niedziela, 29 października 2017

Antykwa (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Antykwa powstał w grudniu 1967 r. w Tarnobrzegu, gdzie funkcjonował przy miejscowym Technikum Górniczym. Grupę tworzyli: Bronisław Zwierzyński - gitara; Krzysztof Zwierzyński - instrumenty klawiszowe, lider; Adam Jodliński - śpiew, gitara basowa; Zbigniew Czarniecki - saksofon i Jerzy Mroczka -perkusja.
  Antykwa wykonywała muzykę opartą na bluesie, jazzie i bigbicie. Repertuar formacji składał się z kompozycji członków grupy, do których teksty pisał literat Ryszard Zamojski. Wkrótce zespół przeszedł pod opiekę Zakładowego Domu Kultury w Tarnobrzegu a od 1969 r. reprezentował Zakładowy Dom Kultury Huty Szkła Okiennego w Sandomierzu. Grupa odniosła wiele znaczących sukcesów na festiwalach wojewódzkich i krajowych, m.in. zwyciężyła zespołowo podczas III Kieleckiej Musicoramy, gdzie wyróżniony został także perkusista, J. Mroczka.
  Największym osiągnięciem formacji było zajęcie V miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu w  listopadzie 1969 r., gdzie podkreślono wartościowe poszukiwania muzyczne zespołu. Grupa zdobywała pozytywne recenzje krytyków, m. in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Romana Waschko. Jesienią 1970 r. w studio  rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach formacja nagrała trzy swoje utwory: "Refleksje", "Aż staniesz się nasieniem" i "Wrzesień", które później były wyemitowane również na antenie Programu III Polskiego Radia, w audycji poświęconej zespołowi i jego muzyce.
  Grupa zakończyła działalność w październiku 1972 r. Po rozwiązaniu zespołu jego muzycy realizowali własne plany artystyczne. Większość z nich ukończyła studia muzyczne i wszyscy do dzisiaj czynnie funkcjonują w ruchu muzycznym.


Antykwa (1969) 
od lewej: J. Mroczka, K. Zwierzyński, A. Jodliński i B. Zwierzyński

Antykwa (1971)
od lewej: Z. Czarniecki, A. Jodliński, J. Mroczka, B. Zwierzyński i K. Zwierzyński.
'

Muzycy Antykwy dzisiaj (2017 r.)

Źródła:
 informacje przesłane przez Pana Krzysztofa Zwierzyńskiego
 informacje zawarte w broszurze informacyjnej Ogólnopolskiego Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu (1969 r.)
 zdjęcia - z archiwum Pana Krzysztofa Zwierzyńskiego


Wielkie podziękowania dla Panów Bronisława i Krzysztofa Zwierzyńskich za przekazane informacje i chęć współpracy w napisaniu tego biogramu!

  W ostatnich latach pojawiają się nagrania Antykwy - w kąciku "Ze szpulowca bigbitowca", który jest częścią programu Wojciecha Manna "Piosenki bez granic". W kwietniu 2017 r. był zaprezentowany fragment utworu zespołu pt. "Aż staniesz się nasieniem". Prezentujący to nagranie - red. Michał Owczarek - powiedział, że zespół wyprzedził swoje czasy. Rzeczywiście, po wysłuchaniu tego songu można stwierdzić, że ten utwór wpisuje się w - istniejący kilkanaście lat po rozwiązaniu Antykwy - ruch zimnofalowy w Polsce. Dla mnie sytuuje się tak pomiędzy "I znowu ktoś przestawił kamienie" i "Pere Lachaise" grupy Variete.
I jak zawsze, zespół pojawiający się o wiele za wcześnie, nie znalazł wielu fanów i jego żywot okazał się krótki. Dodając do tego polskie realia przełomu lat 60/70 i omnipotencję państwa, nie może to nikogo dziwić...

5 komentarzy:

  1. Bracia Zwierzyńscy mieli odlotowe koszule. Pamiętam to.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jeszcze o wiele bardziej odlotową, autorską muzykę grali :).

      Usuń
    2. Dziękuję za komentarz.
      Ciekawe, czy ktoś nagrał zespół "na żywo"? Myślę, że nie tylko ja posłuchałbym utworów Antykwy z koncertu. Nieco się rozmarzyłem...
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń
  2. Wytwórnia Kameleon Records pod koniec roku 2023 wydała płytę CD zespołu Antykwa zatytułowaną "Nasze pokolenia". Na płycie znalazło się 7 utworów - ponad 49 minut muzyki. Wszystkie nagrania pochodzą ze specjalnie zgranych, oryginalnych taśm matek Radia Kielce z roku 1970.

    OdpowiedzUsuń
  3. wytwórnia kameleon Records wydała ich płytę cd zbiór nagrań radiowych .

    OdpowiedzUsuń