niedziela, 3 lutego 2013

Duchy

  Zespół wokalno-instrumentalny Duchy powstał jesienią 1963 r. w Krakowie. Grupę tworzyli: Aleksander Glik - gitara basowa;  Stanisław Walczak - gitara; Adam Jankowski - gitara; Jerzy Fasiński - perkusja. Z formacją współpracowali wokaliści: Barbara Cembronowicz i Józef Walczak. Repertuar zespołu składał się z instrumentalnych utworów The Shadows, The Ventures, a także piosenek Cliffa Richarda i innych anglojęzycznych wykonawców. Grupa wykonywała także swoje wersje polskich przebojów.
  Duchy koncertowały w Krakowie: w klubie "Pod Jaszczurami", na sali w Przedsiębiorstwie Geologicznym przy al. Inwalidów. Wystąpiły podczas zlotu studentów w Rejowie, dzielnicy Skarżyska-Kamiennej, skąd udały się do Warszawy by zagrać na Kręgu Czerniakowskim (m. in. z Alibabkami i innymi wykonawcami). W lecie (lipiec - sierpień) 1964 r. Zespół grał codziennie w klubie "Akwarium" na Zarabiu koło Myślenic. Duchy w swoim pierwszym składzie działały do wiosny 1965 r.
  Po kilku miesiącach, jeszcze w 1965 r., reaktywowano grupę w składzie: Aleksander Glik - gitara basowa; Jan Wojdak - gitara, śpiew; Wojciech Guzik - gitara; Jerzy Fasiński - perkusja; Marek Marecki - śpiew. Repertuar był podobny jak w starym składzie, natomiast pojawiły się pierwsze próby kompozytorskie J. Wojdaka.  Zespół grał na różnych imprezach okazjonalnych, studniówkach w Krakowie oraz występował w DK kopalni Brzeszcze, w Domu Kultury w Pionkach. Po roku grupa zakończyła działalność.

Duchy (1964 r.)
Od lewej: Adam Jankowski, Stanisław Walczak, Barbara Cembronowicz, Jerzy Fasiński, Aleksander Glik.

Źródło: http://www.ryszardy.pl/ (tekst i zdjęcie) (materiały dostarczył Pan Aleksander Glik)

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcie zespołu.
    brawo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziękowania trzeba złożyć Panu Aleksandrowi Glikowi, który materiały nadesłał i Panu Ryszardowi Szczudłowskiemu, który je zamieścił!

    OdpowiedzUsuń