niedziela, 20 listopada 2011

Tony

 Zespół wokalno-instrumentalny Tony powstał w październiku 1962 r. przy klubie Stoczni Gdańskiej "Ster" w Gdańsku. Pierwszy skład zespołu tworzyli: Andrzej Jaroszewicz - gitara, lider; Tadeusz Chlewiński - gitara; Krzysztof Wiśniarowski - gitara basowa; Zygmunt Kosicki - pianino; Tadeusz Głuchowski - perkusja; Andrzej Szary (wł. Andrzej Lipniewski) - śpiew.
  Pierwsze doświadczenia muzyczne zespół zdobywał na wieczorkach tanecznych w Klubie "Ster" oraz występach w gdańskich szkołach średnich. Ówczesny repertuar grupy składał się z utworów The Shadows i Cliffa Richarda, Bobby Darina i wykonawców włoskich. Był też rodzynek w postaci utworu "Podarunek z łez" autorstwa Andrzeja Szarego (Z. Kosicki, A. Lipniewski).
  W dniach 18-19 maja 1963 r. w Klubie Studentów Wybrzeża "Żak" w Gdańsku, odbył się Turniej Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych, w którym Tony zajęły ex-aequo pierwsze miejsce  z gdyńską grupą Złote Struny. W czerwcu 1963 r. zespół otrzymał zaproszenie do audycji redaktor J. Chybowskiej z Rozgłośni Polskiego Radia  w Gdańsku pt. "Chłopcy, co umieją grać na gitarach", gdzie dokonali kilku nagrań z drugim wokalistą Krzysztofem Mikołajczakiem, który występował w zespole od maja 1963 r.
  8 czerwca 1963 r. na scenie Hali Stoczni Gdańskiej odbył się koncert  pod nazwą Złote Struny contra Tony, połączony z Wyborem Miss Lata 1963. Powodzenie tego koncertu zaowocowało cyklem koncertów obu zespołów w miastach powiatowych województwa gdańskiego.
  Na przełomie czerwca i lipca 1963 r. zespół zanotował wielki sukces zwyciężając podczas II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.
  W lipcu 1963 roku Tony zajęły 1 miejsce na Turnieju Młodzieżowych Zespołów Muzycznych o Puchar Ekspressu Wieczornego w Międzyzdrojach. Artykuły w gazetach lokalnych informujące o sukcesie zespołu i jego problemach ze sprzętem odniosły skutek: Stocznia Gdańska zakupiła markowe gitary elektryczne oraz wzmacniacze z kolumnami głośnikowymi. Repertuar grupy został wzbogacony o najnowsze przeboje zespołów The Platters, The Beatles i Elvisa Presleya, a także nowe kompozycje własne.
  Sukces w Międzyzdrojach zaowocował propozycją koncertową ze strony Estrady Lubuskiej. Zespół wziął udział w trwającym dwa miesiące tournee "Śladami Czerwono-Czarnych", jednak bez udziału wokalisty Andrzeja Lipniewskiego, ze względu na jego obowiązki szkolne. Warto odnotować, że podczas koncertów w Poznaniu gościnnie z Tonami wystąpił 22-letni Wojciech Skowroński. W pierwszym kwartale 1964 r. (luty-marzec) zespół odbył cykl koncertów w miastach Kotliny Kłodzkiej, a w zespole pojawił się trzeci wokalista Roman Lietke (eks New Rock Band).
  Po powrocie do Gdańska grupa poświęciła kilka tygodni na próby i przygotowanie nowych piosenek. Do swojego repertuaru wprowadziła najnowsze przeboje zespołów angielskich, takich jak: The Beatles, Spencer Davis Group, Dave Clark Five, Garry and The Peacemakers oraz The Yardbirds. Poza tym muzycy opracowali kilka utworów instrumentalnych autorstwa członków zespołu.
  W maju 1964 r. w zespole pojawiła się nowa wokalistka - Halina Frąckowiak, która wniosła do grupy powiew świeżości i subtelny klimat. Zespół występował w różnych miejscowościach województwa gdańskiego oraz koncertował, chyba jako pierwszy w Polsce, na pokładzie statku wycieczkowego "Olimpia". Pod koniec lipca 1964 r. pianistę Zygmunta Kosickiego zastąpił, grający na organach, Ryszard Poznakowski. Skład zespołu wtedy przedstawiał się następująco: A. Jaroszewicz - gitara; T. Chlewiński - gitara; K. Wiśniarowski - gitara basowa; R. Poznakowski - organy, pianino; T. Głuchowski - perkusja; H. Frąckowiak - śpiew; A. Szary - śpiew; K. Mikołajczak - śpiew i R. Lietke - śpiew.
  We wrześniu 1964 r. grupa uczestniczyła w tzw. trójmeczu; Czerwono-Czarni - Tajfuny - Tony. Był to cykl "koncertów stadionowych" na Pomorzu i Kujawach - m. in. w Toruniu i Bydgoszczy. Po powrocie do Gdańska grupa po raz kolejny gościła w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia na zaproszenie redaktor J. Chybowskiej, w audycji "Z uśmiechem i piosenką". Podczas sesji dokonano rejestracji kilku utworów instrumentalnych. Poza tym H. Frąckowiak nagrała dwie piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk: "Był taki ktoś" i "Moje hobby", a K. Mikołajczak piosenkę "Jest mi ciebie brak". W październiku i listopadzie 1964 r. z Tonami występował wokalista Ryszard Kania. 
  15 listopada 1964 r. doszło do muzycznej konfrontacji pomiędzy dwoma najpopularniejszymi grupami Trójmiasta: Tonami i Pięcioliniami. Występ obu zespołów  nie miał zdecydowanego zwycięzcy. W tym okresie odeszli powołani do służby wojskowej K. Mikołajczak i R. Lietke. Wiodącymi wokalistami stali H. Frąckowiak i A. Lipniewski. W lutym 1965 r. w wyniku nieporozumień z kierownikiem artystycznym grupy, Mikołajem Romanowem, odszedł A. Szary ( A. Lipniewski). W czerwcu 1965 r. z zespołu odszedł A. Jaroszewicz, którego miejsce zajął Tadeusz Mróz. W tym czasie skład zespołu wyglądał następująco: T. Mróz - gitara; T. Chlewiński - gitara; K. Wiśniarowski - gitara basowa; R. Poznakowski - organy, pianino; T. Głuchowski - perkusja i H. Frąckowiak - śpiew.
  Po odejściu R. Poznakowskiego i T. Mroza do Czerwono-Czarnych, a K. Wiśniarowskiego i T. Głuchowskiego do Niebiesko-Czarnych, w sierpniu 1965 r. Tony przestały istnieć. H. Frąckowiak powróciła do Poznania, gdzie została wokalistką zespołu Tarpany, a  T. Chlewiński zakończył swoją przygodę z muzyką.

Źródło:
"Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha;
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock'n'Roll 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. "Rock-Serwis", Kraków - 1995)

PS.

1. Nie mam informacji na temat nagrań płytowych i radiowych tej formacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz