sobota, 16 czerwca 2012

Stan Borys

  Stan Borys (wł. Stanisław Guzek) - wokalista, aktor, kompozytor, autor tekstów. Urodził się 3 wrzesnia 1941 r. w Załężu k. Rzeszowa. Karierę estradową rozpoczął w 1958 r. w Teatrze Rybaltów w Rzeszowie. Po zwycięstwie w konkursie recytatorskim od 1960 r. związany był z kabaretami Estrady Rzeszowskiej. W 1964 r. S. Guzek zalożł Teatrzyk Poezji "Symbol” przy Studium Nauczycielskim w Rzeszowie, później pracował w tamtejszym Teatrze im. W. Siemaszkowej. Rok później artysta zadebiutował własnymi utworami na łamach "Nowin Rzeszowskich”, z powodzeniem występował w konkursach recytatorskich, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.
  W 1965 r. S. Guzek został wokalistą zespołu Blackout. Najbardziej znane utwory z tego okresu to "Studnia bez wody", "Anna". Po odejściu od grupy i krótkiej współpracy z Pesymistami od 1968 r. związał się z grupą Bizony. Wtedy, za sugestią Lecha Terpiłowskiego, przyjął pseudonim Stan Borys. Z grupą
zdobył nagrodę na V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Estradowych w Olsztynie (1968). Na VI KFPP w Opolu w koncercie "Premier” wykonal nagrodzoną później przez dziennikarzy, piosenkę "To ziemia".
  W styczniu 1970 r. wokalista rozstał się z grupą Bizony. Z czołowymi polskimi instrumentalistami nagrał solowy album "Krzyczę przez sen”. Obok muzyki, poezji i teatru S. Borysa interesowało rownież malarstwo i rysunek, o czym świadczyła okładka płyty, której projekt graficzny wykonał sam artysta. Później S. Borys nawiązał współpracę z kompozytorem Januszem Kępskim, współtworcą największego przeboju piosenkarza — "Jaskółka uwięziona". Jesienią 1971 r. wraz z J. Kępskim muzyk stworzył grupę instrumentalną, która towarzyszyła mu podczas występow estradowych i nagrań radiowych. Zespół tworzyli m. in. Andrzej Thenard (eks Grupa Bluesowa "Stodoła”) — gitara; Tadeusz Kłoczewiak (eks zesp. Maryla Rodowicz i Jej Gitarzysci) — gitara basowa; Włodzimierz Gromek (eks Pięciu) — perkusja.
  Wokalista zdobywał kolejne nagrody: "Brazowego Gronostaja” na IX Międzynarodowym Festiwalu Variété W Rennes (11.1971), 2 nagrodę za "Wierzę drzewom" na V Olimpiadzie Piosenki w Atenach (08.1972), wyróżnienie na festiwalu Onda Nueva W Caracas (1973), nagrodę dziennikarzy na Young European Song Festival w Ostendzie (8-10.08.1972) i na XI KFPP W Opolu (1973) oraz Grand Prix XIII MFP W Sopocie (1973) za "Jaskółkę uwięzioną". Występowal także na "Bratysławskiej Lirze” i na VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki CISCO W Castelbar, gdzie otrzymał wyróżnienie za interpretację utworu "Lost Love".
  Wiosną 1972 r. S. Borys sformował nowy zespół. Grupę tworzyli wówczas: Mariusz Mroczkowski (eks Grupa Bluesowa "Stodoła”) - pianino; Andrzej Twarowski  (eks Na Sprzedaż) puzon; Andrzej Wójcik (eks Janczary) — instrumenty perkusyjne; Wojciech Michalczyk (eks Janczary) — gitara i Bogdan Leoniuk (eks Janczary, Dyliżans) - gitara basowa.
  W latach 1972-1974 artysta współpracował z zespołem Niebiesko-Czarni przy realizacji rock-opery "Naga”. Okazjonalnie wokalista pojawiał się w przedstawieniach teatralnych i imprezach estradowych, jak "Musicorama” (02.1974), XII KFPP W Opolu (1974) oraz I i II Polskie Targi Estradowe ,,Poltest” (1974-1975). W 1975 r. S. Borys trafił do Koman Bandu, z którym wystąpił na XIII KFPP W Opolu (utwór "Chcę przy tym być"), wziął także udział w realizacji oratorium rockowego "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony”. W tym samym roku wokalista zrealizował w studiach Supraphonu kolejny album, na którym obok nowych utworów znalazły się standardy: "Something"; "Amazing Grace" oraz "Unchained Melody". Artysta wziął też udział w filmie ,,Uciec jak najbliżej” (reż. Janusz Zaorski, prem. 7.03.1972), w duecie z Marylą Rodowicz wylansowal przebój "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", nagrywał także w NRD.
  W końcu 1975 r. S. Borys wyjechał do USA - od Sylwestra 1975 śpiewa w klubach polonijnych w New Jersey i Nowego Jorku.. W 1977 r. osiadł w Chicago, gdzie często wystepował w klubach polonijnych. Współpracował z amerykańskimi muzykami, a przede wszystkim z emigrantami z Polski, ktorych wielu grywało w lokalnych klubach. W 1983 r. z okazji setnej rocznicy śmierci Norwida stworzyl poetycko-muzyczny program poświęcony poecie. Spowodowało to ponowne porównania S. Borysa do Czesława Niemena. Przez kilka lat artysta walczył o możliwość wydania programu na płycie, co nastapiło w 1988 r. Dwa lata wcześniej nagrał z grupą Charms autorską plytę "Strange Romance”, która zyskała dobre recenzje w Chicago. W 1991 r. w Blackstone Theatre w Chicago grał jako Narrator zwany Enhanser w sztuce Bertolta Brechta "The Good Woman of Setzuan" w reżyserii Josepha Slowika, do ktorej skomponował pięć pieśni.
  W kraju piosenkarz pojawił się dopiero w 1991 r. 30 czerwca wystapił z recitalem "Anna 1991" na XXVIII KFPP W Opolu z zespołem Włodzimierza Wandera. Później wziął udział w imprezie "To tylko rock and roll — trzy dekady rocka” (5-6.07.1991) z towarzyszeniem grupy T. Nalepy. Gościem polskich estrad S. Borys był także w 1992 r., przyjeżdżając tym razem na indywidualną trasę koncertową. Nowe nagrania piosenkarza pojawiły się w 1995 r.  W 1996 r. w Chicago w "Betlejem polskim" wedlug L. Rydla w rezyserii Buleczki Kopczewskiego stworzył kreację wcielając się w rolę Diabła.
  W 1997r.  w Teatrze Muzycznym w Gdyni kreował gościnnie rolę Jeana Valjeana w musicalu Les Misérables (Nedznicy) w reżyserii Jerzego Gruzy. W 1997 przeniósł się z USA do Kanady. Tam w 1999 roku odbył się wielki koncert podsumowujący jego ponad 30-letnią karierę artystyczną, zaprezentował m.in. swoje najnowsze dokonania pochodzace z płyty "Niczyj" zapraszajac do koncertu znanych muzykow kanadyjskich. W Toronto bral udzial w spektaklach Salonu Muzyki i Poezji m/in "Galczynski - Poeta Magiczy" oraz w spektaklu "Slowacki" w rezyserii Marii Nowotarskiej. Od 2001 r. mieszkał kolejno w Saddle Brook na Florydzie, potem w Las Vegas i San Diego.
  Od roku 2004 r. częściej zamieszkuje w Polsce grając koncerty z grupą "Imie Jego 44".  S. Borys jest także zagorzałym sportowcem uprawiającym wiele dyscyplin sportowych - rokrocznie bierze udzial w turniejach tenisowych artystów. Uprawia także jogę.
  We wrześniu 2009 w Teatrze "Kamienica" w Warszawie odbyła sie premiera jego tomiku wierszy o tytule "Co jest urokiem tego zycia". Jesienią 2010 r. Polskie Radio SA wspólnie z Amphy Music International wydaje wzbogaconą o nowe brzmienie i obszerniejsze nagranie plyty "Pisze pamiętnik artysty - hańba temu, kto o tym źle myśli".
  1 listopada 2010 r. na Cinema Film Festival w Hollywood  II miejsce zajmuje film dokumentalny o życiu Stana Borysa  - "Wolnosc jak plomien" w reż.  Iwony Sadowskiej. Prapremiera tego filmu odbywa się 27 sierpnia 2010 w Londynie.
   Otrzymał wile odznaczeń. Za zaslugi artystyczne otrzymuje odznaczenia Towarzystwa Muzycznego w Rzeszowie, tytuł  "Zaslużony dla wojewodztwa podkarpackiego". Od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje "Gloria Artis", a od Prezydenta RP - Złoty Krzyż Zasługi.
  Obecnie artysta koncertuje w Polsce. Występuje samodzielnie, jak i z innymi wykonawcami, w tym obecnej muzyki młodzieżowej. 22 maja 2012 r. artysta wystąpił w Warszawie w ramach koncertu "STAN BORYS 50/70 JUBILEUSZ-BENEFIS"
  Dyskografię solową muzyka uzupełnia płyta zespołu Charms "Strange Romance” (Risque Rec., 1986) oraz nagrania dokonane z grupami Blackout (N 0423, N 0424, N 0425, N 0500, N 0513, XL 0437), Niebiesko-Czarni (XL 0881 /2) i Bizony (XL 0529).

