niedziela, 9 listopada 2014

Stalowy Bagaż

  Zespół wokalno-instrumentalny Stalowy Bagaż powstał na początku 1981 r. Grupę tworzyli: Aleksander Mrożek (eks Porter Band, Test, Nurt) - gitara; Kazimierz Cwynar (eks Porter Band, Test, Nurt) - gitara basowa; Jacek Krzaklewski (eks Test, Spisek, Art Flash) i Bolesław Patryn (eks Jazz Day) - perkusja. Na początku działalności formacja towarzyszyła Izabeli Trojanowskiej podczas jej występów, a w poznańskim studiu nagrała z piosenkarką cztery utwory, które potem zostały wydane na EP-ce Tonpressu. Zespół zadebiutował z wokalistką podczas "Rock Areny", gdzie także wykonał utwory bez solistki (m.in. "Savage" z rep. The Shadows). Z I. Trojanowską grupa wystąpiła także na XIX KFPP w Opolu, gdzie wykonała "Pieśń o cegle" oraz "Na bohaterów popyt już minął". Po wyjeździe solistki na występy w USA formacja zaczęła samodzielne występy.
  Pod koniec maja 1981 r. Stalowy Bagaż nagrał w studio PR w Poznaniu piosenki: "Baczność"; "Hamuj, hamuj" i "Pożegnanie pychy", które śpiewał K. Cwynar (teksty do dwóch ostatnich piosenek napisał satyryk Jan Kaczmarek) oraz utwór instrumentalny "Riki Tiki"(*), w którym na skrzypcach grał Krzesimir Dębski. Grupa koncertowała na terenie województw: szczecińskiego, katowickiego i olsztyńskiego.
  Późną jesienią do zespołu doszedł wokalista Leszek Kot (eks Romuald & Roman; Pakt, Kasa Chorych). Muzyka formacji stała się cięższa, hard rockowa.  W dniach 2-5.12.1981 r. w rozgłośni PR w Szczecinie zespół nagrał 10 nowych utworów, którymi były kompozycje członków formacji w większości do tekstów Jacka Zwoźniaka. Materiał ten był planowany na pierwszy album grupy. Podczas sesji Grzegorz Dubowski zrealizował dwa programy dla TVP.
  Latem 1982 r. nowym wokalistą zespołu został Leonard Kaczanowski, znany dotychczas z jazzowych fascynacji.  Stalowy Bagaż tworzyli wtedy: A. Mrożek - gitara; K. Cwynar - gitara basowa; J. Krzaklewski - gitara; Andrzej Polak - perkusja i L. Kaczanowski - śpiew, instrumenty klawiszowe. Muzyka grupy powędrowała w rejony nowej fali. Formacja nagrała dla radia m. in. utwory: "Synowie nocy"; "Morze ognia", "Wielki błąd"; "Oto spowiedź" i "Opera". Ostatni z utworów był także prezentowany w Telewizyjnej Liście Przebojów. Zespół przygotował nowy program oparty na tekstach J. Zwoźniaka i Macieja Zembatego do kompozycji A. Mrożka, K. Cwynara i L. Kaczanowskiego. Jesienią J. Krzaklewski odchodzi do Bandy i Wandy, a grupa koncertuje jako kwartet. Zespół dwukrotnie występuje w RFN podczas Wystawy Polskiej Sztuki Współczesnej w Heidelbergu (w październiku 1982 r. i kwietniu 1983 r.). W marcu 1983 r. Stalowy Bagaż wystąpił podczas poznańskich "Rockolekcji", obok m.in. Republiki i Mechu. Próba nagrania albumu zespołu nie powiodła się. Grupa uległa rozwiązaniu latem 1983 r.
  K. Cwynar i L. Kaczanowski utworzyli grupę Tabu, w skład której weszli także: Jerzy Kaczanowski (eks CDN) - gitara, Waldemar Mleczko (eks Tapir) - gitara, śpiew i Mirosław Kowalczyk (eks Vincent van Gogh) - perkusja. Zespół zarejestrował tylko kilka nagrań  demo dokonanych w "Piwnicy Świdnickiej". (**)
  A. Mrożek wszedł w skład grupy Hazard, która powstała na bazie grupy Cross, towarzyszącej wcześniej Krzysztofowi Cugowskiemu. Formację tworzyli: A. Mrożek - gitara; Grzegorz Markowski  - śpiew; Ireneusz Nowacki - perkusja; Romuald Tarnawski - gitara basowa i Andrzej Wysakowski - gitara. Zespół nagrał singla dla Tonpressu (S-486) z utworami: "Ciągły ból głowy" i "Jeśli nie wiesz, co jest grane".

