niedziela, 20 listopada 2011

Tony

 Zespół wokalno-instrumentalny Tony powstał w październiku 1962 r. przy klubie Stoczni Gdańskiej "Ster" w Gdańsku. Pierwszy skład zespołu tworzyli: Andrzej Jaroszewicz - gitara, lider; Tadeusz Chlewiński - gitara; Krzysztof Wiśniarowski - gitara basowa; Zygmunt Kosicki - pianino; Tadeusz Głuchowski - perkusja; Andrzej Szary (wł. Andrzej Lipniewski) - śpiew.
  Pierwsze doświadczenia muzyczne zespół zdobywał na wieczorkach tanecznych w Klubie "Ster" oraz występach w gdańskich szkołach średnich. Ówczesny repertuar grupy składał się z utworów The Shadows i Cliffa Richarda, Bobby Darina i wykonawców włoskich. Był też rodzynek w postaci utworu "Podarunek z łez" autorstwa Andrzeja Szarego (Z. Kosicki, A. Lipniewski).
  W dniach 18-19 maja 1963 r. w Klubie Studentów Wybrzeża "Żak" w Gdańsku, odbył się Turniej Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych, w którym Tony zajęły ex-aequo pierwsze miejsce  z gdyńską grupą Złote Struny. W czerwcu 1963 r. zespół otrzymał zaproszenie do audycji redaktor J. Chybowskiej z Rozgłośni Polskiego Radia  w Gdańsku pt. "Chłopcy, co umieją grać na gitarach", gdzie dokonali kilku nagrań z drugim wokalistą Krzysztofem Mikołajczakiem, który występował w zespole od maja 1963 r.
  8 czerwca 1963 r. na scenie Hali Stoczni Gdańskiej odbył się koncert  pod nazwą Złote Struny contra Tony, połączony z Wyborem Miss Lata 1963. Powodzenie tego koncertu zaowocowało cyklem koncertów obu zespołów w miastach powiatowych województwa gdańskiego.
  Na przełomie czerwca i lipca 1963 r. zespół zanotował wielki sukces zwyciężając podczas II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.
  W lipcu 1963 roku Tony zajęły 1 miejsce na Turnieju Młodzieżowych Zespołów Muzycznych o Puchar Ekspressu Wieczornego w Międzyzdrojach. Artykuły w gazetach lokalnych informujące o sukcesie zespołu i jego problemach ze sprzętem odniosły skutek: Stocznia Gdańska zakupiła markowe gitary elektryczne oraz wzmacniacze z kolumnami głośnikowymi. Repertuar grupy został wzbogacony o najnowsze przeboje zespołów The Platters, The Beatles i Elvisa Presleya, a także nowe kompozycje własne.
  Sukces w Międzyzdrojach zaowocował propozycją koncertową ze strony Estrady Lubuskiej. Zespół wziął udział w trwającym dwa miesiące tournee "Śladami Czerwono-Czarnych", jednak bez udziału wokalisty Andrzeja Lipniewskiego, ze względu na jego obowiązki szkolne. Warto odnotować, że podczas koncertów w Poznaniu gościnnie z Tonami wystąpił 22-letni Wojciech Skowroński. W pierwszym kwartale 1964 r. (luty-marzec) zespół odbył cykl koncertów w miastach Kotliny Kłodzkiej, a w zespole pojawił się trzeci wokalista Roman Lietke (eks New Rock Band).
  Po powrocie do Gdańska grupa poświęciła kilka tygodni na próby i przygotowanie nowych piosenek. Do swojego repertuaru wprowadziła najnowsze przeboje zespołów angielskich, takich jak: The Beatles, Spencer Davis Group, Dave Clark Five, Garry and The Peacemakers oraz The Yardbirds. Poza tym muzycy opracowali kilka utworów instrumentalnych autorstwa członków zespołu.
  W maju 1964 r. w zespole pojawiła się nowa wokalistka - Halina Frąckowiak, która wniosła do grupy powiew świeżości i subtelny klimat. Zespół występował w różnych miejscowościach województwa gdańskiego oraz koncertował, chyba jako pierwszy w Polsce, na pokładzie statku wycieczkowego "Olimpia". Pod koniec lipca 1964 r. pianistę Zygmunta Kosickiego zastąpił, grający na organach, Ryszard Poznakowski. Skład zespołu wtedy przedstawiał się następująco: A. Jaroszewicz - gitara; T. Chlewiński - gitara; K. Wiśniarowski - gitara basowa; R. Poznakowski - organy, pianino; T. Głuchowski - perkusja; H. Frąckowiak - śpiew; A. Szary - śpiew; K. Mikołajczak - śpiew i R. Lietke - śpiew.
  We wrześniu 1964 r. grupa uczestniczyła w tzw. trójmeczu; Czerwono-Czarni - Tajfuny - Tony. Był to cykl "koncertów stadionowych" na Pomorzu i Kujawach - m. in. w Toruniu i Bydgoszczy. Po powrocie do Gdańska grupa po raz kolejny gościła w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia na zaproszenie redaktor J. Chybowskiej, w audycji "Z uśmiechem i piosenką". Podczas sesji dokonano rejestracji kilku utworów instrumentalnych. Poza tym H. Frąckowiak nagrała dwie piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk: "Był taki ktoś" i "Moje hobby", a K. Mikołajczak piosenkę "Jest mi ciebie brak". W październiku i listopadzie 1964 r. z Tonami występował wokalista Ryszard Kania. 
  15 listopada 1964 r. doszło do muzycznej konfrontacji pomiędzy dwoma najpopularniejszymi grupami Trójmiasta: Tonami i Pięcioliniami. Występ obu zespołów  nie miał zdecydowanego zwycięzcy. W tym okresie odeszli powołani do służby wojskowej K. Mikołajczak i R. Lietke. Wiodącymi wokalistami stali H. Frąckowiak i A. Lipniewski. W lutym 1965 r. w wyniku nieporozumień z kierownikiem artystycznym grupy, Mikołajem Romanowem, odszedł A. Szary ( A. Lipniewski). W czerwcu 1965 r. z zespołu odszedł A. Jaroszewicz, którego miejsce zajął Tadeusz Mróz. W tym czasie skład zespołu wyglądał następująco: T. Mróz - gitara; T. Chlewiński - gitara; K. Wiśniarowski - gitara basowa; R. Poznakowski - organy, pianino; T. Głuchowski - perkusja i H. Frąckowiak - śpiew.
  Po odejściu R. Poznakowskiego i T. Mroza do Czerwono-Czarnych, a K. Wiśniarowskiego i T. Głuchowskiego do Niebiesko-Czarnych, w sierpniu 1965 r. Tony przestały istnieć. H. Frąckowiak powróciła do Poznania, gdzie została wokalistką zespołu Tarpany, a  T. Chlewiński zakończył swoją przygodę z muzyką.

Źródło:
"Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha;
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock'n'Roll 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. "Rock-Serwis", Kraków - 1995)

PS.

1. Nie mam informacji na temat nagrań płytowych i radiowych tej formacji.

5 komentarzy:

 1. Na początku roku 1964 (luty?) zespół Tony grał na Studniówce w Conradinum. W moim posiadaniu jest fotografia dokumentująca to zdarzenie. Kopię tej fotografii posiada p. prof. Andrzej Icha, któremu ją udostępniłem celem ew. publikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za to wspomnienie.
   Co do wspomnianej fotografii, to - jeśli ją szanowny czytelnik udostępni - chętnie zamieszczę ją pod biogramem zespołu.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Proszę o informację o ew. publikacjach Andrzeja Ichy.
   Pracuję nad historią rodzeństwa M i T Głuchowskich.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Oczywiście poza "Motława Beat..."
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Andrzej jest także autorem książkowej biografii zespołu Skaldowie.
   Oraz jak jest napisane na okładce monografii Skaldów: "ponad 70 opublikowanych prac" z zakresu fizyki teoretycznej, matematyki stosowanej, hydrodynamiki geofizycznej, oceanologii oraz historii i filozofii nauk ścisłych. Prawdziwy człowiek renesansu.
   Natomiast zainteresowała mnie wiadomość o pracy "nad historią rodzeństwa M i T Głuchowskich". Może coś Pan napisze na temat. Najlepiej na adres e-mail: polski_bigbit@op.pl
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń