niedziela, 1 marca 2015

Aura

  Zespół wokalny Aura powstał w maju 1975 r. w Warszawie. W skład grupy weszli: Ludmiła Zamojska (eks Partita); Marek Niedzielko (eks Partita); Bronisław Kornaus (eks Partita) i Ewa Jurkiewicz, którą wkrótce zastąpiła Elżbieta Brzega. Pierwszy koncert formacji odbył się w warszawskim klubie „Stodoła”.  W czerwcu 1975 r. Aura wyjechała na koncerty do Paryża. Po powrocie do kraju dokonała pierwszych nagrań radiowych. W 1977 r., na miejsce E. Brzegi, do zespołu dołączyła Ewa Sośnicka (eks Partita). W tym, najbardziej znanym , składzie grupa nagrała płytę długogrającą (1980), singiel i dwie pocztówki dźwiękowe. Formacja towarzyszyła na estradzie i w nagraniach wielu solistom, m.in.:  Alicji Majewskiej (gdzie w programie estradowym "Bardzo przyjemny wieczór" - prem. 19 listopada 1977 r. w Zielonej Górze - oprócz Aury i A. Majewskiej występowali także: Ewa Kuklińska, Roman  Gerczak i Maciej Wróblewski); Maryli Rodowicz, Irenie Santor, Krzysztofowi Klenczonowi (LP Pronit SX 1614), Wojciechowi Gąssowskiemu (LP Wifon LP 024), grupie Ossian (LP PN Muza SX 1777), Krystynie Giżowskiej (LP PN Muza Z-SX 0630). Samodzielnie grupa zrealizowała kilka recitali telewizyjnych, koncertowała zarówno w kraju, jak i za granicą (NRD, Czechosłowacja, ZSRR). Formacja wylansowała w tym czasie kilka piosenek: "Chwila marzeń"; "Dzień za dniem"; "Idylla przez jeden dzień"; "Idź na przebój"; "Komu maj"; "Łączą nas"; "O czym marzą ludzie w małych wioskach".
  Na przełomie listopada i grudnia 1980 r., po odejściu E. Sośnickiej, do zespołu dołączyła adeptka Studium Wokalno-Tanecznego przy Music-Hallu w Chorzowie Danuta Dunst. W tym czasie podstawowa działalność grupy związana była z programem "Bardzo przyjemny wieczór" A. Majewskiej. Również z A. Majewską i  zespołem  Karola Nicze  Aura występowała w następnych latach w kraju i za granicą. Równolegle wzięła udział w nagraniach chórków na płycie długogrającej (LP Pronit PLP 0001) i programu TV z Ireną Jarocką, co było początkiem późniejszej współpracy koncertowej z piosenkarką. Podjęta współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym zaowocowała również wspólnymi trasami koncertowymi z Izabelą Trojanowską i Budką Suflera, gdzie Aura wykonywała chórki. Jednocześnie zespół znalazł swoje stałe miejsce w programie kabaretowym - m.in. ze słynną radiową "60-tką" ("60-minut na godzinę"),dając wraz z innymi wykonawcami oprawę muzyczną programu.
  Aura nagrywała w tym okresie również własne piosenki (np."Kamyk w bucie","Nie zawsze jest w życiu naj..."), jednak bez promocji w radiu i telewizji utwory przeszły bez echa. W czteroosobowym składzie Aura występowała do początku 1985 r. Po odejściu L. Zamojskiej, zespół występował jako tercet, by wkrótce zakończyć działalność.
  W latach 80-tych L. Zamojska i M. Niedzielko występowali jako duet Marek i Lusia. W latach 90-tych byli członkowie Aury - L. Zamojska, M. Niedzielko, B. Kornaus - wraz z Anną Pietrzak i Andrzejem Frajndtem reaktywowali grupę Partita. D.Dunst-Surowiec po rozwiązaniu Aury  podjęła pracę w chórze Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Aura. Od lewej: M. Niedzielko, E. Sośnicka, L. Zamojska, B. Kornaus

Aura. Od lewej: L. Zamojska, M. Niedzielko, B. Kornaus, D. Dunst
Irena Jarocka i Aura: B. Kornaus, L. Zamojska, D. Dunst, M. Niedzielko


NAGRANIA PŁYTOWE:

LP SX 1880 Pronit (1980)
AURA
Komu maj / Idylla przez jeden dzień / Bociania wróźba / Skrzynka ciemności / Z nami się baw // Klucz / Modelka / Dziewczyna pirat / Płoną świece, gwiazda rzuca skry / Diesel chłodnia rock

SP S-350 Tonpress (1980)
XXV LAT SZKOŁY RUCHU DROGOWEGO MO IM. F. ZUBRZYCKIEGO 1955-1980
Autostrada / Szybkośc bezpieczna

PD  R-0497-II Tonpress (1976)
Twój przyjazd / Dziewczyny w porze dojrzewania zbóż

PD R-0722-II Tonpress
Idź na przebój / Dzień za dniem

EP N15 Tonpress
[RÓŻNI WYKONAWCY]
Wrocławski maj

SP SVT/S001 Savitor (1985)
[RÓŻNI WYKONAWCY] 40 LAT WARSZAWSKIEJ SŁUŻBY RUCHU DROGOWEGO
Szybkość bezpieczna

PD R-0576-II Tonpress
[RÓŻNI WYKONAWCY]
Odkochaj się

PD R-0723-II Tonpress
[RÓŻNI WYKONAWCY]
Z tobą było mi najpiękniej

PD R-0783-II Tonpress

Alicja Majewska i Aura - Ballada o drodze

PD R/A-154 Tonpress (1979)
[RÓŻNI WYKONAWCY] COCA-COLA TO JEST TO!
Dyskoteka


Źródła:

Ryszard Wolański - "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" (wyd. Agencja Artystyczna MTJ - Warszawa 2003)
Korespondencja z Panią Danutą Dunst-Surowiec
http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=1857&ruch=200
http://marcin23-s.blogspot.com/2011/03/zespo-aura.html
archiwalny numer miesięcznika Non Stop - NS 6/1978
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aura_%28zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29


Składam podziękowania dla Pani Danuty Dunst-Surowiec za przekazane informacje i unikalne zdjęcia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza