sobota, 9 grudnia 2017

Rock we Wrocławiu 1959-2000 [książka]

  Niedawno kupiłem książkę Pana Bogusława Klimsy pt. "Rock we Wrocławiu 1959-2000" [wyd. Wydawnictwo c2, Wrocław, 2016 r.]. Pierwsze, co się rzuca w oczy to bajeczne kolory tego albumu, pomimo tego, że większość zdjęć jest przecież czarno-biała. Drugim plusem, jak dla mnie, jest przedstawienie krótkich notek biograficznych wielu zespołów z Wrocławia w formie napisanej encyklopedycznie, bez zbędnych wtrętów, czy "ubarwiaczy". Wprost do zamieszczenia tutaj...
  Na ponad 300 stronach zamieszczono dużą ilość informacji o muzyce rockowej i jej wykonawcach ze stolicy Dolnego Śląska. Album jest podzielony na jedenaście rozdziałów:
1. Jak to z rockiem z Wrocka było
2. Filary polskiej rockowej sceny, czyli zespołów wrocławskich wielka złota dziesiątka - gdzie autor przedstawił jedenaście formacji:
  Nastolatki, Błękitna Cienie, ELAR / ELAR-5, Romuald i Roman, Pakt, Nurt, Klaus Mitffoch, Easy Rider, Porter Band, Stalowy Bagaż i Recydywa Blues Band (jako bonus)
3. Panorama wrocławskich zespołów rockowych (zawierająca wspomniane wcześniej notki o zespołach)
4. Galeria muzyków
5. Instrumenty i sprzęt, czyli jak to z wiosłami, paczkami i piecykami było
6. Wiele szumu i frasunku wokół wrocławskiego punku
7. Gitarowy record
8. Gdzie się we Wrocławiu rocka grało i śpiewało
9. Rock we wrocławskiej prasie, radiu i telewizji
10. Siedmiu wspaniałych, czyli wybrana wrocławska dyskografia rockowa
11. Lista kapel, zespołów, formacji, grup i ansambli w naszym kraju

  Nie wiem, czy to było zamierzone, ale mnie rozbawiło zamieszczenie spisu kilkudziesięciu "bulwersujących lub co najmniej zaskakujących" nazw polskich punkowych kapel. Niektóre, jak Defekt Muzgó czy Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach to uznane formacje. Jednak dla mnie nic nie pobije nazwy zespołu występującego na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej - 96 Uniesienie Miłosne Ciotki Klotyldy Czyli Przymusowe Stowarzyszenie Właścicieli Młynków Do Pieprzu. Wtedy taka ekstrawagancka nazwa wymagała wiele odwagi...
  Do książki dołączony jest albumik "Galeria Gitarą i Pędzlem Prezentuje", gdzie zamieszczono 23 obrazy, rysunki i kolaże, których autorami są: Aleksander Mrożek, Roman Runowicz,Krzysztof Skarbek, Krzysztof Kłosowicz oraz Lech Janerka i Eugeniusz Stankiewicz.
  Warto zapoznać się z tym albumem, który wart jest swojej ceny. Polecam.Ilustracja ze strony empik.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza