niedziela, 22 marca 2015

Tadeusz Nalepa

  Tadeusz Nalepa - wokalista, gitarzysta, harmonijkarz, kompozytor, autor tekstów. Urodził się 26 sierpnia 1943 r. w Zgłobieniu koło Rzeszowa. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu.
  Na estradzie ogólnopolskiej zadebiutował podczas II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w lipcu 1963 r., gdzie zdobył - wspólnie z Mirą Kubasińską - wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. Duet stanowili nie tylko na estradzie, zawarli małżeństwo 9 stycznia 1964 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu, a w roku następnym urodził się ich syn - Piotr.
  W sierpniu 1965 r. T. Nalepa założył grupę Blackout. Pierwszy koncert zespołu odbył się 3 września 1965 r. w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec". W czerwcu 1966 r. formacja wystąpiła podczas "Koncertu Młodości" IV KFPP w Opolu. W następnym miesiącu Blackout zajął 3 miejsce (ex aequo z Kon-Tiki) podczas finału Festiwalu Muzyki Nastolatków. Zespół nagrał jedną płytę długogrającą, sześć "czwórek" i dwa single.
  W lutym 1968 r., z inspiracji Franciszka Walickiego, zadebiutowała nowa grupa T. Nalepy - Breakout. Formacja zadebiutowała 21 lutego 1968 r. w warszawskiej "Stodole", a oficjalny debiut nastąpił sześć dni później poczas I Musicoramy. Zespół w ciągu blisko czternastu lat działalności nagrał dziesięć płyt długogrających oraz kilkanaście singli. Wystąpił podczas festiwali w Opolu (1969) i Kołobrzegu (1969). Grupa koncertowała w kraju i za granicą: W Holandii (wielokrotnie), ZSRR (wielokrotnie), Czechosłowacji, NRD, RFN, Norwegii. Formacja zakończyła działalność po blisko czternastu latach, ale kilkakrotnie była reaktywowana na okolicznościowe występy - w 1985 r. w Rzeszowie w ramach koncertu "Breakout wraca do domu"; w 1986 r. podczas Old Rock Meeting; w 1991 r. podczas koncertu "To tylko rock and roll - Trzy dekady polskiego rocka"; w 1992 r. - "Blackout - Breakout".
  Po rozwiązaniu zespołu Breakout T. Nalepa jako solista zadebiutował w lutym 1982 r. w Hali "Gwardii" w Warszawie w koncercie "Rock-Blok". W 1982 r. nagrał płytę z Izabelą Trojanowską - "Pożegnalny cyrk", wydaną dopiero jedenaście lat później. w 1985 r. ukazał się pierwszy solowy album muzyka - kaseta "Tadeusz Nalepa"(Merimpex), gdzie zadebiutował syn artysty - Piotr. Na albumie tym zagrał na instrumentach klawiszowych Stanisław Sojka.
  26 stycznia 1986 r. T. Nalepa wystąpił podczas II Top Blues Feeling w Łodzi, a występ został utrwalony na płycie "Live 1986". Album ten zawierał sporo utworów wykonywanych przez Breakout, których publiczność się domagała. Także wydany na kasecie w tym samym roku album "Tadeusz Nalepa Promotion After Blues", który artysta dzielił ze szczecińskim duetem After Blues, zawierały w przeważającej mierze utwory Breakoutu. Z grupą After Blues muzyk koncertował (m.in. na Blues Top '85). 22 października 1986 r. wystąpił przed B.B. Kingiem podczas Jazz Jamboree '86. W tym roku został laureatem plebiscytu czasopisma "Jazz Forum"  (w kategorii: muzyk, kompozytor, gitarzysta), wraz z innymi zwycięzcami wziął udział w koncertach Blues/Rock Top '86. Wkrótce nawiązał współpracę z zespołem Dżem, której efektem były wspólne koncerty (np. Jarocin '87; Rawa Blues; Rock Fest '87 w Pradze; Blues nad Dunajem w Bratysławie) i album Numero Uno (1988), gdzie T. Nalepa pokazał rockowe oblicze.
  Jeszcze w 1987 r. ukazał się album T. Nalepy zatytułowany "Sen szaleńca", który zawierał premierowe utwory. Na albumie wystąpił saksofonista Tomasz Szukalski oraz współpracujący w tamtym okresie muzycy rockowi: Andrzej Nowak (TSA) - gitara; Bogdan Kowalewski (Maanam) - gitara basowa i Jarosław Szlagowski (Lady Pank) - perkusja.
  W 1990 r. po występach za granicą, artysta wydał podwójny album "To mój blues", zawierający nagrania z lat 1982-1988, który można traktować jako "Greatest Hits" muzyka. W roku następnym ukazała się pod tym samym tytułem dwupłytowa kompaktowa edycja tego albumu uzupełniona utworami ze "Snu szaleńca". W 1991 r. ukazał się także nowy album T. Nalepy - "Absolutnie". W roku następnym artysta odnowił wspólpracę z After Blues.
  W sierpniu 1992 r. poczas festiwalu w Sopocie T. Nalepa otrzymał Bursztynowego Słowika za całokształ działalności.
  Od 1993 r. występował pod szyldem Nalepa-Breakout i z tym zespołem nagrał w roku następnym płytę "Jesteś w piekle". Najbardziej udany koncert pod tą nazwą grupa dała w 1993 r. podczas festiwalu w Węgorzewie.
  W 1995 r. T. Nalepa wydał - firmowany tylko własnym nazwiskiem - album "Najstarszy zawód świata". W tym samym roku artysta koncertował w Australii oraz wystąpił w koncercie "List Do R. Na 12 Głosów". W roku następnym koncertował w Kanadzie oraz wydał kolejny album - Flamenco i blues".
  W 1999 r. ukazał się album "Zerwany film", gdzie T. Nalepie towarzyszyli syn Piotr i ówczesna żona Grażyna Dramowicz. W 2001 r. na festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbył się koncert "Czarno-czarny film" poświęcony twórczości T. Nalepy, gdzie muzyk wystąpił w towarzystwie innych wykonawców. W tym samym roku muzyk nagrał, wydany w roku następnym, studyjny album "Sumienie".
  Ostatnią płytą artysty jest dysk DVD z 2006 r. - "60 urodziny" z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 r. w Rzeszowie, w Hali na Podpromiu. Płyta została także wydana w rozszerzonej edycji jako DVD+CD.
  T. Nalepa jest również kompozytorem muzyki do filmów "Śmierć dziecioroba" (reż. Wojciech Nowak; prem. 20.01.1991 r.) i "Spona" (reż. Waldemar Szarek; prem. 27.02.1998 r.) i serialu "Sposób na Alcybiadesa"(reż W. Szarek; rok produkcji 1997; prem. 15.08.2001 r.). Artysta jest bohaterem filmów dokumentalnych: "... wszyscy jesteśmy romantyczni... - Tadeusz Nalepa" (reż. Jan Sosiński; 1992) i "Tadeusz Nalepa - Panna" (reż. Robert Baliński; 1994). Muzyk jest bohaterem książki "Breakout - Absolutnie" autorstwa Wiesława Królikowskiego.
  W ostatnich latach życia artysta poważnie chorował. Zmarł 4 marca 2007 r. w wyniku ciężkiej choroby nerek. Tadeusz Nalepa został pochowany 12 marca 2007 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
  W nagrodę za zasługi dla polskiej kultury muzyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) i Złotym Medalem - Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2005).
  19 czerwca 2007 r. odbył się w Rzeszowie BREAKOUT Festiwal poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Nalepa mieszkał w Józefowie, gdzie organizowany jest festiwal "Lep na Bluesa", a Jego nazwiskiem nazwano rondo w tym mieście.
   We wrześniu 2008 r. wydana została płyta W hołdzie Tadeuszowi Nalepie, zawierająca 13 utworów. Autorem projektu jest Jan Borysewicz, razem z którym wystąpili m.in. Piotr Nalepa z zespołem Nie-bo, Paweł Kukiz, Leszek Cichoński, Jerzy Styczyński, Andrzej Nowak, Maciej Balcar, Dariusz Kozakiewicz, Marek Raduli, Maciej Silski, Piotr Cugowski, Marek "Georgia" Pieczara.


Tadeusz Nalepa (1962)


Źródła:
  "Encyklopedia Polskiego Rocka" - autorzy: Leszk Gnoiński, Jan Skaradziński (wyd. In Rock, Poznań - 2001)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Nalepa
  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995)
  http://cyfroteka.pl/catalog/ebooki/030539/030/ff/101/OEBPS/Text/chapter_7.xml (zdjęcie)
  http://blues.pl/Tadeusz_Nalepa/
  http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=118647
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza