niedziela, 7 października 2012

2 Plus 1 (Dwa Plus Jeden)


  Zespół wokalno-instrumentalny Dwa Plus Jeden powstał w styczniu 1971 r. w Warszawie. Grupę tworzyli: Elżbieta Dmoch (eks Warszawskie Kuranty) - śpiew, flet; Janusz Kruk (eks Warszawskie Kuranty) - gitara, śpiew i Andrzej Rybiński (eks Kanon Rytm, Bumerang) - gitara basowa, śpiew. Trójka muzyków spotkała się w trakcie nagrywania muzyki do inscenizacji śpiewogry "Janosik, czyli na szkle malowane" Katarzyny Gaertner w Teatrze Polskim w Warszawie. Pierwotnie grupa miała nosić nazwę Smak Miodu. Debiut, zafascynowanej rodzimym folkorem, formacji miał miejsce w Klubie Piosenki ZAKR. Kierownikiem organizacyjnym zespołu został Jan Szewczyk. Pierwszymi przebojami grupy były utwory, pochdzące ze śpiewogry K. Gaertner i Ernesta Brylla: "Nie zmogła go kula"; "Hej baby, baby"; "Kolibajka". Wiosną 1971 r. A. Rybińskiego zastąpił Andrzej Krzysztofik (eks Grupa Bluesowa Stodoła).
  Latem 1971 r. formacja wystąpiła podczas IX KFPP w Opolu (1971) prezentując fragmenty widowiska "Janosik, czyli na szkle malowane", a pochodząca z niego piosenka "Nie zmogła go kula" została wyróżniona. Miesiąc później Dwa Plus Jeden wyróżniono na V FPŻ w Kołobrzegu za utwór "Już nie będę taki głupi". We wrześniu zespół nagrał pierwszą "czwórkę". W styczniu 1972 r. grupa odbyła się tournee po ZSRR, w marcu występowała w Berlinie Zachodnim, a w listopadzie nagraŁa 5 piosenek dla włoskiej wytwórni RCA Italiana..
  Latem 1972 r. zespół dokonał kolejnych nagrań dla Młodzieżowego Studia "Rytm". W tym roku  kolejne piosenki Dwa Plus Jeden: "Czerwone słoneczko" i "Chodź, pomaluj mój świat" stały się dużymi przebojami i przyniosły grupie ogólnokrajową popularność. Latem na FPŻ w Kołobrzegu otrzymali „Złoty pierścień” za utwór „Czerwone słoneczko” (gdzie wykonali także utwór „Uśmiech dla żołnierza”) oraz na MFP w Sopocie, a w listopadzie 1972 r. nagrywali dla wytwórni RCA Italiana. w tym roku zespół wystąpił na "Festiwalu Krajów Nadbałtyckich" w Rostocku. W grudniu nakładem Polskich Nagrań został wydany debiutancki longplay, zatytułowany "Nowy, wspaniały świat". Nowym muzykiem Dwa Plus Jeden został multiinstrumentalista Tomasz Rostkowski (eks Hagaw, Paradox), którego z końcem 1973 r. zastąpił Cezary Szlązak (eks Dylemat) - saksofon, klarnet, instrumenty klawiszowe, śpiew.
  W kwietniu 1973 r. grupa została zaproszona do niemieckiego programu telewizyjnego Disco, gdzie wykonała piosenkę "Zjechaliśmy kapelą". W czerwcu zespół po raz trzeci zaśpiewał na festiwalu w Opolu, a piosenka "Codzienność" otrzymała nagrodę dziennikarzy. W tym samym roku grupa nagrała piosenki "Gwiazda dnia" i "Baobab" do filmu "W pustyni i w puszczy"oraz wystąpiła na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Edynburgu.
  Wiosną 1974 r. Dwa Plus Jeden pierwszy raz odwiedzili Stany Zjednoczone i Kanadę. Występowali także w Szkocji, Francji, Szwajcarii i Niemczech Zachodnich. Dzięki piosence "Kołysanka matki" zespół zajął trzecie miejsce na festiwalu w Sopocie (podczas tego festiwalu otrzymał złotą płytę za debiutancki album). Grupa wzięła udział w programie telewizyjnym "Piosenki z autografem" obok innych popularnych polskich artystów wykonując hit "Na luzie". Brytyjski magazyn muzyczny Music Week obwołał 2 plus 1 gwiazdą roku (*). W plebiscycie Non Stopu za 1974 r. E. Dmoch triumfowała w kategorii wokalistek, J. Kruk zajął 2 miejsce w jako "Kompozytor Roku", a grupa uplasowała sie na 2 pozycji.
  W 1975 r. skład formacji powiększył się o Adama Pilawę - skrzypce, pianino i Andrzeja Wójcika (eks Gramine) - perkusja. Zespół z powodzeniem koncertował W kraju i za granicą: w NRD, Czechosłowacji, ZSRR. W 1975 r. grupa wystapiła na MFP w Sopocie, Festiwalu "Bratyslawska Lira" oraz na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Edynburgu i "Schlager Festiwalu" w Dreźnie. W kwietniu tego roku zespół wydał swój drugi album zatytułowany "Wyspa dzieci". Jesienią 1976 r. odeszli A. Krzysztofik i A. Pilawa, a ich miejsce zajęli: Zbigniew Brzeziński (eks Bang) - pianino, mellotron, skrzypce, gitara i Andrzej Pawlik - (eks ABC) - gitara basowa. Po odejściu A. Krzysztofika trzecim oficjalnym członkiem Dwa Plus Jeden został C. Szlązak.  W 1976 r. formacja ponownie wystapiła na MFP w Sopocie i Festiwalu "Bratyslawska Lira", III Polskich Targach Estradowych "Poltest" W Łodzi oraz wzięła udział KFPP w Opolu, gdzie zaprezentowała rozbudowaną suitę, poświęconą tragicznie zmarłemu Zbigniewowi Cybulskiemu. Materiał ten został wydany na trzecim albumie grupy zatytułowanym "Suita Aktor". W 1977 r. formacja wystąpiła na XIII Festiwalu "Złoty Orfeusz" w Słonecznym Brzegu.
  Na początku 1978 r. zespół nagrał swą kolejną płytę "Teatr na drodze", na której znalazły się takie utwory jak "Windą do nieba" i "Ding-Dong". W nagraniu albumu grupę wspomagali m. in. Czesław Niemen - instrumenty klawiszowe i Zbigniew Hołdys (eks Dzikie Dziecko) - gitara, który współpracował z formacja do września 1978 r., kiedy w Dwa Plus Jeden pojawił się Marek Śnieć (eks Saloon) - gitara. Latem 1978 r. grupa udała się na Kubę, gdzie wykonywała "La Habana mi amor" (hiszpańską wersję "California mon amour") i wystąpiła w programie telewizyjnym. Na Kubie zespół wystapił ponownie w marcu 1979 r,gdzie odbył dwutygodniową trasę koncertową oraz nagrał singiel z piosenkami "Margarita" i "La Habana mi amor". W kraju ukazał się piąty album formacji zatytułowany "Irlandzki tancerz".
  Z końcem lat 70-tych grupa próbowała zrobić karierę międzynarodową, wiążąc sie kolejno z niemieckimi firmami Topas, Metronome i Autobahn. Dorobkiem tej współpracy jest kilka singli i dwa albumy - "Easy Come, Easy Go" (Autobahn, 1981) oraz "Warsaw Nights" (Autobahn, 1981). Z zespołem współpracowali wtedy W. E. Stein i W. Jass, autorzy przebojów grupy Goombay Dance Band. W związku z zainteresowaniem rynkiem niemieckim 2 Plus 1 regularnie gościli w RFN.
  W 1980 r. zespół wystąpił na Festiwalu Interwizji w Sopocie. W kwietniu 1981 r. polska telewizja wyemitowała program muzyczny "Moje marzenia" z polskimi, jak i zagranicznymi piosenkami zespołu. Tego samego roku grupa nagrała kolejną polską piosenkę – "Iść w stronę słońca", która stała się ona jednym z największych przebojów zespołu. Obok E. Dmoch, J. Kruka i C. Szlązaka zespół tworzyli: Krzysztof Słotkowicz (eks Pixi-Dixi-Land) - gitara; Bogusław Mietkowski (eks Telegram) - gitara basowa i Wacław Laskowski - perkusja.
 2 plus 1 nawiązali współpracę z autorem tekstów Andrzejem Mogielnickim i w 1982 r. ukazał się nowy singel z piosenkami "Kalkuta nocą"i "Obłędu chcę".  W 1983 r. zespół wystąpił na festiwalu opolskim, gdzie zaprezentował awangardowe show zawierające piosenki z nadchodzącego albumu, który zdobył uznanie krytyków i publiczności. Wkrótce na rynku pojawił się ósmy album, "Bez limitu". Premierowe nagrania bardzo różniły się od poprzednich dokonań zespołu, będąc połączeniem rocka i synth popu. Wiele piosenek z płyty stało się przebojami, w tym "Nic nie boli", "Requiem dla samej siebie" i "XXI wiek (Dla wszystkich nas)". Album okazał się sukcesem komercyjnym, osiągając status Złotej Płyty.
  W lutym 1984 r. 2 plus 1 wystąpili w Sali Kongresowej w Warszawie, gdzie podczas transmitowanego przez telewizję koncertu zespół otrzymał Złote Płyty za dwa poprzednie albumy: "Easy Come, Easy Go" i "Bez limitu". Kolejny singel grupy, "Wielki mały człowiek" ukazał się w tym samym roku, będąc zapowiedzią następnej płyty. Piosenka stała się jednym z większych hitów 2 plus 1 i radziła sobie bardzo dobrze na listach przebojów. Nagrywając materiał na nową płytę, zespół rozpoczął współpracę z Maciejem Zembatym i Johnem Porterem.
  Album "Video", dziewiąty studyjny LP 2 plus 1, ukazał się w 1985 roku nakładem wytwórni Savitor.  Na singlach wydane zostały utwory "Chińskie latawce", gdzie anglojęzyczne partie tekstu śpiewa J. Porter, "Koszmar" i piosenka tytułowa. Nagrano także specjalny program telewizyjny, który promował album. W 1985 r. C. Szlązak wydał swój pierwszy i zarazem jedyny singiel solowy, z piosenkami "Bezpłatny kurs" oraz "Inne życie, inny świat".
  Po wydaniu płyty "Video" nastąpił spadek aktywności muzycznej 2 plus 1. Grupa występowała coraz mniej i rzadko pokazywała się w telewizji. W 1986 r. wydano jedynie koncertową kompilację Greatest Hits - Live. Znalazły się tam największe hity oraz fragment koncertu z Sali Kongresowej z 1984 roku. Ukazał się również singel nagrany specjalnie z okazji Mundialu '86, zawierający dwie piosenki: "Orły do boju" i "Trochę nadziei na wygraną".
  W 1987 Janusz Kruk zaczął komponować muzykę do przedstawień teatralnych. Skomponował m.in. tło muzyczne do spektaklu Szaleństwa pana Hilarego, opartego na utworze Juliana Tuwima. Zespół nagrał jedną nową piosenkę, "Ocalić coś", która później trafiła na składankę "Całuj gorąco".
  W roku 1988 r. 2 plus 1 rozpoczęli współpracę z Jackiem Cyganem, który napisał większość tekstów na nadchodzący album. Zespół pojawił się w programie "Premie i premiery", gdzie zaprezentował wybrane piosenki z nowego wydawnictwa. W roku 1989 wydany został dziesiąty i – jak się później okazało – ostatni album, zatytułowany "Antidotum". Grupa wyruszyła w trasę koncertową po USA w 1990 r. Podczas jednego z występów J. Kruk zasłabł na scenie, co skłoniło zespół do ograniczenia działalności koncertowej. W 1990 r. zespół pojawił się w programie "Nocny Klub Jedynki", gdzie wykonał dwie piosenki: "Ameryka Cię zje" i "Margarita", a jednocześnie J. Kruk kontynuował pisanie muzyki do sztuk teatralnych. W 1991 r.  została wydana przez frimę Sonic druga kompilacja 2 plus 1, zatytułowana "18 Greatest Hits". Był to pierwszy album grupy wydany od razu na nośniku CD. Rok 1992 przyniósł definitywne zawieszenie działalności 2 plus 1, kiedy 18 czerwca Janusz Kruk niespodziewanie zmarł na zawał serca. Po tym wydarzeniu E. Dmoch, wycofała się z życia publicznego i artystycznego.  Wytwórnia Sonic wydała dwie kolejne kompilacje: "21 Greatest Hits" (1995) i "Greatest Hits Vol. 2" (1996).
  Jesienią 1998 r. Cezary Szlązak i Elżbieta Dmoch zdecydowali się na reaktywację 2 plus 1. Ich pierwszy występ miał miejsce w jednej z warszawskich szkół, gdzie zostali ciepło przyjęci. Zespół powrócił w nieco innym składzie – do E. Dmoch i C. Szlązaka dołączyło dwóch nowych muzyków: Michał Król - gitara, Dariusz Sygitowicz - perkusja. We wrześniu grupa pojawiła się na koncercie "Piknik Dwójki – Pożegnanie lata" w Gnieźnie. E. Dmoch pojawiła się w programie "Dozwolone od lat 40" Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka, gdzie udzieliła wywiadu. Niestety, na początku 1999 r. E. Dmoch i C. Szlązak razem z Markiem Dutkiewiczem i Witoldem Pogranicznym wzięli udział w programie "Szansa na sukces" Elżbiety Skrętkowskiej, który był ostatnim występem telewizyjnym reaktywowanego 2 plus 1. E. Dmoch wkrótce odwołała wszystkie plany i zespół ponownie się rozwiązał. C. Szlązak założył własną grupę pod nazwą Cezary Szlązak Band.[25]
 Jesienią 2005 r. ukazał się maxisingel "2 plus 1: Interpretacje 2005", zawierający covery czterech hitów zespołu, wykonywane przez Reni Jusis, Marię Sadowską, Kasię Klich i zespół Goya.
W kwietniu 2008 Elżbieta Dmoch i Janusz Kruk stali się bohaterami jednego z odcinków programu Taka miłość się nie zdarza emitowanego na antenie TVN Style. W sierpniu 2008 r. E. Dmoch pojawiła się na pierwszym zlocie wielbicieli zespołu, gdzie odpowiadała na pytania fanów i zaśpiewała z nimi kilka piosenek. W grudniu 2010 r. ukazał się box set muzyczny zatytułowany "2 plus 1".

2 Plus 1NAGRANIA PŁYTOWE ANALOGOWE

LP XL/SXL 0866 Muza
MC CK 0027 Muza
NOWY, WSPANIAŁY ŚWIAT
zerwone słoneczko / Nowy, wspaniały świat / Pani moich godzin / Zieloną drogą / W kamień zaklęci / Kiedy rzeką płynie kra / Gwiazdo wód / Hej, dogonie lato / Wstawaj, szkoda dnia / Chodź, pomaluj mój świat / Jasny, biały dzień / Po jedwabnej stronie / Wrócimy tak któregoś ranka
 Nagrano w grudniu 1972 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew; K. Gaertner - pianino; M. Nowak - perkusja; T. Rostkowski - skrzypce; C. Szlązak - klarnet

LP SX 1212 Muza
WYSPA DZIECI
Wyspa dzieci / Gdzies w sercu na dnie / Kołysanka matki / Coraz bliżej dom / Na luzie / Bez pieniędzy / Na naszym pietrze nowina / A my jak dzieci / Song rodziców (z musicalu "Mewa") / Setki mil / Gwiazda dnia
 Nagrano w kwietniu 1975 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet, mandolina; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew, harmonijka ustna; A. Pilawa - pianino, skrzypce, akordeon, mellotron; A. Wójcik - perkusja oraz ork. PRiTV w Łodzi p/d H. Debicha i Bene-Nati - śpiew

LP SX 1449 Muza
MC CK 0142 Muza
SUITA AKTOR
Prolog / Rozmowa z Cyganką w wigilie niedzieli; Setki mil; Stop-klatka / Song dziewczyny I / Dzień, w którym umarł film / Song dziewczyny II / Ogromne zmęczenie / Ojciec nocy, ojciec dnia / Muzyka w serca wstąpi nam
 Nagrano w styczniu 1977 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, śpiew; A. Pawlik - gitara basowa, śpiew; Janusz Koman - pianino; A. Pilawa - pianino, skrzypce, mellotron; A. Wójcik - perkusja i J. Gawrych - instrumenty perkusyjne

LP SX 1574 Muza
MC CK 0240 Muza
TEATR NA DRODZE
Ding, dong / Windą do nieba / California mon amour / Dokąd idziesz kochanie / U nas już po burzy / Romanse za grosz / Podobny do ludzi / Teatr na drodze / Ballada łomżyńska / O leli lo / Komu w oczach słońce
 Nagrywano w lutym i marcu 1978 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, śpiew, mellotron; Z. Hołdys - gitara; A. Pawlik - gitara basowa; W. Laskowski - perkusja oraz J. Gawrych - instrumenty perkusyjne; Janusz Koman - pianino i Cz. Niemen - instrumenty klawiszowe, śpiew (9)

LP LP 005 Wifon
MC MC 0110 Wifon
IRLANDZKI TANCERZ
Irlandzki tancerz / Idę na zachód zielony / O Boże, Munster pobłogosław / Do Valentine Brown / Kraina Mayo / Bezdzietność / Lament na śmierć Williama Gould / Peggy Brown / Ja wa / Ona jest moją panią / Bally Na Lee / Waszmość Couglenie / Na zabicie Davida Gleesona
 Nagrano w 1979 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, pianino, śpiew, mellotron oraz A. Mrożek - gitara, harmonijka ustna, akordeon; B. Mietniowski - gitara basowa; W. Laskowski - perkusja; J. Gawrych - instrumenty perkusyjne; K. Cwynar - instrumenty perkusyjne;  M. Śnieć - bandżo

LP LP 032 Wifon
EASY COME, EASY GO
Easy Come, asy Go / Move / Sad Is The Heart / Keep Your Hands To Yourself / You Won't See Me Crying / Calico Girl / Jumbo Jumbo / Allah inch' allah / My Gypsy Lady / Singapore / Silver Arrows
 Nagrano w 1979 r. (1, 6) i 1980 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, pianino, śpiew

LP ETP-90067 Express [J]
WARSAW NIGHTS
Blue Lights Of Pasadena / Magic Island / Hula-hula Nights / Malibu / Mama Chita / Warszaw Nights / Joy For The World / Man Of Mystery / Long Ways / Lady Runaway / I'll See You Around
 Wydano w 1981 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, śpiew; C. Szlązak - pianino, śpiew

LP SX-T 27 Tonpress
BEZ LIMITU
Krach / Gorące telerony / China Boy / Boogie o 7 zbójcach / Nic nie boli / Super szczur / Requiem dla samej siebie / Dzień, gdy grali dla nas Rolling Stones / Hallo Panie Freud / XXI wiek (dla wszystkich nas)
 Nagrano w 1983 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, pianino, śpiew

LP SVT 018 Savitor
MC MIX 0013 Merimpex
VIDEO
Wielki, mały człowiek / Samo życie (chmury umysłu) / Chińskie latawce / Naga plaża / Balet rąk / Video / Koszmar / Ma-czun-ga-loo / Pij moje łzy / Dawno, dawno temu
 Nagrano w 1984 r (1) i 1985 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, śpiew; J. Suchocki - instrument klawiszowe; B. Mietniowski - gitara basowa; M. Kaczmarek - moog; W. Laskowski - instrumenty perkusyjne; J. Gawrych - instrumenty perkusyjne; A. Żak - gitara basowa (5); J. Porter - śpiew (3); Z. Smogorzewski - saksofon altowy; W. Kozłowski - trąbka; M. Zabrodzki - śpiew

LP SX-T 168 Tonpress
ANTIDOTUM
Niech w tobie gra coś pieknie / Ameryka cię zje / Niespokojna kołysanka / Za mało życia / Chłodnym okiem / Ocalę cię / Rock antidotum / Przyciąganie ziemskie / Londyński pub / Oszczędzaj serce
 Nagrywano w latach 1988-1989. Nagranie (10) z SP S-208
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, pianino, śpiew; Janusz Koman - instrumenty klawiszowe; M. Latalski - gitara basowa; P. Serafiński - instrumenty klawiszowe; J. Kosacz - instrumenty klawiszowe

LP K-PSJ 016 Poljazz
GREATEST HITS LIVE
Chodź, pomaluj mój świat / Wyspa dzieci / Odpłyniesz wielkim autem / Winda do nieba / California mon amour / Taksówka nr 5 / Iść w stronę słońca / Kalkuta nocą / Gdy grali dla nas Rolling Stones [Dzień, gdy grali dla nas Rolling Stones] / XXI wiek (dla wszystkich nas / Superszczur
 Nagrano w 1988 r.
Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; C. Szlązak - saksofon, klarnet, pianino, śpiew

EP N-0667 Muza (09.1971)
Panno radosna / Śpij, baju, baju / Już nie będę taki głupi / Nie zmogła go kula
 Skład: E. Dmoch - śpiew; J. Kruk - gitara, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew

EP N-0731 Muza (04.1974)
The Mother's Lullaby [Kołysanka matki] / There Was No Bullet [Nie zmogła go kula] / I'll atch The Summer [Hej, dogonię lato]
 Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew

SP SP-422 Muza (09.1971)
Panno radosna / Śpij, baju, baju

SP SP-497 (08.1974)
Na luzie / Lato na urodziny

SP SM-2 Tonpress (1975)
Na naszym piętrze / Nowina bez pieniędzy

SP SP-593 Muza (09.1975)
Wyspa dzieci / Bez pieniędzy

SP S-41 Tonpress (1976)
A ty się z tego smiej / Urodzeni nad Wisłą

SP S-47/48 Tonpress (1976)
Odpłyniesz wielkim autem / Miłość narcyza / Śpiewanki, malowanki / Oj, biedne panny

SP S-51 Tonpress (1976)
I'm Not The Way To Say Goodbye / Outing

SP SS-719 Muza (02.1978)
Ding, dong / Windą do nieba

SP SS-726 Muza (02.1978)
California mon amour / Podobny do ludzi

SP S-208 Tonpress (1978)
Orkiestra klownów / Oszczędzaj serce

SP S-247 Tonpress (1978)
Taksówka nr 5 / Z popiołu i wosku

SP S-430 Tonpress (1982)
Kalkuta nocą / Obłędu chcę

SP S-464 onpress (1983)
Krach / XXI wiek (dla wszystkich nas)

SP S-512 Tonpress (1984)
Wielki, mały człowiek / Cudzy ogień nie nie grzeje

SP S-548 Tonpress (1985)
Video / Samo życie (chmury umysłu)

SP S-600 Tonpress (1985)
Koszmar / Chińskie latawce

SP S-621 Tonpress (1986)
Orły do boju / Trochę nadziei na wygraną

SP 426 102 AMIGA [DDR] (1975)
Schlafe ein ind fang die Traume [Kołysanka matki] / Sei so frei [Na luzie]

SP 30035 Metronome [D] (1977)
Feuervogel / Der Hauptling von Ukamba

SP ZB 5830 Autobahn [D] (1981)
Lady Runaway / Man Of Mystery

SP ETP-17166 Express [J] (1981)
Blue Lights Of Pasadena / I'll See You Around

SP 10007 212 Bellaphon [D] (1983)
Rocky Doctor / Bang Bang Tambourine

PD R-0346 Ruch (1971)
Nieznany szlak

PD R-0351 Ruch (09.1971)
Już nie będę taki głupi

PD R-0354 Ruch (09.1971)
Śpij, baju, baju

PD R-0355 Ruch (09.1971)
Panno radosna

PD R-0378 Ruch (12.1972)
Chodź, pomaluj mój swiat

PD R-0462 Ruch (1973)
Lada dzień przyjdą święta

PD R-0464 Ruch (04.1975)
Kołysanka matki

PD R-0485 Ruch (1973)
Klub Pickwicka

PD R-0526 Ruch (1975)
Usmiechnij się, wyprostuj się

PD R-0554 Ruch (06.1974)
W młodości sadźcie drzewa

PD R-0564 Ruch (1974)
Lato na urodziny

PD R-0565 Ruch (04.1975)
Na luzie

PD R-0630 Ruch (04.1975)
Setki mil

PD R-0699 Tonpress (1976)
Odpłyniesz wielkim autem

PD R-0706 Tonpress (1976)
A ty się z tego smiej

PD R-0843 Tonpress (03.1978)
Podobny do ludzi

PD R-1169 Tonpress (1991)
Iść w stronę słońca

PD R-0011-II Ruch (1971)
Bądź zdrowa dziewczyno / Hej, dogonię lato

PD R-0063-II Ruch (12.1972)
Czerwone słoneczko

PD R-0066-II Ruch (1972)
Hej, czy ja czasem ciebie znam

PD R-0095-II Ruch (1972)
Zajechaliśmy kapelą

PD R-0148-II Ruch (12.1972)
Wstawaj, szkoda dnia / Zieloną drogą

PD R-0254-II Ruch (11.1973)
Gwiazda dnia / Baobab

PD R-0278-II Ruch (06.1974)
Hej, jutrzenko

PD R-0417-II Tonpressh (04.1975)
Gdzies w sercu na dnie / Song rodziców

PD R-0429-II Tonpress (1976)
Urodzeni nad Wisłą

PD R-0633-II Tonpress (1977)
Winda do nieba / U kowala

PD R-0644-II Tonpress (1977)
Romanse za grosz / California mon amour

PD R-0698-II Tonpress (01.1978)
Komu w oczach słońce / O leli lo

PD R-0885-II Tonpress (1981)
Droga donikąd / Muzyka w domu lalek


LP XL/SXL 0885 Muza (06.1972)
KOŁOBRZEG 1972
Czerwone słoneczko
 Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew

LP XL/SXL 0938 Muza (12.1972)
TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI - BEAT ORATORIO
Dobra jest ta godzina
 Skład: E. Dmoch - śpiew, flet; J. Kruk - gitara, pianino, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew

LP XL/SXL 0955 Muza (06.1973)
PREMIERY OPOLE 1973 (2)
Codzienność

LP XL/SXL 0965 Muza (07.1973)
CZTEREJ PANCERNI I PIES
Kołysanka szarikowa

LP SX 1110 Muza (07.1973)
PREMIERY KOŁOBRZEG 1974
Hej, jutrzenko

LP SX 1131 Muza (06.1974)
OPOLE 1974
W młodości sadźcie drzewa

LP SX 1518 Muza (1975)
MÓJ WARSZAWSKI DZIEŃ - WARSZAWO, TY MOJA WARSZAWO
Dobranoc, Warszawo dobranoc

LP SX 2642 Muza (1989)
MC CK 0783 Muza (1989)
[ANDRZEJ JASTRZĘBIEC-KOZŁOWSKI] CAŁUJ GORĄCO
Ocalić coś

LP 855 335 AMIGA [DDR] (1972)
HALLO NR. 5
Heuernte [Na sianie]

LP 855 340 AMIGA [DDR] (1973)
MC 055 340 AMIGA [DDR] (1973)
HALLO NR. 10
Hei, ich fang den Sommer [Hej, dogonię lato]

LP 855 477 AMIGA [DDR] (1976)
MC 055 477 AMIGA [DDR] (1976)
NON STOP BEAT
Schlafe ein und fang die Traume [Kołysanka matki]

MC AC 033 Arston (1993)
NIE WRÓCĄ TE LATA. SERIA Z POCZTÓWKI DŹWIĘKOWEJ (4)
W środku dnia

EP N-0730 Muza (11.1973)
PIOSENKI Z FILMU "W PUSTYNI I W PUSZCZY"
Baobab / Gwiazda dnia
 Skład: E. Dmoch - śpiew; J. Kruk - gitara, śpiew; A. Krzysztofik - gitara basowa, śpiew i zesp. A. Korzyńskiego

EP N-43 Tonpress (1981)
Iść w stronę słońca

SP SS-758 Muza (1978)
Orkiestra klownów

NAGRANIA RADIOWE

1971:
Nieznany szlak; pomaluj mój świat [Chodź, pomaluj mój swiat]; Wrzosyz Heathers Hills; Wróć do mnie wróć; Od nocy do rana; Gdy kłos dojrzewa; Panno radosna; Śpij, baju, baju; Już nie będę taki głupi; Nie zmogła go kula; Zasypany sniegiem świat; Latarnia Diogenesa; Hej baby, baby; Na sianie; Kolibajka [Kolibanka]; Góry, chmury i doliny; Czekałem na ciebie; Wiatr miał kolor popielaty; W środku dnia; Synku, będziesz wędrowcem; Bądź zdrowa dziewczyno; Hej, dogonie lato

1972:
Hej, czy ja czasem ciebie nie znam; Tak daleko od krańca podróży; Tyle ptaków do złapania; Czerwone słoneczko; Uśmiech żołnierza; Zajechaliśmy kapelą; Panno radosna (w jęz. niem.); Hej baby, baby (w jęz. niem.); Kolibanka (w jęz. niem.); Nie zmogła go kula (w jęz. niem.); Na sianie (w jęz. niem.); Chodź, pomaluj mój świat (w jęz. niem.); Już nie będę taki głupi (w jęz. niem.)

1973:
Kiedy rzeką płynie kra; Kołysanka matki; Codzienność; Baobab; Gwiazda dnia; Kołysanka; Lada dzień przyjdą święta; Klub Pickwicka; Od nocy do rana; Panno Czarnoziemna; Wrócimy tam któregoś dnia (w jęz. niem.); Wstawaj, szkoda dnia (w jęz. niem.); Hej, dogonię lato (w jęz. niem.); Po jedwabnej stronie (w jęz. niem.); Zieloną drogą (w jęz. niem.); Zajechaliśmy kapelą (w jęz. niem.)

1974:
Ścieżka twojej wolności; Lato na urodziny; Na luzie

1975:
Uśmiechnij się, wyprostuj się; Melodie moich dni [Melody Of Love]; Dobranoc, Warszawo dobranoc; Tyle kwiatów jest na ziemi

1976:
A ty się z tego śmiej

1977:
U kowala; Winda do nieba; Dajcie wina kobiecie, a sprowadzi deszcz

1979:
Jesień w mieście; Chatanoga Choo-choo

1980:
Cafe Magnolia; Wiśniowa rozmowa

1981:
Droga donikąd; Muzyka w domu lalek; Normalny wariat; Jak to smakuje; Zaloty; Gdziejest moja żona (voc. C. Szlązak); Iść w stronę słońca; Obłędu chcę

1983:
Snowlandia; Dwutygodniowy kurs rock and rolla

Źródła:
Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock’n’roll 1959-1973, autorzy Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła i Wojciech Zając. (wyd. Rockserwis, Kraków 1995);
http://web.archive.org/web/20090122144741/http://www.dwaplusjeden.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2
Wikipedia;
Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej - autor Ryszard Wolański (wyd. Agencja Artystyczna MTJ Warszawa 2003);
http://www.lastfm.pl/music/2+plus+1/+images/69392568 (zdjęcie)

PS.

1. Uzupełnienie biogramu i spisu nagrań nile widziane.
2. Państwo E. Dmoch i J. Kruk w latach 1973 - 1989 byli małżeństwem. Po rozwodzie, jak napisał autor Wikipedii, "pozostali w przyjacielskich stosunkach".
3. W Leksykonie Pana Wolańskiego jest napisane, że" od kwietnia 1999 zespół tworzą: Urszula Błaszczyńska - śpiew, Tomasz Kosiarkiewicz - instrumenty klawiszowe, Michał Król - gitara, Dariusz Sygitowicz - perkusja, C. Szlązak - śpiew, saksofon sopranowy, klarnet, akordeon, pianino, lider." Wikipedia nie potwierdza tego faktu.
4. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
5. Szukam także informacji na temat innych artystów: Henryka Fabiana, Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka

14 komentarzy:

