niedziela, 16 listopada 2014

Eden (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Eden powstał w Warszawie w grudniu 1972 r. Grupę tworzyli: Danuta Ławrynowicz - śpiew, banjo, instrumenty perkusyjne; Tadeusz Bajewski - gitara, harmonijka ustna, fortepian, lider, kompozytor większości piosenek i Maciej Kubicki - gitara basowa, skrzypce, instrumenty perkusyjne.
  Jesienią 1974 r. formacja trafiła pod skrzydła Domu Kultury Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka, gdzie zapewniono jej dobre warunki do pracy. Niedługo potem grupa uczestniczyła w Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Na ogólnopolskiej scenie muzycznej formacja pojawiła się dzięki piosence "Oko za oko", która została zauważona na KFPP Opole '75 (koncert "Po raz pierwszy w Opolu - Debiuty" - 26 czerwca 1975 r.). Efektem tego było roczne stypendium ufundowane przez ZPR oraz kurs szkoleniowy w tej instytucji. W finale III Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, który odbył się w dniach 26-28 września 1975 r. w Katowicach, zespół otrzymał wyróżnienie.
  26 czerwca 1976 r. na koncercie Premiery XIV KFPP Opole '76 formacja zaprezentowała swoją piosenkę "Rajska jabłoń".
  Dorobek fonograficzny zespołu jest bardzo skromny. Debiut płytowy grupy to piosenka "Oko za oko" na dzielonym z Andrzejem Dąbrowskim singlu Tonpressu. Oprócz singla formacja nagrała także wydaną przez Pronit EP-kę z utworami: "Wiosna"; Hej przyjacielu" i "Dla ciebie Cygan się powiesił". Piosenka "Oko za oko" została wydana także na kasecie Wifonu "Rewia rytmów nr 2".
  Utwory grupy Eden były prezentowane na antenie Polskiego Radia, głównie w Programie I. Zespół wystąpił także widowisku telewizyjnym "Sentymenty" w reżyserii Olgi Lipińskiej. Formacja występowała z koncertami na terenie całego kraju i za granicą. Eden zakończył działalność pod koniec lat 70-tych.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP Z-N0609 Pronit
IMPRESJE
Wiosna // Hej przyjacielu / Dla ciebie Cygan się powiesił

SP S10 Tonpress (1975)
[RÓŻNI WYKONAWCY] OPOLE 75
Oko za oko

MC CL 093 Stilon
[RÓŻNI WYKONAWCY] REWIA RYTMÓW NR 2
Oko za oko


EDEN (Non Stop nr 9/1975)

EDEN (Non Stop nr 11/1975)

EDEN (Non Stop nr 3/1976)


Źródła:
 Archiwalne numery miesięcznika Non Stop (nr 9/1975, 11/1975, 3/1976) (tekst i zdjęcia)
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Eden_%28polski_zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29
 https://pl.wikipedia.org/wiki/XIII_Krajowy_Festiwal_Piosenki_Polskiej_w_Opolu
 https://pl.wikipedia.org/wiki/XIV_Krajowy_Festiwal_Piosenki_Polskiej_w_Opolu
 http://kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php      [kppg#:3772]

 [Biogram uzupełniony 2.06.2019 r.]

  I to wszystko, co mi się udało znaleźć na temat tego obiecującego - wtedy - zespołu. Dalsze losy grupy nie są mi znane. Wszelka pomoc przy uzupełnieniu tego materiału mile widziana.

  Numery miesięcznika Non Stop, które posiadam w wersji elektronicznej nie są kompletne. Części numerów brakuje, a w niektórych brakuje całych stron lub ich fragmentów, bo ówczesny fan - uczciwy inaczej wandal - wyrwał kartkę lub "wyciął" część strony długopisem i zabrał sobie "trofeum" z bibliotecznego pisma. Szkoda, bo mogły być tam istotne materiały.

Dziękuję bardzo za komentarz, który wskazał na krótki biogram zespołu w Wikipedii!

6 komentarzy:

 1. Zespół powstał w 1972 roku. Ma krótką notkę w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Eden_%28polski_zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ten link. Wspaniała sprawa taka pomoc!
   Inna sprawa, że nie zajrzałem tam wcześniej, jak przeważnie robię... Cóż, nie myli się, kto nic nie robi!
   Jeszcze raz wielkie dzięki.

   Usuń
 2. Z tego co pamiętam, rok po premierze znowu wystąpili w Opolu z utworem "Rajska jabłoń". Miałem też kiedyś ich kasetę, nie pamiętam przez kogo wydaną. Czasami pojawiali się w tv wykonując sympatyczne country. "raz na wozie raz pod wozem", piosenka o księżycu oraz "Oko za oko" to najbardziej znane ich piosenki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ten komentarz.
   Na stronie Wikipedii o festiwalu KFPP Opole 1976, jest informacja o udziale grupy w koncercie Premiery z piosenką "Rajska jabłoń".
   Ciekawa jest informacja o kasecie zespołu.
   Na stronie kppg.waw.pl jest tylko informacja o piosence "Oko za oko" na składankowej kasecie "Rewia Rytmów nr 2" wydanej przez Stilon.
   Pozdrawiam.
   Grzegorz

   Usuń
 3. Niepublikowane nagrania już w lutym dzięki Gad Records --> https://www.facebook.com/gadrecords/posts/10157588800454029

  OdpowiedzUsuń