sobota, 13 października 2012

Akcenty

  Zespół wokalno-instrumentalny Akcenty powstał w 1969 r. w Gdańsku. Założycielem grupy był Sławomir Łosowski i był to jego autorski projekt. Namówił go do tego szkolny przyjaciel, perkusista Andrzej Kyś. Pierwszy skład zespołu stanowili: S. Łosowski - organy, lider, Lech Badełek - gitara, Jacek Tomaszewski - gitara basowa, A. Kyś - perkusja i Jan Schwartz - wokal. Zespół występował w młodzieżowych i studenckich klubach Trójmiasta oraz brał udział w wielu ówczesnych trójmiejskich festiwalach i przeglądach. W 1969 r. zagrał w I Wiosennym Festiwalu Młodzieżowego Studia Posejdon, na którym zajął I miejsce. Na Wojewódzkim Festiwalu Amatorskich Zespołów Muzycznych grupa zdobyła II nagrodę i została uhonorowana Srebrnym Kluczem Wiolinowym. W skład zespołu wchodzili wówczas: S. Łosowski - organy, wokal, lider; L. Badełek - gitara, Henryk Sikora - gitara basowa i A. Kyś - perkusja. W repertuarze obok kompozycji lidera ("Portret Rubensa", "Ballada o czterech żołnierzach" i in.) znajdowały się utwory The Cream, Johna Mayalla oraz niektóre standardy jazzowe.
  W 1971 r. po dwóch latach istnienia i wyjeździe perkusisty A. Kysia na Słowację, grupa przekształciła się w trio (organy, gitara basowa, perkusja). S. Łosowski zaprosił do współpracy basistę Piotra Gągałkę i perkusistę Jana Ruckiego. W tym składzie zespół osiągnął swoje największe ogólnopolskie sukcesy. Pomagali w tym jego przyjaciele: Jarosław Szeipuk pełniący funkcję managera i Mirosław Adamowicz akustyk. Zespół występował na stałe w gdańskim klubie "Rudy Kot", gdzie wykonywał kompozycje lidera, uzupełniając repertuar utworami amerykańskiego rhythm and bluesa i jazz-rocka.
  Poszukiwania muzyczne i ambicje S. Łosowskiego spowodowały, że Akcenty zaczęły podążać drogą muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Instrumentalne kompozycje były często utworami o rozbudowanych formach, zmieniających się podziałach rytmicznych i bogatych improwizacjach indywidualnych bądź zespołowych. Grupa wzięła udział we wszystkich trzech Festiwalach Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Na ostatnim w 1973 r. otrzymała I nagrodę, wykonując kilka kompozycji S. Łosowskiego ("Siódme Żebro", "Bumerang", "Zapylanie" i in.). Poza tym zespół trzykrotnie występował na wrocławskim festiwalu "Jazz nad Odrą", gdzie w 1973 r. zdobył wyróżnienie, a rok później S. Łosowski otrzymał główną nagrodę indywidualną. Po tych sukcesach zespół Akcenty zagrał w latach 1973 - 1974 szereg koncertów w znanych klubach większych miast polskich i nagrał kilka utworów w studiu studenckiego radia S.A.R. w Gdańsku.
  Po przygodzie z muzyką improwizowaną i eksperymentalną S. Łosowski postanowił wrócić do swoich rockowych korzeni. Okazją do tego była kolejna zmiana towarzyszących mu muzyków. W 1975 r. zaprosił do współpracy perkusistę Jana Plutę, a pod koniec roku na miejsce śpiewającego basisty Zbigniewa Sentowskiego przyjął basistę Waldemara Tkaczyka. Następnie przyjął do zespołu śpiewającego gitarzystę Grzegorza Skawińskiego. Rozbudowane formy utworów i długie improwizacje ustępowały na rzecz muzyki jazz-rockowej i rockowej, a utwory instrumentalne zastępowały piosenki. Akcenty oprócz kompozycji lidera wykonywały popularne w tym czasie utwory amerykańskich artystów elektrycznego jazzu, a także aktualne przeboje muzyki pop-rock. Aby bardziej zintegrować skład zespołu, lider zachęcił swoich muzyków do komponowania. Chciał, aby także oni mieli swój wkład w program zespołu. W tym czasie poznał Annę Sawicką, która napisała teksty do jego pierwszych utworów wokalnych ("Leniwe sny", "Jak ja to wytrzymam" i in.).
  W 1975 r. S. Łosowski nawiązał stałą współpracę z Bałtycką Agencją Artystyczną w Sopocie, co dało możliwości grania większej ilości koncertów i zapewniło większą promocję zespołu. W agencji zasugerowano S. Łosowskiemu zmianę nazwy na bardziej współczesną, co też postanowił zrobić przy okazji, która się właśnie nadarzała. Zespół został zaproszony do występu na żywo z publicznością w Radiu Gdańsk, w audycji "Bałtyckie Forum Muzyczne". W dniu 4 lipca 1976 r. rozpoczął udział w tej audycji pod starą nazwą Akcenty, a ostatnie dwa utwory i bis zagrał już jako Kombi. Był to oczywiście zabieg czysto promocyjny, bo nie powstała przecież nowa formacja. Pod nazwą Kombi zespół stał się jedną z najbardziej popularnych polskich grup lat 80-tych, a po zmianach składu w 1992 r. i długiej przerwie spowodowanej chorobą żony lidera gra dzisiaj jako KOMBI - Łosowski (nie mylić z grupą KOMBII G. Skawińskiego i W. Tkaczyka). W roku 2013 zostanie wydany album z okazji jubileuszu 45-lecia (1968-2013), na którym między innymi znajdą się archiwalne nagrania Akcentów. 


Akcenty (od lewej: H. Sikora, A. Kyś, S. Łosowski, L.Badełek) (źródło - S. Łosowski)


Źródła:
Motława-Beat Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych, autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (wyd. GKW, Gdańsk 2009) (tekst i zdjęcie);
http://www.kombi.pl/;
Wikipedia
Wszystkie źródła zweryfikowane i uzupełnione przez Pana Sławomira Łosowskiego.

PS.

1. Mój pierwotny biogram grupy zweryfikował i uzupełnił Pan Sławomir Łosowski. Moja ingerencja w nadesłany przez Pana Sławomira tekst jest bardzo niewielka, czysto kosmetyczna. Pan Łosowski sprostował także kolejność nazwisk na powyższym zdjęciu. Wielkie dzięki Panie Sławomirze!
2. Szukam także informacji na temat innych artystów: Henryka Fabiana, Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka

2 komentarze:

  1. Witam. Na temat zespołu Akcenty wiele ciekawych informacji można przeczytać w książce " Kombi - słodkiego miłego życia " której autorami są Pan Sławomir Łosowski i Wojciech Korzeniewski. Jest to wywiad rzeka. Pan Sławomir opisuje swoją muzyczną drogę. Polecam zainteresowanym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację. Ja także polecam tą książkę!

      Usuń