niedziela, 27 listopada 2011

Meteory

 Zespół wokalno-instrumentalny Meteory powstał w 1963 r. z przekształcenia zespołu Nastolatki.
  Nastolatki powstały wiosną 1962 r. przy świetlicy PKS w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej. Skład zespołu przedstawiał się następująco: Henryk Żabicki - gitara; Wiesław Osowski - gitara basowa; Sylwester Florkowski - gitara i Roman Kassarab - perkusja. Niedługo perkusistą został Jerzy Neuman, a rolę kierownika organizacyjno-technicznego objął Henryk Herbasz. Grupa przeniosła sie do sali Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku-Oliwie. Oprócz rock'n'rolla grupa wykonywała piosenki harcerskie. Zespół, jeszcze jako Nastolatki, zadebiutował na scenie muzycznej startując 18 maja 1963 r. w eliminacjach Turnieju Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych w Klubie Studentów Wybrzeża "Żak", gdzie otrzymał wyróżnienie i wystąpił w koncecie finałowym. Repertuar zespołu stanowiły instrumentalne kompozycje The Shadows i The Spotnicks oraz własne utwory. Niedługo potem zespół zmienił nazwę na Meteory, aby nie być mylony z wrocławskim zespołem Nastolatki.
  Zespół występował na szkolnych zabawach, studniówkach oraz akompaniował wokalistom podczas harcerskich spotkań z piosenką. Podczas studniówki w III LO w Gdańsku zespół spotkał Krzysztofa Żyborta, który od lutego 1964 r. został wokalistą i gitarzystą zespołu, po odejściu S. Florkowskiego. W październiku 1964 r. zespół zaprezentował piosenkę "Morze szumi" autorstwa H. Żabickiego. Na przełomie 1964 i 1965 roku Meteory zmieniły swoją siedzibę i rozpoczęły próby w MDK w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie grupa występowała podczas organizowanych tam wieczorków tanecznych. 14 marca 1965 r. zespół wystąpił na I Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Estradowych, gdzie zajął 1 miejsce. Nagrodą była sesja nagraniowa w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia, podczas której zespół nagrał cztery piosenki, m. in. "Harcerskie wspomnienie". Efektem tego sukcesu było zaproszenie Meteorów na "Harcerski Lipiec Muzyczny - Olsztyn 1965 - II Sympozjum Piosenki Harcerskiej", gdzie warsztaty muzyczne prowadzili m. in. Andrzej Kurylewicz, Jadwiga Kłobukowska, Mieczysław Święcicki, Wanda Warska, Wojciech Młynarski, Tadeusz Prejzner oraz Krzysztof Sadowski - opiekun Meteorów. Na czas pobytu w Olsztynie nowym basistą grupy został Janusz Kadyszewski, który potem grał na gitarze. We wrześniu 1965 r. skład Meteorów przedtawiał sie następująco: H. Żabicki - gitara, śpiew; J. Kadyszewski - gitara; W. Osowski - gitara basowa; K. Żybort - śpiew, gitara; J. Neuman - perkusja.
 27 marca 1966 r. zespół ponownie zajął I miejsce na II Przeglądzie Harcerskich Zespołów Estradowych w Gdańsku. Podczas eliminacji do Wiosennego Fetiwalu Muzyki Nastolatków w Elblągu w kwietniu 1966 r. zespół zajął III miejsce.  