niedziela, 13 listopada 2011

Nastolatki

  Zespół wokalno-instrumentalny Nastolatki został zorganizowany z początkiem 1962 r. przy wrocławskim klubie "Kolejarz". Grupę tworzyli: Mieczysław Misiewicz -gitara; Bronisław Minałta - gitara basowa i Bronisław Wolański - perkusja, do których w kwietniu dołączył gitarzysta, wokalista i kompozytor - Aleksander Nowacki. To on zaproponował nazwę The Teenagers (którą przetłumaczył na Nastolatki) i został liderem zespołu. Formacja zadebiutowała w lipcu 1963 r.  - jako "najmłodszy w Polsce zespół big-beatowy"  - na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie w konkursie zajęła 2 miejsce, za gdańskimi Tonami.
  Po festiwalu Nastolatki, wzmocnione wokalistami Zdzisławem i Januszem Pasiekami oraz Katarzyną Sobczyk, Sławą Mikołajczyk i Marianną Wróblewską rozpoczęły tournee po nadmorskich "Non Stopach". Potem przyszły zdjęcia do niemieckiego filmu dokumentalnego o Wrocławiu, w którym Nastolatki reprezentowały młodzieżowe środowisko muzyczne. Zespół przeszedł pod patronat ZHP i na przełomie grudnia i stycznia 1964 r. wziął udział w przemyskim I Sympozjum Piosenki Harcerskiej.
  Niewątpliwą nobilitacją było zaproszenie grupy na II KFPP do Opola (06.1964). Nastolatki wykonując z gościnnym udziałem Bogusławy Kapicy m. in. kompozycję "Cztery słońca" nie zdobyły żadnej z nagród, ale wyróżniono perkusistę B. Wolańskiego. Grupę zaproszono też na pierwsze nagrania radiowe do Wrocławia. 12 września Nastolatki wzięły udział w programie TV "Każdy dzień przygodą" , a 8 stycznia 1965 r. w podobnej imprezie w Warszawie.
  Wiosną 1966 r. formacja przeszła poważne zmiany personalne - odeszli m.in. bracia Pasiekowie -  i do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w 1966 r. zespół przystąpił w nowym składzie: Natan Walden - gitara basowa, śpiew; Adam Szladow - gitara, śpiew; Adam Bielawski - perkusja i Aleksander Nowacki - gitara, śpiew, lider. Grupa zmieniła repertuar, który teraz złożony był z własnych nagrań i tekstów z włączonymi melorecytacjami wierszy (m. in. L. Staffa - Kochać i tracić oraz J. Tuwima - Wszystko, zawsze sam). Tak zróżnicowany repertuar Nastolatków sprawiał, iż zespół zbierał skrajnie przeciwne recenzje. Gdy latem 1967 r. N. Walden rozstał się z Nastolatkami, grupa pod nazwą Apopeldoki jeszcze przez pewien czas kontynuowała działalność.
  A. Nowackiego można było znaleźć w działających później Quorum i Homo Homini. A. Bielawski zasilił w 1968 r. skład zespołu Muzilo, który nagrał "czwórkę" z utworami w języku esperanto (N-0592). W latach 70-tych był członkiem jazz-rockowych formacji Spisek i Crash, by w 1980 r. wylądować w Prońko Bandzie - Krystyny Prońko.

NAGRANIA RADIOWE:

06.1964:
Cztery słońca; Wciąż przed siebie; Zielone rejsy

1965:
Zabawa; I znowu wokół szary dzień; Zły jest piesek Huckleburry

1966:
Zmieniasz się; Dość kłamstwa; Zawsze sam

Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nastolatki_(grupa_muzyczna)

PS:

1. Zespół nie pozostawił współcześnie nagranych płyt. Jeśli było inaczej, proszę o informację.
2. Był w radiu, ponad ćwierć wieku temu, przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma...

7 komentarzy:

 1. Jezeli jestes zainteresowany wymianą rzadkich nagrań daj znac na gagarin108(at)gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka nagrań Nastolatków można spotkać na youtube:

  http://www.youtube.com/watch?v=-of4EKX6e90

  http://www.youtube.com/watch?v=fXiZ4IV0ZKg&feature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=fi8BfF_d4gA&feature=related

  Pozdrawiam. Irek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za tzw. linki do nagrań grupy Nastolatki. Wspaniała sprawa. Wdzięczny będę za inne rzadke nagrania zespołów big beatowych. A ten przykład pokazuje jak wiele można znaleźć w internecie...
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uszanowanie,
   nazywam sie Natan Walden i bylem basista Nastolatkow.
   Czy ktos z Panstwa ma mozliwosc zamieszczenia
   piosenki "Zawsze sam" - z poczatkiem tekstu -
   "wciaz sie bawi, wciaz szaleje," itd, ktora zajelismy
   drugie miejsce na Festiwalu - jako "Nastolatki" ?
   To moja muzyka z textem Nowackego,
   ktory nie kwapi sie - niestety - z ta "grzecznoscia".
   Z gory dziekuje.
   Natan.
   natn_w@hotmail.com

   Usuń
  2. Witam Pana serdecznie.
   Ja, niestety, nie mam tego utworu, ani wiedzy, gdzie go można znaleźć...
   Może ktoś z czytelników bloga pomoże?
   Jeśli Pan może, to bardzo prosiłbym o Pana wspomnienia z okresu gry w zespole Nastolatki i Pana aktywności muzycznej.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 4. Hej! Jestem synem Zdzislawa Pasieki, moge zapytac taty czy ma cokolwiek dostepnego z tamtych czasow. Pozdrawiam i tylko jeszcze wspomne ze tata zawsze milo wspomina tamte czasy!

  Jesli ktos ma jakies dodatkowe pytania, lub chce skontaktowac sie z tata, prosze o kontakt na
  pasiekamarcin@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za informację i proszę pozdrowić Pana Zdzisława.
   Zachęcam Pana Zdzisława do wspomnień, tym bardziej, że - jak Pan pisze - miło wspomina tamte czasy.
   Dziękuję także za podanie adresu e-mail do Pana. Postaram się do Pana napisać, ale nie obiecuję kiedy...
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń