niedziela, 24 lutego 2013

Grzegorz Szczepaniak

  Grzegorz Szczepaniak - wokalista, saksofonista altowy. Urodził się 14 stycznia 1947 r. w Piotrkowie Kujawskim. Początkowo występował w młodzieżowych i studenckich klubach w Szczecinie, śpiewając utwory na pograniczu jazzu i bluesa. W maju 1965 r. zadebiutował przed szerszą publicznością podczas III Szczecińskiej Wiosny Estradowej. W 1966 r. na dłużej związał się z zespołem WAW-Sextet w klubie "Kontrasty" w Szczecinie, z którym występował kilka lat. Grupa wykonywała głównie jazz i rhythm'n'blues. W skład formacji wchodzili: Irena Bychowiec - śpiew; Grzegorz Szczepaniak - śpiew, saksofon altowy; Wiesław Łukasik - perkusja, kier. zespołu; Ludomir Januszkiewicz - pianino; (imię do uzupełnienia) Król - gitara basowa; (imię do uzupełnienia) Dabiński - gitara; Wojciech Błaszyk - saksofon tenorowy; Wojciech Ernest - trąbka (później grał na instr.klawiszowych z grupą ABBA). Często występował w ramach programów artystycznych organizowanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. Między innymi w lipcu 1969 r. uczestniczył w obchodach Tygodnia Bałtyku - "Ostseewoche" w Rostocku, gdzie występował z innymi artystami - m. in. Ryszardem Karczykowskim i "Triem Egzotycznym". Brał także udział w koncercie przyjaźni poświęconym rocznicy XXV-lecia PRL i XX-lecia NRD w niemieckim Gneuen. Niektóre koncerty były emitowane przez Radio NRD, a występy łącznie obejrzało ok. 37 tysięcy widzów.
  W latach 1969 - 1971 odbywał zasadniczą służbę wojskową, grając na saksofonie w Koszalińskiej Orkiestrze Wojskowej. W Koszalinie spotkał występujacą tam z koncertami grupą ABC z Haliną Frąckowiak i po udanej próbie otrzymał propozycję zostania wokalistą zespołu, którym został na przełomie stycznia i lutego 1972 r. W lutym i marcu tego roku w radiowym studiu nagraniowym, dla Młodzieżowego Studia "Rytm" nagrano: : "Za majem maj", "Asfaltowe łąki", "Idzie wiosna już" i "Ballada o idealnym człowieku". W tym czasie ABC grało w składze: Grzegorz Szczepaniak - śpiew; Marian Zimiński - instrumenty klawiszowe; Mirosław Męczyński - gitara; Marek Mataczyński - gitara basowa; Andrzej Nebeski - perkusja. "Asfaltowe Łąki" w okresie kwiecień - maj 1972 r. przez 9 tygodni były na pierwszym miejscu listy Polskiego Radia. Niedocenianą piosenką, która na tej liście przez 3 tygodnie była na pierwszym miejscu to utwór "Za majem maj", który do dziś jest prezentowany 1-go maja w radiowej "Trójce". Niestety, jeszcze przed triumfem tych piosenek na listach przebojów, na początku kwietnia 1972 r. grupa ABC przestała istnieć.
  Po rozwiązaniu grupy ABC, Grzegorz Szczepaniak rozpoczął współpracę z ówczesnym menedżerem Bolesławem Krasuckim, pod którego pieczą występowali także: Alibabki, Homo Homini i Tadeusz Woźniak. W tym gronie artystów G. Szczepaniak odbył wiele koncertów w całej Polsce, uczestnicząc również w imprezach transmitowanych przez telewizję. W programie rozrywkowym TVP emitowanym w Noc Sylwestrową 1972 r., wykonał cover utworu Paula Simona - "Mother And Child Reunion". Wystąpili wtedy również: Homo Homini, Tadeusz Wożniak i Alibabki. W 1973 r. artysta wyjechał do Szwecji z grupą "Fantom Quartet" grającą myzykę klubową. Pozostałymi członkami grupy byli: Jan Knap - perkusja (eks Czerwono-Czarni), Stefan Lubkowski - pianino, instrumenty klawiszowe (eks Kameleon) oraz Mirosław Męczyński - gitara, (eks Poganiacze Kotów, Bizony, ABC). Później przez pewien czas grał i śpiewał z A. Nebeskim i M. Męczyńskim, węgierską "Panonią" oraz w wielu międzynarodowych zespołach takich jak Take Five, Scamps, czy Pär Grips. Występował, grając i śpiewając, także w wielu szwedzkich formacjach, jak grupy "Extract", "Teddys Boys", w orkiestrze Rune Lindströma czy w big bandzie "Sandviken".
  Obecnie, po 40 latach spędzonych w Szwecji, artysta planuje w lecie 2013 r. powrócić do Polski na stałe.

Grzegorz Szczepaniak (z lewej) i Andrzej Nebeski (Grupa ABC, 1972 r.)


NAGRANIA PŁYTOWE:

CD 5907812244637  Polskie Radio (2012)
MAREK NIEDŹWIECKI POLECA: Z ARCHIWUM POLSKIEGO BIG BEATU (2CD digipack)
Za majem maj (z zesp. ABC) / Idzie wiosna już (z zesp. ABC)

CD 5907812244736  Polskie Radio (2011)
POLSKI TOP WSZECH CZASÓW [BOX 4CD] VOL. 2 PIOTR METZ
Asfaltowe łąki (z zesp. ABC)

MC CK 1291 Muza (1993)
ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1972 VOL. 1
Asfaltowe łąki (z zesp. ABC)

NAGRANIA RADIOWE:

1972:
Za majem maj (z zesp. ABC); Asfaltowe łąki (z zesp. ABC i Alibabki); Idzie wiosna już (z zesp. ABC); Ballada o idealnym człowieku (z zesp. ABC)

Źródła: Korespondencja z Panem Grzegorzem Szczepaniakiem;
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Wycinki prasowe

Przy zdobyciu materiałów do biografii Pana G. Szczepaniaka nieocenioną pomocą wykazał się Pan Aleksander Nowak. Bardzo dziękuję!

I na koniec: Grzegorz Szczepaniak & Grupa ABC - Ballada o idealnym człowieku  http://www.youtube.com/watch?v=GV2MdM8JP9M
Tam także  można znaleźć inne piosenki w wykonaniu Pana Grzegorza.

4 komentarze:

 1. Dzięki za fajny koncert na Skolwinie w Szczecinie. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Można prosić o bliższe szczegóły. Czekam cierpliwie.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 14 lipca w domu kultury dzielnica Skolwin w Szczecinie, koncert z zespołem Luz Blues. Również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Dziękuję za informacje.
  A może są jakieś fotografie z tego wydarzenia, albo zapis fonograficzny? Myślę, że nie tylko ja chętnie się z nim zapoznam.

  OdpowiedzUsuń