sobota, 6 października 2012

M-H


  Zespół wokalno-instrumentalny M-H powstał w Kielcach w 1972 r. W pierwszym składzie występowali: Małgorzta Biesaga - śpiew; Bronisław Opałko - fortepian; Jerzy Gumuła - organy; Jarosław Telka - gitara; Andrzej Gołąb - gitara basowa i Sławomir Telka - perkusja. W 1973 r. grupa wystąpiła podczas koncertu "Debiuty" na XI Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Formacja wykonała utwór "Dziękuję wam", który napisali Bronisław Opałko i Jarosław Janowski.
  Zespół M-H przygotował dwa spektakle słowno-muzyczne: "Ballada księżycowa" w 1973 r. i "Nocny motyl" w 1974 r. Grupa przestała istnieć pod koniec 1974 r.

 Źródło: Leksykon Muzyczny Kieleccczyzny - autor Paweł Solarz (wyd. ColorPress, Kielce -2010)

PS.

1. Niestety nie posiadam dostępu do ówczesnych gazet, trudno mi zweryfikować informację o udziale grupy w KFPP Opole 1973. Wikipedia podaje, że nie było koncertu "Debiuty", natomiast odbył się inny pt. "Mikrofon dla wszystkich". Wymieniono tam 6 wykonawców, bez grupy M-H. Być może Wikipedia nie podała wszystkich uczestników. Może ktoś pomoże?
2. Uzupełnienie biogramu mile widziane.

7 komentarzy:

 1. Trzeba by dodać, że Bronisław Opałko znany był później jako ... Genowefa Pigwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko był, ale jest bo nadal postać Pani Genowefy odtwarza. A postać Pana Bronisława jest ciekawa. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych i artystycznych. Ma swoją notkę w Wikipedii, ale dosyć zdawkową. Wartałoby biografię tego artysty opisać szerzej. A może sam napisze?
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak grupa M-H wystąpiła w Opolu w 1973r. Rozmawiałem z bratem Jerzym G, on też jest przekonany, że był to koncert "Debiuty". Byli tak stremowani, że Bronek wysypał się na wokalu i nie było nawet wyróżnienia... szkoda:))) Andrzej G

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Panu za informację. To by było potwierdzeniem informacji zawartej w źródle wymienionym pod notką biograficzną. A może by Pan coś dodał do powyższego biogramu. Myślę, że nie tylko byłbym Panu wdzięczny.
   Dwa tygodnie temu - 18 sierpnia zmarł Pan Bronisław Opałko, znany szerszej publiczności ze swego scenicznego wcielenia - Genowefy Pigwy. Wielka to strata dla polskiej kultury...

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda,że nie zachowały się nagrania tego zespołu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niedzielę 1 marca 2020 r. w radiowej "Trójce", w kąciku "Ze szpulowca bigbitowca", została wyemitowana piosenka "Dziękuję wam" w wykonaniu grupy M-H. Jak poinformował w przedmowie do utworu, autor audycji Pan Michał Owczarek, nagranie pochodzi z występu zespołu na festiwalu opolskim w 1973 r.
   To wspaniała wiadomość dla nas, miłośników bigbitu. Nawet mimo zgryźliwych komentarzy prowadzących ten program...
   Informację o tym utworze i audycji otrzymałem od stałego czytelnika tego bloga, zresztą wielkiego znawcy polskiego bigbitu. Wielkie dzięki Panie Sławku!

   Usuń