankowych.
   W 1967 r. Passaty zajęły 3 miejsce na III Ogólnoposkim przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Po przeglądzie, zespół dokonał kilku nagrań dla Programu III PR oraz wystąpił w Telewizyjnym Klubie "Po Szóstej". W repertuarze grupy znajdowały się m. in. ballada z elementami folkloru (Góralka) oraz protest-song (Gdyby tak zmienił się świat).
   Passaty istniały do 1968 r. W listopadzie 1970 r. S. Kotapka, po powrocie z wojska, reaktywował zespół pod nazwą Pasaty (przez jedno "s") przy klubie Gwarek w Gliwicach. Grupę tworzyli: Franciszek Piróg - gitara; Czesław Zieliński - gitara basowa; Zdzisław Żbikowski - organy; Ryszard Bentkowski - perkusja (wszyscy czterej eks- Rytm Redivivus). Ta mniej znana grupa zadebiutowała w styczniu 1971 r. w "Rytmach Katowic". Później dokonała też nagrań radiowych. W 1972 r. F. Piróga i R. Bentkowskiego zastąpili: Rafał Kawalec - gitara i Benedykt Musioł - perkusja. Zespół rozwiązał się w lipcu 1974 r. po koncertach w NRD.

NAGRANIA PŁYTOWE:

SP SP-177 Pronit (1967) [Składanka]
Gdyby tak zmienił się świat

LP XL 0417 Pronit (1967)
COCTAIL MŁODOŚCI [Składanka]
Góralka
Skład: S. Kotapka - śpiew; W. Ginko - gitara; J. Wyrobiec - gitara; Z. Skupnik - gitara basowa; G. Ratajski - perkusja

LP XL 0435 Muza (1967)
Z MŁODOŚCIĄ NA TY  [Składanka]
Kołysanka zza siódmej góry / Gdyby tak zmienił się świat
Skład: S. Kotapka - śpiew; W. Ginko - gitara; J. Wyrobiec - gitara; Z. Skupnik - gitara basowa; G. Ratajski - perkusja

NAGRANIA RADIOWE:

1966:
Góralka; Kołysanka zza siódmej góry; Gdyby tak zmienił się świat; Kłopoty z telefonem; Nowy wstaje dzień

1967:
Blowin'In The Wind; Taki już los mój; Twoje szpileczki; Zbyteczny trud

1971:
Kwiaty jak motyle; Wstaje dzień; Impresje zabrzańskie;  Gasnący blask płomienia

1972:
Białe kruki

Źródło:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

8 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten, jakże krótki, komentarz. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Smutna wiadomosc , wczoraj odszedł Stefan.Panie ,świec nad jego duszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. W 1968r ściągając Stefana Kotapkę do m/zabrzańskiej grupy rytm and bluesowej "Rythm Redivivus" kapela zmieniła nazwę na "Pasaty" i nie jest prawsdą, że ta kapela działała przy gliwickim "Gwarku" lecz sponsorem, ktory zakupił część sprzętu muzycznego i zapewnił salę do orób zespołu; była zabrzańska Sp-nia Inw."Postęp"(patrz publ. chociażby w "Głosie Zabrza"), gdzie byłem Kierownikiem Transportu i Zbytu. Jako klawiszowiec kapeli komponowałem do własnych tekstów m in. nagrane dla Polskiego Radia "Kwiaty jak motyle", "na pomoc zwołałem",czy "Białe kruki" i m in. te utwory znalazly się w czołowej 30-tce "Młodzieżowej Listy Przebojów radiowej "Trójki.Powodami rozwiązania "Pasatgów" w 1972r(po tourne w NRD)był ślub Kotapki i rozpoczęcie przez Niego wieczorowych studiow na Politechnice gliwickiej. Historię koncertów (przeważnie w klubach studenckich w kraju)można wyczytać w prasie kulturalnej lat od 1969-1972... Zdzisław Żbikowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panu dziękuję za ten komentarz.
   Jeśli się Pan zgodzi, to proponuję kontakt e-mailowy. Proszę napisać na adres:
   polski_bigbit@op.pl
   Może uda się napisać osobny biogram zespołu Pasaty, a także Rhythm Redivivus (jeśli pisownia niepoprawna, to poprawię).
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
  2. Korzystam z komputera córki więc łatwiej skontaktować się ze mną tel. pod nr. 519 727 336

   Usuń
  3. Witam Panie Zdzisławie.
   Bardzo dziękuję Panu za informację.
   Oczywiście zadzwonię do Pana na podany numer telefonu.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń