niedziela, 23 września 2012

Bumerang (łódzki)


   Zespół wokalno-instrumentalny Bumerang powstał w Łodzi na początku 1969 r, w wyniku przekształcenia się grupy Piotrusie.
  Piotrusie powstali w 1967 r. i byli formacją złożoną  z łódzkich absolwentów średniej szkoły muzycznej i studentów łódzkiego konserwatorium. W skład zespołu wchodzili: Tomasz Jędrych – gitara; Maciej Janaszkiewicz - organy, pianino; Andrzej Rutkowski – gitara basowa, śpiew; Krzysztof Pikała – perkusja; Andrzej Rybiński – gitara, śpiew. Pod koniec 1968 r. zespół zaczął współpracować z Katarzyną Gaertner, by na początku 1969 r. przekształcić się w Bumerang.
Grupa oprócz big-beatu wykonywała odpowiednio zaadaptowane instrumentalne wersje utworów muzyki poważnej - Chaczaturiana, Dvorzaka i innych kompozytorów, a także rockowych i bluesowych wykonawców - J. Hendrixa i J. Browna. 
  Współpraca z K. Gaertner zaowocowała występami z Waldemarem Koconiem i Jolantą Borusiewicz, z którymi zespół odbył szereg koncertów oraz zarejestrował nagrania radiowe i telewizyjne. Wiosną 1969 r., w związku ze służbą wojskową, z zespołu odeszli A. Rybiński i K. Pikała. Podczas VII KFPP Opole 1969 grupę tworzyli: T. Jędrych – gitara; M. Janaszkiewicz – organy, pianino; A. Rutkowski – gitara basowa, śpiew; Marian Siejka - saksofon, piano, skrzypce, gitara; Andrzej Delong (eks Śliwki) – perkusja i Mirosław Milejski (wł. Mirosław Ponczek) – śpiew.
  Na tym festiwalu zespół towarzyszył J. Borusiewicz, której piosenka "Hej dzień się budzi" została wyróżniona nagrodą ZAKR. Występ, w koncercie debiutów, M. Milejskiego z piosenką K. Gaertner „Księżniczka” przeszedł bez echa. W tym samym roku zespół akompaniował J. Borusiewicz na festiwalu w Sopocie, a następnie podczas kilkumiesięcznej trasy koncertowej.
  Na początku 1970 r. Bumerang zaaranżował i nagrał muzykę do śpiewogry K. Gaertner i E. Brylla pt. „Janosik, czyli Na szkle malowane”. Nagranie miało miejsce w studiu nagrań w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Śpiewogra z udziałem grupy Bumerang była wystawiana w Operetce Dolnośląskiej przez dwa miesiące od prapremiery (6 marca 1970 r. (*)).
  Część muzyków (T. Jędrych, K. Pikała, A. Rutkowski) latem 1970 r. występowała w zespole Vox Remedium, wykonując na VIII KFPP w Opolu w 1970 r. piosenkę "Jadą wozy kolorowe".
  Bumerang zakończył działalność w październiku 1970 r. A. Rutkowski i A. Delong rozpoczęli współpracę z grupą Ptaki Jacka Szczygła i do dzisiaj są czynnymi muzykami. A. Rutkowski dużo komponuje (http://www.andrzejrutkowski.pl/galeria_.html). M. Janaszkiewicz jako pianista pracował najpierw w Łódzkim Teatrze Wielkim a potem wyjechał do Opery w Kassel. M. Siejka został znanym muzykiem jazzowym i rozrywkowym, a także kompozytorem (np. "Na pozór" znane z wykonania Bogusława Meca). M. Ponczek (M. Milejski) jest profesorem AWF w Katowicach. T. Jędrych po skończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej poświęcił się pracy zawodowej w przemyśle. A. Rybiński występował w zespołach 2 Plus 1 oraz  Andrzej i Eliza, a następnie rozpoczął, bogatą w sukcesy, karierę solową, która trwa do dziś. K. Pikała zamieszkał w Czechach.

 
Bumerang - od lewej: Tomasz Jędrych, Mirosław Milejski, Andrzej Rutkowski; Andrzej Delong; Maciej Janaszkiewicz; Marian Siejka


NAGRANIA PŁYTOWE

LP XL 0552 Muza (1969)
VII KRAJOWY FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ – OPOLE 1969
Hej, dzień się budzi (voc. J. Borusiewicz i zesp. Alibabki)

LP ZL 531 Pronit (1974)
X LAT PETROCHEMII PŁOCK
Spotkamy się w Płocku (voc. W. Kocoń)


Nagrania: "Księżniczka", "Kwiaty w oknie", "Na ulicy Wilczej" - kompozycje Katarzyny Gaertner – zaginęły.


Źródła: Wspomnienia muzyków zespołu Bumerang.
         (*) Teatr muzyczny Capitol – rys historyczny (pdf)

Na prośbę jednego z muzyków grupy zamieszczam linki do dwóch przesłanych teledysków, gdzie w wykonywanych piosenkach solistom akompaniuje grupa Bumerang:
http://speedy.sh/G3x3U/Jolanta-Borusiewicz-Dzien-sie-budzi-1970.wmv
http://speedy.sh/3jVRQ/Waldemar-Kocon-Zielen-wokol-domu-1970.avi


PS.

1. Uzupełnienie biografii i spisu nagrań mile widziane.
2. Biogram napisany na podstawie korespondencji z muzykami zespołu.

3. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
4. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.


3 komentarze:

 1. Szanowny Panie,

  serdecznie dziękuję za bardzo ciekawe teksty na temat "Bumerangu", "Vox Gentis", czy też Młodzieżowego Studia "Rytm". Jestem synem Mirosława Ponczka ps. Milejski i tym bardziej jest mi miło, że Pan o Nim wspomniał. Jednocześnie pragnę się z Panem podzielić tym, co Pan znajdzie na tych oto stronach internetowych:
  http://www.youtube.com/watch?v=hWtG8N3efGE
  http://www.youtube.com/watch?v=DdSO0ISvoB4
  http://www.goldenline.pl/forum/3099340/dawni-i-wspolczesni-znani-i-nieznani-polscy-spiewacy-i-spiewaczki#52457592

  Pozdrawiam
  Przemysław Ponczek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie.
   Miło mi, że notki biograficzne zamieszczone na tym blogu są pomocne. Trzeba pamiętać, że autorami tych tekstów są autorzy Encyklopedii Polskiego Rocka, i to im należą się splendory. Ja tylko staram się tą wiedzę przybliżyć.
   Każdy uczestnik tamtych wydarzeń powinien być przedstawiony. Niestety nie wszyscy są wymienieni w źródłach, a szkoda.
   Co do Pana Taty, to jest wymieniony w źródłach, co staram się przybliżyć. Jeśli to Pana satysfakcjonuje, to mnie to bardzo cieszy. Proszę pozdrowić Tatę.
   Bardzo dziękuję za linki.

   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
  2. Bardzo sedrdecznie Panu dziękuję za sympatyczny list i pozdrowienia, które przekazałem i za które Tata mile dziękuje:) Pomimo zaś, że autorem tekstów, o których Pan mówi jest kto inny, to jednak nikt inny, jak właśnie Pan, poświęca swoją energię i cenny czas, na przybliżenie nam wszystkim polskiej muzyki młodzieżowej l. 60 i 70-tych za co gorąco dziękuję!!! Życzę powodzenia i pozdrawiam
   Przemek

   Usuń