niedziela, 15 marca 2015

Mira Kubasińska (szkic biogramu)

  Mira Kubasińska (wł. Marianna Nalepa) - wokalistka. Urodziła się 8 września 1944 w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu Świętokrzyskim m.in. w zespole pieśni i tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. W pierwszej połowie lat 60-tych występowała w rzeszowskim kabarecie Porfirion.
  W lipcu 1963 r., wraz z Tadeuszem Nalepą, wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie duet uplasował się w czołówce zespołów wokalnych. Oboje związani byli ze sobą nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym - zawarli małżeństwo w 9 stycznia 1964 r. Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu, a w roku następnym urodził się ich syn, Piotr Nalepa.
  W 1965 r. wokalistka znalazła się w składzie, zorganizowanego przez T. Nalepę, zespołu Blackout. W tym czasie współpracowała także z brytyjską grupą The Original London Beats, czego efektem jest "czwórka" (EP Pronit N-0388). Współpraca z Blackoutem trwała do końca istnienia formacji, a jej efektem jest kilka nagrań radiowych oraz na jedynym LP (PN Muza XL 0437) i trzech "czwórkach" (EP PN Muza N-0425, Pronit N-0501, N-0513).
  W lutym 1968 r. znalazła się w składzie grupy Breakout. Z zespołem nagrała kilka płyt długogrających: "Na drugim brzegu tęczy" (gdzie wokalistka zaśpiewała swoje najbardziej znane utwory: "Gdybyś kochał, hej!"; "Poszłabym za tobą" i tytułowy); "70A"; "Mira"; "Ogień"; "NOL"; "ZOL" i "Żagiel ziemi". Z zespołem występowała w kraju i za granicą (Holandia, ZSRR, NRD).
  Po rozwiązaniu grupy w 1981 r., M. Kubasińska wycofała się z estrady. Zmiany w życiu zawodowym łączyły się ze zmianami w życiu prywatnym - nastąpiło rozstanie z T. Nalepą. Okazjonalnie występowała na wspomnieniowych imprezach muzycznych, np. Old Rock Meeting (lipiec 1986 r.).
  Od 1994 r. wokalistka rozpoczęła współpracę ze szczecińskim zespołem After Blues. Początkowo wykonywała nowe wersje swoich piosenek z okresu współpracy z zespołami T. Nalepy, by potem śpiewać nowe utwory - m.in. „Zobacz jak pięknie”. Współpracowała także z zespołami bluesowymi: Kasa Chorych, Nocna Zmiana Bluesa, K.G. Band i Bluesquad.
  Na przełomie wieków artystka rozpoczęła współpracę z zespołem Piotra Miksa - Zielono-Czarni. Z grupą M. Kubasińska wystąpiła m.in. podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem w 2002 r., gdzie prawie stutysięczna publiczność śpiewała z formacją utwór "Niedziela będzie dla nas".
  15 października 2005 r. wokalistka wystąpiła na Bluesadzie w Szczecinie. W tym samym roku rozpoczęła pracę nad solowym albumem, którego nie ukończyła.
  22 października 2005 r. artystka trafiła do szpitala. Po 3 dniach, 25 października ok. godz. 18, zmarła na udar mózgu. Została pochowana na cmentarzu w Otwocku.
  W Ostrowcu Świętokrzyskim  odbywa się corocznie blues-rockowy festiwal "Wielki Ogień" imienia Miry Kubasińskiej. Także w Otwocku każdego roku organizowane są Zaduszki Bluesowe im. Artystki.

Mira Kubasińska


Źródła:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Mira_Kubasi%C5%84ska
  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995)
  http://afterblues.com/a1202484447pol-Biografia.html
  http://niepoprawni.pl/blog/197/pamiec-mira-kubasinska-rip-1
  http://muzyka.interia.pl/rock/news/zmarla-wokalistka-uhonorowana,1435496,46
  http://muzyka.interia.pl/rock/news/piec-lat-na-drugim-brzegu-teczy,1549053,46#resetId
  Informacje od Pana Piotra Miksa
  http://www.klub.senior.pl/muzyka/t-co-nam-w-duszy-gra-piosenki-stare-jak-swiat-xxi.-page1712-7526.html (zdjęcie)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza