sobota, 11 sierpnia 2012

Efekt

  Zespół wokalno-instrumentalny Efekt powstał w 1970 r. w Kaliszu przy Ośrodku Kulturalno-Oświatowym Spółdzielczości Pracy „MOKO”. W początkowym okresie Efekt działał jako trio, w skład którego wchodzili : Edward Crosio – bas, Lech Grodziński – gitara, Wojciech Wypych – perkusja. Już w roku następnym grupa odniosła swój pierwszy duży sukces, zajmując I miejsce w „Rytmach nad Prosną”, a następnie II miejsce w „Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych Spółdzielczości Pracy” w Białymstoku. W ramach wymiany międzywojewódzkiej formacja występowała w Stargardzie, Szczecinie, Gdańsku. Grupa występowała także  w Poznaniu podczas targów czy podczas II Polskich Targów Estradowych „Poltest’75” w Łodzi, gdzie wzięła udział w koncercie promocyjnym "Obiecujące Debiuty Estradowe".
  Udało im się trzykrotnie zdobyć pierwsze miejsce w „Wielkopolskiej Lidze Beatowej” w Poznaniu, zdobywając tym samym na własność puchar Pałacu Kultury. Oto opinie prasowe na temat zespołu: "Niedzielna, XII edycja Wielkopolskiej Ligi Beatowej mogła nieco rozczarować stałych sympatyków. Na dobrą sprawę były to nie kolejne eliminacje, lecz popisowy występ zespołu „Efekt” z Kalisza. Jedynie kilkanaście minut dobrej i wartościowej muzyki w wykonaniu tej grupy dostarczyło słuchaczom satysfakcji." W tym samym roku zespół dokonuje nagrań w rozgłośni PR w Poznaniu. Sesja odbywa się pod okiem Ryszarda Glogera – już wtedy cenionego dziennikarza muzycznego. Niestety pomimo wysiłków nie udało się odnaleźć tych nagrań, a były to jedyne profesjonalne nagrania jakie zespół po sobie pozostawił. W 1976 roku udaje im się zakwalifikować na „VI Wielkopolskie Rytmy Młodych” w Jarocinie, gdzie zajmują III miejsce. Jesienią tego samego roku zdobywają II nagrodę na imprezie „Muzyczna Jesień” w Grodkowie. Wokalista zespołu Paweł Janczar otrzymał wyróżnienie. W tym czasie skład grupy wchodzą: L. Godziński – gitara, lider; P. Janczar – gitara, śpiew; Maciej Strugalski – gitara basowa, W. Wypych – perkusja. Z formacją był związany akustyk – Antoni Pawlak, dzięki którego pomysłowości grupa mogła funkcjonować pod względem technicznym.
  Muzyka grupy, choć okreslana była jako folk’n’roll lub blues rock, w istocie stanowiła połączenie bigbitu i hard rocka spod znaku Deep Purple i Black Sabbath. Te dwa elementy sprawiały, że Efekt prezentował własny, unikalny styl. Niestety, „proza życia” i faktyczny brak perspektyw na dalszą karierę, powoduje, że muzycy decydują się na mniej intensywną działalność. Zespół działał do 1985 roku, ale nie miał on wiele wspólnego z muzyką rockową.

Efekt 


Źródło: Andrzej Dąbrowski: Antologia muzyki rozrywkowej w Kaliszu 1962 - 1990 (wyd. Edytor, 2008)
http://www.d-w.pl/felietony/antologia-muzyki-rozrywkowej-w-kaliszu-czesc-ii-efekt.html (tekst i zdjęcie)

PS.

1. Opis wziąłem z w/w strony internetowej.  Do książki są dołączone dwie płyty CD! Można ją zamówić na stronie: www.znetu.com.
Polecam.
2. Szukam wszelkich informacji o Henryku Fabianie. Wszelka pomoc mile widziana.
3. Szukam też wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza