niedziela, 26 sierpnia 2012

Skaldowie

  Zespół wokalno-instrumentalny Skaldowie formował się w Krakowie od maja do sierpnia 1965 r. Pierwszy skład grupy tworzyli: Andrzej Zieliński (eks Sekstet Krakowski; ur. 5.10.1944 r. w Gdowie) - organy, pianino, śpiew, lider; Jacek Zieliński (ur. 6.09.1946 r. w Krakowie) - trąbka, skrzypce, spiew; Zygmunt Kaczmarski - gitara, śpiew; Janusz Kaczmarski - gitara; Feliks Naglicki (eks Sekstet Krakowski) - gitara basowa i Jerzy Fasiński - perkusja.
  Oficjalnie formacja zadebiutowała w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego. Zespołem zainteresował się Andrzej Jaroszewski z Redakcji Muzycznej PR w Krakowie, zostając jego kierownikiem artystycznym. Kierownictwo literackie grupy objął Leszek Aleksander Moczulski. Z końcem roku zespół wygrał III i IV Krakowską Giełdę Piosenki, utworami "Jutro odnajdę ciebie" i "Niepotrzebne słowa".
  Zanim Skaldowie wypracowali swój oryginalny styl, prezentowali piosenki typowo rock and rollowe ("Kiedy przyjdzie ten dzień"; "Gdy skończysz wiek młody"; "Ja cię kocham, a ty kpisz"), opracowywali tematy jazzowe ("Work-song" C. Adderleya). Później grupa oparła repertuar prawie wyłącznie na kompozycjach A. Zielińskiego, stosującego rozwiązania harmoniczne nawiązujące do dokonań muzyki baroku i renesansu oraz polskiego folkloru. W nagraniach radiowych Skaldowie często towarzyszyli wokalistkom, m. in. Danucie Jamrozy i Hance Koniecznej.
 W 1966 r. Skaldowie zajęli I miejsce w "Koncercie młodości" na IV KFPP w Opolu, W tym samym roku wygrali także Wiosenny Festiwal Muzyki Nastolatków w Gdańsku (17.07.1966 r.). W ślad za sukcesami estradowymi przyszły pierwsze nagrania oraz udział w filmach "Mocne uderzenie" (reż. Jerzy Passendorfer; prem. 26.03.1967) i "Cierpkie głogi" (reż. Janusz Weychert; prem. 25.10.1966). W dorocznej ankiecie miesięcznika Jazz zostali ogłoszeni talentem roku.
  W lutym 1967 drugą radiową piosenką miesiąca została "Między nami morze", a 14 marca ukazała się pierwsza płyta zespołu pod tytułem "Skaldowie", złożona głównie z nagrań radiowych. Na V KFPP w Opolu Andrzej Zieliński wraz z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim otrzymali Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu d/s PRiTV za utwór "Uciekaj, uciekaj" w wykonaniu Skaldów. Lato wypełniły grupie występy w sopockim "Non Stopie". Zespól zaproszono do udziału w telewizyjnym cyklu Agnieszki Osieckiej "Listy śpiewające". Podczas programu "Dobra pamięć" formacja wykonała kilka piosenek skomponowanych przez Adama Sławińskiego.
  Skaldowie szybko awansowali do ścisłej czołówki zespołów młodzieżowych, zajmując w plebiscycie "Jazzu" na najpopularniejszych wykonawców 1967 r. - 3 miejsce w kategorii "Zespół Roku". Radiową Piosenką Grudnia wybrano utwór formacji ze słowami W. Młynarskiego - "Wszystko mi mówi, że mnie ktos pokochał", a drugą pozycję zajęła inna piosenka grupy "Nie całuj mnie pierwsza". Pierwszy z wymienionych utworów został Radiową Piosenką Roku 1967.
  Sukcesom towarzyszyły powazne zmiany personalne. W lutym 1967 r. J. Fasińskiego zastąpił Jan Budziaszek (eks Dżamble) - perkusja. Z zespołem rozstali się też bracia Kaczmarscy. F. Naglicki objął funkcję gitarzysty, zaś nowymi  członkami Skaldów zostali: Marek Jamrozy (ur. 16.06.1944 r. w Mielcu; eks Szwagry) - gitara; Tadeusz Gogosz (eks Dżamble) - gitara basowa. W sierpniu 1967 r. F. Naglickiego zastąpił Jerzy Tarsiński (ur. 20.12.1943 r. w Krakowie; eks Szwagry) - gitara, zaś jesienią T. Gogosza - Konrad Ratyński (ur. 8.07.1947 r. w Radomiu; eks Szwagry) - gitara basowa. Z końcem roku K. Ratyńskiego chwilowo zastępował Marian Pawlik.
  W styczniu 1968 r. Skaldowie wystąpili w filmie TV "Kulig" (reż. Stanisław Kokesz; prem. 1968 r.), a w marcu nagrali drugą płytę długogrającą "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Po pierwszym zagranicznym tournee po ZSRR, zespół wziął udział w festiwalu opolskim oraz I Festiwalu (Plebiscycie) Zespołów Młodzieżowych o Złotą Kotwicę Sopockiego Lata 1968. Potem w działalności grupy nastąpiła kilkumiesięczna przerwa, spowodowana wypadkiem samochodowym członków zespołu.W tym czasie powrócił na krótko F. Naglicki, który chwilowo zastąpił M. Jamrożego.
  W listopadzie 1968 r. Skaldowie powtórnie wyjechali na koncerty do ZSRR. Po powrocie do kraju F. Naglickiego zastąpił gitarzysta Krzysztof Paliwoda. Zespół ponownie uczestniczył w programach "Listy śpiewające", przygotował muzyczna oprawę do widowiska "Ballada wigilijna" Ernesta Brylla, a w lutym 1969 r. nagrał trzeci album "Cała jesteś w skowronkach". Podczas VII KFPP w Opolu (1969) A. Zieliński otrzymał nagrodę Prezydium WRN w Opolu za "Medytacje wiejskiego listonosza". Na przełomie sierpnia i września Skaldowie odbyli sześciotygodniowe tournee po USA i Kanadzie, w ramach programu "Parada polskich gwiazd". Efektem pobytu w Stanach Zjednoczonych były nowe instrumenty (organy Hammonda) i świeże pomysły. W styczniu 1970 r,, już bez K. Paliwody, zespół przystąpił do realizacji albumu "Od wschodu do zachodu słońca".
  Skaldowie starali się nadążać za przemianami w muzyce rockowej. Czwarty album od strony muzycznej był najbardziej jednolitym stylistycznie albumem grupy. Brzmienie grupy, zdominowane przez organy Hammonda, wskazywało na fascynację formacją Brooker T And The MG's. Nagrany trzy miesiące później piąty album "Ty" okazał się mniej udany. Radiową Piosenką Kwietnia został utwór "Nie ma szatana". Na VIII KFPP w Opolu (1970) Skaldowie wykonali 3 utwory: "Nie ma szatana", "Gorzko mi" (z Teresą Tutinas} i "W żółtych płomieniach liści" (z Łucją Prus), wszystkie do słów Agnieszki Osieckiej. Trzeci z nich zdobył nagrodę dziennikarzy, a ponadto uzyskał tytuł "Piosenki 25-lecia". Natomiast udział Skaldów w X MFP w Sopocie zakończył się niepowodzeniem, spowodowanym awarią aparatury nagłaśniającej. W 1971 r. zespół koncertował w NRD, RFN, Wielkiej Brytanii, ZSRR i krajach Beneluxu.
  W 1972 r. zespół wziął udział w koncercie "Rock and Jazz Now", towarzyszącym XX Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Monachium. W maju tego roku zespól nagrał dwa albumy, przebojową płytę "Wszystkim zakochanym" oraz ambitniejszą "Krywań, Krywań", gdzie całą pierwszą stronę wypełnia rockowa suita "Krywaniu, Krywaniu", a na drugiej są zróżnicowane utwory. W końcu roku grupa koncertowała w Związku Radzieckim, gdzie nagrała album dla Miełodii. W roku 1973 zespół zrealizował nagrania w NRD i RFN. Tam zarejestrowano pierwsze kompozycje Jacka Zielińskiego i basisty Konrada Ratyńskiego. Polskiej publiczności Skaldowie przypomnieli sie udziałem w festiwalach opolskich w 1973 i 1974 r. oraz na XIV MFP w Sopocie (1974). W tym czasie A. Zieliński skomponował, a Skaldowie wykonywali muzykę i piosenki do filmu "Jak to się robi" (reż. Andrzej Kodratiuk; prem. 02.08.1974 r.). W 1974 r. zespół ponownie gościł w karnawale stacji WDR Kolonia, dając koncert.
   Na XIII KFPP w Opolu (1975) zespół zdobył jedną z trzech głównych nagród za "Życzenia z całego serca". Wystąpił w drugiej edycji "Eurorocka". Grupa przygotowała z okazji dziesięciolecia istnienia specjalne tournee, którego kulminacją był koncert galowy w Sali "Kongresowej" 22.09.1975 r. Również w 1975 roku Skaldowie po raz pierwszy wzięli udział w telewizyjnym "Spotkaniu z Balladą", do którego Andrzej Zieliński napisał wiele piosenek (na czele z "Wszystko kwitnie wkoło").
  W czerwcu i lipcu 1976 r. zespół nagrał dwa albumy: "Szanujmy wspomnienia" i "Stworzenia świata część druga", które nie wniosły nic nowego do muzycznego portretu grupy. We wrześniu 1976 r. Skaldowie wyjechali wraz z Ł. Prus na koncerty do Belgii, Holandii, Francji i Czechosłowacji. Rok zakończyli aktywnie koncertując w kraju, m. in. na Mistrzostwach Hokejowych w Katowicach.
  Od lutego 1977 r. formacja koncertowała w ZSRR z nowym wokalistą Stanisławem Wenglorzem. S. Wenglorz związany był w 1968 r. z cieszyńską grupą Bardowie. Dwa lata później wystąpił w Opolu jako solista. Później współpracował z zespołem Wiślanie 69 (1972), Jazz Kwintetem Franza Schulhausera i grupą Układ (1974-1976). Wokalista wykonywał ze Skaldami piosenki grupy Deep Purple, oraz nowe piosenki napisane przez Andrzeja Zielińskiego specjalnie dla niego, tj. "Nie widzę Ciebie w swych marzeniach", "Wierzę w Ciebie" i "Kim ty jesteś, jak Cię zowią", wszystkie z tekstami Leszka Moczulskiego. Przebojem stała się pierwsza z wymienionych piosenek. Wokalista wkrótce odszedł z zespołu.
  Wczesną jesienią zespół udał się na trasy koncertowe po polskim Wybrzeżu. W dniach 20–22 grudnia 1978 roku, Skaldowie wraz z Orkiestrą i Chórem PWSM w Katowicach, oraz członkami zespołu Exodus nagrali suitę do baletu "Misterium magiczne" z muzyką A. Zielińskiego. Telewizyjna premiera tego programu miała miejsce 3 marca 1979 roku.Pod koniec 1978 r. Skaldowie wraz z Breakout i Budką Suflera rozpoczęli pracę nad spektaklem "Znicz olimpijski", którego wersja płytowa z albumu "Droga ludzi" nie wzbudziła większego zainteresowania.
  W maju 1979 r. z zespołu odszedł jego wieloletni perkusista J. Budziaszek. Zastąpił go Wiktor Kierzkowski (eks Krzak), zaś nowym wokalistą został Andrzej Mossakowski. Z grupą współpracował też Paweł Birula (eks Bałtowie, Fang) - gitara, śpiew. Eksperymenty z solistami nie przyczyniły się jednak do zachowania pozycji Skaldów na krajowym rynku. W lipcu 1980 r. zespół wyjechał do ZSRR, dając 80 koncertów z okazji Igrzysk Olimpijskich. 2 października 1980 r. A. Mossakowski zdobył 3 nagrodę podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Slovenska Popevka" w Lubljanie. Po powrocie z trwającego trzy miesiące tournee po USA zespół przestał istnieć.
 W 1987 r. J. Zieliński reaktywował grupę bez brata Andrzeja, który pozostał w USA. Grupa zadebiutowała w programie TV "Od Opola do Opola", występując w składzie: Jacek Zieliński – śpiew, skrzypce, trąbka; Konrad Ratyński – gitara basowa, śpiew; Jerzy Tarsiński – gitara, śpiew; Wiktor Kierzkowski – perkusja, oraz nowy członek formacji -  Grzegorz Górkiewicz- instrumenty klawiszowe. Szerszej publiczności przypomnieli się - z J. Budziaszkiem w składzie - w dniach 11-12 lipca 1987 r. podczas imprezy "25-lecie Niebiesko-Czarnych" w Sopocie. Dwa lata później grupa wydała płytę długogrającą z nowym materiałem "Nie domykajmy drzwi".
  Od 1990 r. grupa koncertowała, prezentując stare i nowe utwory z A. Zielińskim, dojezdżającym z USA. 50 urodziny lidera grupa uczciła okolicznościowym koncertem w Teatrze STU w Krakowie.
  29 czerwca 2006 roku zespół został odznaczony orderem Gloria Artis.

SkaldowieNAGRANIA PŁYTOWE ANALOGOWE

LP XL 0393 Pronit
SKALDOWIE
Jutro odnajdę ciebie / Weź mnie ze sobą / Nocne tramwaje / Uciekaj, uciekaj / Kochajcie Bacha dziewczęta; Wieczorna opowieść / Jarmark / Pamiętasz niebo nad Hiszpanią / Zabrońcie kwitnąć kwiatom / Pamiętasz jak mi powiedziałaś / Między nami morze / Byle nie o miłości / Moja czarownica
 Nagrania radiowe z lat 1966-1967. Nagrania (1, 6. 7, 13) z EP N-0431
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; M. Jamrozy - gitara; F. Naglicki - gitara; T. Gogosz - gitara basowa; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja; Z. Kaczmarski - gitara; J. Kaczmarski - gitara; J. Fasiński - perkusja i H. Konieczna - śpiew (2)
 Reedycja: SX 2324 Muza (1986)

LP XL 0478 Pronit
WSZYSTKO MI MÓWI, ŻE MNIE KTOŚ POKOCHAŁ
Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał / Nie całuj mnie pierwsza / Zapomniany młyn / Będzie kolęda / Wspólny jest nasz świat / Sen dla mojej dziewczyny / Na wirsycku / Zawołam na pomoc wszystkie ptaki / Sady w obłokach / Śpiewam, bo muszę / Dwudzieste szóste marzenie / Czy jeszcze zdążę
 Nagrano w marcu 1968 r. Nagrania (1, 3, 4, 12) z sesji radiowych z 1967 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew; M. Jamrozy - gitara, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja i Alibabki - śpiew

LP XL 0528 Muza
CAŁA JESTEŚ W SKOWRONKACH
Malowany dym / Króliczek / Cała jesteś w skowronkach / Medytacje wiejskiego listonosza / Żeby coś się stało z nami / Bas / Wieczór na dworcu w Kansas City / Z kopyta kulig rwie / Dwadzieścia minut po północy / Prześliczna wiolonczelistka / Jeszcze przed chwila byłaś tu
 Nagrano w lutym 1969 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Paliwoda - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja oraz M. Rodowicz - śpiew (11) i Alibabki - śpiew
 Reedycja: SX 2325 Muza (1986)

LP XL/SXL 0597 Muza
OD WSCHODU DO ZACHODU SŁOŃCA
Sarabanda / Od wschodu do zachodu słońca / Katastrofa / Czasem kochać chcesz / Zawieja / Mateusz IV / Prawo Izaaka Newtona / Nadejdziesz od strony mórz / Cisza krzyczy / Sarabanda (finał)
 Nagrano w styczniu 1970 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja oraz Partita - śpiew; ork. i chór p/d A. Zielińskiego
 Reedycja: SX 2326 Muza (1986)

LP XL/SXL 0634 Muza
TY
Zwariowane koło / Dwa-Jeden-Zero-Start / Póki ludzie się kochają / Coraz większe oczekiwanie / Hymn kolejarzy wąskotorowych / Narodził się człowiek / Ty / Na wszystkich dworcach świata / Ostatnia scena / Epilog
 Nagrano w kwietniu 1970 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja

LP XL/SXL 0887 Muza
MC CK 0020 Muza
WSZYSTKIM ZAKOCHANYM
Kolorowe, szare dni / Łagodne światło twoich oczu / Dajcie mi snu godzinę cichą / Wolne są kwiaty na łące / Zabierz sobie wszystko / Tylko muzyka / Wszystkim zakochanym / Zajęczym tropem / Jaskółka / Księżyc we włosy / Basetlo, basetlino / Zaśnij słoneczko
 Nagrano w maju 1972 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, instrumenty perkusyjne, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja

LP XL/SXL 0888 Muza
KRYWAŃ, KRYWAŃ
Krywaniu, Krywaniu / Juhas zmarł / Jeszcze kocham / Gdzie mam ciebie szukać / Fioletowa dama
 Nagrano w dniach 22-23 maja 1972 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, instrumenty perkusyjne, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja i J. Gawrych - konga

LP SX 1411 Muza
SZANUJMY WSPOMNIENIA
Wszystko kwitnie wkoło / Życzenia z całego serca / Zgadzam się na ten świat / Słowa do matki / Szanujmy wspomnienia / Szukam cię od rana / Dziej się nam ballado / Srebrny maszt / Na granicy dnia / Zagubieni w ulicach miasta / Z przymrużeniem oka / Street 2000
 Nagrano w czerwcu 1976 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, syntezator, śpiew; J. Budziaszek - perkusja oraz Alibabki - śpiew i ork. p/d A. Zielińskiego
 Płytę wydano w dwóch różnych okładkach.

LP SX 1412 Muza
STWORZENIA ŚWIATA CZĘŚĆ DRUGA
Stworzenia świata część druga / Nasza miłość jak wiatr halny / Miłość przez wieki się nie zmienia / Przechodząc obok siebie / Jak znikający punkt
 Nagrywano w czerwcu i lipcu 1976 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, syntezator, śpiew; J. Budziaszek - perkusja; J. Gawrych - konga, perkusja i ork. p/d A. Zielińskiego

LP SX 1763 Muza
REZERWAT MIŁOŚCI
Rezerwat miłości / Jasny dzień przynosisz / Wierniejsza od marzenia / Nie widzę ciebie w swych marzeniach / Z tobą wszystko jest niezwykłe / Pora chleba i owoców / Pójdę do nieba / Dopóki jesteś / Gdyby nie śpiewał nikt
 Nagrano w marcu 1979 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, skrzypce, trąbka, instrumenty perkusyjne; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, syntezator, śpiew; J. Budziaszek - perkusja; oraz S. Wenglorz - śpiew (4); W. Komendarek - instrumenty klawiszowe; P. Birula - gitara i Alibabki - śpiew

LP SX 1819 Pronit
DROGA LUDZI
Cisza przed burzą / Nie przypuszczałem / Przed walką / Olimpijczycy na start / Unoszę ten ciężar / Mówią o nim / Znicz olimpijski / Pięć szybujących kółek / Tysiąc metrów do mety / Ten medal
 Nagrano we wrześniu 1979 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Budziaszek - perkusja; J. Gawrych - instrumenty perkusjyjne i Alibabki - śpiew

LP SX 2757 Muza
MC CK 0878 Muza
NIE DOMYKAJMY DRZWI
Chcę powrócić / Niebo w twoich rękach / Agata sałata / Żaglowiec siedmiu mórz / Gwiazda piołun / Błogosławiona bezsenność / Nie domykajmy drzwi / Kruku czarny gołębico / Karty życia / Jak słodka cudowna noc / Księżycowa zatoka
 Nagrano w 1989 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, skrzypce, trąbka; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; G. Górkiewicz - instrumenty klawiszowe, śpiew; W. Kierzkowski - perkusja

LP SX 2889/2890 Muza (1991)
GREATEST HITS VOL. 1-2
Jutro donajdę ciebie / Uciekaj, uciekaj / Wszystko mi mówi, ze mnie ktoś pokochał / Nie całuj mnie pierwsza / Na wirsycku / Śpiewam, bo muszę / Dwudzieste szóste marzenie / Króliczek / Cała jesteś w skowronkach / Medytacje wiejskiego listonosza / Bas / Malowany dym / Wieczór na dworcu w Kansas City / Z kopyta kulig rwie / Prześliczna wiolonczelistka / Od wschodu do zachodu słońca / Mateusz IV / W żółtych płomieniach liści / Piosenka o Zielińskiej / Szanujmy wspomnienia / Wszystko kwitnie wkoło / Życzenia z całego serca / Wierniejsza od marzenia / Dopóki jesteś / Nie domykajmy drzwi

LP 013 1148 Supraphon [CS] (1970)
LP 113 1148 Supraphon [CS] (1970)
SKALDOWIE
Sarabanda / Od wschodu do zachodu słońca / Katastrofa / Czasem kochać chcesz / Zawieja / Mateusz IV / Prawo Izaaka Newtona / Nadejdziesz od strony mórz / Cisza krzyczy / Sarabanda (finał)

LP 855 244 AMIGA [DDR]
MC 055 244 AMIGA [DDR]
SKALDOWIE, KRAKÓW
Du hast mich lieb [Wszystko mi mówi, ze mnie ktoś pokochał] / Der Brieftrager kommt [Medytacje wiejskiego listonosza] / Lerchen [Cała jesteś w skowronkach] / Das ist die Violovcellistin [Prześliczna wiolonczelistka] / Du [Ty] / Du bist gekommen [Narodził się człowiek] / So viele Zuge kommen [Na wszystkich dworcach świata] / Jedes Jahr im Winter [Z kopyta kulig rwie] / Die vergessene Muhle [Niezapomniany młyn] /  Kuss mich nicht zuerst [Nie całuj mnie pierwsza] / Donnerwetter [Żeby coś sie stało z nami]
 Nagrano w 1970 r.
Skład: A. Zieliński - organy, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

LP SM-03823 Miełodia [ZSRR]
LP 33-D 033373 Miełodia [ZSRR]
SKALDOWIE
Medytacje wiejskiego listonosza (w jęz. ros) / Prześliczna wiolonczelistka (w jęz. ros.) / Jeszcze kocham / Juhas zmarł / Cała jesteś w skowronkach / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał / Krywaniu, Krywaniu
 Nagrano w 1972 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew, skrzypce; A. Zieliński - organy, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; J. Budziaszek - perkusja

EP N-0431 Pronit (04.1966)
Jutro odnajdę ciebie / Moja czarownica / Wieczorna opowieść / Jarmark
 Skład: A. Zieliński - pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; M. Jamrozy - gitara; F. Naglicki - gitara; T. Gogosz - gitara basowa; J. Fasiński - perkusja; Z. Kaczmarski - gitara, śpiew; J. Kaczmarski - gitara

EP N-0462 Muza (08.1966)
PIOSENKI Z FILMU "MOCNE UDERZENIE"
Jutro odnajdę ciebie / Nie chcę odejść / Kolorowa piosenka / Kazdemu wolno śpiewać
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; F. Naglicki - gitara basowa;J. Fasiński - perkusja; Z. Kaczmarski - gitara, śpiew; J. Kaczmarski - gitara

EP N-0508 Muza (1967)
PIOSENKI WOJSKOWE
Powołanie do wojska / Ballada przekorna / Zielone oczy Anny / Las ułożył tę piosenkę
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; M. Jamrozy - gitara; F. Naglicki - gitara; T. Gogosz - gitara basowa; J. Budiaszek - perkusja

EP N-0570 Pronit (06.1969)
Piosenka o Zielińskiej / Czarodzieje / Okrutna ochota / Pod górkę
 Skład: A. Zieliński - pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, skrzypce, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Paliwoda - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja i Alibabki - śpiew (3)

EP N-0602 Muza (04.1970)
Hymn kolejarzy wąskotorowych / Dwa-Jeden-Zero-Start / Tańczaca zieleń
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, skrzypce, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

EP N-0702 Muza (05.1972)
PASTORAŁKI
Nie płacz dzieciątko / Po górach, po chmurach / Ciemno tej nocy betlejemskiej było
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, skrzypce, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

EP N0703 Muza (05.1972)
W żółtych płomieniach liści / Ach, nie mnie jednej / Dzień dobry, do widzenia
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, skrzypce, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

SP SP-141 Pronit (04.1966)
Jutro odnajdę ciebie / Moja czarownica

SP SP-173 Pronit (1966/1967)
Zabrońcie kwitnąć kwiatom / Nocne tramwaje

SP SP-181 Pronit (03.1968)
Dwudzieste szóste marzenie / Śpiewam, bo muszę

SP SP-182 Pronit (03.1968)
Nie całuj mnie pierwsza / Zawołam na pomoc wszystkie ptaki

SP SP-226 Pronit (1966/1967)
Weź mnie ze sobą / Jarmark

SP SP-279 Muza (02.1969)
Prześliczna wiolonczelistka / Malowany dym

SP SP-280 Muza (02.1969)
Wieczór na dworcu w Kansas City / Z kopyta kulig rwie

SP SP-300 Muza (04.1970)
Póki ludzie się kochają / Ty

SP SP-316 Muza (01.1970)
Od wschodu do zachodu słońca / Zawieja

SP SP-334 Muza (1969)
Wiatr kołysze gałązkami
 Skład: A. Zieliński - organy, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja i H. Kunicka  - śpiew

SP SP-358 Muza (05.1971)
Noc w Krakowie
  Skład: A. Zieliński - organy, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

SP SP-391 Muza (05.1972)
Łagodne światło twoich oczu / Kolorowe, szare dni

SP SS-706 Muza  (1976)
Szanujmy wpomnienia /Z przymrużeniem oka
 nagrania z SX 1411 Muza

SP SS-707 Muza (06.1976)
Wszystko kwitnie wkoło / Street 2000

SP SS-760 Muza (03.1979)
Gdyby nie śpiewał nikt / Dopóki jesteś

SP SM-11 Tonpress (06.1976)
Wszystko kwitnie wkoło / Życzenia z całego serca
  Nagrania radiowe

SP S-302 Tonpress (1977/1979)
Nie oślepiaj / Nocni jeźdźcy
 Skład: A. Zieliński - organy, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

SP 450 812 AMIGA [DDR] (1970)
Du hast mich lieb [Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał] / So viele Zuge kommen [Na wszystkich dworcach świata]

SP 450 815 AMIGA [DDR] (1970)
Der Brieftrager kommt [Medytacje wiejskiego listonosza] / Lerchen [Cała jesteś w skowronkach]

SP 455 960 AMIGA [DDR] (1973)
Mondschein im Haar [Księżyc we włosy]


PD KP 110 Muza (12.1967)
Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał
 nagr. z XL 0478 Pronit

PD KP 116 Muza (03.1968)
Wspólny jest nasz świat
 nagr. z XL 0478 Pronit

PD KP 117 Muza (03.1968)
Nie całuj mnie pierwsza
 nagr. z XL 0478 Pronit

PD KP 118 Muza (03.1968)
Sen dla mojej dziewczyny
 nagr. z XL 0478 Pronit

PD KP 126 Muza (12.1968)
Medytacje wiejskiego listonosza
 nagr. radiowe
PD KP 136 Muza (1969)
Wiatr kołysze gałązkami ( voc. H. Kunicka )
 nagr. z SP-334 Muza

PD R-0087 Ruch (02.1969)
Cała jesteś w skowronkach
 nagr. z XL 0528 Muza 
               
PD R-0094 Ruch (02.1969)
Prześliczna wiolonczelistka
 nagr. XL 0528 Muza
                
PD R-0102 Ruch (02.1969)
Króliczek
 nagr. z XL 0528 Muza
                  
PD R-0104 Ruch (02.1969)
Bas
 nagr. z XL 0528 Muza 
               
PD R-0134 Ruch (01.1970)
Zawieja
 nagr. z SXL 0597 Muza

PD R-0135 Ruch (01.1970)
Cisza krzyczy
 nagr. z SXL 0597 Muza

PD R-0156 Ruch (03.1970)
Chodzi diabeł opłotkami
 nagr. z XL 0624 Muza

PD R-0166 Ruch (1970)
Gorzko mi (voc. T. Tutinas)
 nagr. z XL 0635 Muza

PD R-0185 Ruch (04.1970)
Póki ludzie się kochają
 nagr. z SXL 0634 Muza

PD R-0197 Ruch (04.1970)
Ty
 nagr. z SXL 0634 Muza

PD R-0198 Ruch (06.1970)
W żółtych płomieniach liści
 PN

PD R-0199 Ruch (04.1970)
Dwa, Jeden, Zero, Start
 nagr. z SXL 0634 Muza

PD R-0215 Ruch (04.1970)
Na wszystkich dworcach świata
 nagr. z SXL 0634 Muza

PD R-0254 Ruch (05.1972)
Łagodne światło twoich oczu
 nagr. z SXL 0887 Muza

PD R-0519 Ruch (1974)
Bez granic, bez końca
 nagr. radiowe

PD R-0719 Tonpress (1975)
Sto tysięcy złotych
 nagr. radiowe

PD R-0808 Tonpress (1977)
Mam dla ciebie to co chcesz
 nagr. radiowe

PD R-0819 Tonpress (1979)
Nie widzę ciebie w swoich marzeniach
 nagr. radiowe

PD R-1157 Tonpress (1980)
Twą jasną widzę twarz
 nagr. radiowe

PD R-0060 Ruch II (11.1967)
Rodzi się ptak
 nagr. z XL 0517 Muza

PD R-0069 Ruch II (1972)
Kolorowe, szare dni
 nagr. radiowe

PD R-0419 II Tonpress (06.1976)
Szanujmy wspomnienia
 nagr. z SX 1411 Muza

PD R-0478 II Tonpress (06.1976)
Zagubieni w ulicach miasta / Małomówny Bill
 nagr radiowe

PD R-0503 II Tonpress (1976)
Zgadzam się na ten świat / Dziej się nam ballado
 nagr. z SX 1411 Muza i nagr radiowe

PD R-0536 II Tonpress (1977)
Pójdę do nieba / Marynarze z morza łez
 nagrania radiowe

LP XL 0370 Pronit (08.1966)
1000 TAKTÓW MŁODOŚCI
Mocne uderzenie
  Skład: A. Zieliński - pianino; J. Zieliński - śpiew; F. Naglicki - gitara basowa; J. Fasiński - perkusja; Z. Kaczmarski - gitara; J. Kaczmarski - gitara

LP XL 0417 Pronit (02.1967)
COCTAIL MŁODOŚCI
Nie oglądam się za chłopakami
 Skład: A. Zieliński - pianino; J. Zieliński - trąbka; M. Jamrozy - gitara; F. Naglicki - gitara; T. Gogosz - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja i H. Konieczna - śpiew

LP XL 0517 Muza
LISTY ŚPIEWAJĄCE
Piosenka o życiu ptasim / Rodzi się ptak / O przydatności duszy w życiu ptasim / Na początku mówi się mama / Liryka po polsku / Krokodyl na Mazurach / My Mamy kota
 Nagrywano w listopadzie 1967 r. i grudniu 1968 r.
Skład: J. Zieliński - śpiew; A. Zieliński - pianino, organy, śpiew; M. Jamrozy - gitara, śpiew; J. Tarsiński - gitara; T. Gogosz - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja oraz H. Konieczna - śpiew (5); A. Naumik - śpiew (6) i A. Żebrowwska - śpiew (7)

LP XL/SXL 0594 Pronit (04.1970)
[HALINA KUNICKA] MOJE PIOSENKI
Wiatr kołysze gałązkami
 Skład: A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Zieliński - trąbka, skrzypce; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja i H. Kunicka - śpiew

LP XL 0624 Muza (03.1970)
PRZEBOJE NON STOP
Chodził diabeł opłotkami
Skład: A. Zieliński - organy, śpiew; J. Zieliński - trąbka, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

LP XL 0635 Muza (06.1970)
MIKROFON I EKRAN OPOLE 1970
W żółtych płomieniach liści (live) / Gorzko mi (live)
 Skład: J. Zieliński - śpiew; A. Zieliński - organy, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja oraz Ł. Prus - śpiew (1) i T. Tutinas - śpiew (2)

LP XL/SXL 0672 Muza (07.1970)
KOŁOBRZEG 1970 (2)
Marszowa piosenka (live)
 Skład: J. Zieliński - śpiew, trąbka, instrumenty perkusyjne; A. Zieliński - organy, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; J. Budziaszek - perkusja

LP XL 0848 Muza (06.1972)
MIKROFON I EKRAN OPOLE 1972
Pod śliwką (live)
 Skład: J. Zieliński - śpiew, skrzypce; A. Zieliński - organy, pianino, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa, śpiew; J. Budziaszek - perkusja i Ł. Prus - śpiew

LP XL/SXL 0938 Muza (05.1972)
TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI - BEAT ORATORIO
Czy musisz odchodzić
Skład: J. Zieliński - śpiew, skrzypce, trąbka; A. Zieliński - organy, śpiew; J. Tarsiński - gitara; K. Ratyński - gitara basowa; J. Budziaszek - perkusja

LP XL/SXL 0955 Muza (06.1973)
PREMIERY OPOLE 1973 (2)
Na granicy dnia

LP SX 1379 Muza (1975)
ZAPRASZAMY DO TRÓJKI (1)
Wszystko kwitnie wkoło

LP SX 1869 Muza (1979)
ZAPRASZAMY DO TRÓJKI (3)
Ostry zakręt

LP SX 2589 Muza (1988)
[ANDRZEJ KURYŁO] Z BIEGIEM DNI
Z biegiem lat

2LP SX 2617/2618 Muza (07.1987)
25 LAT NIEBIESKO-CZARNYCH - PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ
Medytacje wiejskiego listonosza (live) / Dwudzieste szóste marzenie (live) / Wieczór na dworcu w Kansas City (live) / Życzenia z całego serca (live) / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (live) / Wszystko kwitnie wkoło (live)


NAGRANIA RADIOWE:

1965:
Moja czarownica; Jarmarki; Jutro odnajdę ciebie; Niepotrzebne słowa; Daleka pustynia

04.1966:
Moja czarownica; Wieczorna opowieść; Jarmark; Upał na plaży (instr.); Gdy skończysz wiek młody; Jutro odnajdę ciebie

08.1966:
"Mocne uderzenie": Tango (instr.); Mocne uderzenie; Ja cię kocham, a ty kpisz; Kiedy przyjdzie ten dzień; Barwy piosenki; Jutro odnajdę ciebie; Kolorowa piosenka; Nie chcę odejść; Każdemu wolno śpiewać

11.1966:
Uciekaj, uciekaj; Zabrońcie kwitnąć kwiatom; Pamiętasz jak mi powiedziałaś; Pamiętasz niebo nad Hiszpanią; Pociągi na mostach (voc. D. Jamrozy); Niepotrzebny cień (voc. D. Jamrozy); Nocne tramwaje (voc. D. Jamrozy); Wąsate światła (voc. D. Jamrozy); Borsuki już śpią (z zesp. A. Wiernika)

1966:
Tylko mgła; Ulica, której szukam; milcząca dziewczyna; Still I'm Sad

02.1967:
Weź mnie ze sobą (voc. H. Konieczna); Nocne tramwaje; Między namoi morze; Kochajcie Bacha dziewczęta; Byle nie o miłości; Nie oglądam się za chłopakami (voc. H. Konieczna); Byle nie o miłości (z ork. PR p/d A. Wiernika); Kochajcie Bacha dziewczęta (z ork. PR p/d A. Wiernika); Mięzy nami morze (z ork. PR p/d A. Wiernika); Borsuki już śpią

06.1967:
Tak  jak ja (voc. A. Naumik); Sady w obłokach; Czasem kochać chcesz; Czy jeszcze zdążę; Zapomniany młyn

11.1967:
"Listy śpiewające":
Piosenka o życiu ptasim; Rodzi się ptak; O przydatności w życiu ptasi; Nie chcę być taki sam jak wszyscy; Na początku mówi się mama

12.1967:
Z tamtej strony lasu; Śpiewam bo muszę; Nie całuj mnie pierwsza; Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał; Będzie kolęda

1967:
Po prostu jestem (voc. D. Lerska); Każdemu wolno spiewać; Powołanie do wojska; Ballada przekorna; Zielone oczy Anny; Las ułożył tę piosenkę

12.1968:
Kansas City [Wieczór na dworcu w Kansas City]; Medytacje wiejskiego listonosza; Cała jesteś w skowronkach; Z kopyta kulig rwie [Kulig]; Króliczek

12.1968:
"Listy śpiewające":
Liryka po polsku (voc. H. Konieczna); Krokodyl na Mazurach (voc. A. Naumik); My mamy kota (voc. A. Żebrowska)

1968:
Wspólny jest nasz świat; Przyśpiewki juhaskie; Ciemno tej nocy betlejemskiej było (instr.); Po górach, po chmurach; Nie słucha mnie nikt; Będzie kolęda; Coraz większe oczekiwanie; Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (instr.); Dwudzieste szóste marzenie; Mówiła, że mnie kocha; Sen dla mojej dziewczyny; Będzie kolęda (instr.)

01.1969:
Jeszcze przed chwilą byłaś tu; Basetlo, basetlino; Prześliczna wiolonczelistka

02.1969:
"Listy śpiewające":
Piosenka o Zielińskiej (voc. B. Łazuka); Dojeżdżam (voc. B. Łazuka i zesp. Alibabki); Czarodzieje (voc. K. Sienkiewicz i A. Zieliński); Ni to, ni sio (voc. B. Łazuka, A. i J. Zielińscy); Nie mnie jednej (voc. K. Sienkiewicz); Okrutna ochota (voc. K. Sienkiewicz, B. Łazuka i zesp. Alibabki); Pod górkę (z zesp. Alibabki); Całym sercem z wami (z zesp. Alibabki); Czarodzieje (instr.)

11.1969:
"Listy do Skaldów" - emisja 12.1969
Cisza krzyczy; Gwiazdy z nieba pospadały; Historia zespołu Skaldowie

12.1969:
Od wschodu do zachodu słońca; Mateusz IV; Odro, rzeko

1969:
Piosenka o Zielińskiej; Kłopoty dojeżdżającego [Dojeżdżam] 9z zesp. Alibabki); Straszne sny naczelnika poczty w Tomaszowie; Czarodzieje; Nadejdziesz od strony mórz; Okrutna ochota (z zesp. Alibabki); Pod górkę; Bas; Ni to, ni sio; Wiatr kołysze gałązkami (voc. H. Kunicka); Nie mnie jednej (voc. Ł. Prus i zesp. p/d A. Wiernika)

1970:
Bajka muzyczna "Motyl, kamień i śmierć"
Chodzi diabeł opłotkami; Migdały, rodzynki; W żółtych płomieniach liści (voc. Ł. Prus); Gorzko mi (voc. T. Tutinas); Nie szukaj bracie dawnych dróg; Wędrowanie; Górą "Górnik" ( z zesp. Ouorum); Marszowa piosenka; Nie ma szatana

1971:
Wszystkim zakochanym; Kapral; Noc w Krakowie; Goodbye Michael (z zesp. Alibabki)

1972:
Jeszcze kocham; Nasze wieczory (voc. Ł. Prus); Oczy pannom pomalały; Kolorowe, szare dni

1973:
Zabierz sobie wszystko; Na granicy dnia (z zesp. Pro Contra); Miłość od pierwszego wejrzenia [Je t'aime... moi non plus] (instr.); Dziej się nam ballado

1974:
Bez granic, bez końca; Street 2000

1975:
Życzenia z całego serca; Nasza miłość jak wiatr halny; Wszystko kwitnie wkoło; Rezerwat miłości; Z przymrużeniem oka; Sto tysięcy złotych; W oknach otwartych

1976:
Małomówny Bill; Zagubieni w ulicach miast; Szanujmy wspomnienia

1977:
Mam dla ciebie to co chcesz; Nie widzę ciebie w swych marzeniach (voc. S. Wenglorz i ork. PRiTV p/d P. Kałuznego); Pójdę do nieba; Marynarze z morza łez; Nocni jeźdżcy; Wszystkie usmiechy; Zróbmy coś z tym dniem; Dopóki jesteś

1978:
O czym marzą ludzie w małych wioskach; Dzień dobry ptaku; Popołudnie z tobą; Błękitnie mi z tobą; Wino z dzikiej róży; Po śniegu, po kolędzie

1979:
Z biegiem lat (voc. A. Dowhań); Ostry zakręt; Nie oślepiaj; Pioseneczka wiosenna; To będzie piękne; Pewne chwyty są ograne; Nie dotykaj dzikich róż; Nie lubie tej piosenki (z zesp. Alibabki)

1980:
Dzisiaj włożyłem śmieszne ubranko; Twą jasną widzę twarz; Szukam tej pogody; Niedługo zjawi się dziewczyna; Białe chorągwie wisien; Zapadam w sen; Włóż mi pan swoje skrzypce

1981:
Dam się wygwizdać na stadionach; To będzie piękna Gama; Cierpliwie będziemy czekać; Hej jest tam kto; Bez sensu i nonsensu


 A oto wykaz nagrań radiowych pracowicie przygotowany przez Pana Mariana na podstawie informacji z "Encyklopedii" i wkładek towarzyszących płytom wydanym min. przez Kameleon Records, Polskie Radio, Pomaton i Digiton:

1965
Moja czarownica / Jarmark/ Jutro odnajdę ciebie / Niepotrzebne słowa / Daleka pustynia

04.1966
Moja czarownica / Wieczorna opowieść / Jarmark / Upał na plaży ( instr.) / Gdy skończysz wiek młody / Jutro odnajdę ciebie

06.1966 (Opole - live)
 Niepotrzebne słowa /Pamiętasz, jak mi powiedziałaś / Jutro odnajdę ciebie / Wieczorna opowieść / Work Song / Ballada o biedaku / Dzień niepodobny do dnia

08.1966 (Nagrania do filmu "Mocne uderzenie")
 Tango ( instr.) /Mocne uderzenie / Ja cię kocham, a ty kpisz / Kiedy przyjdzie ten dzień / Barwy piosenki / Jutro odnajdę ciebie  / Kolorowa piosenka [skrócona wersja Barw piosenki] / Nie chcę odejść / Każdemu wolno śpiewać / Wiązanka tematów

09-10.1966
Uciekaj, uciekaj / Pamiętasz niebo nad Hiszpanią  / Zabrońcie kwitnąć kwiatom / Pamiętasz jak mi powiedziałaś

11.1966
Pociągi na mostach (voc. D. Jamrozy) / Niepotrzebny cień ( voc. D. Jamrozy ) / Nocne tramwaje ( voc. D. Jamrozy ) / Wąsate światła ( voc. D. Jamrozy ) / Borsuki już
śpią  (z zespołem A. Wiernika )

1966
Tylko mgła / Ulica, której szukam / Milcząca dziewczyna / Still I'm Sad

01.1967 
Weź mnie ze sobą (voc. H. Konieczna) / Nocne tramwaje / Kochajcie Bacha dziewczęta(z ork.PR p/d A. Wiernika ) / Między nami morze (z ork. PR p/d A. Wiernika) / Byle nie o miłości (z ork.PR p/d A.Wiernika)

02.1967
Byle nie o miłości (voc. Danuta Rinn) / Nie oglądam się za chłopakami (voc. H.Konieczna) / Borsuki już śpią

06.1967
Tak jak ja ( voc. A. Naumik ) / Czasem kochać chcesz / Czy jeszcze zdążę / Zapomniany młyn

06.1967 (Opole - live)
Na wirsycku / Ballada wędrownych rycerzy / Stary młyn / Uciekaj, uciekaj / Czasem kochać chcesz / Między nami morze / Zabrońcie kwitnąć kwiatom / Nocne tramwaje / Zielone wzgórza nad Soliną [voc. Wojciech Gąssowski]

11.1967
Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał / Będzie kolęda

11.1967 (Nagrania do odcinka " Dobra pamięć " programu TV " Listy śpiewające ")

Introdukcja / Piosenka o życiu ptasim / Rodzi się ptak / O przydatności duszy w życiu ptasim  / Nie chcę być taki sam jak wszyscy[Dziś jestem zmęczony] / Na początku mówi się mama

12.1967
Śpiewam bo muszę / Nie całuj mnie pierwsza

1967 (nagrania do filmu "Kulig") 
Na wirsycku  / Muzyka na trąbki / Z kopyta kulig rwie

1967
Po prostu jestem ( voc. D. Lerska ) / Każdemu wolno śpiewać / Powołanie do wojska / Ballada przekorna / Zielone oczy Anny / Las ułożył tę piosenkę / Przyśpiewki juhaskie ( Na wirsycku )  / Z tamtej strony lasu ( Zawołam na pomoc wszystkie ptaki ) / Sady w obłokach [instr.z zesp. Studia M-2]

06.1968 (Opole - live)
Sady w obłokach / Wspólny jest nasz świat / Sen dla mojej dziewczyny / Rodzi się ptak / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał / Nie całuj mnie pierwsza

07.1968
Piosenka o życiu ptasim / Rodzi się ptak/ O przydatności duszy w życiu ptasim

07.1968 (Kołobrzeg - live)
Zielone oczy Anny


1968 (Nagrania do kolejnego odcinka programu TV "Listy śpiewające")
Liryka po polsku (voc. H. Konieczna) / Krokodyl na Mazurach ( voc. A. Naumik ) /  My mamy kota ( voc. A. Żebrowska )


11.1968
Po górach, po chmurach / Będzie kolęda / Basetlo, basetlino / Od Krakowa czarny las/ Dziewczyno, dziewczyno / Każdy chce do Betlejem / Ciemno tej nocy betlejemskiej było / Panie Jezu dobry / Zjechaliśmy od wieczora bujnymi koniami / Nie płacz Dzieciąteczko / Żebyśmy chodzili w samiuśkim jedwabiu

12.1968:
Kansas City [Wieczór na dworcu w Kansas City] / Medytacje wiejskiego listonosza / Cała jesteś w skowronkach / Z kopyta kulig rwie [Kulig] / Króliczek

1968
Wspólny jest nasz świat  / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (instr.) / Będzie kolęda [instr. - z zesp. Studia M-2]  / Ciemno tej nocy Betlejemskiej było ( instr.) / Nie słucha mnie nikt  / Sady w obłokach / Coraz większe oczekiwanie  / Dwudzieste szóste  marzenie  / Mówiła, że mnie kocha / Sen dla mojej dziewczyny  / Malowany dym

01.1969 
Jeszcze przed chwilą byłaś tu (voc. M. Rodowicz) / Prześliczna wiolonczelistka

09.1969 (Nagrania do odcinka "Życzliwi" programu TV "Listy śpiewające"):
Pod górkę / Piosenka o Zielińskiej ( voc. B. Łazuka ) / Dojeżdża (voc. B. Łazuka i Alibabki)  / Czarodzieje (voc. K. Sienkiewicz i A. Zieliński) / Ni to, ni sio (voc. B. Łazuka oraz A. i J. Zielińscy) / Ach nie mnie jednej (voc. K. Sienkiewicz)  / Okrutna ochota (voc. K. Sienkiewicz, B. Łazuka i Alibabki) / Pod górkę (z zesp. Alibabki) / Całym sercem z wami [Polonez] (z zesp. Alibabki) / Czarodzieje ( instr.)

03.1969 (Program TV „Kabaret bez tytułu”)
To były piękne dni (instr.)

06.1969
Piosenka o Zielińskiej / Kłopoty dojeżdżającego [Dojeżdżam] (z zesp. Alibabki) / Czarodzieje / Okrutna ochota (Alibabki) /  Pod górkę / Ni to, ni sio

06.1969 (Opole - live):
Cała jesteś w skowronkach / Medytacje wiejskiego listonosza / Dwadzieścia minut po północy / Bas / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał / Nadejdziesz od strony mórz / Był taki czas / Wiązanka piosenek o Warszawie

lipiec 1969
Straszne sny naczelnika poczty w Tomaszowie (z zesp. Alibabki)

08.1969 (Sopot - live)
Medytacje wiejskiego listonosza

11.1969 [Program TV " Listy do Skaldów " (emisja 12.1969r.)]
Cisza krzyczy / Gwiazdy z nieba pospadały / Historia zespołu Skaldowie
 
12.1969
Od wschodu do zachodu słońca / Mateusz IV / Odro, rzeko

1969
Bas / Nadejdziesz od strony mórz / Wiatr kołysze gałązkami (voc. H. Kunicka) / Nie mnie jednej (voc. Ł. Prus z zesp. p/d A. Wiernika) / Hymn kolejarzy wąskotorowych /
Zawieja / Cisza krzyczy / Medytacje wiejskiego listonosza (wersja rosyjska) / Cała jesteś w skowronkach (wersja rosyjska) / Prześliczna wiolonczelistka (wersja rosyjska)

02.1970
Bajka muzyczna „Motyl. kamień, śmierć”: Chodzi diabeł opłotkami / Migdały, rodzynki / W żółtych płomieniach liści (voc. Ł. Prus i J. Zieliński) / Gorzko mi (voc. T. Tutinas) / Nie szukaj bracie dawnych dróg / Dzień dobry do widzenia [Wędrowanie] / Nie ma szatana 

06.1970 (Opole - live)
Póki ludzie się kochają / W żółtych płomieniach liści [Łucja Prus] / Nie ma szatana / Od wschodu do zachodu słońca / Gorzko mi [T.Tutinas]

07.1970 (Kołbrzeg - live)
Póki ludzie się kochają / Marszowa śpiewka [Marszowa piosenka] / Nadejdziesz od strony mórzc

11.1970 (Radio Berlin [NRD])
Malowany dym / Zwariowane koło / Dwa-jeden-zero-start / Guten Tag, heller neuer Tag [Od wschodu do zachodu słońca] / Ken du das night [Czasem kochać chcesz] / Isaak Newton [Prawo Izaaka Newtona] / Stille [Cisza krzyczy]

1970 
Górą "Górnik" (z zesp. Quorum) / Narodził się człowiek / Ty / Łagodne światło twoich oczu / Wszystkim zakochany / Noc w Krakowie

06.1971 (Opole - live)
Wszystkim zakochanym

07.1971 (Kołobrzeg - live)
Wiosną i wojną pękała ziemia[Wiosną na zachód szli] / Tyś jest naszą / Kapral ci pomoże / Malowany żołnierz

18-19.11.1971 [Program „Kolędnicy” (TVP Katowice)]
Po górach, po chmurach / Dziewczyno, dziewczyno / Basetlo, basetlino / Szli Adam z Ewą do raju / Aria osła / Ciemno tej nocy betlejemskiej było

13-23.11.1971 [Radio Berlin (Wschodni)]
Łagodne światło twoich oczu  / Dajcie mi snu godzinę cichą / Wolne są kwiaty na łące / Miłość od pierwszego wejrzenia ( Je t' aime... moi non plus ) ( instr.) / Kolorowe szare dni

09.1971 (Radio Saarbrucken) [nagrania instrumentalne]
Juhas zmarł / Nie lyj dyscu, nie lyj / Nie chcę odejść / Na wirsycku  / Scarborough Fair / Gospel Song / Lady In Violet / Dzień dobry do widzenia

1971
Kapral  / Goodbay Michael (z zesp. Alibabki) / Juhas zmarł

06.1972 (Opole - live)
Pożegnanie poetki / Pod śliwką [z Łucją Prus]

1972 (Nagrania live dla radia WDR Kolonia)
Prawo  Izaaka  Newtona  (częściowo  w  j.niemieckim ) / Zabrońcie kwitnąć kwiatom / Uciekaj, uciekaj / Wszystkim   zakochanym / Krywaniu, Krywaniu

1972
Nie słuchał mnie nikt / Jeszcze kocham / Nasze wieczory (voc. Ł. Prus) / Oczy pannom pomalały / Kolorowe, szare dni / Zabierz sobie wszystko / Jaskółka /
Księżyc we włosach / Zaśnij Słoneczko / Bez granic bez końca / Gdzie mam ciebie szukać / Fioletowa dama

04.1973 (Radio Berlin)
Miłość przez wieki się nie zmienia / Sterne werden Erden sein [Aż do gwiazd]

06.1973 (Opole - live)
Na granicy dnia

1973 (Muzyka do filmu „Jak to się robi”)
Hej, jest tam kto? / Instrumental  (Skaldowie Iga Cembrzyńska) / Ty jesteś moją miłością (voc. Iga Cembrzyńska) / I ja i pan (Z.Maklakiewicz J.Himmilshbach) / Jak to się robi (suita filmowa)

1973
Na granicy dnia (z zesp. Pro Contra) / Dziej się nam ballado /  Róże białe, róże czerwone  / Aż do gwiazd

1973 (nagr. w PR do archiwum zespołu)
Dziej się nam ballado

02.1974
Street 2000 / Jak znikający punkt

02.1974 [Nagrania live dla radia WDR Kolonia] (15.02.1974)
Aż do gwiazd  (dłuższa wersja Srebrnego masztu)  / Cała jesteś w skowronkach / Szukam cię od rana / Na granicy dnia / Stworzenia świata część druga / Wieczór na dworcu w Kansas City / Zimowa bajka

06.1974 (Opole - live)
Słowa do matki / Żółtych płomieniach liści (z Łucją Prus)

08.1974 (Radio Berlin [NRD])
Strasse 2000 / Ein ferner Punkt [Jak znikający punkt]

1974
Bez granic, bez końca

06.1975 (Opole - live)
Rodzi się ptak / W żółtych płomieniach liści (z Łucją Prus) / Nie ma szatana / Wieczór na dworcu w Kansas City / Pożegnanie poetki / Życzenia z całego serca

06.1975
Życzenia z całego serca / Wszystko kwitnie wkoło

1975
Nasza miłość jak wiatr halny / Rezerwat miłości / Z przymrużeniem oka / W oknach otwartych / Szanujmy wspomnienia / Zagubieni na ulicach miast / Zimny pokój [nagr z archiwum zespołu] / Słyszysz mnie? (z progr TV. Andrzej Zieliński)

01.1976 (Radio Berlin [NRD])
Am offenen Ferster

06.1976 (Opole - live)
Wszystko kwitnie wkoło / Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma [Maryla Rodowicz] / Sto tysięcy złotych

1976 (Program TV "Spotkanie z gwiazdą - Joe Dassin"_
Zgadzam się na ten świat / Wieczór na dworcu w Kansas City

1976 (nagr w PR do archiwum zespołu)
Hokeiści / Indiańskie lato

1976
Sto tysięcy złotych  / Zgadzam się na ten świat / Małomówny Bill / Pójdę do nieba

06.1977 (Opole - live)
Nie widzę ciebie w swych marzeniach (voc. Stanisław Wenglorz) / Dopóki jesteś / W żółtych płomieniach liści (z Łucją Prus)

1977
Mam dla ciebie to co chcesz / Nie widzę ciebie w swych marzeniach (voc. S. Wenglorz  i ork. p/d P. Kałużnego) / Marynarze z morza łez / Nocni jeźdźcy / Wszystkie  uśmiechy / Zróbmy coś z tym  dniem / Dopóki jesteś / Kim ty jesteś, jak cię zwą

1977 (nagr. w PR do archiwum zespołu)
Ostro w przód / Uprawiajmy coś

06.1978 (Opole - live)
Pachnie chlebem / Popołudnie z tobą

12.1978
Podróż magiczna-suita baletowa

1978
O czym marzą ludzie w małych wioskach / Dzień dobry ptaku (Przechodząc obok siebie) / Wino z dzikiej róży / Popołudnie z tobą / Błękitnie mi z tobą / Po śniegu, po kolędzie / Pachnie chlebem

1978 (nagr. w PR do archiwum zespołu)
Hotelowa serenada / Piosenka z walizką / Prześliczna recepcjonistka / Miłość hotelowo-anyżkowa / Zakopane, Zakopane [suita]


06.1979 (Opole - live)
Cała jesteś w skowronkach

1979
Z biegiem lat (voc. A. Dowhań)  / Ostry zakręt / Nie oślepiaj / Pioseneczka  wiosenna (Wiosna nadęta) [1980?] / To będzie piękne / Pewne chwyty są ograne / Nie dotykaj dzikich róż / Nie lubię tej piosenki (voc. Alibabki) / Zimowa bajka [1979?] / Płynie Wisła płynie [TV] / Wierzę w ciebie (voc. S. Wenglorz)


06.1980 (Opole - live)
Białe chorągwie wisien / Twą jasną widzę twarz

1980
Dzisiaj włożyłem śmieszne ubranko / Twą jasną widzę twarz / Szukam  tej pogody / Niedługo zjawi się dziewczyna / Białe chorągwie wisien / Zapadam  w sen / Włóż. Panie, swe skrzypce / Zobaczysz / Pamiętam wszystko


1980
Spektakl z muzyką Jacka Zielińskiego "Pieśń nad pieśniami, czyli Ballada człowieka o miłości"

1981 (lub 1980?)
Dam się wygwizdać na stadionach[1980] / To będzie piękna Gama  / Cierpliwie  będziemy czekać [1980] / Hej jest tam kto [1980] /  Bez sensu i nonsensu [1980] / Pod wieczór (Wieczorem) [1980]

06.1987 (Opole - live)
Nie domykajmy drzwi 

1987
Kołysanka dla dziewczyny idącej ulicą / Kiedy dostaniemy klucze do mieszkania


06.1988 (Opole - live)
Ty [Wojciech Młynarski] / Prześliczna wiolonczelistka [Wojciech Młynarski]


05.1990 (Warszawa - live)
Przeboje naszych pokoleń: Prześliczna wiolonczelistka / Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

06.1990 (Opole - live)
Harmonia świata / Przed wielkim lustrem

07.1990 (Kołobrzeg - live)
Wiązanka przebojów

1990
Harmonia świata / Jestem dziecko wzięte na ręce / Na skrzyżowaniu świata dróg / Ogrody zmartwychwstania / Ostatnia kartka Edyty Stein / Przed wielkim lustrem /
Jest tylko dziś / A jeśli stygnę / Wiem, że gdzieś jesteś (dwie wersje) / W kosmos

1993
Moje Betlejem : Zimowe obrazki

1996 
Gdy gra muzyka / W każdej babie siedzi diabeł  / Pożegnanie Poetki

1997
Nie zabijaj mnie powoli / Ocal mnie, prowadź

1999
Gdzie anioł mówi dzień dobryŹródła:
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995) (tekst );
 Wikipedia
 Elwood Blues - wykaz nagrań radiowych, wykaz pocztówek dźwiękowych (PD)
 http://www.pinger.pl (zdjęcie)

   Wielkie podziękowania dla Pana Mariana za nadesłanie uzupełnionego wykazu nagrań radiowych, spisu pocztówek dźwiękowych, korekt w spisie singli i uzupełnienie wykazu winylowych LP.

PS.

1. Uzupełnienie dyskografii i spisu nagrań radiowych mile widziane
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Sławy Mikołajczyk, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka.

9 komentarzy:

 1. Na szczególną uwagę zasługuje film "Jak to się robi" Andrzej Kondratiuka[1973] ze znaczącym udziałem Skaldów. Andrzej Zieliński był kompozytorem muzyki do filmu, a Skaldowie jej wykonawcami.Skaldowie zagrali tam piosenki:
  -Ty jesteś moją miłością [z Igą Cembrzyńską]
  -Na ziemię zszedł
  -I ja i pan [z Z.Maklakiewiczem J.Himmilshbachem
  oraz wg moich obliczeń 6 tematów instrumentalnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź. Informację o tym fakcie zamieściłem w notce.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 2. Fajna, czadowa, progresywno-jazz-rockowa muza tam leciała z tego, co pamietam.

  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę kiedyś obejrzeć ten film pod kątem muzyki.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
 3. Ostatnio, chyba rok temu, ukazały się kolejne re-edcyje płyt Skaldów na CD. Są bardzo ciekawe, gdyż zawierają dodatkowe, na ogół nie publikowane wcześniej nagrania, dwa, jakość dźwięku jest bardzo dobra, zrobiono nowy mastering. Nakład płyt jest bardzo mały po 500 sztuk, w sumie, w tej serii ma ukazać się 12 płyt Skaldów.
  Niestety żadnej nie posiadam.
  Więcej tutaj:
  http://www.skaldowie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa seria, przedstawiająca albumy grupy Skaldowie. Szkoda, że w mini nakładzie.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Reedycja Krywań Krywań jest rewelacyjna jeżeli chodzi o dodatkowe utwory. Widać, że A.Zieliński znał dobrze twórczość Booker T & MG's, a dobrych inspiracji nie należy się wstydzić . Inne staro[czas nagrania]-nowe [czas wydania] wydawnictwa Skaldów, też warte polecenia, szczególnie Progressive Years i Krywań Out Of Poland. Z pozostałych mam jeszcze Cisza Krzyczy, Live In Germany 1974 i 1972 i reedycja Stworzenia Świata część druga. Dużo dobrego rocka, ale bonusów z Krywania nic nie jest w stanie przebić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo cenne spostrzeżenia. Myślę, że pozwolą pomóc niezdecydowanym w podjęciu decyzji o kupnie płyt grupy Skaldowie. Myślę, że warto.
  Bardzo dziękuję!

  OdpowiedzUsuń