11 lipca 1966 r. Meteory wzięły udział w imprezie artystycznej "Bariera dźwięku" zorganizowanej przez Rozgłośnię Gdańską Polskiego Radia i Kąpielisko Morskie Sopot. W połowie czerwca 1966 r. gdański oddział Telewizji Polskiej zaprosił Meteory do udziału teleturnieju "1000 lat Polski na morzu", gdzie zespół wykonał dwie piosenki: "Morze z szumem" i "Gdzie szukać mam". Repertuar grupy w tym czasie stanowiły kompozycje własne grane na przemian z aktualnymi przebojami grup The Beatles, The Rolling Stones i The Animals. W dniach 1-23 lipca 1966 r. zespół wziął udział w Harcerskim Lipcu Muzycznym w Olsztynie. Opiekunami Meteorów byli - perkusista Czesław Bartkowski i basista Jerzy Kozłowski. W październiku 1966 r. grupa nawiązała współpracę z klubem "Na poddaszu" przy ul. Grunwaldzkej w Gdańsku, gdzie występowała na wieczorkach tanecznych. Dodatkowo grupa przyjęła rolę zespołu akompaniującego dla dziewczęcego kwartetu wokalnego Elżbietki, istniejącego przy klubie.
  W listopadzie 1966 r. Henryk Żabicki został powołany do wojska, co stanowiło dużą stratę dla grupy. Zespół wystepował wtedy jako kwartet: J. Kadyszewski - gitara; K. Żybort - gitara, śpiew; W. Osowski - gitara basowa; J. Neuman - perkusja. W listopadzie 1966 r. Meteory dla Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku nagrały pięć utworów, w większości autorstwa H. Żabickiego, a w grudniu kilka podkładów instrumentalnych dla Elżbetek. Na początku marca 1967 r. odszedł perkusista J. Neuman, którego miejsce zajął pierwszy perkusista Roman Kassarab. 7 marca 1967 r. podczas ogólnopolskiego Festiwalu Związków Zawodowych organizowanego przez CRZZ w Tychach  - grupa Elżbietki, której akompaniowały Meteory, dostała wyróżnienie.
  W marcu 1967 r. zespół wziął udział w III Festiwalu Harcerskich Zespołów Artystycznych, gdzie triumfowały sopockie Takty. W kwietniu 1967 r. nastąpiła zmiana perkusisty - R. Kassaraba zastąpił  Jan Jakubowski. Po powrocie H. Żabickiego z wojska Meteory wystepowały w składzie: H. Żabicki - gitara; J. Kadyszewski - gitara; K. Żybort - śpiew, gitara; W. Osowski - gitara basowa; J. Jakubowski - perkusja. Latem 1967 r. zespół wystepował w gdańskim klubie "Na poddaszu" i gdyńskim klubie "Kolejarz" (w towarzystwie zespołów Skaldowie i Blackout).
  W październiku 1967 r. K. Żybort dostał powołanie do wojska. Zespół  gorączkowo poszukiwał wokalisty - w grudniu 1967 r. śpiewał Tadeusz Mencwaldowski, a potem próbował swych sił H. Żabicki. Wreszcie nowym wokalistą został Krzysztof Mikołajczak (ex Tony). W marcu 1968 r. skład zespołu stanowili: H. Żabicki - gitara; J. Kadyszewski - gitara; W. Osowski - gitara basowa; J. Jakubowski - perkusja i K. Mikołajczak - śpiew. Przed wakacjami J. Kadyszewski otrzymał powołanie do wojska. Nowym gitarzystą został Eugeniusz Stefański, z którym grupa Meteory wystąpiła 15 czerwca 1968 r. na scenie przed "Złotą Bramą"w ramach obchodów "Dni Morza - 1968". Był to ostatni publiczny wystep Meteorów. Od lipca do wrześna zespół grał na wieczorkach tanecznych w klubie "Na poddaszu". W tym czasie doszło do zmian personalnych: na początku sierpnia odszedł E. Stefański, a W. Osowski zrezygnował z grania na dwa miesiące, natomiast nowym gitarzystą został Ryszard Ptasiński. Wtedy grupa występowała w składzie: R. Ptasiński - gitara; H. Żabicki - gitara basowa; J. Jakubowski - perkusja; K. Mikołajczak - śpiew. Na początku października w wyniku nieporozumień organizacyjnych i repertuarowych odchodzi H. Zabicki. Jego miejsce zajmuje powracający do zespołu W. Osowski.
  Grupa Meteory została rozwiązana 15 października 1968 r., a muzycy zespołu powołali nową grupę o nazwie Waniliowy Krem, której żywot był krótki.

Źródło: Źródło: "Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha

I na koniec: Wesele na wsi
http://w953.wrzuta.pl/audio/73skwbR9vVq/niebiesko-czarni_-_wesele_na_wsi

PS:

1. Upload z sieci
2. Niestety nie mam nagrań tego zespołu.
3. Z informacj zawartych w źródle nie ma wymienionych utworów nagranych w czasie sesji nagraniowych dla Rozgłośni PR w Gdańsku. Nie ma także żadnej informacji o nagraniach płytowych. Jesli ktoś ma informacje na ten temat to proszę o kontakt.
4. Zastanawia podobny scenariusz końca zespołów Tony i Meteory. Odchodzi lider i po paru tygodniach zespół przestaje istnieć. Niestety, często okazuje się, że przyszłość grupy była ważna tylko dla jednego muzyka zespołu...

8 komentarzy:

 1. Witam.Profil zespołu o tej nazwie zapoczątkowany został na portalu RYM http://rateyourmusic.com/artist/meteory
  Jednak przypisana do niego płyta w istocie nagrana została przez żeński kwartet instrumentalno- wokalny Meteory.
  http://celejewskaraptularz.blogspot.com/2006/12/niecodzienny-raptularz-sylwester.html
  Istniały jeszcze Meteory założone na Śląsku przez Romana Pazura Wojciechowskiego.
  http://www.pazur.zanet.pl/

  Pozdrawiam serdecznie.W.Koniarski

  Ps.Oczywiście blog dodany do ulubionych:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma Pan rację. Istniały co najmniej 3 zespoły o tej nazwie. Ja opisałem zespół z Gdańska. Natomiast co do innych, to jeśli będę miał jakieś informacje to chętnie je zamieszczę.
  Na blogu Pani Elżbiety Celejewskiej jest gotowy biogram żeńskiej grupy Meteory...
  Co do grupy w której wyspował Roman Pazur Wojciechowski to, jak w przypadku Bardów Cieszyńskich, ponad to, że istniała nic więcej nie wiadomo. Pan Wojciechowski pisze na swej stronie tylko, że występował w tym zespole w latach 1965-68. Spróbuję napisać do Pana Romana - może coś poda z historii grupy.
  Dzięki za zwrócenie uwagi na inne zespoły o nazwie Meteory.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Krzysztof Żybort żyje i jest już na zasłużonej emeryturze - czasem jeszcze występuje w kapeli weselnej - (informacja sprzed 3 lat co prawda, ale chyba aktualna). U niego w posiadaniu jest bardzo bogaty zestaw fotografii i kronika zespołu "Meteory"

   Usuń
  2. Dziękuję za wiadomość. Szkoda tylko, że nie mam "namiaru" na kontakt z Panem Krzysztofem...
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Nie ma - bo wstyd przyznać - sam już z nim kontaktu nie mam - pracowaliśmy razem w jednym z marketów budowlanych - Trzeba by szukać przez "Obi" w Gdańsku Matarni ale może się nie udać. Ja już pracuje zupełnie gdzie indziej. Albo próbować popatrzeć tutaj - pan Krzysiu się udziela wokalnie http://www.youtube.com/watch?v=I_zqkIAIyLQ

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję za podane informacje. Spróbuję pójść wskazanym przez Pana śladem. Oby tylko z pozytywnym skutkiem.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Zespół Family Blues Band w składzie : Ryszard Ptasiński gitara,śpiew, Jerzy Zakrzewski gitara basowa,śpiew, Andrzej Gotartowski ,klawisze, Jan Jakubowski ,perkusja gra znowu. Reaktywował się po 45 latach przerwy na pracę zawodową. Dziadkowie dają czadu, że hej. Młodzi mogliby sie od nich wiele nauczyc. Nareszcie mają czas na hobby i czerpana z niego przyjemnośc. Przygotowują materiał na płytę i ewentualny koncert, jesli ktoś będzie chciał słuchac 70-letnich rockowców. Niekiedy odwiedza ich w miejscu prób Krzysiu Żybort, który gra w zespole Flamingo i niekiedy występował kameralnie np. w lokalu Alegoria koło "Manhattanu" .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Cieszy fakt, że muzycy aktywni w latach 60-tych są aktywni także dzisiaj.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej działalności muzycznej.

   Usuń