 1. Miała być, nawet okładkę wydrukowano, dwupłytowa edycja z Archiwum Polskiego Radia, z nagraniami radiowymi zespołu. Miła być, ale niestety nie ma, po dziś dzień. Do czasu aż radio ureguluje sprawy własnościowe nagrań które posiada. Kiedy to nastąpi, tego nikt nie wie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy fani czekają na to wydawnictwo. Obyśmy się doczekali.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do wspomnianego dwupłytowego albumu grupy 2 Plus 1 to trzeba cierpliwie czekać. Niestety, tzw. prawa autorskie nie przybliżają muzyki melomanom...
  Natomiast trzeba sobie powiedzieć, że grupa J. Kruka i E. Dmoch to jedyny chyba zespół, wywodzący się muzyki bigbitowej, popularny w latch 80-tych. Co prawda grupa kroczyła za modą muzyczną, ale nie jest to bynajmniej zarzut.
  Dobrze, że w zalewie dobrego rocka spod znaku Lady Pank, Republiki, Lombardu czy Bandy pięknej Wandy można było posłuchać i 2 Plus 1. Szkoda, że Pan Janusz umarł tak wcześnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo rzetelnie pisał melodie Pan Janusz. Bardzo! Które bronią się, bez względu na to jak były aranżowane. Cieszą do dziś, i cieszyć będą za sto lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak czytając natknąłem się na pewną nieścisłość a mianowicie w końcówce drugiego akapitu jest napisane że : "W styczniu 1972 r. grupa odbyła tournee po ZSRR, a w marcu występowała w USA" a początek piątego akapitu zaczyna się '' Wiosną 1974 r. Dwa Plus Jeden pierwszy raz odwiedzili Stany Zjednoczone i Kanadę" to kiedy zespół był pierwszy raz w USA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, informacja o występach zespołu w marcu 1972 r., podana w "Encyklopedii", nie znajduje potwierdzenia, ani na zarchiwizowanej stronie zespołu, ani w archiwalnych numerach Non Stopu. Wobec tego treść biogramu w tym miejscu zmieniłem. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Nieznane fakty:
  9 lipca 1971 roku zespół 2 Plus 1 wystąpił o godzinie 20,00 z minirecitalem (piosenek nigdzie nie opublikowane, ale zdołałem je uzyskać z zapisu koncertu)w ramach koncertu "Regulaminowa piosenka" - zespoły młodzieżowe w ramach Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg 1971
  Zaśpiewali piosenki:
  01.To bojowy wóz morowy
  02.A wiatr miał kolor popielaty
  03.Już nie będę taki głupi (Rozala) - ten utwór pojawił się na tzw. czwórce, ale w uboższej aranżacji w wersji studyjnej
  04. Nie zmogła go kula - jest na tej samej czwórce, co pozycja 03.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze uzupełnienie:
  Kołobrzeg 1973 - Kołysanka matki (z oratorium Srebrne dzwony Gaertner i Brylla) - wyróżnienie oraz druga piosenka z tego widowiska muzycznego - Trąbki trąbka trąbi.
  Kołobrzeg 1974 był ostatnim występem zespołu 2 Plus 1 w Kołobrzegu, otrzymali wyróżnienie za utwór Hej jutrzenko (J.Kruk - M.Łebkowski, S.Werner)
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze uzupełnienie płytoteki:

  SXL 0885 Kołobrzeg 1972
  3A Czerwone słoneczko - 2 Plus !

  SXL 110 Muza, Kołobrzeg 1974, Premiery 2
  6A - Hej jutrzenko - 2 Plus Jeden

  SX 1359 MUZA, Kołobrzeg 1976, Jubileusz 2
  3B Czerwone słoneczko - 2 Plus 1

  SX 2394 MUZA, 20-lecie kołobrzeskiego festiwalu
  3A Czerwone słoneczko - 2 Plus Jeden

  MC CK 792 MUZA, Po ten kwiat czerwony, część 2
  3A Po ten kwiat czerwony - 2 Plus 1

  Smutne, że w bogatym kołobrzeskim repertuarze wydawcy MUZY wiecznie powtarzali ten sam utwór, a przecież wybitna interpretacja towarzyszyła takim utworom jak Trąbi trąbka trąbi czy też fantastyczna Kołysanka matki ...
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS - w końcu znalazłem swoje dawne konto i mogę zrezygnować z formy "anonimu" ...

   Usuń
  2. Errata - oczywiście SX 1110 MUZA 1974

   Usuń
 9. bardzo proszę Fanów, którzy wiedzą bardzo dużo o czas powstania piosenki "W ringo graj ze mną" do tekstu Wojtka Młynarskiego. Wiem, że to bylo po wizycie Zespołu 2+1 w Hawanie na Kubie, dokąd poplynęli naszym wielkim żaglowcem. Tamże Elzbieta Dmoch pierwszy raz grała w ringo i bardzo jej sie spodobało. Ta piosenka jest uważana za "HYMN" ringo i gramy ją w trakcie miedzynarodowych i narodowych zawodów ringo. Wszyscy śpiewają....a to teraz rzadkość, bo przewaga tylko słucha ! Gry w ringo w Hawanie nauczał Twórca ringo Wlodzimierz Strzyżewski, który też popłynął na Kubę, a ktory był moim mężem przez prawie 30 lat. Niestety pewne fakty umykaja z pamięci, a aktualnie zbieramy dane o RINGO z Polski i całego świata, ponieważ w roku 2019 mamy 60-lecie powstania ringo nad Wisłą i 30-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Ringo. O tych wydarzeniach wydaje monografię Pan Profesor Włodzimierz Starosta, który ringo uprawia od 45 lat swojej sportowej działalnosci.
  Bardzo proszę o niezwłoczne dostarczenie danych, które ukażą się w monografii z zachowaniem autorstwa.
  Prezes Polskiego Towarzystwa Ringo - dr n. med. Krystyna Anioł-Strzyżewska

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę o wysyłanie komentarzy na adres: krystyna.aniol27@insp.waw.pl

  OdpowiedzUsuń