sobota, 1 września 2012

Kaprowie

 Zespół wokalno-instrumentalny Kaprowie powstał jesienia 1966 r. przy Zespole Szkół Budowlanych w Gdańsku-Wrzeszczu. Grupę tworzyli: Roman Kurzela - gitara; Jerzy Rękosiak - gitara; Krzysztof Malewski - gitara; Kazimierz Owendyk - gitara basowa; Jerzy Bieniek - perkusja.W pierwszym okresie działalności formacja wykonywała utwory instrumentalne z repertuaru The Shadows i The Ventures. Skład zespołu zmieniał się często. W 1967 r. w skład grupy wchodzili: Grzegorz Andruszkiewicz - gitara; Grzegorz Nogowski - gitara; Janusz Kurkiewicz - gitara basowa, śpiew; J. Bieniek - perkusja; Stella Trepner i Julita Kowalkowska - chórek. Kierownikiem organizacyjnym formacji był Tadeusz Kowalkowski. Zespół sięgnął po ambitniejszą twórczość grup angielskich, takich jak The Yardbirds, The Animals i The Spencer Davis Group. Wykonywał również kompozycje własne, m. in. "Jesień" i "Stary zamek" G. Andruszkiewicza oraz utwory instrumentalne G. Nogowskiego ("Dalekie odgłosy zbliżającej się burzy"). Formacja występowała w klubach trójmiejskich, na szkolnych zabawach, studniówkach i balach maturalnych. Koncertowała także w Karpaczu na zaproszenie ZM ZMS. Okazjonalnie z Kaprami występował Jerzy Górski. Grupa zakończyła działalność w 1968 r.
  Janusz Kurkiewicz zmarł 19.05.2013 r.
Źródło:  Motława-Beat Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych, autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha (wyd. GKW, Gdańsk 2009) (tekst i zdjęcie)

PS.

1. Uzupełnienie biogramu mile widziane

3 komentarze:

 1. Przeciez to nie jest chyba jedyne zdjecie zespolu.
  Pan Tadeusz Kowalkowski zaponial o innym skladzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego nikt nie napisal, ze Janusz Kurkiewicz zmarl 19.05.2013 r.
  Uwazam, ze jest Pan to jemu dluzny.

  Jola Olszewska-Hajdukiewicz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Panią.
  Co do zdjęć grupy to rzeczywiście w źródle są zamieszczone jeszcze cztery inne. W tym biogramie ta fotografia ilustruje, bardzo pobieżnie opisane, dzieje formacji.
  Co do innych składów zespołu, to jeśli ma Pani wiedzę na ten temat (np. skład grupy w określonym czasie), to proszę napisać. Chciałbym, choć trochę, opisać ludzi grających tamtą wspaniałą muzykę.
  Co do śmierci Pana Janusza Kurkiewicza, to Pani jest pierwszą, która o tym wspomina. Niestety, jak nie dostanę informacji, to zwyczajnie, po ludzku, o tym nie wiem. Dlatego każda taka informacja, nawet tak smutna, jest cenna. Dziękuję bardzo.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń