Zespół występował m. in. z SBB i Czesławem Niemenem. Grupa zaczęła zmierzać w kierunku muzyki elektronicznej spod znaku Klausa Schulze czy Keitha Emersona. Przykładem tego typu twórczości jest trzydziestominutowa suita pt. "Komedia ludzka", w której pojawiają się muzyczne cytaty z Jana Sebastiana Bacha, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Fryderyka Chopina, a także fragment kompozycji innego tuza muzyki elektronicznej Jana Hammera.
W czerwcu 1977 r. do grupy dołączyli: Wojciech Hoffmann - gitara oraz Przemysław Pahl (eks Stress) - perkusja. W tym samym roku zespół wystąpił na imprezie "Maraton Jazzowy" wspólnie z zespołem Warsztat., a także gościnnie - obok Wojciecha Kordy i jego Hordy oraz Homo Homini - na VII Wielkopolskich Rytmach Młodych - Jarocin '77. W 1978 r. Heam pojawił się na imprezach: Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu i Pop Session '78 w Sopocie, gdzie wystąpił razem z Haliną Frąckowiak. Współpraca z wokalistką zaowocowała wspólnymi koncertami podczas tournee po ZSRR - od połowy października do połowy grudnia 1978 r. - w czasie którego zespół zanotował 66 występów. Muzycy specjalnie na tę trasę zmienili aranżacje utworów z płyty "Geira" (nagranej przez wokalistkę z grupą SBB), ale wykonywali także utwory instrumentalne z własnego repertuaru. Po powrocie do Polski grupa zarejestrowała w Studiu Polskiego Radia w Lublinie pięć utworów. W lipcu 1979 r. Heam wystąpił podczas Muzycznego Campingu w Lubaniu, obok m.in. grup Exodus, Irjan, Kombi, Krzak, Porter Band, Bogdana Gajkowskiego i jego Magicznej Maszyny. Muzyka formacji zyskała bardziej rockowe brzmienie, czego wyrazem była zmiana nazwy na Krater, a następnie na Krater Rock Band. Pod nową nazwą zespół działał w składzie: M. Biliński - instrumenty klawiszowe, fortepian; H. Tomczak - gitara basowa; W. Hoffmann - gitara i P. Pahl - perkusja. Grupa wystąpiła 14 grudnia 1979 r. w Poznaniu na imprezie Muzyka Młodej Generacji - Rock 1979 (obok grup: Kasa Chorych, Krzak, Porter Band, Kombi i Exodus). Wkrótce drogi muzyków się rozeszły i na przełomie 1979/1980 zespół zakończył działalność (autor notki biograficznej w wikipedii podaje datę 3 stycznia 1980 r.).
M. Biliński założył nową formację Arbiter Elegantiarum z wokalistą Włodzimierzem Grzesikiem, a następnie trafił do popularnej grupy Bank, by nieco później rozpocząć karierę solową. H. Tomczak i W. Hoffmann założyli heavy metalowy zespół Turbo.
Heam (1976 r.). Od lewej: M. Biliński, M. Olszak-Dobosz i H. Tomczak Zdjęcie Marek Radzikowski (Panorama nr 48/1976) |
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Heam
http://www.jarocin-festiwal.com/historia/popsession/1978/folder/mmg2.html
http://sbbfanblog.blogspot.com/2011_12_01_archive.html (tekst i zdjęcie)
http://neptun-gdansk.w.interia.pl/wyw_z_mb.html
http://www.zl.xn--luba24-leb.pl/1,3558,1,item.html
archiwalne numery miesięcznika Non Stop ( 12/1976; 1/1978; 8/1978; 11/1978; 10/1979; 12/1979)
1. Biogram grupy Heam w wikipedii jest bodaj najlepiej opracowanym opisem działalności mało znanej formacji dla której brak ogólnie dostępnych źródeł. Brawa dla autora.
2. Moja notka oparta jest na biogramie z wikipedii, zweryfikowanym wiadomościami z Non Stopu. Choć czytając informacje z tego pisma trzeba mieć świadomość, że jego autorzy popełniali sporo błędów...
Dzięki za miłe słowa. Autorem notki Heamu na Wikipedii jestem ja, twój stary znajomy S. :))). 3 lata temu trochę poszperałem w internecie i zrobiłem tę notkę i dużo, dużo więcej tak jak Ty tutaj :))). Heam może nie był tak popularny jak SBB w tym czasie ale fani rocka, czy muzyki młodzieżowej w ogóle znali ten zespół: chodzili na koncerty, były artykuły w gazetach itd., a poza tym nie zapominaj, że muzycy Heamu też studiowali i to także mogło wpływać na pewnie pewne sprawy związane z działalnością grupy (i pewnie wpływało). Poszukaj na facebooku, nazwiska Wiktor Franczyszyn (fotograf). Zamieścił dużo swoich zdjęć, m.in. Heamu, Stressu, Baszty, Spisku Sześciu, Niebiesko Czarnych (z koncertu z '74 roku), Niemen Aerolit (z koncertu z '74 roku), SBB etc., etc., etc. Co do daty 3 stycznia 1980 r. jako daty rozwiązania grupy - tak było podane na jednej ze stron, którą wykorzystałem jako źródło.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
S.
To teraz immienie pogratuluję autorowi świetnej notki biograficznej zespołu Heam na Wikipedii!
UsuńDziękuję za podane informacje i wskazany adres na portalu społecznościowym.
Pozdrawiam
Grzegorz
Pamietam te kapele chyba z Muzyki mlodej generacji na tragach
OdpowiedzUsuń