sobota, 4 sierpnia 2012

Młody Blues


  Zespół wokalno-instrumentalny Młody Blues powstał w lipcu 1967 r. w Kaliszu. Inicjatorami założenia zespołu był Zbigniew Tomankiewicz i Bogdan Bogiel. Choć B. Bogiel nie grał na żadnym instrumencie to jego osoba była integralną częścią grupy. Natomiast niekwestionowanym liderem muzycznym do końca działalności formacji był Jerzy Redlich.  Próby wypracowania własnego brzmienia, określanego przez zespół mianem soulu,odbywały się poprzez powiększenie składu instrumentalnego - wprowadzono do składu waltornię, flet, bongosy. W lutym 1968 roku „Młody Blues” zwycięża na „Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych Ziemi Kaliskiej” i od tego momentu staje się czołową grupą regionu. W okresie największej popularności było ich dziewięciu: J. Redlich, Wirgiliusz Spychalski, Henryk „Kwaśny” Kwaśniewski, Henryk Siuda, Tadeusz Sztandera, Edward „Kropka” Horodła , Jan Walczyński, Włodzimierz „Chmura” Główczyński i Piotr Wolski. Od czerwca 1968 r. grupa wprowadza na stałe do swego składu sekcję dętą, która poczynając od dwóch trąbek rozszerzyła się o puzon, potem dwa saksofony tenorowe. Kolejne sukcesy to zwycięstwo na I Muzycznej Pięciolinii Klubu „Nurt” w Poznaniu, pokonanie wszystkich grup poznańskich na eliminacjach wojewódzkich II Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, potem zwycięstwo na eliminacjach strefowych w Elblągu (gdzie wyprzedzili grupy: Bardowie i Aspekt) i uwieńczony sukcesem finał II Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego w Rybniku, gdzie grupa otrzymała Nagrodę Dziennikarzy.
  „Młody Blues” kilkakrotnie występował w TV m.in. we własnym programie w TV Poznań, oraz zrealizował program dla studia „Rytm”. Rok 1970 to ogólnopolska trasa koncertowa. Wspólnie z zespołem „Romuald i Roman” „Młody Blues” promował na niej swój nowy program pt. "Chcemy wiedzieć". Nowy program był bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, a utwory zrealizowane dla PR zyskiwały coraz większą popularność. W tym samym roku zespół przystąpił do nagrania pierwszej „czwórki” w swej karierze pod czujnym okiem Sławomira Pietrzykowskiego, który nie szczędził taśmy i czasu na nocnych sesjach. Niestety sesja nie została dokończona. Nagrania, które ocalały do dzisiaj brzmią całkiem nieźle.
  Wystąpili także na „Festiwalu Piosenki Żołnierskiej ’70” w Kołobrzegu - tu cytat z ówczesnej prasy: "Grupa kaliska zyskała sobie dużą sympatię widowni prezentując interesujące aranże muzyczne i … nowe fryzury. Chłopcy bez protestu poddali się sugestii charakteryzatora i nożycom fryzjera, podobnie zresztą jak wielu innych solistów i zespołów biorących udział w festiwalu. „Młody Blues” w konkurencji wielu renomowanych zespołów i solistów zaprezentował się na estradzie amfiteatru bardzo korzystnie zbierając przy „otwartej kurtynie” wiele zasłużonych braw. Podobała się zwłaszcza „Ballada o Kołobrzegu” wykonana z dużą kulturą i w ciekawej interpretacji wokalnej Piotra Wolskiego" („Ziemia Kaliska” 1970 r.).
  Rok 1971 przynosi stagnację w grupie. W życiu osobistym muzyków następują zmiany, które praktycznie uniemożliwiają zebranie zespołu na jakąkolwiek trasę. Drogi muzyków rozchodzą się. Jeszcze w 1972 roku na kaliskim „Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej” występuje jako solista P. Wolski nie odnosząc jednak sukcesu.
  W tym samym roku formuje się zespół „Secound Line”, mający być niejako kontynuacją „Młodego Bluesa”. Pomimo składu złożonego z doświadczonych muzyków: J. Redlich – gitara basowa; Mirosław Robak (eks Rybałci i Wnuczki Babci Klary) – gitara; W. Spychalski – gitara; E. Hodyła (eks Podpadacze) – pianino; H. Kwaśniewski – perkusja. Jednak ich zmieniona stylistyka, ciążąca bardziej w stronę muzyki rockowej nie przypada publiczności do gustu. Po ponad rocznej działalności zespół rozwiązuje się.

Młody Blues (E. Hodyła, H. Kwaśniewski, W. Spychalski)Żródło: Andrzej Dąbrowski: Antologia muzyki rozrywkowej w Kaliszu 1962 - 1990 (wyd. Edytor, 2008)
http://www.d-w.pl/felietony/antologia-muzyki-rozrywkowej-w-kaliszu-1962-1990-czesc-i-mlody-blues.html (tekst i zdjęcie)


PS.

1. Opis wziąłem z w/w strony internetowej. Książkę zamówiłem, mam nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu przyjdzie. Do książki są dołączone dwie płyty CD! Można ją zamówić na stronie: www.znetu.com.
Polecam.
2. Szukam wszelkich informacji o Henryku Fabianie. Wszelka pomoc mile widziana.
3. Szukam też wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.


1 komentarz: