poniedziałek, 27 listopada 2023

Marek Ałaszewski [krótki biogram]

   Marek Ałaszewski  - wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, artysta malarz. Urodził się 2 grudnia 1942 r. w Warszawie. Jesienią 1966 r. pojawił się składzie warszawskiego zespołu Pesymiści, gdzie grał na gitarze. Latem następnego roku występował w warszawskiej grupie Bardowie.
  W 1969 r. wspólnie z Markiem Skolarskim założył zespół wokalno-instrumentalny Klan. Grupa zadebiutowała w warszawskim klubie "Medyk" w składzie: M. Ałaszewski - gitara, śpiew; Roman Pawelski - gitara basowa; Maciej Głuszkiewicz - pianino, organy i Andrzej Poniatowski (eks Pesymiści) - perkusja. W styczniu 1970 r. formacja nagrała "czwórkę" dla Polskich Nagrań. Największym osiągnięciem Klanu było przygotowanie muzyki do spektaklu baletowego "Mrowisko", którego premiera miała miejsce w czerwcu 1970 r. podczas VIII KFPP w Opolu. W następnym roku zespół nagrał LP z materiałem ze spektaklu. Po ostatnim przedstawieniu "Mrowiska" w sierpniu 1971 r. zespół przestał oficjalnie istnieć.
  W lutym 1971 r. M. Ałaszewski wziął udział w nagraniu albumu Dżambli "Wołanie o słońce nad światem". Muzyk kilkakrotnie występował w latach siedemdziesiątych pod szyldem Klan, w tym m. in. w Finlandii. W 1973 r. skomponował dla Operetki Warszawskiej muzykę do "Snu nocy letniej". Potem nie zrywając kontaktu z muzyką M. Ałaszewski zajął się malarstwem - ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie.
    W 1991 r. muzyk reaktywował Klan w składzie: M. Ałaszewski - śpiew, gitara; Artur Łobanowski - gitara, śpiew; Wojciech Ruciński - gitara basowa i Radosław Nowakowski - konga. Grupa rozpoczęła regularną działalność po koncercie "To tylko rock and roll - Trzy dekady rocka w Polsce" (5-6.07.1991). W roku następnym zespół nagrał nowy album "Po co mi ten raj", promowany później koncertami. W 1994 r. grupa ponownie uległa rozwiązaniu
  W 2008 r. muzyk w warszawskim CDQ wystąpił pod nazwą Marek Ałaszewski Band, prezentując zarówno nagrania Klanu, jak i nowy materiał. W roku następnym, już pod szyldem Marek Ałaszewski & Klan, grupa pojawiła się na festiwalu Niemen Non-Stop w Słupsku i gdyńskim klubie "Ucho". W 2010 r. w skład zespołu wchodzili: M. Ałaszewski- gitara, śpiew; Jacek Kępka - instrumenty klawiszowe; Piotr Gąssowski - gitara; Marek Ałaszewski junior- gitara basowa; Grzegorz Grzyb - perkusja (zmienił Pawła Jedlińskiego). W 2012 r. ukazał się album "Laufer".
  W 2010 r. artysta zaśpiewał na singlu lubelskiej formacji Tipsy Train. Od 2011 r. wydawnictwo GAD zaczęło wydawać płyty CD Klanu z materiałów zachowanych w archiwach: "Senne wędrówki" (2011), "Nerwy miast" (2014), "Live Finland 1972" (2016), "Chmura nad miastem (1972-1994 Lost & Found Recordings)"
  W 2016 r. artysta przeszedł udar mózgu, którego rezultatem był paraliż. Od stycznia br. muzyk leżał pod respiratorem. M. Ałaszewski zmarł 19 listopada 2023 r. w Bielawie koło Warszawy.

 

Marek Ałaszewski (fot. Henryk Kotowski)


  Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_A%C5%82aszewski
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zmarl-marek-alaszewski-byl-muzykiem-i-malarzem,nId,7158696#crp_state=1
https://jazzforum.com.pl/main/news/marek-aaszewski-nie-yje
https://web.archive.org/web/20160814151153/http://www.rockmagazyn.pl/aktualnosci/227,tipsy-train-z-markiem-alaszewskim.htm
https://www.discogs.com/artist/892029-Klan-3
https://audycjekulturalne.pl/marek-alaszewski/   (zdjęcie)


2 komentarze:

  1. Cóż, trochę zaskoczony byłem jak przeczytałem że Marek nie żyje i to całkiem od niedawna.Klan jeden z moich ulubionych zespołów, posiadam wszystkie kompilacje oraz Mrowisko, skądinąd świetną płytę jazz-rockową, fusion bym nawet powiedział i trochę jest niedosyt że oni nie nagrali kolejnego długograja po mrowisku bo po debiucie zespół się świetnie zapowiadał...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za pamięć o Panu Marku i powyższy komentarz.
      Pozdrawiam serdecznie
      Grzegorz

      Usuń