Stan BorysNAGRANIA PŁYTOWE:

LP XL/SXL 0681
KRZYCZĘ PRZEZ SEN
Krzyczę przez sen / Ballada o dwóch siostrach / Ikona / Kyrie / Song garbusa / Mój przyjaciel deszcz / W twoje oczy zapatrzony / Gdybym znalazł... / Listów pożółkła biel / W jaki sposób powstał "Straszny dwór”
 Nagrywano W październiku i listopadzie 1970 r.
Skład: S. Borys — śpiew; J. Bartz — instrumenty perkusyjne; Cz. Bartkowski — instrumenty perkusyjne; A. Bem — instrumenty perkusyjne; J. Drozdowski — gitara;P. Dabrowski — gitara basowa; A. Ibek — instrumenty klawiszowe; W. Nahorny — saksofo, flet; J. Muniak — saksofon; T. Ochalski — instrumenty klawiszowe; K. Sadowski —  instrumenty klawiszowe, organy oraz studenci PWSM W Warszawie

LP XL/SXL 0956 Muza 
MC CK 0135 Muza
SZUKAM PRZYJACIELA
Szukam przyjaciela / Zostaw mi jeden dzien / Wypłakalem oczy niebieskie / Chmurami zatańczy sen / Woła mnie dal / Jaskółka uwięziona / Poezja / Wierzę drzewom / Wołam cię, wołam
 Nagrano w listopadzie 1974 r. "
Skład: S. Borys — śpiew i zesp. J. Kępskiego

LP 113 1694H Supraphon [CS]
STAN BORYS
Jaskółka uwieziona / Nie czekaj / Wierzę drzewom/ Something / Mój przyjaciel deszcz / Wołam cię, wołam/ Unchained Melody / Wstawaj mój bracie / Amazing Grace
 Nagrano W czerwcu 1974 r.
Skład: S. Borys — śpiew i ork. p/d V. Zahradnika oraz chór L. Panka

LP Nike Records [USA] (1988)
... PISZĘ PAMIĘTNIK ARTSYSTY - HAŃBA TEMU, KTO O TYM ŹLE MYŚLI! WIERSZE C. K. NORWIDA
Promethidion (fragment "taka rozmowa...") / Fortepian Szopena / Fraszka / Do wroga / Psalm Wigilii / Moja piosnka (Do kraju tego) / (Klaskaniem mając obrzękłe prawice) / Czy podam się o Amnestię / Pieśń od ziemi naszej / List z Ameryki do M. Trembickiej / Modlitwa / (...coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej)

LP SX 3029 Muza (1991)
MC CK 1211 Muza (199)
THE BEST OF STAN BORYS
Anna (z zesp. Blackout) / Studnia bez wody (z zesp. Blackout) / Wiatr od. Klimczoka (z zesp. Bizony) / To ziemia (live) / Spacer dziką plażą / Listów pożółkła biel/ Wierzę drzewom / Zostaw mi jeden dzień / Jaskółka uwięziona / Ogród pełen róż (z zesp. Niebiesko Czarni)/ Idę drogą nieznaną
 Wydanie kompaktowe: PNCD 182 Muza (1991)
EP N-0677 Muza (02.1972)
PIOSENKI Z FILMU "UCIEC JAK NAJBLIŻEJ"
Mój przyjaciel deszcz / Powiększenie / Lecą sowy / Zostaw mi jeden dzień
 Skład: S. Borys - śpiew i zesp. J. Kępskiego

SP SP 353 Muza (11.1970)
Intermezzo z różą / Bądź mi

SP SP 428 Muza (1971/1972)
Wierzę drzewom / Szukam przyjaciela

SP SM 25 Tonpress, 1976
Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma / Czułość
Skład: S. Borys — śpiew i M. Rodowicz — śpiew (1)

PD KP 121 Muza (06.1968)
To ziemia (live)  

PD R 0412 Ruch (1972)
Szukam przyjaciela

PD R 0429 Ruch (11.1974)
Jaskółka uwięziona

PD R 0512 Ruch (11.1974)
Poezja

PD R 0592 Ruch (11.1974)
Woła mnie dal

PD R 0647 Ruch (05.1975)
Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony

PD R 0684 Tonpress (1976)
Czułość

PD R 0750 Tonpress (1976)
Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma

PD R 0009 II Ruch (11.1970)
Mój przyjaciel deszcz

PD R 0083 II Ruch (1972)
Wierzę drzewom / Listów pożółkła biel

LP XL 0488 Muza (06.1968) [składanka]
MIKROFON I EKRAN OPOLE 1968
To ziemia (live)
Skład: S. Borys — śpiew i ork. PRiTV p/d B. Klimczuka.

LP XL/SXL 0753 Pronit (1971/1972) [składanka]
SPOTKAMY SIĘ W PIOSENCE
Zielony plomień / Harcerze / Płonie ognisko
Nagrano w grudniu 1971 r. (1, 2) i W lutym 1972 r. (3).
Skład: S. Borys — śpiew i zesp. J. Kępskiego

LP XL/SXL 0938 Muza (12.1971) [składanka]
TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI — BEAT ORATORIO
Wierzę drzewom

LP XL/SXL 0954 Muza (06.1973) [składanka]
PREMIERY OPOLE 1973 (1)
Jaskółka uwięziona

LP SXL 1228 Muza (04.1975)
ZAGRAJCIE NAM DZISIAJ WSZYSTKIE SREBRNE DZWONY
Polenko pole / Już idzie dzień / Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony
 Skład: S. Borys  — śpiew; H. Frackowiak — śpiew (3); ork. PRiTV p/d S. Rachonia; Alibabki — śpiew (3)

LP SX 1320 Pronit (1975)
PIOTR FIGIEL MUSIC
Idę drogą nieznaną

LP SX 1326 Pronit (09.1975)
POLSKA GOLA
Niezawodna jedenastka

LP 855 394 AMIGA [DDR] (1974)  [składanka]
BEAT, ROCK & BLUES AUS DER VR POLEN
Mein Freund, der Regen [Moj przyjaciel deszcz]

CD SB 10005 Nike Rec. [USA] (1991)
STAN 1991 BORYS
To ziemia / Spacer dziką plażą / Anna 1991 / Wiatr od Klimczoka / Studnia bez Wody / Jaskółka uwięziona/ Don’t Leave Me Tonight / Long Legged Angel / Song Of The Opposite / Waiting For The Rain / Will You Go/ A Polish Man From Chicago
 Skład: S. Borys — śpiew; Janusz Piatkowski — instrumenty klawiszowe (1, 2, 4-6), śpiew (7); Ryszard Sygitowicz — gitara (1, 2, 4 8), instrumenty klawiszowe (7); Andrzej Dylewski —  perkusja (1, 2, 4 6, 8), instrumenty klawiszowe (8); Janusz Lange - instrumenty klawiszowe, perkusja (7); Ryszard Szwec - instrumenty klawiszowe, perkusja (11, 12); Ray Ramirez — gitara (11, 12); Luc Vector — instrumenty klawiszowe, perkusja (3, 9); Mike Garrett — gitara (10);  Vince Salemo —  saksofon (10); Eric Schuurman — instrumenty klawiszowe, perkusja (10); Alicja Skibicka — śpiew (2); Klaudyna Tatarska — śpiew (2); Marlena  Drozdowska —  śpiew (7); Karin Stanek — śpiew (8) i Liz Mendville — śpiew (11, 12)

CD ECD 002 NEQÉ Rec. [USA] (1994)
...PISZĘ PAMIETNIK ARTYSTY — HAŃBA TEMU, KTO O TYM ŹLE MYSLI! WIERSZE C. K. NORWIDA
Promethidion (frag.) / Fortepian Chopina / Fraszka / Do Wroga / Psalm Wigilii / Moja Piosenka / Do Potomności / Czy podam się o Amnestię / Pieśń od Ziemi Naszej / List z Ameryki do M. Trembickiej / Modlitwa /  (...coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej)
 Nagrano w 1988 r.
Skład: S. Borys — recytacje; Lucien Czyżewski — gitara; Mike Garrett — gitara; Majka Jeżowska — śpiew; Alicja Skibicka — śpiew; Zbigniew Czapiga — śpiew; Andrzej Krupiński — śpiew; Krzysztof Pieczyński  — śpiew; Bogdan Łańko — śpiew; Mira Mirecka — śpiew; Iwona Maciejewska — śpiew; Jerzy Olszewski — śpiew; Jerzy Rajczyk — śpiew; Przemysław Pahl — śpiew

CD 0004 NEQÉ Rec. [USA] (1996)
NICZYJ
Niczyj / Noc ubogiego człowieka / Zmęczony burz szaleństwem / Życie moje / Wszystko / Litania / Kochać i tracić / Wypłakałem oczy niebieskie / Skończoność /
Zmęczenie / Moja piosnka (do kraju tego)

CD PTCD 002 Karolex (1998)
STAN BORYS - PORTRET
To ziemia / Spacer dziką plażą / Anna 1991 / Wiatr od Klimczoka - intro / Wiatr od Klimczoka / Studnia bez wody / Jaskółka uwięziona / Don`t leave me tonight / Long legged Angel / Waiting in the rain / Will you go / A Polish man from Chicago / Moja piosenka do kraju tego

CD 830988517-2 Yesterday (2000)
KRZYCZĘ PRZEZ SEN / SZUKAM PRZYJACIELA
Krzyczę przez sen / Ballada o dwóch siostrach / Ikona / Kyrie / Song Garbusa / Mój przyjaciel deszcz / W twoje oczy zapatrzony / Gdybym znalazł... / Listów pożółkła biel / W jaki sposób powstał "Straszny Dwór" / Szukam przyjaciela / Zostaw mi jeden dzień / Wypłakałem oczy niebieskie / Chmurami zatańczy sen / Woła mnie dal / Jaskółka uwięziona / Poezja / Wierzę drzewom / Wołam cię, wołam

CD 830988035-2 Yesterday (2002)
KRZYCZĘ PRZEZ SEN / SZUKAM PRZYJACIELA
Krzyczę przez sen / Ballada o dwóch siostrach / Ikona / Kyrie / Song Garbusa / Mój przyjaciel deszcz / W twoje oczy zapatrzony / Gdybym znalazł... / Listów pożółkła biel / W jaki sposób powstał "Straszny Dwór" / Szukam przyjaciela / Zostaw mi jeden dzień / Wypłakałem oczy niebieskie / Chmurami zatańczy sen / Woła mnie dal / Jaskółka uwięziona  / Poezja / Wierzę drzewom / Wołam cię, wołam

CD 5426532 Pomaton EMI (2002)
IDĘ W DROGĘ NIEZNANĄ (ZŁOTA KOLEKCJA)
Idę w drogę nieznaną / To ziemia / Spacer dziką plażą / Wierzę drzewom / Zostaw mi jeden dzień / Studnia bez wody / Wiatr od Klimczoka / Krzyczę przez sen / Ballada o dwóch siostrach / Chmurami zatańczy sen / Wypłakałem oczy niebieskie / Listów pożółkła biel / Bezmiar wód / Ogród pełen róż / Szukam przyjaciela /
Mój przyjaciel deszcz / Wołam cię, wołam / Chcę przy tym być / Poezja

CD PNCD 723 Muza (2003)
JASKÓŁKA UWIĘZIONA
Jaskółka uwięziona / Te bomby lecą na nasz dom / Gdzie chcesz iść / Gdzie on tam i ty / Odejść stąd / Pozwólcie nam żyć / Studnia bez wody / Spytaj moich oczu / Spotkamy się w moim śnie / To wiatr ze mnie kpi / Uwielbiam ją / Moje srebro to głos gitary / Anna / Spacer dziką plażą / Siła kwiatów / Kto odpowie mi / Na wierchach wieje wiatr / Nasze wędrowanie / Nie pójdę za tobą / To ziemia

CD MTJCD 10176 MTJ (2004)
NICZYJ
Niczyj / Noc ubogiego człowieka / Zmęczony burz szaleństwem / Życie moje / Wszystko / Litania / Kochać i tracić / Wypłakałem oczy niebieskie / Skończoność /
Zmęczenie / Moja piosnka (do kraju tego)
CD MTJCD 10335 MTJ (2005)
SPACER DZIKĄ PLAŻĄ (THE BEST)
Spacer dziką plażą / Wypłakałem oczy niebieskie / Anna / Zmęczony burz szaleństwem / Jaskółka uwięziona / Życie moje / Studnia bez wody / Litania / ....coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej / Kochać i tracić / To ziemia / Wiatr od Klimczoka / Niczyj / Moja piosnka (do kraju tego) / Promethidion (fragmenty)

CD 977189831531634 Polska The Times (dodatek) 2008
GWIAZDY POLSKIEJ PIOSENKI - STAN BORYS
Spacer dziką plażą / Wypłakałem oczy niebieskie / Anna / Jaskółka uwięziona / Litania / Kochać i tracić / To ziemia / Wiatr od Klimczoka / Niczyj / Moja piosnka (do kraju tego)

CD (bez numeru katalogowego) Amphy Music [USA] (200?)
STAN BORYS
To ziemia / Spacer dziką plażą / Anna / Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma / Parlando / Wiatr od Klimczoka / Studnia bez wody / Jaskółka uwięziona / Biały krzyż / Chmurami zatańczy sen / A Kiss Between The Songs / Don`t Leave Me Tonight / Long Legged Angel / Song Of The Opposite / Waiting In The Rain / Will You Go / A Polish Man From Chicago

CD PRCD 1323 Polskie Radio (2010)
... PISZĘ PAMIĘTNIK ARTYSTY - HAŃBA TEMU, KTO O TYM ŹLE MYŚLI! WIERSZE C. K. NORWIDA
Chór głosów / Promethidion / Fortepian Chopina / Amnestia / Moja piosnka (do kraju tego) / List z Ameryki do M. Trembickiej / Fraszka / Do wroga / Psalm Wigilii / Pieśń od ziemi naszej / Modlitwa / ...coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej / Niewola / O Jezu, Jezu / Klaskaniem mając (Do potomności)

NAGRANIA RADIOWE

1968:
Krzyczę przez sen (z zesp. A. Sławińskiego); Zostań tam, gdzie ja (z zesp. L. Bogdanowicza); Uwierz mamo (z zesp. Pesymiści)

1969: .
Zagubiony swiat (z zesp. Studia Rytm); Kto odpowie mi (z zesp. Studia Rytm)

1970:
Mój przyjaciel deszcz

1971: .
Wierzę drzewom

1972:
Wypłakałem oczy niebieskie; Don Kichoci zasianych pól; W drzewie; Anioł dał dobry znak; Szukam przyjaciela (z zesp. Warszawskie Smyczki p/d M. Sewena)

1973:
Dąb; Poezja; Jaskółka uwięziona (w jęz. niem.); Wierzę drzewom (w jęz. niem.); Szukam przyjaciela (w jęz. niem.); Powiększenie (w jęz. niem.); Kto umie w rękach zmieścić wiatr; Szukam przyjaciela (z zesp. J. Kępskiego); Chmurami zatańczy sen; Jaskółka uwięziona (z ork. PRiTV p/d S. Rachonia)

1974:
Chcę przy tobie być (z ork. Studio S-1 p/d A. Trzaskowskiego); Idę w drogę nieznaną (z zesp. P. Figla i zesp. Alibabki)

Żródła: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis, Kraków 1995);
strona internetowa Artysty: http://www.stanborys.com/index.cfm;
http://www.archiwumrocka.art.pl/zespoly/229,stan-borys.html
  Zdjęcie: http://zielonykon.com/Archiwalne/slides/Stan%20Borys%202.html

PS.

1. Bardzo dobra strona artysty. Co prawda, napisana "prawie" po polsku (przeważnie bez polskich znaków), ale zawiera bardzo dużo wiadomości. Brawo.
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć. 
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztof Mikołajczak.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza