środa, 19 października 2011

Passaty

  Zespół wokalno-instrumentalny Passaty powstał jesienią 1964 r. przy Domu Kultury "Górnik" w Tychach z inicjatywy gitarzysty Wojciecha Ginko i perkusisty Grzegorza Ratajskiego. Dołączyli do nich: Stefan Kotapka - śpiew; Jacek Wyrobiec - gitara; Zbigniew Skupnik - gitara basowa oraz od 1968 r. Roman Dubaniowski - pianino. Grupa zadebiutowała 28 lutego 1965 r. w Rybniku na Turnieju Zespołów Polski Południowej. Dwa miesiące później zdobyła jedno z 8 wyróżnień podczas przeglądu "Rytmy Katowic"
   Właściwym początkiem kariery Passatów stał się ich udział w eliminacjach do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w 1966 r., w których zwyciężyli w okręgu katowickim.. Najlepszym polskim zespołem okazali się także w maju na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach, gdzie S. Kotapka triumfował indywidualnie w kategorii wokalistów. Solistę wyróżniono również w finale Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. W efekcie zespół zaproszono na sesję nagraniową do Młodzieżowego Studia "Rytm". Część nagrań ukazała się na płytach składankowych.
   W 1967 r. Passaty zajęły 3 miejsce na III Ogólnoposkim przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Po przeglądzie, zespół dokonał kilku nagrań dla Programu III PR oraz wystąpił w Telewizyjnym Klubie "Po Szóstej". W repertuarze grupy znajdowały się m. in. ballada z elementami folkloru (Góralka) oraz protest-song (Gdyby tak zmienił się świat).
   Passaty istniały do 1968 r. W listopadzie 1970 r. S. Kotapka, po powrocie z wojska, reaktywował zespół pod nazwą Pasaty (przez jedno "s") przy klubie Gwarek w Gliwicach. Grupę tworzyli: Franciszek Piróg - gitara; Czesław Zieliński - gitara basowa; Zdzisław Żbikowski - organy; Ryszard Bentkowski - perkusja (wszyscy czterej eks- Rytm Redivivus). Ta mniej znana grupa zadebiutowała w styczniu 1971 r. w "Rytmach Katowic". Później dokonała też nagrań radiowych. W 1972 r. F. Piróga i R. Bentkowskiego zastąpili: Rafał Kawalec - gitara i Benedykt Musioł - perkusja. Zespół rozwiązał się w lipcu 1974 r. po koncertach w NRD.

NAGRANIA PŁYTOWE:

SP SP-177 Pronit (1967) [Składanka]
Gdyby tak zmienił się świat

LP XL 0417 Pronit (1967)
COCTAIL MŁODOŚCI [Składanka]
Góralka
Skład: S. Kotapka - śpiew; W. Ginko - gitara; J. Wyrobiec - gitara; Z. Skupnik - gitara basowa; G. Ratajski - perkusja

LP XL 0435 Muza (1967)
Z MŁODOŚCIĄ NA TY  [Składanka]
Kołysanka zza siódmej góry / Gdyby tak zmienił się świat
Skład: S. Kotapka - śpiew; W. Ginko - gitara; J. Wyrobiec - gitara; Z. Skupnik - gitara basowa; G. Ratajski - perkusja

NAGRANIA RADIOWE:

1966:
Góralka; Kołysanka zza siódmej góry; Gdyby tak zmienił się świat; Kłopoty z telefonem; Nowy wstaje dzień

1967:
Blowin'In The Wind; Taki już los mój; Twoje szpileczki; Zbyteczny trud

1971:
Kwiaty jak motyle; Wstaje dzień; Impresje zabrzańskie;  Gasnący blask płomienia

1972:
Białe kruki

Źródło:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

6 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten, jakże krótki, komentarz. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Smutna wiadomosc , wczoraj odszedł Stefan.Panie ,świec nad jego duszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. W 1968r ściągając Stefana Kotapkę do m/zabrzańskiej grupy rytm and bluesowej "Rythm Redivivus" kapela zmieniła nazwę na "Pasaty" i nie jest prawsdą, że ta kapela działała przy gliwickim "Gwarku" lecz sponsorem, ktory zakupił część sprzętu muzycznego i zapewnił salę do orób zespołu; była zabrzańska Sp-nia Inw."Postęp"(patrz publ. chociażby w "Głosie Zabrza"), gdzie byłem Kierownikiem Transportu i Zbytu. Jako klawiszowiec kapeli komponowałem do własnych tekstów m in. nagrane dla Polskiego Radia "Kwiaty jak motyle", "na pomoc zwołałem",czy "Białe kruki" i m in. te utwory znalazly się w czołowej 30-tce "Młodzieżowej Listy Przebojów radiowej "Trójki.Powodami rozwiązania "Pasatgów" w 1972r(po tourne w NRD)był ślub Kotapki i rozpoczęcie przez Niego wieczorowych studiow na Politechnice gliwickiej. Historię koncertów (przeważnie w klubach studenckich w kraju)można wyczytać w prasie kulturalnej lat od 1969-1972... Zdzisław Żbikowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panu dziękuję za ten komentarz.
   Jeśli się Pan zgodzi, to proponuję kontakt e-mailowy. Proszę napisać na adres:
   polski_bigbit@op.pl
   Może uda się napisać osobny biogram zespołu Pasaty, a także Rhythm Redivivus (jeśli pisownia niepoprawna, to poprawię).
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń