niedziela, 16 listopada 2014

Eden (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Eden powstał w Warszawie w grudniu 1972 r. Grupę tworzyli: Danuta Ławrynowicz - śpiew, banjo, instrumenty perkusyjne; Tadeusz Bajewski - gitara, harmonijka ustna, fortepian, lider, kompozytor większości piosenek i Maciej Kubicki - gitara basowa, skrzypce, instrumenty perkusyjne.
  Zespół jesienią 1974 r. trafił pod skrzydła Domu Kultury Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka, gdzie zapewniono mu dobre warunki do pracy. Niedługo potem grupa uczestniczyła w Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Na ogólnopolskiej scenie muzycznej formacja pojawiła się dzięki piosence "Oko za oko", która została zauważona na KFPP Opole '75. Efektem tego było roczne stypendium ufundowane przez ZPR oraz kurs szkoleniowy w tej instytucji. W finale III Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, który odbył się w dniach 26-28 września 1975 r. w Katowicach, zespół otrzymał wyróżnienie.
  Utwór z festiwalu opolskiego wydał na singlu Tonpress. Oprócz tego zespół nagrał wydaną przez Pronit EP-kę z utworami: "Wiosna"; Hej przyjacielu" i "Dla ciebie Cygan się powiesił". Utwory grupy Eden były prezentowane na antenie Polskiego Radia, głównie w Programie I. Zespół wystąpił także widowisku telewizyjnym "Sentymenty" w reżyserii Olgi Lipińskiej. Formacja występowała z koncertami na terenie całego kraju i za granicą. Eden zakończył działalność pod koniec lat 70-tych.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP Z-N0609 Pronit
IMPRESJE
Wiosna // Hej przyjacielu / Dla ciebie Cygan się powiesił

SP S10 Tonpress (1975)
[RÓŻNI WYKONAWCY] OPOLE 75
Oko za oko

EDEN (Non Stop nr 9/1975)

EDEN (Non Stop nr 11/1975)

EDEN (Non Stop nr 3/1976)


Żródła:
 Archiwalne numery miesięcznika Non Stop (nr 9/1975, 11/1975, 3/1976) (tekst i zdjęcia)
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Eden_%28polski_zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29
 http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=3772&ruch=200

  I to wszystko, co mi się udało znaleźć na temat tego obiecującego - wtedy - zespołu. Dalsze losy grupy nie są mi znane. Wszelka pomoc przy uzupełnieniu tego materiału mile widziana.

  Numery miesięcznika Non Stop, które posiadam w wersji elektronicznej nie są kompletne. Części numerów brakuje, a w niektórych brakuje całych stron lub ich fragmentów, bo ówczesny fan - uczciwy inaczej wandal - wyrwał kartkę lub "wyciął" część strony długopisem i zabrał sobie "trofeum" z bibliotecznego pisma. Szkoda, bo mogły być tam istotne materiały.

Dziękuję bardzo za komentarz, który wskazał na krótki biogram zespołu w Wikipedii!

2 komentarze:

 1. Zespół powstał w 1972 roku. Ma krótką notkę w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Eden_%28polski_zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ten link. Wspaniała sprawa taka pomoc!
   Inna sprawa, że nie zajrzałem tam wcześniej, jak przeważnie robię... Cóż, nie myli się, kto nic nie robi!
   Jeszcze raz wielkie dzięki.

   Usuń