Stalowy Bagaż 

Stalowy Bagaż
od lewej: A. Mrozek, B. Patryn, L. Kot, J. Krzaklewski, K. Cwynar

Stalowy Bagaż (1983)
Od lewej: K. Cwynar, L. Kaczanowski, A. Polak i A. Mrożek
NAGRANIA PŁYTOWE

CD GAD CD 056 GAD Records (2017)
CIEŻKI ROK
Nie idź do opery / Wojna słów / List emigranta / Bądź sobą / Ciężki rok / Jak zacząć / Po co tu przychodzisz / Za cichy świat / Krzywda / Mój powrót / Hamuj, hamuj / Baczność / Riki Tiki / Pożegnanie pychy
  Skład: A. Mrożek - gitara (1-14); K. Cwynar - gitara basowa (1-14), śpiew (11-14); J. Krzaklewski - gitara (1-14); Bolesław Patryn - perkusja (1-14); Lesław Kot - śpiew, gitara (1-10); gościnnie Krzesimir Dębski - skrzypce (13)
  Nagrania 1-10 - dokonano 2-5.12.1981 r. w studiu PR w Szczecinie
  Nagrania 11-14 - dokonano w maju 1981 r. w studiu PR w Poznaniu

EP N54 Tonpress (1981)
IZABELA TROJANOWSKA I STALOWY BAGAŻ
Przyda się do kartoteki / Na bohaterów popyt minął // Pieśń ocegle / Czysty zysk
 Skład: I. Trojanowska - śpiew i Stalowy Bagaż: K. Cwynar - gitara basowa; A. Mrożek - gitara; J. Krzaklewski - gitara; B. Patryn - perkusja

EP N43 Tonpress (1981)
VIII KONKURS NA PIOSENKĘ DLA MŁODZIEŻY
Na bohaterów popyt minął
 Skład: I. Trojanowska - śpiew i Stalowy Bagaż: K. Cwynar - gitara basowa; A. Mrożek - gitara; J. Krzaklewski - gitara; B. Patryn - perkusja

Żródła:
 archiwalne numery miesięcznika Non Stop (5/1981; 6/1981; 7/1981; 8/1981; 9/1981; 12/1981; 6/1982; 4/1983; 10/1983; 11/1983; 12/1983)
 archiwalne numery czasopism (m. in. Na przełaj; Nowa Wieś) nadesłane przez Pana Leonarda Kaczanowskiego
 wkładka do płyty CD "Stalowy Bagaż - Ciężki rok" (GAD Records GAD CD 056)
 Non Stop nr 12/1981 (zdjęcie nr 1)
Pan Aleksander Nowak (zdjęcie nr 2)
Pan Leonard Kaczanowski (zdjęcie nr 3 - z czasopisma)

(*) NS pisze, że to roboczy tytuł. Czy się zmienił? Nie wiem...

(**) W Non Stopie zamieszczono informację, że  zespół Tabu  nagrał kilka utworów dla PR w Poznaniu. Pan L. Kaczanowski zaprzecza temu faktowi. Wielka szkoda, że ta informacja się nie potwierdziła...

PS.

1. Non Stop pisze przeważnie o planach grupy, nie potwierdzając ich w następnych numerach pisma.
 1a. Miesięcznik (nr 12/1981) podaje: "W listopadzie i grudniu zespół występować będzie ze Stefanem Diestelmannem, wokalistą i gitarzystą z NRD, który nagrał m.in. płytę z Memphis Slimem."
 Niestety, NS nie pisze, czy te koncerty się odbyły. Także informacje w wikipedii o tym, zmarłym w 2007 r., wokaliście tego nie potwierdzają...
 1b. Pismo (nr 4/1983) pisze: "Na początku bm. planowany jest wyjazd do  RFN - występy podczas  Wystawy Polskiej Sztuki Współczesnej."
 Tutaj także brak potwierdzenia zrealizowania tych planów.
 1c. NS 7/1981 podaje: "Trwają przygotowania do nowego programu estradowego, którego premiera planowana jest na jesień br. Niewykluczone, że dwie piosenki ukażą się na płytce Tonpressu."
  W żadnym z dostępnych źródeł, z KPPG na czele, nie ma informacji o wydaniu tego singla. Wychodzi z tego, że - niestety - nie wydano tej płyty...
2. W biogramie Aleksandra Mrożka w wikipedii możemy przeczytać:
  "1981 – współzałożyciel zespołu Stalowy Bagaż. Zespół nagrywa LP "Stalowy Bagaż", który ukończony 12 grudnia, w noc przed wprowadzenia stanu wojennego, dotychczas się nie ukazał. Grupa współpracowała z Izabelą Trojanowską. Nagroda publiczności na festiwalu Opole '81 za piosenkę "Pieśń o cegle" (kompozycja – A. Mrożek, A. Mogielnicki)."
  Jak na złość, nie ma żadnych informacji o XIX KFPP w Opolu w 1981 r. W wikipedii ten festiwal nie jest jeszcze  opisany. Trudno więc zweryfikować informację o nagrodzie dla piosenki "Pieśń o cegle".
3. O grupie można przeczytać na stronach:
http://tollerblogspotcom-toller.blogspot.com/2009/06/stalowy-bagaz.html
http://tollerblogspotcom-toller.blogspot.com/2011/08/stalowy-bagaz-1980.html
 Polecam odwiedzenie tych stron, tym bardziej, że są znowu dostępne.

4. Autor bloga wspomnianego punkt wyżej pisze w komentarzu do
http://musicblog-piotrk.blogspot.com/2009/10/alka-mrozka-projekty-rozne.html

- Tytuły jakie znalazłem, niektóre byc może nieoficjalne:
1. Przyda się do kartoteki
2. Na bohaterów popyt minął
3. Pieśń o cegle
4. Czysty zysk
5. Baczność
6. Hamuj, hamuj
7. Riki tiki
8. Wojna słów
9. Mój powrót
10. Krzywda
11. Po co tu przychodzisz?
12. Bądź sobą
13. Opera
14. Ciężki rock
15. Taki list
16. Koślawe życie
17. Synowie nocy
18. Aisak
19. Morze ognia
20. Paszport
21. Po co
22. Weź mnie
23. Jaśniej
24. Wielki błąd
25. Oto spowiedź
(...)
Wygrzebałem właśnie stare materiały o SB:
- Mrożek i Cwynar rozeszli się z Porterem, bo mieli dosyć narzuconych przez niego konwencji i chcieli wyjść z jego cienia, w 81 najpierw jednak towarzyszyli Trojanowskiej (czy ta "4" gdzieś była w sieci?) i dopiero pod koniec roku nagrali na swoje konto BACZNOŚĆ i HAMUJ, HAMUJ ze śpiewającym Cwynarem i pomagającym mu Mrożkiem. W składzie byli też Krzaklewski i perkusista Bolesław Patryn.
- 1982, wokalistą zostaje Lesław Kot, który śpiewa m.in. piosenkę PO CO TU PRZYCHODZISZ? (w tekście było jakoś tak "przychodzisz zawsze do mnie wczesnym popołudniem", by coś tam...)
- Latem 82 Kot współtworzy OZZY (w tym samym roku nagrywa też singla z Kasą Chorych - "Przed nami drzwi zamknięte"/"Pieniądze to nie wszystko"), Krzaklewski przechodzi do Bandy i Wandy, odchodzi również Patryn, a przychodzą Kaczanowski i Polak.
- Latem 83 Stalowy ulega rozwiązaniu - Cwynar z Kaczanowskim tworzą Tabu (w składzie z nimi niejacy ACE, Nerwowy i Czarownica), a Mrożek - jeszcze przed Janem Kowalskim - Hazard.

 Edycja 14.01.2018 r.
 W biogramie zmieniłem datę nagrań w szczecińskim studiu PR na podaną we wkładce do płyty  Stalowy Bagaż - Ciężki rok, wydanej przez GAD Records. Podejrzewam, że wydawca tą datę podał za dokumentami z  rozgłośni.
Wobec tego, skąd jest data podana w archiwalnym numerze Non Stopu?
Na wspomnianej wkładce jest jeszcze kilka ciekawych informacji:
- Pan L. Kot wspomina, że uczestniczył w pierwszych próbach zespołu. Jednak po otrzymaniu propozycji od Kasy Chorych zrezygnował ze śpiewania w grupie. Czyli tak jakby go nie było, albo i gorzej...
- instrumentalny utwór "Riki Tiki" miał być pierwotnie piosenką, "ale... zabrakło tekstu".
- zespół wystąpił na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej (sierpień 1981 r.). Niestety, ale inne dostępne źródła nie potwierdzają tego faktu. Podają, że z uznanych formacji uczestniczyli tam m.in.: Maanam, Wały Jagiellońskie, Pod Budą, Wolna Grupa Bukowina. Nigdzie nie ma wspomnienia o Stalowym Bagażu... [http://www.wszechnica.solidarnosc.org.pl/?page_id=182] [https://pl.wikipedia.org/wiki/I_Przegl%C4%85d_Piosenki_Prawdziwej] [https://www.polskieradio.pl/9/210/Artykul/1204113,Niepokorni-I-Przeglad-Piosenki-Prawdziwej-Hala-Olivia-Sierpien-1981]
- przed rozpoczęciem występów z L. Kotem, grupa współpracowała z niemieckim bluesmanem Stefanem Diestelmannem. Niestety, data podana we wkładce nie pokrywa się z tą wspomnianą nieco wyżej w archiwalnym numerze Non Stopu.
16 komentarzy:

 1. Raczej wypadałoby jeszcze dodać, ze Panowie Cwynar i Mrozek to byli członkowie legendarnego Nurt-u. Z tekstu wynika, ze ich przygoda z muzyka zaczęła się w Porter Band.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę anonimowemu czytelnikowi nie przyznać racji, ci dwaj wspaniali muzycy grali w legendarnym Nurcie, ale także w znakomitym Teście. Nie podanie tego w tej notce biograficznej wynika raczej z dbałości o przejrzystość, a nie ze złej woli.
   Natomiast, po namyśle stwierdzam, że można te dwie nazwy zespołów dodać przy nazwiskach muzyków.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Zwracam honor. ( Taki jest niestety układ bloga ). Informacja o tym jest w info o Porter Band

  OdpowiedzUsuń
 3. Aby nie szukać po innych biogramach, dodałem tą informację do biogramu zespołu Stalowy Bagaż.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuję za miłe słowo SZKODA.
  Po długim czasie chciałem zajrzeć na swojego uśpionego bloga i... dowiedziałem się, że domena jest na sprzedaż. Okazało się, że przekierowywał tam niegdyś odliczający wizyty sprytny gadżet N.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widać, nic nie jest wieczne... Każda "platforma blogowa" może znaleźć się w tarapatach i zakończyć działalność. Taki jest ten świat.
  Od zawsze podziwiam ludzi, którzy - bez profitów - robią coś pożytecznego dla innych, często bez niczyjej pomocy. Dlatego boleję nad końcem Pana bloga i stąd to słówko "szkoda".
  Jeśli mógłby Pan coś dodać od siebie na temat działalności zespołu Stalowy Bagaż, to - myślę - nie tylko ja byłbym wdzięczny!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Blog jest dostępny! Napisałem, że przekierowania dokonywał niegdyś odliczający wizyty sprytny gadżet N. Ale go usunąłem i... domena już nie jest na sprzedaż:}
  Pozdrawiam gorąco i życzę wytrwałości w prowadzeniu ciekawego bloga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tak pozytywną informację i miłe życzenia.
   Ja także życzę wytrwałości w prowadzeniu ciekawego bloga!
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 7. Sporo mylnie podanych faktów.. Przede wszystkim SB ze mną istniał od wczesnej wiosny 1983 r do końca lata 1984. To w składzie ze mną odbyły się nagrania w Poznaniu i zespół dał ok. 50 koncertów w Polsce (Rock Arena, trasa z zespołami Muzyki Młodej Generacji, koncerty w Warszawie i niemal połowie Polski) oraz w Heidelberg (Niemcy). Zespół nagrał też teledysk z utworem "Opera" dla TVP1. Po rozpadzie zespołu powstała grupa Tabu, ale poza demo nagraniami robionymi w Piwnicy Świdnickiej nic więcej nie było nagrane.. Leonard Kaczanowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie Leonardzie!

   Przyjmuję Pańskie informacje z wielką uwagą. Nie twierdzę, że w biogramie zespołu nie ma pomyłek. Opierałem się na informacjach z miesięcznika Non Stop, który sporo pisał o grupie. Czy wszystkie informacje w nim zawarte zgadzają się w stu procentach z prawdą - tego nie stwierdzę...
   Dziękuję za podane informacje, które postaram się umieścić w biogramie. Ale tu nasuwa się parę pytań:
   1. Pisze Pan, że występował w zespole "od wczesnej wiosny 1983 r do końca lata 1984". NS w numerze 10/1983 pisze, że grupa się już rozwiązała. Nie wiem, czy to pomyłka, że podał Pan rok 1984. Prosiłbym o odniesienie się do tego pytania.
   2. Informacje o grupie Tabu wziąłem z następnego Non Stopu (11/1983), w którym autor notatki pisze: "W ub. m. zespół nagrał swoje nowe utwory dla PR w Poznaniu, a w listopadzie jeden z nich przedstawi w propozycjach do TLP." Tu także prosiłbym o odniesienie się do w/w notatki.

   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. OK. :-) Zdaje się, że moja pamięć też zawiodła. SB ze mną z pewnością powstał w sierpniu 1982. Tak przynajmniej napisane zostało w prasie z tamtego okresu.. Grupa przez rok (czyli do lata 1983) istniała początkowo w składzie 5-cio osobowym a potem już bez Jacka Krzaklewskiego, który odszedł do "Banda Wandy". Co do Tabu to potwierdzam to co wcześniej napisałem z tym że daty proszę też przesunąć o jeden rok do przodu.. :) Proszę przesłać mi e-mail zwrotny to prześlę trochę materiałów źródłowych popierających moje dociekanie.. Mój e-mail: leonard49_1@hotmail.com
   Pozdrawiam LK

   Usuń
  3. Szanowny Panie Leonardzie!
   Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. W obu komentarzach podał Pan sporo faktów, które zostaną umieszczone w biogramie zespołu.
   Co do grupy Tabu, to szkoda, że informacje z Non Stopu się nie potwierdzają...
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 8. Za kilka dni ma się ukazać niewydana płyta z 1981 r. (Ciężki rok).
  Lista utworów:
  1. Nie idź do opery
  2. Wojna słów
  3. List emigranta
  4. Bądź sobą
  5. Ciężki rok
  6. Jak zacząć
  7. Po co tu przychodzisz
  8. Za cichy świat
  9. Krzywda
  10. Mój powrót
  Bonusy:
  11. Hamuj, hamuj (radio session)
  12. Baczność, baczność (radio session)
  13. Riki Tiki (radio session)
  14. Pożegnanie pychy (radio session)

  http://www.empik.com/ciezki-rok-stalowy-bagaz,p1140600079,muzyka-p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki Panie Andrzeju za tą informację! Wspaniała wiadomość dla wszystkich fanów zespołu i muzyki z tamtych lat.
   To już kolejna, po albumie Filipinek i Bez Atu - Nie wierzcie chłopcom, tegoroczna premiera płyty z materiału kilkadziesiąt lat wcześniej nagranego na LP. To nasunęło mi pomysł, aby te premiery z tego roku, wraz z innymi płytami z bigbitem, odnotowywać w osobnym, "ruchomym" artykule, co jakiś czas uaktualnianym.
   Jeszcze raz wielkie dzięki za tą informację i szersze zwrócenie uwagi na nowo wydawane płyty z muzyką rockową z lat 60-tych, 70-tych i początku lat 80-tych.
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. W opisie jest błąd, który zweryfikowała książeczka dołączona do płyty "Cieżki rok". 10 nagrań, które miały wyjść na debiutanckim LP zostały nagrane z początkiem grudnia 1981 (dokładnie 02-05.12.1981), a nie jak jest w opisie w maju 1982.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za zwrócenie uwagi na nieścisłość. Wcześniej podana data sesji nagraniowej w rozgłośni PR w Szczecinie została przytoczona za miesięcznikiem Non Stop.
   W biogramie zmieniłem tę datę na 2-5.12.1981 r., "podpierając się" wkładką do wydanej w zeszłym roku płyty CD Stalowego Bagażu. Mam nadzieję, że autor opisu do wspomnianej wkładki dołożył "należytej staranności" i podał tą datę w ślad za istniejącymi dokumentami...
   I ogólna uwaga. Cieszy ogromnie fakt, że po tak długim czasie są publikowane niewydawane wcześniej albumy polskich zespołów rockowych z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Oby tylko wydawcom starczyło wytrwałości i środków, do dalszego odkrywania nieznanych dotychczas obszarów polskiego bigbitu i rocka.

   Usuń